Jump to content

ερωτηση για το Ph


Recommended Posts

Καλημερα σε ολους χρονια πολλα και καλη χρονια.Θα ηθελα να ρωτησω ποιοι ειναι οι παραγοντες που επηρεαζουν το ph με αποτελεσμα να μειωνετε ή να αυξανετε.Με ενδιαφερει κυριως το πρωτο.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και καλη χρονια...

Ενας παραγοντας για την μειωση του ph ειναι το co2,,και για να εχουμε σταθερο ph πρεπει να εχουμε και το kh κατω απο 5.(για χαμηλο ph και μαλακο νερο

0

ενας αλλος παραγοντας ειναι η τυρφη.

και νερο απο α/ο..

Οσο για την αυξηση παιζουν πολλα..

απο δικιες μου εμπειριες ,το νερο βρυσης,το αλατι για ενυδρειακι χρηση,ενυδρειο χωρις καπακι,η μεγαλη αναταραξη της επιφανειας,ακομα και η αεραντλια βοηθαει ,το χαλικη που εχουμε μεσα στο ενυδρειο...οι πετρες ..

Εσυ τι θελεις να κανεις,και τι προβλημα εχεις?

Link to comment
Share on other sites

το δικο μου προβλημα ειναι οτι η τιμη του ph πεφτει πραγμα που δεν θελω γιατι εχω gappy(και αλλα ειδη ψαριων)και ξερω οτι θελουν σκληρο νερο.Και παρακολουοντας τα βλεπω οτι οταν πεφτει το ph γινονται πολυ ησυχα και στο τελος τα χανω.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο ph έχεις και πόσο γρήγορα πέφτει και πόσες μονάδες πέφτει; μήπως η αιτία που ψοφάν τα ψάρια σου είναι άλλη.

Link to comment
Share on other sites

το ph μου ειναι περιπου 6.5 και πεφτει στις 2 βδομαδες μετα την αλλαγη νερου και την επαναφορα του ph.

Link to comment
Share on other sites

8ελω να διευκρινισω οτι 6.5 ειναι τωρα που επεσε.κανονικα ειναι κοντα στο 7.5

Link to comment
Share on other sites

Ο λογος οπου χανεις τα Γκαπι δεν νομιζω οτι ειναι η μειωση του ΡΗ αλλα τον αποδιδω καπου αλλου.H προσαρμοστηκοτητα αυτων των ψαριων ειναι μεγαλη μπορούν να κρατηθούν σε νερό με ΡΗ 5,5 μέχρι 8,5 και σκληρότητα μεταξύ 5 και 25 °dGH .Στις εβδομαδιεες αλαγες (30%)που κανεις προσθετεις αντιχλωριο?Ποιες ειναι οι υπολοιπες τιμες και με τι τεστ μετρας(υγρης μορφης η μορφης στικς).Αν οντως χρειαζεσαι καποια αλαγη του ΡΗ προς τα επανω τοτε ο καλυτερος τροπος ειναι το ενυδρειακο αλατι δηλαδη σε καθε αλαγη να προσθετεις και λιγο

απο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Αν οντως χρειαζεσαι καποια αλαγη του ΡΗ προς τα επανω τοτε ο καλυτερος τροπος ειναι το ενυδρειακο αλατι δηλαδη σε καθε αλαγη να προσθετεις και λιγο

απο αυτο.

Μήπως αναφέρεσαι στη σόδα φίλε στράτο;

Γιατι απ ότι ξέρω η συγκεκριμένη παράμετρος δεν ανεβαίνει με αλάτι!

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς μια μεταβολή του ph ενός βαθμού σε 14 μέρες στρεσάρει τα ψάρια και τα κάνει πιο ευάλωτα, θέλω να πω ότι η κύρια αιτία που χάνεις τα ψάρια σου βρίσκεται αλλού απλός η έντονη μεταβολή του ph σε σχετικά σύντομο χρονικό διάστημα επιβαρύνει την κατάστασή.

Τώρα στην πτώση του ph.

Μεγάλη πτώση του ph σε αυτό το χρονικό διάστημα έχουμε μόνο από τεράστιες ποσότητες τύρφης (το νερό σου θα πρέπει να είναι τσάι), ή από το CO2.

Τροφοδοτείς το σύστημα σου με CO2, μήπως έχεις μπόλικα ψάρια και δεν έχεις μέσα φυτά και αεραντλία.

Επίσης αν έχεις πολλή χαμηλό Kh σε συνδυασμό με το CO2 μπορεί να κατέβη το ph

Για να βγάλουμε πιο σαφές συμπέρασμα ανέφερε αν είναι δυνατόν όσο μπορείς πιο πολλά στοιχεία για το ενυδρείο σου, ph, Kh, Gh, Nh3/4, NO2/3. Και της ίδιες μετρήσεις δώσε μας στο νερό του δικτύου.

Link to comment
Share on other sites

Οι μονες μετρησεις που κανω ειναιγια το ph και την αμμωνια.Η αμμωνια μου ειναι μδενικη.Εδω και 2 μηνες βαζω αλατι στο ενυδρειο και οσο αφορα εξοπλισμο ενυδρειου υπαρχουν τα παντα.Εχω παρατηρησει οτι οι αλλαγες του PH σε τοσομικρο διαστημα γινονται απο τοτε που ξεκινησα το αλατι.Το ενυδρειομου ειναι μου 120lt και εχει μεσα 20 περιπου ψαρακια μικρου μεγεθους τυπου gappy molly και καποια ειδη tetra.Τα τεστ γινονται με υγρα τεστ και οσο για τα υπολοιπα τεστ που αναφερεις δεν μου τα εχουν παρουσιασεισαν αναγκαια.μου υποδειξανε αυτα που εχω σαν τα μοναδικα απαραιτητα.Το νερο της βρυσης εχει ph 7.5.

Έγινε επεξεργασία - antreasb
Link to comment
Share on other sites

Επισεις το νερο του ενυδρειο δεν νομιζω οτι εχει τυρφη διοτι φαινεται πεντακαθαρο

Link to comment
Share on other sites

και εγω πιστευω oti einai αυτο που λεει ο φιλος χρηστος

την ημερα της αλλαγης λογικο ειναι να εχεις κανονικο ρh και με τον καιρο λογω

καταναλωσεις του οξυγονου και παραγωγης co2(συν το οτι θα εχει και πολλα υπολλειματα τροφων κτλ)

το ph θα πεφτει

Link to comment
Share on other sites

και ποια λυση μου προτεινεται;

καλυτερη οξυγονωση του νερου(με καλυτερο παφλασμο του νερου)

καλυτερη φιλτρανση ισως και προσοχη στο ταισμα....μετρα και ΚΗ και

αν ειναι κατω απο 2-3 βαθμους ,τοτε αυξησε το με σοδιτσα

για να εχεις μεγαλυτερη σταθεροτητα στο ΡΗ

Έγινε επεξεργασία - yiapasdiscus
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...