Jump to content

ΦΡΕΣΚΟ ΨΑΡΙ


Recommended Posts

Δεν νομιζω οτι θες σχολιο πανω στο βιντεο σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι βασανιστηριο ... ΕΛΕΟΣ πια με τους κινεζους ... :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι όντως πολύ λυπηρό να βλέπεις ζωάκια να βασανίζονται. Λες και ζούμε χίλια χρόνια πίσω. Μα να μαγειρεύουν και να τρώνε το ψαράκι ζωντανό.....:D

Έγινε επεξεργασία - miltosbitoulis2
Link to comment
Share on other sites

Ας μπουμε στο κλιμα των ημερων και ας δουμε και κατι χαρουμενο και ωραιο ... :D

Αυτο θα πει αγαπη .... ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δυστυχως αυτο δε γινεται μονο απο Κινεζους αλλα ειναι φαινομενο Παγκοσμιο.

Πηγα σε ενα καλοκαιρινο Γερμανικο για να φαω οπου ο Τυπος εχει 2 μεγαλες λιμνες

με αμετρητες Πεστροφες και καποια αλλα ειδη γλυκου νερου,το λοιπον παραγγελνεις οποιο

θελεις το βγαζει με την αποχη και στην συνεχεια το τοποθετει σε μια σκαφη και το χτυπαει

με ενα ξυλο ωσπου να πεθανει Φυσικα και δεν εφαγα ενο θρασυτατα και αγενεστατα τον

ρωτησα ,τι κανεις ρε?Αφου καταλαβε οτι ειμαι Αλοδαπος και απο που ειμαι μου ρωτησε,

Γιατι ρε Ελληνα ξερεις κανενα φθηνοτερο και ευκολοτερο τροπο.Αφου του απαντησα οπως

του αρμοζε σηκωθηκα κι εφυγα.Και στην Τσεχια τα ιδια ειδα ενω εκει στο Καρλο Βιβαρι

πηγα στο καλυτερο εστιατοριο της πολη και ειδα Ενα πολυ μεγαλο ενυδρειο με Αστακους

μεσα ζωντανους να περιφερονται και στις Δαγκανες δεμενες κλειστες με μια ταινια.Γιαυτο λοιπον πιστευω

πως αυτο ειναι ενα παγκοσμιο φαινομενο και το χειροτετρο............

ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

φρικη ολο αυτο....ειδικα αυτος στο videaki θελει να τον πιασεις και να του κοβεισ τα δαχτυλα με το ιδιο ψαλιδακι που εκοβε το ψαρι.... :helpjim::bowdown: εγω απο τοτε που απεκτησα το ενυδρειο,δεν τρωω καθολου ψαρια.. :)

Link to comment
Share on other sites

εγω απο τοτε που απεκτησα το ενυδρειο,δεν τρωω καθολου ψαρια.. :)

..και αυτο το θεωρω μεγαλη υπερβολη......
Link to comment
Share on other sites

Λίγα ποστ πιο πάνω ο φίλος μας ο Στράτος μας περιγράφει πώς σκοτώνουν το ψάρι σε ένα γερμανικό εστιατόριο και του φάνηκε περίεργο. Εδώ φίλε Στράτο έχεις άδικο το τύπος που σκότωσε το ψάρι με αυτόν τον τρόπο ήταν ο ιδανικότερος τρόπος πίστεψε μου, και οι Γερμανοί έχουν πολύ αυστηρούς νόμους για τα ζώα. Ο συγκεκριμένος τρόπος θεωρείται και από τους οικολόγους ο ιδανικότερος.

Αναρωτήθηκε κάνεις τα ψάρια που έρχονται στο πιάτο μας πώς έρχονται πιστεύεται δηλαδή ότι τα ψάρια που πιάνονται με δίχτυα έχουν πιο ανώδυνο θάνατο. Το να βαρέσω με ένα ξύλο το ψάρι δυο τρείς στο κεφάλι είναι πολύ πιο ανώδυνο από το να το πιάσω με το δίχτυ να το αφήσω ενδεχόμενος ώρες πιασμένο να τυραννιέται και μετά να το βγάλω στην επιφάνια και να το αφήσω επί λεπτά να ψοφήσει από ασφυξία. Θεωρείτε αυτό πιο ανώδυνο; Η θεωρείτε πιο ανώδυνο όταν πιάνουμε το ψάρι από τα βαθειά και το φέρνουμε στην επιφάνεια και λόγο της απότομης αλλαγής (πίεση) το ψάρι σκάει κυριολεκτικά. Και όσα επιζούν αργοπεθαίνουν από ασφυξία στο καράβι και αυτά που μας είναι άχρηστα τα πετάμε πίσω μισό ζωντανά και αργοπεθαίνουν. Θα μπορούσα να αναφέρω πολλά όσοι είναι ψαράδες γνωρίζουν.

