Jump to content

Nano Reef 125lt(rio)


jumaru82

Recommended Posts

Αν εχετε χρονο ξεκαρετε και το wave maker που δειχνει το link πιο πανω γιατι πρεπει να αγορασω κυκλοφοριτη και ειναι μεταξυ αυτου και μιας koralia 4

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 403
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν εχω χρησιμοποησει wave maker αλλα ειμαι λιγο αντιθετος στον τροπο λειτουργειας του. Θα αποκτήσεις ενα βραχνα με τις φτεροτες των κυκλοφοριτών που θα χαλουν λογο του wave maker. Νομιζω καλυτερα να πάρεις τον κυκλοφοριτή και να τους δουλεψεις με χρονοδιακοπτες

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ελεος εχω τρεις μερες και το μικρο zoanthis περιφερετε στο tank λογο της ροης τι να κανω να το κολλησω καπου χωρις να το τραυματισω???

Επισης αναφερω οτι σημερα αγοραστηκε το coral builter της ΚΕΝΤ και προστεθηκε αυριο μετρησεις!!

Και ενα τελευταιο λεω αυριο να βαλω επιτελους και τους καθαριστες ποσους να παρω για τα λιτρα μου?Λεω να παρω turbo & hermits!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ελεος εχω τρεις μερες και το μικρο zoanthis περιφερετε στο tank λογο της ροης τι να κανω να το κολλησω καπου χωρις να το τραυματισω???

Επισης αναφερω οτι σημερα αγοραστηκε το coral builter της ΚΕΝΤ και προστεθηκε αυριο μετρησεις!!

Και ενα τελευταιο λεω αυριο να βαλω επιτελους και τους καθαριστες ποσους να παρω για τα λιτρα μου?Λεω να παρω turbo & hermits!!!

Ο συγκεκριμένος οργανισμός δεν θέλει ισχυρή κυκλοφορία νερού. Άρα θα πρέπει να βρεις ένα σημείο στο ενυδρείο σου, με σχετικά ήπια κυκλοφορία, για να το τοποθετήσεις. Αν δεν υπάρχει τέτοια περιοχή, θα πρέπει να δημιουργήσεις. Μην ξεχνάς ότι στο ενυδρείο μας επιδιώκουμε περιοχές με υψηλή κυκλοφορία, αλλά και περιοχές με χαμηλή και όχι μια δεξαμενή που το νερό να..."βράζει" μόνιμα.

10 + 10 σαλιγκάρια και ερημίτες είναι μια χαρά. Αν δεν υπάρχει άφθονη άλγη ή περίσσεια τροφής, φρόντισε τώρα στην αρχή να ρίχνεις μερικά φυλλαράκια.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο πολυ καιρο ολα δειχνουν τελεια στο ενυδρειο!!! :):bowdown::bowdown:

Τα ψαρακια ζωηρα και με ορεξη τα κοραλια φιανονται μια χαρα χτεσ ψιλοανοιξαν και τα zoanthis!! :blink:

Και απο τιμες νομιζω παρα πολυ καλες!!!

ΡΗ 8,2-8,3

Αλκ 9 (και ανεβαινει σιγα σιγα)κανει δουλεια το builder :hysterical::hysterical:

NH4 <0.25

NO2 0

NO3 10 αρχιζουν και φταιαχνουν και τα ΝΟ3 :blink::blink:

ca 410

mg 1260 ( εβαλα παλι μαγ. σχεοδον καθε δυο με τρεις μερες προσθετο και παει 1300)

σαλτ 1025

θερμ. 25C

τι λετε να βαλω και τιποτα αλλο μεσα στο tank!??? :hysterical::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά τα πας .. εύγε ..

το μαγνήσιο σου είναι καλό .. αρκεί να είναι 3Χ τιμή ασβεστίου .. ( 3χ410=1230) :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν ξεκινας με ομαδες καθαρισμου? Βαλε σαλιγκαρακια, ερημιτες, γαριδες και στη συνεχεια τα ψαρακια. Ποσο σιγουρος εισαι οτι το συστημα σου θα κρατησει τα ψαρακια?

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το απογευμα μπηκα δυο γαριδες καθαριστες ενας ερημητης κοκκινοποδαρος ενα turbo και αλλο ενα σαλιγκαρι που δεν θυμαμε το ονομα του μετα απο αρκετη ωρα πρασαρμογης εισηλθαν στο ενυδρειο και μεχρι τωρα που σας γραφω φαινονται μια χαρα!!! :):bowdown: ΦΤΟΥ τους ΦΤΟΥ τους φωτο απο αυριο γιατι δεν ειχα καλα πλανα σημερα!!!

