Jump to content

Αγορα ενυδρειου


Recommended Posts

Λοιπον αφου εκανα η μαλλον ας πω καλυτερα πειραματηστηκα με το 70λιτρο για θαλλασινο,παραγκειλα το ριο 180(100χ40χ50) απο aquaristikshop με τ5 high lite λαμπες.στο παλιο ενυδρειο ειχα 3 χρομις και 2 κοινους κλοουν και 5 σαλιγκαρια μαργκαριτα,επειδη δεν μου αρεσε πολυ η ιδεα των χρομις εκει τα επεστρεψα και αγορασα ενα six-line wrasse .εχω ενα σκιμμερ της aqua medic μεχρι 250 λιτρα.10 κιλα ζωντανο βραχο και 5 κιλα ζωντανη αμμο της carib sea.το ενυδρειο λογω οικονομικων δεν θα το κανω αμεσα ριφφ αλλα πιο μετα.

οι ερωτησεις μου ειναι

-ποση παραπανω αμμο και βραχο θα χρειαστω?

-οι 2 λαμπες τ5 45 βαττ θα αρκεσουν για ριφφ με μ****α κοραλλια αργοτερα?

-επειδη πρεπει να μεταφερω τα πραγματα απο το παλιο ενυδρειο καπως γρηγορα μπορω να χρησημοποιησω το tetra aquasafe start για να προετοιμασω το νερο για να βαλω τα ειδη υπαρχοντα ψαρια μετα απο καμια εβδομαδα?

-δεν σκεφτομαι αργοτερα να βαλω πολλα ψαρια αλλα το εσωτερικο φιλτρο της εταιριας θα ειναι αρκετο?αν οχι τι εξωτερικο φιλτρο να παρω??

-τι ψαρια θα μπορεσω να βαλω αφου λειτουργησει το ενυδρειο για αρκετο καιρο(οχι αμεσως!!) γιατι εχω μπερδευτει λιγο με το yellow tang.οι μισες ιστοσελιδες λενε πως το συγκεκριμενο ψαρι θελει 400 λιτρ+ και αλλες πως μπαινει σε 200 λιτρα

ελπιζω να μην σας ζαλισα :D

ευχαριστο προκαταβολικα και καλη χρονια σε ολους

Link to comment
Share on other sites

οι ερωτησεις μου ειναι

-ποση παραπανω αμμο και βραχο θα χρειαστω?

-οι 2 λαμπες τ5 45 βαττ θα αρκεσουν για ριφφ με μ****α κοραλλια αργοτερα?

-επειδη πρεπει να μεταφερω τα πραγματα απο το παλιο ενυδρειο καπως γρηγορα μπορω να χρησημοποιησω το tetra aquasafe start για να προετοιμασω το νερο για να βαλω τα ειδη υπαρχοντα ψαρια μετα απο καμια εβδομαδα?

-δεν σκεφτομαι αργοτερα να βαλω πολλα ψαρια αλλα το εσωτερικο φιλτρο της εταιριας θα ειναι αρκετο?αν οχι τι εξωτερικο φιλτρο να παρω??

-τι ψαρια θα μπορεσω να βαλω αφου λειτουργησει το ενυδρειο για αρκετο καιρο(οχι αμεσως!!) γιατι εχω μπερδευτει λιγο με το yellow tang.οι μισες ιστοσελιδες λενε πως το συγκεκριμενο ψαρι θελει 400 λιτρ+ και αλλες πως μπαινει σε 200 λιτρα

:D

Οι απαντήσεις μου είναι:

-θα χρειαστείς ακόμη 8-10 κιλά ΖΒ και 10-15 κιλά άμμο

-εξαρτάται από τα κοράλλια, αλλά σε γενικές γραμμές δε θα έχεις πρόβλημα με εύκολα κοράλλια...

-προσπάθησε να μη βιαστείς να βάλεις τα ψαράκια. Κάνε τις απαραίτητες μετρήσεις για το κύκλο του αζώτου και μετά πράξε. Με καλά κουραρισμένο βράχο δε θα έχεις μείζον πρόβλημα ΙΜΟ αλλά μέτρα για σιγουρία...