Κάποιοι λένε για αυτό δεν τρώω ψάρια, θεωρό λάθος αυτό το σκεπτικό, γιατί αν αξίζει το ψάρι να ζει, αξίζει και το θηλαστικό, αγελάδες, γουρούνια, κτλ.

Και η χορτοφάγοι και αυτή για τους παραπάνω λόγους δεν τρώνε κρέας και τρώνε φυτά γιατί; Επειδή είναι κατώτεροι οργανισμοί κάνει να τους τρώμε και τους ανώτερους δεν κάνει;

Αν τα δούμε λοιπόν όλα αυτά και αν λυπόμαστε αληθινά τότε δεν πρέπει να φάμε ΤΙΠΟΤΑ.

Αυτό δεν γίνεται για αυτό τα τρώω όλα. Η όλα ή τίποτα.

Σε αυτό που πρέπει να δώσουμε βάση είναι να σκοτώνουμε την τροφή μας με τον πιο ανώδυνο τρόπο που υπάρχει και ας φαίνεται ο ανώδυνος ο ποιο βάρβαρός.

Link to comment
Share on other sites

εγω γενικα,σπανια ετρωγα ψαρια...απλα τωρα δεν τα τρωω καθολου...βλεποντας μαριδουλεσ κλπ στο πιατο,δεν μπορω να τισ φαω..μου θυμιζουν ψαρια στο μεγεθος των δικων μου ψαριων...ισως επειδη τα εχω απο μωρακια και τα βλεπω πως μεγαλωνουν,δυσκολευομαι να δω τα θαλασσινα ψαρια σαν ''μεζε''....ενω γουρουνακια δεν εχω μεγαλωσει....φιλε χρηστο ουτε αγελαδες,κατσικακια και αρνακια τρωω....

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι γιατι να γινεται αυτο???και πως θα μπορουσε να βρεθει ο πιο ανωδυνος τροπος??

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν δεν πιστεύω να παρεξηγήθηκες απλός είμαι λίγο διαφορετικής άποψης.

Τώρα για το τη μπορούμε να κάνουμε σου λέω έτσι ωμά, τίποτα δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα.

Ξέρεις πότε θα αλλάξει κάτι;

Όταν μάθουν η άνθρωποι να μην αληλοτρώγονται μετά θα μπορέσουμε ίσος να δούμε και τα ζώα.

Link to comment
Share on other sites

Λίγα ποστ πιο πάνω ο φίλος μας ο Στράτος μας περιγράφει πώς σκοτώνουν το ψάρι σε ένα γερμανικό εστιατόριο και του φάνηκε περίεργο. Εδώ φίλε Στράτο έχεις άδικο το τύπος που σκότωσε το ψάρι με αυτόν τον τρόπο ήταν ο ιδανικότερος τρόπος πίστεψε μου, και οι Γερμανοί έχουν πολύ αυστηρούς νόμους για τα ζώα. Ο συγκεκριμένος τρόπος θεωρείται και από τους οικολόγους ο ιδανικότερος.

Αναρωτήθηκε κάνεις τα ψάρια που έρχονται στο πιάτο μας πώς έρχονται πιστεύεται δηλαδή ότι τα ψάρια που πιάνονται με δίχτυα έχουν πιο ανώδυνο θάνατο. Το να βαρέσω με ένα ξύλο το ψάρι δυο τρείς στο κεφάλι είναι πολύ πιο ανώδυνο από το να το πιάσω με το δίχτυ να το αφήσω ενδεχόμενος ώρες πιασμένο να τυραννιέται και μετά να το βγάλω στην επιφάνια και να το αφήσω επί λεπτά να ψοφήσει από ασφυξία. Θεωρείτε αυτό πιο ανώδυνο; Η θεωρείτε πιο ανώδυνο όταν πιάνουμε το ψάρι από τα βαθειά και το φέρνουμε στην επιφάνεια και λόγο της απότομης αλλαγής (πίεση) το ψάρι σκάει κυριολεκτικά. Και όσα επιζούν αργοπεθαίνουν από ασφυξία στο καράβι και αυτά που μας είναι άχρηστα τα πετάμε πίσω μισό ζωντανά και αργοπεθαίνουν. Θα μπορούσα να αναφέρω πολλά όσοι είναι ψαράδες γνωρίζουν.

