Jump to content

ενυδρείο Pacific 120λιτ από το Carrefour


Recommended Posts

πήρα σήμερα το 120 λιτ της pacific από το carrefour με 99 ευρώ

τι γνώμη έχετε?

είναι καλό?

η αντλία του? (450λιτ ανα ώρα) μήπως πρέπει να την αλλάξω? (καποιοι στο φορουμ λένε ότι είναι πολύ μικρή και αχριστη και κάποιοι ότι είναι οκ)

αν κάποιος έχει το ίδιο ας μου πει την γνώμη του

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά

Εγώ έχω το μικρότερο μοντέλο (96 λίτρα) με τον ίδιο εξοπλισμό και ένας φίλος αγόρασε σαν το δικό σου…

Το αν σε καλύπτει έχει να κάνει με το τι θα βάλεις μέσα και πόσα.. (ψάρια / φυτά) και το τι υλικά θα έχει το φίλτρο. Έμενα δεν με καλύπτει και το λειτουργώ ως βοηθητικό μιας και έβαλα και εξωτερικό φίλτρο.

Ένα άλλο που πρέπει να προσέξεις είναι το καπάκι του που το θεωρώ πολύ πρόχειρη κατασκευή. Δεν πατάει καλά το κάλυμμα με αποτέλεσμα να αφήνει ένα κενό από όπου φαίνεται η λάμπα όταν ανάβει και επίσης με την εξάτμιση δακρύζει απ αυτά τα σημεία. Ακόμη ένα σημείο που θέλει ιδιαίτερη προσοχή είναι όταν σηκώνεις όλο το καπάκι το νερό που έχει συσσωρευτεί μέσα σ αυτό (από την εξάτμιση ) τρέχει από πίσω και αν έχεις πρίζες και καλώδια καλό είναι να το προσέξεις… κατά τα αλλά την δουλεία του την κάνει !!!

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή είναι μια χαρά απλά να το ελεγχεις συχνά για να μην έχεις προβλήματα!

Ακόμα και την καλύτερη μάρκα να πάρεις υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα!

:D

Κατα συνέπεια πάντα πρέπει να ελέγχουν τα ενυδρεία μας μια και τα έχουμε μέσα στα σπίτια και μια διαρροή μπορεί να αποβεί σοβαρή!

Αντλία μην αλλάξεις αν δεν αποφασίσεις τι θα βάλεις μέσα!

Αν δεν σε καλύπτει τότε το συζητάμε!

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου καλημέρα.

εγώ έχω το ίδιο ενυδρείο και μετά από 1 χρόνο είμαι πολύ ικανοποιημένος.

αντλία άλλαξα μετά από λίγο καιρό γιατί με τις κιχλίδες που είχα ήθελα κάτι παραπάνω ( πιστεύω ότι τρέχει λιγότερο από ότι αναγράφει δλδ τα 450 λιτ/ω )

κατά τα άλλα όλα καλά.και ήταν το ιδανικότερο για αρχή.

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου καλημέρα.

εγώ έχω το ίδιο ενυδρείο και μετά από 1 χρόνο είμαι πολύ ικανοποιημένος.

αντλία άλλαξα μετά από λίγο καιρό γιατί με τις κιχλίδες που είχα ήθελα κάτι παραπάνω ( πιστεύω ότι τρέχει λιγότερο από ότι αναγράφει δλδ τα 450 λιτ/ω )

κατά τα άλλα όλα καλά.και ήταν το ιδανικότερο για αρχή.

πολύ καλό το ενυδρεί σου

τις πέτρες από που?

μπορώ να πάρω από θάλλασα και να τις πλύνω?

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς το malawi ναι μπορείς να βάλεις πέτρες από θάλασσα η ποτάμι.

εγώ προσωπικά τις μάζεψα από ένα χωράφι, μου άρεσαν που ήταν σε σκούρο χρώμα και έκαναν αντίθεση με τις κιχλίδες μου.

Link to comment
Share on other sites

πήρα σήμερα το 120 λιτ της pacific από το carrefour με 99 ευρώ

τι γνώμη έχετε?

είναι καλό?

η αντλία του? (450λιτ ανα ώρα) μήπως πρέπει να την αλλάξω? (καποιοι στο φορουμ λένε ότι είναι πολύ μικρή και αχριστη και κάποιοι ότι είναι οκ)

αν κάποιος έχει το ίδιο ας μου πει την γνώμη του

ευχαριστώ

gia sou kai kali xronia na exeis! exw pari kai egw persi tetia epoxi apo ta carrefour eine poli kalo den exw kanena provlima. to mono pou exw alaxi eine i lampa tou giati eitan mia apli fthoriou kai evala mia mou eine gia fita kai gia psaria 30w. :D;)

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς το malawi ναι μπορείς να βάλεις πέτρες από θάλασσα η ποτάμι.

εγώ προσωπικά τις μάζεψα από ένα χωράφι, μου άρεσαν που ήταν σε σκούρο χρώμα και έκαναν αντίθεση με τις κιχλίδες μου.

για να χρησιμοποιήσω πέτρες και ξύλα πρέπει να κάνω κάποια διαδικασία? άκουσα γιά βράσημο...