-το εσωτερικό φίλτρο (αν δε το βγάλεις) είναι καλό για χημική φίλτρανση (άνθρακα και αντιφωσφώρο). Αν βγάλεις το εσωτερικό, για διάφορους λογους, εξωτερικά υπάρχουν πολλά...Για τη βιολογική φίλτρανση θα στηριχτείς σιγά-σιγά στο ΖΒ σου.

-Για το yellow tang δε μπορώ να σου απαντήσω με σιγουρία, αλλά έχεις κάνει λάθος στην επιλογή του six-line wrasse. Είναι ψάρι που το προτείνουν για εισαγωγή σε ενυδρείο τελευταίο (ή από τα τελευταία), μετά από ολα τα άλλα ψάρια που θα μπούν στο ενυδρείο. Ο λόγος είναι η επιθετικότητα του. Επίσης το συγκεκριμμένο ψάρι τρέφεται κυρίως με κοπήποδα (μικρά ζωήφια), τα οποία είναι απαραίτητα για την ωρίμανση και ισορροπία ενός θαλασσινού συστήματος.

Αυτά προς το παρόν... ;)

Καλή χρονιά!

Link to comment
Share on other sites

:D

Οι απαντήσεις μου είναι:

-θα χρειαστείς ακόμη 8-10 κιλά ΖΒ και 10-15 κιλά άμμο

-εξαρτάται από τα κοράλλια, αλλά σε γενικές γραμμές δε θα έχεις πρόβλημα με εύκολα κοράλλια...

-προσπάθησε να μη βιαστείς να βάλεις τα ψαράκια. Κάνε τις απαραίτητες μετρήσεις για το κύκλο του αζώτου και μετά πράξε. Με καλά κουραρισμένο βράχο δε θα έχεις μείζον πρόβλημα ΙΜΟ αλλά μέτρα για σιγουρία...

-το εσωτερικό φίλτρο (αν δε το βγάλεις) είναι καλό για χημική φίλτρανση (άνθρακα και αντιφωσφώρο). Αν βγάλεις το εσωτερικό, για διάφορους λογους, εξωτερικά υπάρχουν πολλά...Για τη βιολογική φίλτρανση θα στηριχτείς σιγά-σιγά στο ΖΒ σου.

-Για το yellow tang δε μπορώ να σου απαντήσω με σιγουρία, αλλά έχεις κάνει λάθος στην επιλογή του six-line wrasse. Είναι ψάρι που το προτείνουν για εισαγωγή σε ενυδρείο τελευταίο (ή από τα τελευταία), μετά από ολα τα άλλα ψάρια που θα μπούν στο ενυδρείο. Ο λόγος είναι η επιθετικότητα του. Επίσης το συγκεκριμμένο ψάρι τρέφεται κυρίως με κοπήποδα (μικρά ζωήφια), τα οποία είναι απαραίτητα για την ωρίμανση και ισορροπία ενός θαλασσινού συστήματος.

Αυτά προς το παρόν... ;)

Καλή χρονιά!

ευχαριστο για την απαντηση σου αλλα θα διαφωνησω με το six line wrasse .αυτο για την επιθετικοτητα πρωτη φορα το ακουω,δεν εχει πειραξει αλλο ψαρι και τρωει απο μυσυς εως και φλεικς.το εχω στην κατοχη μου εδω και 3 μηνες

Link to comment
Share on other sites

έχεις κάνει λάθος στην επιλογή του six-line wrasse. Είναι ψάρι που το προτείνουν για εισαγωγή σε ενυδρείο τελευταίο (ή από τα τελευταία), μετά από ολα τα άλλα ψάρια που θα μπούν στο ενυδρείο. Ο λόγος είναι η επιθετικότητα του.

;) Μηπως το μπερδευεις με καποιο αλλο ψαρι?Αν οντως το εχεις μπερδεψει εχει καλως...αν ομως μιλας για το ψαρι που ξερουμε καλυτερα θα ηταν να μην απανταμε σε θεματα που δεν εχουμε την καταλληλη

γνωση και εμπειρια ωστε να μην μπερδευουμε τον ενδιαφερομενο... :D

Link to comment
Share on other sites

καλή χρονιά !

