Jump to content

Φωτισμος?


fotojohn

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια επειδη εχω φαει τελευταια ενα κολλημα με το ριφακι μου(50λιτρο) σκεφτηκα για να ανοιξω εν αθεμα για το εξης¨Φωτισμος

σε ενα ενυδρειο μας ενδιαφερει ο φωτισμος που δεχεται με βαση τα λουμεν η τα βατ? :D

Τι ενννοω?Επειδη εχω ακουσει οτι λενε βατ ανα λιτρο, αυτος ειναι ενας τροπος προσεγγισης του φωτος με τα λιτρα νερου η εχει να κανει και με τιποτε αλλο?

Αν δηλαδη εγω φτιαξω εν ααυτοσχεδιο φωτισμο με λεντακια(η λαμπακια αλογονου) που παραγουν καποιες χιλιαδες λουμεν και παρολα αυτα ειναι χαμηλων βατ θα υπαρχει προβλημα?επισης αν βαλω εν απροβολακι απο πανω το οποιο λειτουργει με λαμπα αλογονου δεν θα ειναι αποτελεσματικο?μας νοιαζει η ενταση φωτος η η θερμοτητα του φωτος?(ισως τα εχω μπερδεψει και λιγο)

Οσο και για τα κελβιν να ρωτησω...το μπλε φως αν εχω καταλαβει ειναι εκτος απο αισθητικα πιο ωραιο,και πιο διεισδυτικο...σωστα τα λεω ρε παιδια! ;)

φιλικα φωτης

Link to comment
Share on other sites

Μας νοιάζει και η ένταση και το φάσμα του φωτός.

Ένας απλός γενικός κανόνας για την ένταση , είναι αυτό που ανέφερες 1 watt ανα λίτρο .

Δηλαδή σε 50 λτ reef ενυδρείου θέλεις 50 watt .

Τώρα υπάρχουν και πολλοί άλλοι παράγοντες , όπως π.χ. το ύψος του ενυδρείου,τι κορράλια θα φιλοξενήσεις κ.α.

Το ακτινικό φώς (μπλέ) το χρειάζεσαι για να εξομειώσεις το φάσμα του φυσικού φωτός, που φτάνει στα κορράλια.

Ο φωτισμός των led δεν έχει μεγάλη διείσδυση και θα πρέπει να το προσέξεις.

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις μια λάμπα PC και 3 μπάρες leds , για επιπλέον άσπρο και ακτινικό.

Τι είδος leds σκέφτεσαι να βάλεις ?

Link to comment
Share on other sites

Στο ενυδρειο μου εχω ηδη 3 Τ8 (2 μαριν γουαιτ και 1 ακτινικη).το υψος περιεχομενου του ενυδρειου εως τις λαμπες ειναι >35cm. Με αλλη μια λαμπα ειτε λευκη ειτε ακτινικη,καλυπτομαι σκληρο κοραλλι?Οσο για τα λεντ ναι εχχεις δικιο δεν εχουν διεισδυση. ενα προβολακι ομως στα 75 βατ με λαμπα αλογονου που δινει απιστευτα εντονο φωτισμο δεν ειναι καλη ιδεα?η θα εχω προβλημα θερμοκρασιας?

Link to comment
Share on other sites

δεν έχουν όλα τα σκληρά κοράλλια τις ίδιες απαιτήσεις σε φωτισμό .. οπότε ψάξε για εύκολα όπως η μοντιπόρα που γίνεται σα πιάτο για να μαζεύει φως εκεί που δεν υπάρχει πολύ , και κάποιες ακροπορες με μεγάλα <κλαδιά> είναι εύκολες :D

το προβολάκι αλογονου φαίνεται καλή ιδέα .. θα το δοκίμαζα στη θέση σου ..

Link to comment
Share on other sites

Ωραια...δηλαδη εμενα με ενδιαφερουν τα βατ η τα λουμεν?βατ ειναι μοναδα εργου και απο οτι καταλαβα το συσχετιζουμε με την ενταση του φωτος.επομενως μας νοιαζουν τα λουμενς.αν εγω βρω φωτισμο σε χαμηλα βατ αλλα με χιλιαδες λουμενς δεν θα ειναι αποτελεσματικος? αυτο θελω να προσδιορισω.και κατι αλλο επειδη θα προβω μαλλον σε μια λυση με προβολακι...το μεγιστο βατ που μπορω να βαλω ωστε να μην προκαλεσω ισως ενδεχομενη ζημια στο ενυδρειο ποσο ειναι?

50 βατ ενυδρειο ποσα βατ ανταχει για να μην "καει"...η λεω βλ...ες?

Link to comment
Share on other sites

αυτό που μας ενδιαφέρει στο φωτισμό είναι τα PAR – Photosynthetically active radiation - a unit of measurement for light from 400 to 700 nanometers that is useful to plants in the process of photosynthesis

http://en.wikipedia.org/wiki/Photosyntheti...ctive_radiation

την υπερβολή στο φως την ορίζουν όσα κοράλλια σου δεν αντέξουν .. ΙΜΟ

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...