Jump to content

Μετρήσεις


koursaros7

Recommended Posts

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους σας.

Θα χρειαστώ και πάλι τη βοήθεια και τις συμβουλές σας.

Στις 24/12 ξεκίνησα το νέο μου reef βάζοντας 10kg ζωντανό αραγωνίτη + 5kg νεκρό

καθώς επίσης και 4kg νεκρό βράχο.

Στις 28/12 μπήκαν και 10kg ζωντανός βράχος και εντεύθεν οι μετρήσεις έχουν ως εξής:

29/12

NH3,4: 3.0 mg/lt

NO3: 25 mg/lt

NO2: 0.3mg/lt

30/12

NH3,4: 1.5 mg/lt

NO3: 25 mg/lt

NO2: 0.8 mg/lt

dKh: 9

31/12

NH3,4 : 0

NO3: 25mg/lt

NO2: <0.3 mg/lt

dKh: 9

01/01

NH3,4: 0 έως 0.25 mg/lt

NO3: 25 mg/lt

NO2: <0.25 mg/lt

dKh: 9.5

Δεδομένου οτι δεν έχω ακόμα παραλάβει το skimmer καθώς επίσης και του γεγονότος ότι το φιλτράρισμα το

έχει αναλάβει εξολοκλήρου ο Ζ.Β. καθώς καθώς και ένα εξωτερικό κάνιστρο που περιέχει άνθρακα και αντιφώσφορο τι πρέπει να κάνω εκτός υπομονής.

Μου έκανε εντύπωση οτι δεν είχα έξαρση αμμωνίας η οποία διατηρήθηκε σε ικανοποιητικά πλαίσια.

Έγινε επεξεργασία - koursaros7
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Φίλε μου και Καλή Χρονιά!!

Η πορεία του κύκλου του αζώτου είναι θεαματική, που δηλώνει την καλή ποιότητα των φυσικών βιολογικών υλικών.

Όσο η αμμωνία θα τείνει στο 0, θα πρέπει να ταΐζεις με λίγα φυλλαράκια τροφή, ώστε να διατηρείται σε καλή κατάσταση ο βιολογικός μηχανισμός του συστήματος.

Πιστεύω, ότι σε λίγες μέρες ο κύκλος του αζώτου θα ολοκληρωθεί και θα μπορέσεις να κάνεις μια αλλαγή νερού, ώστε να μειώσεις τα νιτρικά. Το διάστημα αυτό δεν θα πρέπει να ανάβεις καθόλου τα φώτα, για να αποφύγεις την έξαρση άλγης, η οποία θα σε βασανίσει αρκετά στο μέλλον.

Δεν θα πρέπει όμως να συνδυάσεις την ωριμότητα του συστήματος με την ολοκλήρωση του κύκλου του αζώτου. Και εδώ θα πρέπει να δείξεις αρκετή υπομονή, γιατί η βιαστικές κινήσεις μπορεί να οδηγήσουν στην αποτυχία και την απογοήτευση.

Προτείνω να διατηρήσεις σε αυτό το στάδιο το σύστημά σου, για μερικές εβδομάδες, παρατηρώντας την ανάπτυξη της ζωής στο βράχο και την πορεία των τιμών των παραγώγων του αζώτου καθημερινά.

Σου εύχομαι καλή συνέχεια και περιμένω με πολύ ενδιαφέρον τα νεότερα της εξέλιξης του συστήματός σου.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ, βασικά βλέπω πολύ ζωή στο βράχο αλλά δεν έχω ιδέα του τί ακριβώς είναι αν προφτάσω αργότερα θα ανεβάσω κάποιες φωτογραφίες μήπως και βοηθήσουν.

Δεν υπάρχει βιασύνη αρκεί να γίνει κάτι σωστό.

Σε πόσο περίπου διάστημα θεωρείται οτι πρέπει να γίνει η αλλαγή νερού, υπολογίζω για μια μεγάλη αρχικά της τάξεως του 50% και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Σε πόσο περίπου διάστημα θεωρείται οτι πρέπει να γίνει η αλλαγή νερού, υπολογίζω για μια μεγάλη αρχικά της τάξεως του 50% και βλέπουμε.