έχω six line σχεδόν περισσότερο από 2 χρόνια στο ενυδρείο μου ..

είναι πολύ όμορφο και ανθεκτικό ψαράκι .. τσακίζει τη μικροπανίδα του ενυδρείου :D , δεν τσακώνεται με τα άλλα ψάρια παρά μόνο με το mandarin που ζούσε κάποτε στο ενυδρείο ..

αυτό δε σημαίνει ότι όλα τα six line έχουν την ίδια συμπεριφορά .. νομίζω ότι όταν μεγαλώσουν μπορεί να γίνουν επιθετικά …

σε αυτή τη περίπτωση θα φέρουν το ενυδρείο τούμπα γιατί είναι πολύ δυνατά ψάρια .. ο ΤΑΝ ίσος να έχει να μας πει περισσότερα ..

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστο για την απαντηση σου αλλα θα διαφωνησω με το six line wrasse .αυτο για την επιθετικοτητα πρωτη φορα το ακουω,δεν εχει πειραξει αλλο ψαρι και τρωει απο μυσυς εως και φλεικς.το εχω στην κατοχη μου εδω και 3 μηνες

Αυτό είναι ευχάριστο! :thumbup:

Εγώ δεν έχω προσωπική εμπειρία από το συγκεκριμμένο ψάρι (αν και μου αρέσει πολύ) και έτσι μεταφέρω κάποια πράγματα που έχω διαβάσει και από συζητήσεις με γνώστες του θαλασσινού.

Έχεις βάλει άλλο ψαράκι μετά το six-line στο ενυδρείο σου? Λένε ότι είναι επιθετικά με τα μικρότερα ψάρια...

Κάποια ενδεικτικά links για του λόγου το αληθές:

marinedepotlive

animal-world

marinecenter

Φίλε SalTasos, καλή χρονιά και σε σένα. Θέλω να πώ ότι έκανα μιά σχετική ερώτηση για το six-line στον ΤΑΝ στο WI τη προηγούμενη εβδομάδα και δε μου το σύστησε για αυτή τη φάση του ενυδρείου μου, αφού δεν έχω τελειώσει το στοκάρισμα...Μπορεί βέβαια να μη κατάλαβα σωστά γιατί ξέρεις τι χαμός γίνεται στο WI... :blink:

Ελπίζω να μας διαφωτίσει σύντομα ο αγαπητός φίλος TAN, γιατί αν πράγματι δεν δημιουργεί προβλήματα το six-line, τότε θα το βάλω άμεσα στο ενυδρείο μου! :D

Φίλε targas21 "hold your horses" και άσε το topic να "κυλίσει"... ;)

Link to comment
Share on other sites

ουτε εγω το πιστευα στην αρχη οταν το εβλεπα να τρωει τα φλαικς και να φτυνει την αρτεμια!! ;):D

ειναι το τελευταιο που εχει μπει αλλα οχι το μικροτερο,παντως δικαιολογημενα μπερδευτηκες και εσυ γιατι και εγω δεν πιστευω αυτα που βλεπω στα λινκ που μου εστειλες

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω και εγώ ότι η εξατένια, δεν θεωρείται επιθετικό ψάρι. Κάποια επιθετικότητα, μπορεί να επιδείξει σε ομοειδή ψάρια, κυρίως μικρότερά του, όπως για παράδειγμα το γιατρό.

Ο λόγος που αποφεύγουμε να το βάλουμε, σύντομα στο ενυδρείο μας ή γενικά σε κάποιο ανώριμο σύστημα, είναι ότι η κύρια συνήθειά του είναι να τρέφεται με μικρούς οργανισμούς, που βρίσκει στο βράχο. Αυτό μπορεί να καθυστερήσει τη βιολογική ωρίμανση ενός φυσικού συστήματος.

Αργότερα, όμως, ή σε κάποιο ώριμο σύστημα, η παρουσία του θεωρείται χρήσιμη στην τροφική αλυσίδα, αφού συμβάλει στην διατήρηση της πληθυσμιακής ισορροπίας της μικροπανίδας του συστηματος.

