Jump to content

Nano Reef 125lt(rio)


jumaru82

Recommended Posts

Ξεχασα να πω οτι μαζι με το ασβεστιο και το μαγνησιο εβαλα και το buffer που σταθεροποιει το ΡΗ και ανεβαζει και την αλκαλικοτητα!Το χρησιμοπιο με τις οδηγιες που εχει απο πισω!!Μετραω καθε μερα και προσθετο μεχρι να γινει το ΡΗ 8.3 και η αλκαλικοτητα κοντα στο 11!Να ρωτησω κατι χρειαζομαι οζονιστη τωρα η να το αφησω για το μελλον??Παντως μου ειπαν οτι το redox ειναι πολυ συμαντικος παραγοντας για τα reef ενυδρεια!

Ευχαριστω εκ τον προτερον!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 403
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι το οζον ειναι καλο αλλα δεν ειναι πανακια και θελει σωστη χρηση σε συνδιασμo με οπτικη επαφη μεσο ενος controller.Στα λιτρα σου θα με αγχωνε αρκετα καθοτι ειναι λιγα και τοσο μικρες μοναδες δεν βρισκουμε στο εμποριο αφου ξεκηνανε απο τα 25mg....

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια Help δεν μπορω να καταλαβω!!!Μετα τις πολυ καλες τιμες που ειχα την τεταρτη(προσθεσα το απογευμα ασβεστιο και μαγνησιο) χτες πεμπτη και χωρις να αλλαξω τιποτα εκτος του οτι προσθεσα ασβεστιο και μαγνησιο παλι τα ΝΟ2 πηγαν 0,10 και σημερα αφου προσθεσα μονο μαγνισιο αφου το ασβεστιο εφτασε 400 οι τιμες εχουν ως εξης!!

PH : 8.3

Alk : 7 (παρολο που δυο μερες τωρα βαζο buffer thw κεντ για ph & alk)

ΝΗ4 : <0.25

NO2 : 0.25 :blink::thumbup::hysterical:

NO3 : 20 :bigemo_harabe_net-163::bigemo_harabe_net-163::welcome:

ca : 400

Mg : 1280

Salt : 1026

Phos : 0

Δεν μπορω να καταλαβω πως ανεβηκαν ετσι τα ΝΟ2 και ΝΟ3!!!Καμια γνωμη!

Το μονο που εκανα ηταν να βαλω ασβεστιο και μαγνησιο!!!

Αλλαγη νερου εγινε πριν 10 μερες με 20λτ και πριν 23 μερες ειχα αλλαξει και το (organic & phosphate control) στο φιλτρο!!(της seachem)

Τι να κανω εχω τρελαθει :thumbup::D:buttrock::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Η alk πιθανά να έπεσε γιατί ανέβηκε απότομα το ασβέστιο. Η αμμωνία και τα νιτρώδη δεν μπορώ να τα συνδυάσω με τα πρόσθετα. Μήπως έριξες απότομα μεγάλες ποσότητες??

Μήπως νεκρώθηκε κάποιος οργανισμός??

Μήπως έκανες πρόσφατα κάποιες αλλαγές?? πχ μετακινήσεις βράχων, ανακάτεμα άμμου.....??? Διακοπές ρεύματος???

Link to comment
Share on other sites

είναι φυσιολογικό αυτό που συμβαίνει , το ενυδρείο σου δεν έχει στρώσει ακόμα .. μην ανησυχείς .. κράτα σταθερό βιοφορτίο με ανθεκτικούς οργανισμούς ..

μη <σπρώχνεις > την alkalinity τώρα ..

παρακολούθα μόνο .. το 7 d KH δεν είναι λάθος

Link to comment
Share on other sites

Ευτηχως σημερα τα πραγματα ειναι λιγο καλυτερα!!!

Πρωιες μετρησεις

PH : 8.2-8.3

Alk : 8

NH4 : <0.25

NO2 : 10

NO3 : 20

Mg : 1260

Ca : 400

Μαλλον τα ΝΟ2 ανεβηκαν γιατι τη Πεμπτη που δεν ημουν σπιτι ταισε ο father και απο οτι εμαθα εκανα καλο τσιμπουσι...πρεπει να ταισε για τρεις μερες....οποτε το ανχος μου εφυγε λιγο!!!Περιμενω και αυτη τη βδομαδα να δω πως θα παει μπας και βαλω καθαριστες απο βδομαδα , αν και δεν εχω αλγη παρολο που δουλευουν τα φωτα 4 ωρες εδω και 1,5 εβδομαδα!!!απο τριτη θα αυξησω και τη φωτοπεριοδο στης 5 μιση ωρες!!Καλα κουλουμα σε ολους update απο τριτη!!!!