Όπως σου ανέφερα, περίμενε να σταθεροποιηθεί ο κύκλος. Η αμμωνία και τα νιτρώδη θα μηδενιστούν, ενώ θα υπάρχει αυξητική τάση η σταθερότητα στα νιτρικά, όσο και αν ταίζεις. Αυτό υπολογίζω, χωρίς να είμαι σίγουρος αφού εξαρτάται και από άλλους παράγοντες, (όπως προσθήκη βράχου ή τροποποιήσεις στο στήσιμο και την κυκλοφορία), μετά από δεκαπέντε ημέρες. Τότε μπορείς να κάνεις μια γενναία αλλαγή νερού και να συνεχίσεις την παρατήρηση, πάντα με κλειστά τα φώτα.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι και πάλι στο ίδιο θέμα για νέες συμβουλές.

Έχουμε λοιπόν και λέμε νέες μετρήσεις

Αλατότητα: 1024

Ph: 7.8

NO2: 0

NO3: 25

NH3,4: 0

Kh: 8.5

Πιστεύεται ότι είναι ώρα για μια αλλαγή νερού και αν ναι σε τί επίπεδο τελικά σκέφτηκα ότι ίσως είναι καλύτερο να γίνει ένα 30 %, ώστε να μην υπάρξουν μεγάλες μεταβολές. Τί λέτε να αρχίσω να προετοιμάζω το νερό ώστε να κάνω την αλλαγή σε δύο μέρες?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις μια αλλαγή 30% νερού, μετά από μερικές μέρες και με την ευκαιρία να ανεβάσεις την αλατότητα στο 1025-1026.

Μείωσε λίγο το τάισμα και βελτίωσε την κυκλοφορία, αν επιδέχεται κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις μια αλλαγή 30% νερού, μετά από μερικές μέρες και με την ευκαιρία να ανεβάσεις την αλατότητα στο 1025-1026.

Μείωσε λίγο το τάισμα και βελτίωσε την κυκλοφορία, αν επιδέχεται κάτι τέτοιο.

Σκέφτομαι αύριο να κάνω την αλλαγή, σήμερα θα ετοιμάσω το νερό.

Η κυκλοφορία είναι στο 30% αλλά απο ώρα σε ώρα περιμένω την Resun wave maker επομένως τα πράγματα θα αλλάξουν προς το καλύτερο πιστεύω.

Το Σαββάτο μάλλον θα πάω Αθήνα, πιστεύετε πως είναι καλό διάστημα να κάνω μια δοκιμή με κάποιο ψαράκι ή δεν θα έχει καλή τύχη?

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι ότι είναι αρκετά νωρίς να δεχθεί ζωντανούς οργανισμούς, το μόλις 15 ημερών σύστημά σου.

Μην ξεχνάς ότι είσαι ακόμα στην "brake in" περίοδο και τα φώτα σου θα πρέπει να είναι σβηστά, με την προυπόθεση ότι ο βράχος είναι κουραρισμένος.

Θα ήθελα επίσης να σε πληροφορήσω, ότι τα ψάρια είναι οι τελευταίοι οργανισμοί, που μπαίνουν σε ένα φυσικό σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι ότι είναι αρκετά νωρίς να δεχθεί ζωντανούς οργανισμούς, το μόλις 15 ημερών σύστημά σου.

Μην ξεχνάς ότι είσαι ακόμα στην "brake in" περίοδο και τα φώτα σου θα πρέπει να είναι σβηστά, με την προυπόθεση ότι ο βράχος είναι κουραρισμένος.

Θα ήθελα επίσης να σε πληροφορήσω, ότι τα ψάρια είναι οι τελευταίοι οργανισμοί, που μπαίνουν σε ένα φυσικό σύστημα.

Ok κανένα πρόβλημα δεν βιάζομαι απλά είναι λίγο μπερδεμένες μερικές έννοιες στο μυαλό μου και δυστυχώς διαβάζοντας διάφορα στο διαδίκτυο ίσως μπερδέυομαι και περισσότερο.

