Jump to content

Πρόβλημα με παπαγάλο


Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Παρακολουθώ το forum πολύ καιρό αλλά δεν έχει τύχει να γράψω κάτι μέχρι τώρα.

Έχω πρόβλημα με τον θυληκό μου παπαγάλο.

Εδώ και 2-3 μέρες έχει καταπιεί μια μικρή πέτρα η οποία έχει κολλήσει μέσα στο στόμα και δεν μπορεί να τη βγάλει.

Έχει να φάει από τότε αλλά αυτό είναι φυσιολογικό καθώς αυτές τις μέρες φυλάει τα αυγά του και δεν βγαίνει ποτέ από την σπηλιά.

Σήμερα έβλαγα τη σπηλιά και τα αβγά για να δω αν μπορεί να φάει άλλα δεν μπορεί.

Ούτε μου "δαγκώνει" το χέρι όπως έκανε πάντα όταν το έβαζα μέσα στο ενυδρείο και γενικά φαίνεται πολύ υποτονικός.

Μάλλον αύριο θα δοκιμάσω να του βγάλω τη πέτρα εγώ με το ζόρι. Θέλω όμως να τον αναισθητοποιήσω πρώτα.

Δίαβασα για ουσίες όπως γαρυφαλέλαιο και MS 222 που θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω αλλά φοβάμαι μήπως δεν καταφέρει να ξυπνήσει μετά.

Αν κάποιος πιό έμπειρος έχει καμία καλύτερη ιδέα θα του ήμουν ευγνώμων.

Link to comment
Share on other sites

Για το γαρυφαλέλαιο δεν γνωρίζω για το MS 222 που θα το βρεις ;

Η πέτρα πρέπει να αφαιρεθεί το συντομότερο .

Το ψαράκι θα το βγάλεις απο μέσα και θα τυλίξεις το σώμα του με μια βρεγμένη πετσέτα από το νερό του ενυδρείου που θα την έχεις αλείψει με αντιχλωριο .

Πρόσεχε οσο περνά η ώρα παγωνη η πετσέτα .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση.

Για το MS 222 θα ρωτήσω στο τμήμα υδροβιολογίας του Γεωπονικού Πανεπιστημίου. Πιστεύω ότι δεν θα έχουν πρόβλημα να μου δώσουν λίγο.

Αλλά επειδή ο χρόνος πιέζει μάλλον θα χρησημοποιήσω αύριο το γαρυφαλέλαιο ή clove oil όπως το βρήκα εδώ http://www.cc.jyu.fi/~jpirhon/clove%20oil.htm

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το γαρυφαλέλαιο δούλεψε μια χαρά. Σε διάλυμα 40 ppm το ψάρι κοιμήθηκε σε 2 λεπτά. Του έβγαλα τη πέτρα και μόλις τον ξέπλυνα με νερό από το ενυδρείο ξύπνησε αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ενδιαφερουσα εφαρμογη!

Οταν αρχικα σκεφτοσουν να το κανεις και διαβαζα τα post ειχα αμφιβολιες αλλα αφου πηγε καλα, μπραβο σου!

Link to comment
Share on other sites

σωθηκε ο ασθενης!!!!! :D

Έγινε επεξεργασία - aquamania
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...