Link to comment
Share on other sites

To Buffer που βαζεις ειναι λαθος!! τωρα το ειδα.... το αποτελεσμα για το ph δεν ειναι μονιμο και για την αλκαλικοτητα δεν κανει τιποτα... επισης η μακροχρονια χρηση του θα δημιουργισει μεγαλα προβληματα...

Θα προτεινα να χρησιμοποιεις τα λεγομενα Builder που ειναι μονο για αλκαλικοτητα και το Ph να το ανεβασεις με αλλους τροπους αν χρειαστει!

Link to comment
Share on other sites

OK manos no prob!Και εγω δεν ειμαι υπερ σε αυτα τα ριμαδια!!!Με το ph δεν εχω προβλημα μονο με την alk!!Αλλα επειδη και εγω αυτης της αποψης ειμαι buffer τερμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Για σας και παλι μετα απο ενα χαλαροτικο τριημερακι ειμαστε παλι εδω και τα κεφαλια μεσα!!!Λυπαμε που δεν μπορεσα να ερθω μονο στη συγκεντρωση μας αλλα επιφυλασομαι για την αλλη φορα!!!Σημερινεσ μετρησεις οι εξης!!!Και μετα θα σας αναφερω ενα περιεργο!

PH : 8.2-8.3

Alk : 7-8 (Δεν ανεβαινει με τιποτα) Μανο δεν βαζω buffer!!

ΝΗ4 : <0.25

NO2 : 0

NO3 : 15

ca : 380

Mg : 1260

Προσθεσα CA, MG και ετοιμαζω και νερο για αλλαγη αυριο!!Μαζι με αλλαγει και καθαρισμα των σφουγαριον και του αντιφωσφορου!Το μονο που με προβληματιζει ειναι οτι κοραλια παρολο που χουν φως 5 ωρες τη μερα και οι τιμες φαινονται καλες δεν τα βλεπω πολυ καλα!!!Δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει!!Λετε να φταιει που δεν εχουν αρκετη κυκλοφορια??Δεν ξερω τι να κανω τα βλεπω ετσι και στενοχωριεμαι!!Το περιεργο που ελεγα παραπανω ειναι το εξης και αν το εχετε παρατηρησει ποτε σημερα που γυρισα το κοραλακι που εχω στα δεξια στο ενυδρειο με ενα μαγικο τροπο εχει μετακηνηθει και εχει παει διπλα στο μεγαλο στο κεντο του ενυδριου το οποιο ειναι και ιδιου ειδους!!!Τι να πω δεν ξερω παντως θα το αφησω εκει μπας και πανε καλυτερα τα πραγματα!!!Update tommorow!!Καληνυχτα σε ολους!!

Το ενυδρειο ειναι καπως ετσι τωρα!!μονο που το ακριανο κοραλακι εχει παει στο κεντρο μαιζι με το αλλλο!

post-4702-1205195006_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ε αφου ανεβαζουμε φωτο πλεον το tank ειναι καπως ετσι και πρωτη επισημη προβολη και το φωτηστικο!!!!Και καποια κοντινα στα κοραλια!!

post-4702-1205195291_thumb.jpgpost-4702-1205195303_thumb.jpgpost-4702-1205195343_thumb.jpg

post-4702-1205195317_thumb.jpgpost-4702-1205195330_thumb.jpgpost-4702-1205195356_thumb.jpg

post-4702-1205195366_thumb.jpg

απο πανω φαινετε ολο το ενυδρειο !!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου jumaru82,

Ωραιο το ενυδρειο σου και πολυ "δυνατο" το φωτιστικο αυτου.