Λεω την αλλη εβδομαδα να βαλω και αλλους λιγους καθηριστες και δυο ψαρακια αν ολα πανε καλα βαση των τιμων!!!Μια ερωτηση το εναν το damsel να το χαρισω σε ενα φιλο για να μην εχω μεγαλο προβλημα με τα αλλα ψαρια που θα βαλω με εχουν τρομαξει πολυ ολοι!!Ατοιμη πωλητες...παρε δυο παρε δυο ναεχουν παρεα...να δω τωρα τι θα γινει!!! :bowdown::blink:

Link to comment
Share on other sites

Σημερινες μετρησεις!!!

PH : 8.2

Alk : 10

NH4 : <0.25

NO2 : 0

NO3 : 10

Ca : 400

Mg : 1260

Πως σας φαινονται?Ταιζω λιγο περισσοτερο για τις γαριδες!!Και δεν μπορω να καταλαβω πως γινετε να βαζω τρεις κουταλιες μαγνησιο καθε δυο μερες και να ειναι σταθερο στο 1260!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά.

Νομίζω ότι δεν πρέπει να αγχώνεσαι για το μαγνήσιο. Μια χαρά είναι.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση το εναν το damsel να το χαρισω σε ενα φιλο για να μην εχω μεγαλο προβλημα

αν θέλεις να είναι φίλος σου και στο μέλλον …

ξανασκέψου το :):bowdown:

το μαγνήσιο και το ασβέστιο μοιάζουν τόσο που μπορεί να μπερδευτούν τα τεστ .. σταμάτα να ρίχνεις ..

το ενυδρείο το <τραβάει> με αργούς ρυθμούς, μην ανησυχείς για έλλειψη τώρα ..

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια με τα damselakia τι να κανω σοβαρα εχω πελαγωσει καμια λυση υπαρχει η να αρχισω να ρωταω αν τα θελει κανα καταστημα?Η να γυρισω το ενα πισω απο εκει που το πηρα αλλα παει μηνας...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια το ενυδρειο εχει γεμισει με κατι ασπρα σαν μεγαλες ψειρες αλλα αρκετα μεγαλες στο μεγεθος μιας μικρης μυγας οι οποιες ειναι κολλημενες πανω στο τζαμι στην αρχη ηταν λιγες ομως αναπτυσονται ραγδαια!!Τι να κανω ειναι επικινδυνα??κατα τα αλλα ολα φαινονται μια χαρα!!απο τιμες ολα οκ αλλα τα ζοανθεις εξακολουθουν να παραμενουν κλειστα εδω και καμια βδομαδα!!!Τι να κανω δεν μπορω να καταλαβω!!Και τελος οι γαριδες εχουν γινει διπλασιες σε μια βδομαδα πως μεγαλονων ετσι εχω παθει πλακα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια το ενυδρειο εχει γεμισει με κατι ασπρα σαν μεγαλες ψειρες αλλα αρκετα μεγαλες στο μεγεθος μιας μικρης μυγας οι οποιες ειναι κολλημενες πανω στο τζαμι στην αρχη ηταν λιγες ομως αναπτυσονται ραγδαια!!Τι να κανω ειναι επικινδυνα??κατα τα αλλα ολα φαινονται μια χαρα!!απο τιμες ολα οκ αλλα τα ζοανθεις εξακολουθουν να παραμενουν κλειστα εδω και καμια βδομαδα!!!Τι να κανω δεν μπορω να καταλαβω!!Και τελος οι γαριδες εχουν γινει διπλασιες σε μια βδομαδα πως μεγαλονων ετσι εχω παθει πλακα!!!

ετσι ? http://www.ronshimek.com/images/Animals/Pl...0composite1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι αμφίποδα, καρκινοειδή....κάποια φωτογραφία θα βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

O Tan εδωσε τη λυση ειναι κοπιποδα νομιζω!!!Σημερα μπηκε μια σαλαρια και ενα γκομπη!!!Δυστηχως τα ζοανθη μου μαλλον μας αφησαν καιρους εχω τρελαθει!!Θα τα αφησω καμια δυο μερες ακομη μεσα να δω μπας και αλλα μαλλον...

Link to comment
Share on other sites

Σημερινες μετρησεις!!!

PH : 8.2

Alk : 10

NH4 : <0.25

NO2 : 0

NO3 : 10

Ca : 400

Mg : 1260

Πως σας φαινονται?Ταιζω λιγο περισσοτερο για τις γαριδες!!Και δεν μπορω να καταλαβω πως γινετε να βαζω τρεις κουταλιες μαγνησιο καθε δυο μερες και να ειναι σταθερο στο 1260!!