Κάποιοι λένε για αυτό δεν τρώω ψάρια, θεωρό λάθος αυτό το σκεπτικό, γιατί αν αξίζει το ψάρι να ζει, αξίζει και το θηλαστικό, αγελάδες, γουρούνια, κτλ.

Και η χορτοφάγοι και αυτή για τους παραπάνω λόγους δεν τρώνε κρέας και τρώνε φυτά γιατί; Επειδή είναι κατώτεροι οργανισμοί κάνει να τους τρώμε και τους ανώτερους δεν κάνει;

Αν τα δούμε λοιπόν όλα αυτά και αν λυπόμαστε αληθινά τότε δεν πρέπει να φάμε ΤΙΠΟΤΑ.

Αυτό δεν γίνεται για αυτό τα τρώω όλα. Η όλα ή τίποτα.

Σε αυτό που πρέπει να δώσουμε βάση είναι να σκοτώνουμε την τροφή μας με τον πιο ανώδυνο τρόπο που υπάρχει και ας φαίνεται ο ανώδυνος ο ποιο βάρβαρός.

:) Σ' αυτό έχεις πραγματικά δίκιο. Είναι προτιμώτερο να δώσεις στο ζωντανό έναν στιγμιαίο και ανώδυνο θάνατο παρά να το αφήσεις να βασανίζεται, όπως ένα ψάρι που το αφήνουμε έξω απ' το νερό μέχρι να τελειώσει. Αυτό φυσικά ισχύει για όλα τα ζώα. Καλό θα ήταν αφού τα σκοτώνουμε που τα σκοτώνουμε, να το κάνουμε όσο πιό ανώδυνα για τα ίδια. :helpjim:

Link to comment
Share on other sites

εννοειται οτι δεν παρεξηγηθηκα,και συμφωνω στο οτι,οντως ειναι πολυ επωδυνοσ ο θανατος των ψαριων με τους τροπους που ειπαμε πριν...το προβλημα ειναι οτι ποτε δεν θα αλλαξει κατι,δυστυχως... :)

Link to comment
Share on other sites

Χειρότερο από το να πεθάνει κάποιος οργανισμός είναι να βασανιστεί πρώτα, όσο πιό ανώδυνα πεθάνει, τόσο καλύτερο και για τον ίδιον και για αυτόν που θα τον φάει καθώς το υπερβολικό στρές κάνει τον οργανισμό να συνθέτει τοξίνες, άρα ο βασανισμός χτυπάει τον βασανιστή άνθρωπο σαν μπούμερανγκ, επίσης ο βασανισμός δείχνει άρρωστο ψυχικά ανθρώπο.

Άρα με τον υγιή θάνατο του κυνηγιού του ο άνθρωπος καλύπτει καλύτερα τις ανάγκες του και δικαιολογεί την ανωτερότητά του ως είδος.

Η κακή αξιοποίηση του φυσικού πλούτου για τροφή, λόγω πάλι άρρωστων ανθρώπων, κάνει το μεγαλύτερο κομμάτι του ανθρώπινου είδους να πεινάει.

Έτσι, προσωπικά, έχω περισσότερες τύψεις όταν καταναλώνω τροφή ζωικής προέλευσης επειδή κάποιος άλλος πεθαίνει λόγω της έλλειψής της, παρά επειδή πέθανε ένα ζώο για να φάει κάποιος άνθρωπος, πόσο μάλλον αν το ζώο έχει βασανιστεί....

Προσωπική μου ιδεολογία...

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

φρικη ολο αυτο....ειδικα αυτος στο videaki θελει να τον πιασεις και να του κοβεισ τα δαχτυλα με το ιδιο ψαλιδακι που εκοβε το ψαρι.... :)<_< εγω απο τοτε που απεκτησα το ενυδρειο,δεν τρωω καθολου ψαρια.. :bowdown:

Αλλο το να τρως ψαρια και αλλο να βασανιζεις ψαρια.Μην ειμαστε υπερβολικοι.Παντως αυτα που ειδαμε στο βιντεο ηταν οντως αποκρουστικακαι βαναυσα. :) τον ελεινο μαγειρα

Link to comment
Share on other sites

και στις ελληνικες ταβερνες υπαρχουν καποια 'ετοιμα για μεζε΄' ψαρια μεσα σε ενυδρεια.Εχω δει προσωπικα οπως λαβρακια-καβουρια-αστακοι-τσιπουρες.Βεβαια τα βαζουν μεσα κατευθειαν απο ιχθυοκαλλιεργειες γιατι πανω απο 24 ωρες μεσα σε αυτου του τυπου 'ενυδρειο'

δυσκολα να τα καταφερουν!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μου σπασανε τα νευρα στη κυριολεξια...Θελω κινεζο μαγειρα με σως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...