να σε ρωτησω...τα πολυποδακια σου ετσι "κλειστα" παραμενουν ?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε fotse δεν παραμενουν ετσι κλειστα οταν ανοιγει το φως ανοιγουν και αυτα αλλα οχι σε μεγαλο βαθμο!Εδω ειναι πολυ κλειστα ειναι μολις ειχαν μπει στο ενυδρειο!Θα προσπαθησω να βγαλω φωτο με ολα τα φωτα ανοιχτα να τα δειτε και να μου πειτε την αποψη σας αλλα δεν ανοιγουν το ιδιο καλα οπως στο ενυδρειο που ηταν!!!

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο jum!

κι το φωτιστικο ειναι οντως σουπερ.

στα κοραλια δωσε λιγο καιρο αφου πολλα για να προσαρμοστουν χρειαζονται απο βδομαδα και πανω αναογα και με την ποιοτητα του νερου

βασικα και εγω στην αρχη ειχα το ιδιο προβλημα με το παλιο μου ενυδρειο.

αυτο που εκανα ηταν αλλαγες 10% καθε 3 με 4 μερες προσθετοντας σ'αυτο το διαστημα reef builder-μια κουταλια_ k reef complete-1,5 καπακι- ενα απο τα 2 καθες 2 μερες.

ειδια επιθυμητες τιμες μετα απο κανενα μηνα περιπου.ισως κ λιγοτερο.

θα σε ταλαιπωρησει λιγο αφου οταν ανεβαζεις το ενα πεφτει το αλλο,αλλα θα τα καταφερεις στο τελος

Link to comment
Share on other sites

Δώσε στα κοράλια σου τιμές, φως και χρονο και θα ανοιξουν. Απο κυκλοφορια μονο ο ενας hydor που φαινεται στη foto ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρον εχω μονο αυτον και το μαμα 600λτ της juwel που τον εχω κανει 1000λτ!Αλλα ειμαι μεταξυ

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewI...4.cWAT.m240.lVI

και μια hydor 4 αλλα δεν ξερω τι απο τα δυο να παρω ακομα γιαυτο και το εχω αφησει το θεμα προς το παρον αλλα η αγορα θα γινει αμεσα!!!Οποτε περιμενω τις γνωμες σας οπως παντα πριν προχορησω σε καποια αγορα!!

Link to comment
Share on other sites

Τα κοραλια μετα απο μια ωρα με τα φωτα ανοιχτα ειναι καπως ετσι...

post-4702-1205252255_thumb.jpg

Το πρωι εγινε αλλαγη νερου 20λτ καθαριστικαν τα φιλτρα και μπηκε καινουργιος αντιφωσφορος!!!Απο τιμες

αψογα!!!Μονο η αλκ επιμενει να ειναι 8 και τα ΝΟ3 ειναι 10 το ca 410 και to mg 1280!!!Ολες οι αλλες ειναι εκει που πρεπει!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σημερα 13 μερες!!!Αλλα ηταν μια χαρα στο ενυδρειο που ηταν πριν!Πως τα βλεπεις και για το κυκλοφορητη τι λες?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια να ρωτησω κατι πως καταλαβενεις οτι ενα κοραλι μας εχει αφησει...Νομιζω οτι το μικρο απο τα δυο πιο πανω δεν ειναι και πολυ καλα...Ειμαι να σκασω!!!Please help!!!!

Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορα την αλκαλικοτητα μπορεις να βαζεις builder (προιοντα σοδας δηλαδη που συνηθως οι εταιριες τα εμπορευονται με αυτο το ονομα... πρεπει να βαζεις κατι!)... Οσο αφορα το κοραλλι εξαρταται απο το τι βλεπεις.... βλεπεις νεκρο σκελετο ? το βλεπεις να ειναι σαν να λιωνει ? καμια φωτο ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σορυ φωτο εχει λιγο πιο πανω αλλα με τα post δεν φαινονται!!Η τελευταια ειναι που με ανησυχη!!!Το μικρο ποως το βλεπετε?

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπω κανενα νεκρο κοραλλι.... βλεπω κλειστο κοραλλι αλλα οχι νεκρο... :thumbup:

Τα Zoanthids ειναι ανθεκτικα..... :D

Link to comment
Share on other sites

Thx mano μου εφυγε ενα βαρος!!!Μεγαλο θα ελεγα απο αυριο περνω και το reef builder της seachem να δουμε πως θα πανε!!!Thx και παλι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα το reef builder της seachem...πολυ καλο επισης και το coral builder της Kent :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...