Jump to content

Το κάρβουνο στο φίλτρο φυτεμένου ενυδρείου;


Aquadominus

Recommended Posts

Καλημέρα χρόνια πολλά και καλή χρονιά θα ήθελα την βοήθεια σας σε ένα θέμα.

Πρίν απο λίγες μέρες πήγα σε ένα γνωστό petshop του πειραιά για να πάρω κανένα ψαράκι λόγω των ημερών και συζητώντας με τον υπάλληλο μου είπε ότι σε ενυδρείο φυτεμένο με αληθινά φυτά δεν κάνει να υπάρχει στο φίλτρο ενεργός άνθρακάς γιατί αποροφά το λίπασμα απο το νερό, παρόλο λοιπόν που εγώ δεν είχα ποτέ πρόβλημα με το συγκεκριμένο υλικό φιλτραρίσματος τον άκουσα και πείρα τα υλικά που μου έδωσε, όταν λοιπόν ήρθα σπίτι διαπίστωσα ότι ανάμεσα στα υλικά που μου έδωσε υπήρχε και ένα υλικο Phosguard για phosphate and silicate control το οποίο λέει οτι το βάζουμε στο ενυδρείο άν έχουμε υψηλέσ τιμέσ phosphate για 4 μέρες.

Τι να κάνω, μήπως την πάτησα λόγο υπερβολικής εμπιστοσύνης στον υπέυθηνο του μαγαζιού;;;;;; :D

Link to comment
Share on other sites

Xρονια πολλα και καλη χρονια!!Ο υπαλληλος καλα σου ειπε για τον ανθρακα,δεν χρειαζεται σε φυτεμενο ,μονο μετα απο θεραπεια,για να τραβιξει το φαρμακο.τωρα για τα φωσφορικα τι να σου πω....εχεις προβλημα??κανε τεστ και αν οι τιμες ειναι στα υψοι τοτε το βαζουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα χρόνια πολλά και καλή χρονιά θα ήθελα την βοήθεια σας σε ένα θέμα.

Πρίν απο λίγες μέρες πήγα σε ένα γνωστό petshop του πειραιά για να πάρω κανένα ψαράκι λόγω των ημερών και συζητώντας με τον υπάλληλο μου είπε ότι σε ενυδρείο φυτεμένο με αληθινά φυτά δεν κάνει να υπάρχει στο φίλτρο ενεργός άνθρακάς γιατί αποροφά το λίπασμα απο το νερό, παρόλο λοιπόν που εγώ δεν είχα ποτέ πρόβλημα με το συγκεκριμένο υλικό φιλτραρίσματος τον άκουσα και πείρα τα υλικά που μου έδωσε, όταν λοιπόν ήρθα σπίτι διαπίστωσα ότι ανάμεσα στα υλικά που μου έδωσε υπήρχε και ένα υλικο Phosguard για phosphate and silicate control το οποίο λέει οτι το βάζουμε στο ενυδρείο άν έχουμε υψηλέσ τιμέσ phosphate για 4 μέρες.

Τι να κάνω, μήπως την πάτησα λόγο υπερβολικής εμπιστοσύνης στον υπέυθηνο του μαγαζιού;;;;;; :D

2 μηνών ενυδρείο είναι με συχνές αλλαγές νερού και εκτός απο αυτό έχω βάλει σταθεροποιητή PH;

Link to comment
Share on other sites

2 μηνών ενυδρείο είναι με συχνές αλλαγές νερού και εκτός απο αυτό έχω βάλει σταθεροποιητή PH;

για τον ανθρακα ισχυει οτι σου ειπε ο φιλος akillis,αν και εγω πριν λιγο καιρο λειτουργουσα ανθρακα

σε φυτεμενο ενυδρειο και μετα απο συμβουλη των μελων εδω μεσα το αφαιρεσα...περιττο να σου πω

οτι ειδα αλλα φυτα, καμια σχεση, πολυ καλυτερα...και επαψαν κατα πολυ προβληματα αλγης κτλ.

τωρα αν θες δωσε μας περισσοτερες πληροφοριες για το ενυδρειο σου(τιμες -ποσα φυτα εχεις-τι λιπασματα βαζεις κτλ)

:D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...