Συγκεκριμένα έχω διαβάσει ότι ένας καλός τρόπος <<στρωσίματος>> είναι να βάλεις ψάρια απο τη πρώτη κιόλας ημέρα, βέβαια καταλαβαίνω τι αποτέλεσμα θα έχει για το ζωντανό αυτό και δεν το επιχειρώ καν.

Πάντως αν υπάρχει κάτι το οποίο μπορώ να βάλω είτε κοράλι είτε κάτι που θα δώσει στοιχειώδη ζωή πέρα του βράχου μου το λέτε διαφορετικά περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μια ενημέρωση λοιπόν όσον αφορά το reefaki μου, με νέες μετρήσεις και μικρές μετατροπές.

Στο σύστημά μου τώρα οι μετρήσεις που έκανα εχθές έχουν ως εξής:

Νο2:0

Νο3:25

ΝΗ3,4:0

ΡΟ4:<0,03

ΚΗ:7-7,5

ΡΗ:7,9

Αλατότητα:1026

Μετρήσεις για Ca και Μg ακόμα δεν έχω μιας και δεν έχω παραλάβει μια παραγγελία απο Seame που τα εμπεριέχει αλλά σύμφωνα με επικοινωνία που είχα θα τα έχω μέσα στην εβδομάδα μιας και έχουν ήδη ταχυδρομηθεί.

To ενυδρείο έχει χωρητικότητα 100 λτ. και υπάρχει και sump 30 λίτρων μέσα στο οποίο σκοπεύω να βάλω κάποια ποσότητα chaeto.

Όσον αφορά τριχοειδή άλγη δεν έχω κάποιο έντονο ξέσπασμα ακόμα πέρα απο λίγες τοπικές εστίες οι οποίες καθαρίζονται εύκολα. Πιστεύω ότι έπαιξε βασικό ρόλο ο βράχος ο οποίος επιλέχθηκε διεξοδικά και σύμφωνα με τις παρατηρήσεις μου είναι καλής ποιότητας και καλά κουραρισμένος.

Η κυκλοφορία γίνεται απο μια koralia 1000lt/h μια αμφιβόλου ποιότητας 800lt/h

και μία resun wave maker.

Επίσης υπάρχει μία αντλία 1000lt/h για την επιστροφή απο το sump.

Ο αραγονίτης είναι στα 15 κιλά στο ενυδρείο, και 5 κιλά στο Sump στο οποίο θα προστεθεί άλλη τόση ποσότητα.

Ο φωτισμός έχει ως εξής 2 Τ8 60cm 1white και 1actinic και σήμερα θα παραλάβω και ένα MH 70 watt.

Στο σύστημα απο την Τετάρτη έχει εισέλθει και ένα Turbo Snail το οποίο δειλά δειλά ξεκινάει να δραστηριοποιείται.

ΑΑΑ και να μην ξεχάσω μέσα στην εβδομάδα θα παραλάβω και ένα TMC V2 600.

Αυτά εν ολίγης με το σύστημά μου.

Οποιαδήποτε πρόταση υπάρχει επι του συστήματός μου θα ήταν απαραίτητη.

Ακούω προτάσεις για οποιαδήποτε προσθήκη σε οποιοδήποτε κοραλάκι.

Επίσης προσφορές για κανένα frag.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το σύστημά σου πάει πολύ καλά, με λίγη προσοχή στα νιτρικά να μη σου ξεφύγουν σημαντικά.

Δεν αναφέρεις κάπου για χημικό φίλτρο ή μου έχει διαφύγει. Έχεις κάποιο κάνιστρο ή χρησιμοποιείς κάποιο διαμέρισμα του sump? Οπως και να έχει, ο ενεργός άνθρακας πολύ καλής ποιότητας, όπως και το αντιφως με βάση το σίδηρο, θα κάνουν πολύ καλή δουλειά, στις συνιστώμενες ποσότητες, τώρα στην αρχή.

Η άλγη chaeto θα βοηθήσει πολύ.