Omorfo to enydreio soy

Link to comment
Share on other sites

Update απο το ενυδρεο...εχουμε νεους κατοικους!!! :):bowdown::bowdown:

post-4702-1206447316_thumb.jpgpost-4702-1206447288_thumb.jpg

post-4702-1206447340_thumb.jpgpost-4702-1206447360_thumb.jpg

Εχει μπει επισις και μια σαλαρια (νομιζω) αλλα ειναι ντοπαλη ακομα και δεν μου ποζαρε!!!Μαζι με ενα τουρμπο σναιλ που μονο το βραδυ το βλεπω και ενα στρομπο!!!

Link to comment
Share on other sites

Α εχω δυο αποριες!!!Στον ενα το βραχο υπαρχει κατι το οποιο εχει μαζεψει την αμμο και εχει φτιαξει κατι σαν καλαμακι και απο εκει βγαινει ενα αρκετα μεγαλο, λεπτο και ασπρο πλοκαμι τι ειναι αυτο???

post-4702-1206447607_thumb.jpg

Επισης εχω βρει στο καραλι σε ενα σημειο ακτι πορτοκαλι σαν τα ποδια πο τον ερειμητη φαινονται αλλα ο ερημιτης ειναι οκ τι μπορει να ειναι!??

post-4702-1206447672_thumb.jpg

επισης αυτα τα πρασινα σαν baboo που φυτρονουν πως τα ξεπαστρευω εχουν αρχισει και μεγαλονων!!!

post-4702-1206447751_thumb.jpg

και κατι αλλο το ενα το damsel στη μια πλευρα εχει ενα σημαδακι σαν μικρη γρατσουνια ή μπορει να ειναι η ιδεα μου διακρινετε τιποτα??Και αν ναι τι ειναι??

post-4702-1206447844_thumb.jpg

Το ενυδρειο ειναι με τη καινουργια λαμπα στα 14.000Κ ετσι :

post-4702-1206447924_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καταπληκτικο!μια χαρα τα πας

εκεινο το σωληνακι ειναι feather duster .ειναι ενα ειδος σκουληκιου αρκετα ομορφα που αποροφα και αυτο μαγνησιο και ασβεστιο.οταν νοιωση δονησης μπαινει μεσα στο σωληνα του.στο δικο μου ενυδρειο(κλαψ..) μετρησα 23+,με το που κοντευα κρυβοντουσαν.δεν ειναι φωτοσυνθετικος οργανισμος και το να εχουμε τετοια στα ενυδρεια μας σειμενη πως εχουμε σταθερες και κατταληλες συνθηκες.

καπως ετσι μοιαζει

http://www.skyshed.btinternet.co.uk/Fanworm2.JPG

πολλα ψαρια τρωνε αυτα τα σκουλικια ιδειετερα ΑΥΤΟ

καλη συνεχεια με παραπανω κατοικους!!

Link to comment
Share on other sites

αα ναι,αυτα τα μπαμπου που λες ειχα και εγω πολλη.μου φαινετε σαν ειδος αλγης.απο οτι βλεπω εχεις πολυ καλη ποιοτητα πετρας

Έγινε επεξεργασία - olimpiakakias
Link to comment
Share on other sites

φιλε jumaru82 αν θες στειλε μου ενα πμ απο που πηρες τον βραχο?επειδη πρεπει μεσα στη βδομαδα να αγορασω και εγω...... :)

Link to comment
Share on other sites

Επισης εχω βρει στο καραλι σε ενα σημειο ακτι πορτοκαλι σαν τα ποδια πο τον ερειμητη φαινονται αλλα ο ερημιτης ειναι οκ τι μπορει να ειναι!?? Αν και δεν φαίνεται πολύ καλά, όπως το περιγράφεις μπορεί να άλλαξε "κουστούμι" ο κύριος. Σαν τις γαρίδες αν έχεις υπ' όψιν σου.

επισης αυτα τα πρασινα σαν baboo που φυτρονουν πως τα ξεπαστρευω εχουν αρχισει και μεγαλονων!!! Μακροάλγες είναι, θα δεις αρκετά είδη από δαύτες. Αρχικά με το χέρι, μετά βλέπουμε.

Το ενυδρειο ειναι με τη καινουργια λαμπα στα 14.000Κ ετσι : Πολύ όμορφο, να το χαίρεσαι :) Μπράβο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...