Jump to content

!ΝΕΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ!


x-trinit

Recommended Posts

για σε ολους...

σκεφτομαι να αγορασω ενα ενυδρειο 300 η 400 λιτρων.το προοριζω για δισκους(μαλλον 4)

1)μπορειτε να μου προτεινετε καπια ειδη δισκων??

2)μαζι με τους δισκους μπορω να βαλω ενα πλακοστομο??

3)να βαλω πλαστικα η αληθινα φυτα(μου λετε καποια ειδη φυτων που θα μπορουσα να βαλω??)

ευχαριστω(περιμενω απαντησεις)!!!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

οσο πιο μεγαλο,τοσο το καλυτερο..!!!

χρειαζεσαι καλο διαβασμα,νερο απο αο,να βαλεις λευκη αμμο,και καποια αληθινα φυτα οπως εχινοδωρους και καποιες ανουμπιες....και σαφως και καποια ξυλα..

το σημαντικοτερο ομως ειναι να δωσειςε τις σωστες συνθηκες στα ψαρια σου....

Link to comment
Share on other sites

μπορεις,αλλα οχι καποιον απο τους κοινους...θα προτιμουσα καποιον ανγκιστρους που ειναι ηρεμοτεροι.....

Link to comment
Share on other sites

δεν θα εβαζα παραπανω απο 6.....

Link to comment
Share on other sites

μπορειτε να μου υποδειξετε καποια ειδη δισκων??(ονομασιες και αμα γινετε καποιες φωτογραφιες)?? :D

εγω δεν θα σου υποδειξω τιποτα.....

οι κατηγοριες ειναι 2.οι εκτροφης(μετα πιο εντυπωσιακα χρωματα),και οι αγριοι(αγριοπιασμενοι κατ'ευθειαν απο τη φυση).

οι δευτεροι ειναι περισσοτερο ευαισθητοι σε πεχα και συνθηκες νερου,και γνωμη μου ειναι αφου διαβασεις πολυ να ξεκινησεις με τους εκτροφης...

διαβασε παρακατω σχετικα...

ΕΔΩ.

Link to comment
Share on other sites

Ο Αγιος Βασίλης έκανε δώρο το ενυδρείο??? :D

Εγώ έχω χαλίκι στους δίσκους μου, αλλά εαν έκανα τώρα την επιλογή μου σίγουρα θα πήγαινα σε άμμο...

Είναι κάτι που και εσύ δεν θα μετανιώσεις αλλά και οι δίκσοι σου θα το εκτιμήσουν...

Στην τοποθέτηση των φυτών (των εχυνόδωρων αν επιλέξεις αυτά) σου φρόντισε ώστε να αφήσεις χώρο για κολύμπι στα ψάρια σου

Αντε και καλή χρονιά ;)

Link to comment
Share on other sites

θα αφησω χωρο γιατι εχω ακουσει πως οι δισκοι χρειαζονται πολυ χωρο.

θα ηθελα να ρωτησω(γιατι δεν ειχα ποτε αληθινα φυτα)αν χρειαζονται κατι για την συντηρηση τους :mello???

Link to comment
Share on other sites

θα αφησω χωρο γιατι εχω ακουσει πως οι δισκοι χρειαζονται πολυ χωρο.

θα ηθελα να ρωτησω(γιατι δεν ειχα ποτε αληθινα φυτα)αν χρειαζονται κατι για την συντηρηση τους :mello???

φυτα πχ οπως οι εχινοδωροι,οχι ιδιαιτερ πτραγματα...που και που καμμια ταμπλετα στα ριζικα τους συστηματα,καμμια αλλαγουλα νερου ,φως και ολα καλα.... :D
Link to comment
Share on other sites

ταμπλετα καθε 2-3 μηνες,και αλλαγες νερου καθε βδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

αλλαγη νερου κανουμε ενα μερος του νερου του ενυδρειου πχ το 1/3.η το 1/4.....πχ στα 400λιτρα αλλαζουμε 100-120 λιτρα περιπου....

παντα βεβαια με αντιχλωριο στην αναλογια νερου που αλλαζουμε...

Link to comment
Share on other sites

οχι.απολυτως κανενα.

ειναι καθαρα οπτικο,και θεμα ομορφιας,του να υπαρχει δισκοενυδρειο με αληθινα φυτΑ και οχι με ψευτικα...

Link to comment
Share on other sites

αφου θα κανεις τετειες εγκαταστασεις να βαλεις αληθεινα φυτα,,δεν ειναι μονο για ομορφια..θα σε κρατανε το νερο καθαρο και καποιες ισοροπιες σε αυτο!!αν βαλεις πλαστικα ,,πρωτον θα τα βγαλεις μετα απο λιγο..και το κοστος δεν ειναι μεγαλο(αγορα και συντηρηση)!μην το σκεφτεσαι καθολου!!

Link to comment
Share on other sites

Βγαζεις το γλαστρακι και το βαμβακι και τα φυτευεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο θα ειναι το τελευταιο που θα σκεφτεις!!αφου ρωτας ...θελουν πυκηλια τροφων καταψυγμενες,και 1000 ακομα που ειναι αποξυραμενες και υπαρχουν στο εμποριο...λιτα 2-3 φορες την ημερα!!

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη μεσημερι βραδυ....οσο αναφορα στο ζευγαρομα αν θελω ενα ζευγαρι θα το ζητησω απτο pet shop η μπορω να ξεχορισω αρσενικο απο θυληκο????(ποια ειναι η διαφορα αρσενικου θυληκου?)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...