Η κυκλοφορία του νερού, δείχνει επαρκής, αρκεί οι κυκλοφορητές και η επιστροφή να είναι στις σωστές θέσεις, που να εξασφαλίζουν την καλή ροή σε όλες , κατά το δυνατόν, επιφάνειες των βράχων.Το φυσικό βιολογικό υλικό, επίσης, είναι επαρκές.

Όσον αφορά το φωτισμό της ΜΗ θα έλεγα να μην βιαστείς να τον ανάψεις σε πλήρη φωτοπερίοδο, αλλά σταδιακά σε αυξανόμενη περίοδο, παρατηρώντας την ανάπτυξη της άλγης. Θα πρότεινα κάποια στιγμή να αντικαταστήσεις τις Τ8 με Τ5, για καλύτερα ααποτελέσματα.

Το skimmer θα σε καλύψει.

Συμπερασματικά, πιστεύω ότι είσαι σε καλό δρόμο!

...Ακούω προτάσεις για οποιαδήποτε προσθήκη σε οποιοδήποτε κοραλάκι.

Επίσης προσφορές για κανένα frag.

Θεωρώ ότι τα μόνα κοράλλια που μπορείς να βάλεις στο σύστημά σου, αυτή τη στιγμή, είναι ζωανθίδες και μανιτάρια. Επίσης συστήνω κάποιο είδος sinularia, η οποία είναι επίσης μια καλή επιλογή, με μικρό ρίσκο, για το στάδιο αυτό της εξέλιξης του συστήματός σου.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το χημικό φιλτράρισμα μου διέφυγε, υπάρχει ένα εξωτερικό κάνιστρο μικρής κυκλοφορίας

το οποίο περιέχει μπλε σφουγγάρι ενεργό άνθρακα και αντιφόσφωρο, οι ποσότητες που χρησιμοποιώ είναι οι διπλάσιες απο τη συνιστώμενη του κατασκευαστή δοσολογία.

Όσον αφορά το φωτισμό το έχω σκεφτεί και εγώ για αντικατάσταση των Τ8 απλά περιμένω να δω τις απιτήσεις των οργανισμών που θα βάλω και βλέπουμε αν και μάλλον θα προσθέσω στην πορεία άλλη μία MH 70watt πάλι και πιστεύω να είμαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Καλό δείχνει το ενυδρείο σου.

Μία παρατήρηση μόνο. Ο βράχος φαίνεται να είναι πολύ "κτισμένος", σαν ντουβάρι, αυτό είναι κάτι που δεν το επιθυμούμε. Το σωστότερο είναι να βρίσκεται τοποθετημένος με τέτοιο τρόπο, ώστε να δημιουργούνται πολλά κενά ανάμεσα στο κομμάτια του, για να μπορεί το νερό να κυκλοφορεί παντού σε όλες τις επιφάνειες και να μπορεί με αυτόν τον τρόπο να μεγιστοποιηθεί η αποστολή του, που είναι η βιολογική επεξεργασία.

Ταυτόχρονα φροντίζουμε να δημιουργούμε "κρυψώνες" για τα ψάρια, αλλά και επίπεδα για την τοποθέτηση των κοραλλιών.

Link to comment
Share on other sites

Καλό δείχνει το ενυδρείο σου.

Μία παρατήρηση μόνο. Ο βράχος φαίνεται να είναι πολύ "κτισμένος", σαν ντουβάρι, αυτό είναι κάτι που δεν το επιθυμούμε. Το σωστότερο είναι να βρίσκεται τοποθετημένος με τέτοιο τρόπο, ώστε να δημιουργούνται πολλά κενά ανάμεσα στο κομμάτια του, για να μπορεί το νερό να κυκλοφορεί παντού σε όλες τις επιφάνειες και να μπορεί με αυτόν τον τρόπο να μεγιστοποιηθεί η αποστολή του, που είναι η βιολογική επεξεργασία.

Ταυτόχρονα φροντίζουμε να δημιουργούμε "κρυψώνες" για τα ψάρια, αλλά και επίπεδα για την τοποθέτηση των κοραλλιών.

Έκανα ήδη μια αλλαγή στη διάταξη του βράχου.