Να προσθέσω, επίσης, πως είναι από τα λίγα wrsses, που δεν απειλεί μεγαλύτερα ασπόνδυλα, όπως σαλιγγάρια και ερημίτες, λόγω της χαρακτηριστικής ανατομικότητας του στόματός του.

Συμπερασματικά, αποτελεί χρήσιμο ψάρι σε ένα κλειστό φυσικό σύστημα και για το λόγο αυτό συνιστάται. Τέλος, καλό είναι να αποφεύγουμε την ταυτόχρονη συνύπαρξη της hexatenia με ψάρια της κατηγορίας dragonets, αφού ανταγωνίζονται την τροφή και τα δεύτερα υστερούν κατά πολύ, στην ταχύτητα ανίχνευσής της.

Link to comment
Share on other sites

τελικα το yellow tang μπαινει σε 200 λιτρα?

Αυτό εξαρτάται από το μέγεθός του.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εξαρτάται από το μέγεθός του.

ευχαριστο για την απαντηση σου

αυτο με προβληματιζει,ποιο ειναι τελικα το μτελικο του μεγεθος και σε ποσα λιτρα μπαινει σε εκεινο το μεγεθος??

Link to comment
Share on other sites

σε τελικό μέγεθος 18-20 εκ χρειάζεται 400 λίτρα για να είναι άνετο .. αλλά μεγαλώνει με αργό ρυθμό

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αμα το παρω στα 7 εκ που το εχει το καταστημα μου ποσο καιρο θα παρει για να χρειαστει 400 λιτρα?

Έγινε επεξεργασία - olimpiakakias
Link to comment
Share on other sites

χαρμοσυνα νεα!!παμε για ΡΙΟ 300 με high lite(360 λιτρα μεικτα,300 καθαρα).σκιμμερ αqua medic midiflotor 400 litre.+20 κιλα ΖΒ και 30 κιλλα αμμο,εξωτερικο φιλτρο EHEIM 2213 2 κιλα substrat kai κυλινδρους.

Link to comment
Share on other sites

χαρμοσυνα νεα!!παμε για ΡΙΟ 300 με high lite(360 λιτρα μεικτα,300 καθαρα).σκιμμερ αqua medic midiflotor 400 litre.+20 κιλα ΖΒ και 30 κιλλα αμμο,εξωτερικο φιλτρο EHEIM 2213 2 κιλα substrat kai κυλινδρους.

Πολύ καλή η τελική επιλογή σου!!

Μπορείς να πάρεις yellow στα 3cm, θα χρειαστεί πολλά χρόνια να φτάσει στο τελικό του μέγεθος και αν φτάσει ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

οπως σας τα ειπα πριν ειναι καλη η φιλτρανση??γιατι για FOWLR το παω ,αμα προσπαθησω να το κανω αυτο ριφφ θα το δουμε σε 5 χρονια ετοιμο...

Έγινε επεξεργασία - olimpiakakias
Link to comment
Share on other sites

χαρμοσυνα νεα!!παμε για ΡΙΟ 300 με high lite(360 λιτρα μεικτα,300 καθαρα).σκιμμερ αqua medic midiflotor 400 litre.+20 κιλα ΖΒ και 30 κιλλα αμμο,εξωτερικο φιλτρο EHEIM 2213 2 κιλα substrat kai κυλινδρους.

Και εγώ το Rio 300 έχω! :D

Μάλλον θα χρειαστείς επιπλέον βράχο (λένε ότι το 10% του συνολικού όγκου του ενυδρείου πρέπει να είναι ΖΒ για να υπάρχει η δυνατότητα σωστής βιολογικής φιλτρανσης) και για να δημιουργήσεις υπόστρωμα περίπου 10cm θα χρειαστείς περίπου άλλα 30 κιλά άμμου (άν δε θέλεις DSB, τότε νομίζω ότι καλύπτεσαι από τα 30 κιλά).

Αν είναι αρκετός και καλά κουραρισμένος ο ΖΒ σου δε θα χρειαστείς τόσο πολύ βιολογικό μέσο (substrat). Μετά από σταδιακή εισαγωγή των ψαριών στο ενυδρείο και σωστές μετρήσεις πιστεύω ότι θα είναι ικανό το σύστημα να λειτουργήσει χωρίς εξωτερικό βιολογικό φίλτρο.