Βασικό ρόλο στο να μοιάζει ''χτισμένος'' έπαιζε και το γεγονός ότι σαν βάση για το Ζ.Β. είχαν χρησιμοποιηθεί 2 μεγάλα κομμάτια νεκρού βράχου και πάνω εκεί έχτισα αλλά τελικά δεν ήταν καλό το αποτέλεσμα.

Έσπασα αυτά τα δύο κομμάτια σε τέσσερα μικρότερα το καθένα και έκανα μια επαναδιάταξη.

Ελπίζω να είναι καλύτερα τώρα, θα παραθέσω νέα φωτό απλά να ξεθολώσει λιγάκι γιατί μπήκαν αρκετά τα χέρια μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά έκανες.

Μπορείς να δεις φωτογραφίες μελών μας για να πάρεις ιδέες.

Πρόχειρα στο μυαλό μου αυτή τη στιγμή είναι τα ενυδρεία των

NAVY http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=8030 και

trelllos http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=6969

Αξίζουν να τα μελετήσεις

Link to comment
Share on other sites

Περιμενουμε τις νεες photo αλλα οπως και να εχει καλυτερα να σκεφτεις να φτιαξεις καποια βαση για τον βραχο σου...

Link to comment
Share on other sites

Καλή η προσπάθεια...δε λέω...αλλά συνεχίζει κάτι να μη μ' αρέσει.....

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω τι άλλο να κάνω αξιοποίησα κάθε μεριά του βράχου ώστε να σημιουργούνται παντού σπηλιές και ανοίγματα.

Δε ξέρω τί άλλο να κάνω? :)

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να αφυπνίσεις την φαντασία σου.

Πάρε καμιά ιδέα από τις παρακάτω φωτογραφίες.

post-358-1201456472_thumb.jpg post-358-1201456497_thumb.jpg post-358-1201456522_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

1.Προσπάθησε να δημιουργήσεις χώρους και κρυψώνες για τα ψαρακια σου.

2.Βάλε μια αφίσα στην πλάτη για να νιώσουν τα ψάρια πιο άνετα. 3.Ανέβασε κάποιο κυκλοφορητή στην επιφάνεια για να έχεις ανατάραξη

4.Φτιάξε μία βάση για το βράχο σου

Οι φυσαλίδες που φαίνονται δεξια απο που προέρχονται?

Link to comment
Share on other sites

1.Προσπάθησε να δημιουργήσεις χώρους και κρυψώνες για τα ψαρακια σου.

2.Βάλε μια αφίσα στην πλάτη για να νιώσουν τα ψάρια πιο άνετα. 3.Ανέβασε κάποιο κυκλοφορητή στην επιφάνεια για να έχεις ανατάραξη

4.Φτιάξε μία βάση για το βράχο σου

Οι φυσαλίδες που φαίνονται δεξια απο που προέρχονται?

Επειδή τα πολλά λόγια είναι φτώχεια, έκανα ακόμα μια προσπάθεια την οποία θα δείτε μόλις ξεθολώσει,

πιστεύω ότι είναι καλύτερα,

αφίσα δεν έχω βάλει ακόμα, δεν έχω πάντως οργασιμό ακόμα μέσα εκτός του turbo snal,

ο μεγάλος κυκλοφορητής είναι στραμμένος στην επιφάνεια και δημιουργεί αρκετή ανατάραξη

βάση για το βράχο δεν φτιάχνω μιας και για βάση υπάρχει ενα μεγάλο κομμάτι νεκρού βράχου ο οποίος καλύπτει το μήκος του ενυδρείου ώστε να παίζει το ρόλο βάσης.

Οι φυσαλίδες προέρχονται απο την επιστροφή απο το Sump, απλά δεν έχει μπεί ακόμα κάτι στο λάστιχο της επιστροφής ώστε να μην δημιουργούνται οι φυσαλίδες.

Link to comment
Share on other sites

έπιασες το νόημα ..!

ανησυχώ λίγο για τη σταθερότητα του οικοδομήματος ..

μπορείς να χρησιμοποιήσεις ειδική κόλλα για να σταθεροποιήσεις τα βράχια όπου χρειάζεται

καλή συνέχεια !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...