Αυτή τη στιγμή έχω 35-40 κιλά ΖΒ και στο εξωτερικό φίλτρο έχω μόνο μιά χούφτα substrat, για τη περίπτωση που χρειαστεί να θέσω σε λειτουργία τη καραντίνα (για να υπάρχει έτοιμη βιολογία)...

Στο ενυδρείο έχω περίπου 15 διαφορετικά κοράλλια , 7 μικρά ψαράκια και την ομάδα καθαρισμού (γαριδες, σαλιγκάρια και αχινοί).

Ένας επιπλέον λόγος για την αποφυγή του βιολογικού φίλτρου σε θαλασσινό είναι ότι αποτελεί πηγή νιτρικών (ΝΟ3). Βέβαια, αν κινηθείς σε FOWLR δεν υπάρχει πρόβλημα να έχεις και "κάπως" αυξημένα νιτρικά...Το πρόβλημα το έχουν κυρίως στα κοράλλια.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω και εγώ ότι η εξατένια, δεν θεωρείται επιθετικό ψάρι. Κάποια επιθετικότητα, μπορεί να επιδείξει σε ομοειδή ψάρια, κυρίως μικρότερά του, όπως για παράδειγμα το γιατρό.

Ο λόγος που αποφεύγουμε να το βάλουμε, σύντομα στο ενυδρείο μας ή γενικά σε κάποιο ανώριμο σύστημα, είναι ότι η κύρια συνήθειά του είναι να τρέφεται με μικρούς οργανισμούς, που βρίσκει στο βράχο. Αυτό μπορεί να καθυστερήσει τη βιολογική ωρίμανση ενός φυσικού συστήματος.

Αργότερα, όμως, ή σε κάποιο ώριμο σύστημα, η παρουσία του θεωρείται χρήσιμη στην τροφική αλυσίδα, αφού συμβάλει στην διατήρηση της πληθυσμιακής ισορροπίας της μικροπανίδας του συστηματος.

Να προσθέσω, επίσης, πως είναι από τα λίγα wrsses, που δεν απειλεί μεγαλύτερα ασπόνδυλα, όπως σαλιγγάρια και ερημίτες, λόγω της χαρακτηριστικής ανατομικότητας του στόματός του.

Συμπερασματικά, αποτελεί χρήσιμο ψάρι σε ένα κλειστό φυσικό σύστημα και για το λόγο αυτό συνιστάται. Τέλος, καλό είναι να αποφεύγουμε την ταυτόχρονη συνύπαρξη της hexatenia με ψάρια της κατηγορίας dragonets, αφού ανταγωνίζονται την τροφή και τα δεύτερα υστερούν κατά πολύ, στην ταχύτητα ανίχνευσής της.

Νίκο σε ευχαριστούμε :D και

Καλή Χρονιά! ;)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστο πολυ για τις απαντησης σας,το φιλτρο του πακετου θα το εχω σαν μηχανικο και χημικο φιλτρο ενω το εξωτερικο μαζι με τα 30 συνολικα κιλα ΖΒ κια τα 30 ΖΑ βιολογικα.θελω να ειμαι σιγουρος γιατι θα βαλει σιγουρα καποια puffer,triggers που θελουν γερο φιλτραρισμα

καλη χρονια!

Υ.Γ το ριο 300 ειναι 360 λιτρα ,απο οτι καταλαβα η τζουελ δηλωνει τα καθαρα λιτρα του καθε ενυδρειου και οχι τα μεικτα

Link to comment
Share on other sites

τελικα αφου διαβασα παραπανω για αυτο το ειδος του στησηματος δεν θα παρω εξωτερικο με βιολογικο υλικο αλλα θα ενισχυσω το εσωτερικο του ΡΙΟ με αντιφωσφωρω(250 γρ) και ενεργο ανθρακα(500 γρ) και λιγα κυλινδρακια για εξτρα βιολογια μαζι με τα σφουγκαρια τα 32 κιλα ΖΒ και 30 κιλα ΖΑ νομιζω ειμαι οκ τωρα.ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...