Link to comment
Share on other sites

gia sou kai kali xronia na exeis! exw pari kai egw persi tetia epoxi apo ta carrefour eine poli kalo den exw kanena provlima. to mono pou exw alaxi eine i lampa tou giati eitan mia apli fthoriou kai evala mia mou eine gia fita kai gia psaria 30w. :D;)

αν χρειαστώ ανταλλακτικά υπάρχουν? έλεγε γιά αλλαγή του ανακλαστήρα της λάμπας... αν χαλάσει η αντλία?

τι φυτά και ψάρια έχεις βάλει??

Link to comment
Share on other sites

για να χρησιμοποιήσω πέτρες και ξύλα πρέπει να κάνω κάποια διαδικασία? άκουσα γιά βράσημο...

προσωπικά τις έπλυνα πάρα πολύ καλά τις πέτρες.ξύλο δεν έβαλα στο συγκεκριμένο ενυδρείο αλλά στα άλλα που έχω ναι το ξύλο το έβρασα.

και μην στεναχωριέσαι ξεκίνα εσύ δες τι ψάρια θες να βάλεις και όλα τα υπόλοιπα είναι εύκολα.και ανταλλακτικά υπάρχουν και λάμπες και αντλίες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θέλω και εγώ να πάρω το συγκεκριμένο ενυδρείο!!

O Μαρινόπουλος γιατί το έχει 119?? lol

Έχω μεγάλο πρόβλημα με τον θόρυβο.. είναι αθόρυβος ο μηχανισμός του? Όταν κοιμάμαι δεν θέλω να ακούγεται τίποτα και πρόκειται να το έχω στο υπνοδωμάτιο..!

Τι εντυπωσιάκα ψάρια μπορώ να χρησημοποιήσω? Θέλω τίποτα άγρια :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θέλω και εγώ να πάρω το συγκεκριμένο ενυδρείο!!

O Μαρινόπουλος γιατί το έχει 119?? lol

Έχω μεγάλο πρόβλημα με τον θόρυβο.. είναι αθόρυβος ο μηχανισμός του? Όταν κοιμάμαι δεν θέλω να ακούγεται τίποτα και πρόκειται να το έχω στο υπνοδωμάτιο..!

Τι εντυπωσιάκα ψάρια μπορώ να χρησημοποιήσω? Θέλω τίποτα άγρια :D

carrefour και μαρινόπουλος είναι η ίδια εταιρία,

από την άλλη στο καρφουρ έχει 2 μοντέλα από 2 διαφορετικές εταιρίες το ένα έχει διπλάσια τιμή από το άλλο, οπότε δεν ξέρω ποιό έχουν στο μαρινοπουλο.

όσο γιά τον θόρυβο έχω να συ πω ότι είναι πολύ αθόρυβη η αντλία αλλά... δεν θα μπορείς να κοιμηθείς από τον ήχο που κάνει το νερό καθός πέφτει, είναι σαν να τρέχει συνέχεια το καζανάκι. αν έχεις πρόβλημα με τον ύπνο δεν θα το πρότεινα..

Link to comment
Share on other sites

Ο κυκλοφορητής δεν κάνει φασαρία αν και θα σου πρότεινα να βάλεις λίγο μεγαλύτερο αν μείνεις μόνο με το εσωτερικό φίλτρο του ενυδρείου. Στο φινάλε αν ακούγεται και λίγο το νεράκι που τρέχει είναι και κάπως χαλαρωτικό, ..σαν βροχή !! Δεν σου αρέσει να κουκουλώνεσαι και να ακούς το νεράκι? Άσε που είναι και καλό feng shui.

Επίσης αν παραμείνεις μ αυτό το φίλτρο πρέπει να προσθέσεις και κάποια ακόμη υλικά απ αυτά που έχει μέσα και αλλαγή λάμπας όπως σου έγραψα και πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Γέμισε το ενυδρείο με νερό μέχρι το ύψος του σωλήνα εξαγωγής του φίλτρου… ή βαλε ένα σωληνάκι σε σχήμα Γ ώστε να είναι λίγο πιο κάτω από τη στάθμη του ενυδρείου σου… ή βαλε ωτοασπίδες :D;)

Link to comment
Share on other sites

Χαχα! Ωραία βρέθηκε και αυτή η λύση...!

Για δίσκους κάνει το ενυδρείο αυτό?

Τι άλλα πράγματα θα χρειαστώ?

Link to comment
Share on other sites

για δισκους οχι δεν κανει, την ειχα κανει και εγω αυτην την ερωτηση οταν το ειχα παρει

τα πραγματα που θα χρειαστεις ειναι αναλογα πως θες να το κανεις (κοινωνικο, φυτεμενο, κιχλιδες malawi κα)

οταν καταληξεις καπου (θα σε βοηθησει το συστηματικο χαζεμα φωτογραφιων στις παρουσιασεις) θα πεις εδω τι θες για να παρεις μια απαντηση και οχι γενικολογα

Χαχα! Ωραία βρέθηκε και αυτή η λύση...!

Για δίσκους κάνει το ενυδρείο αυτό?

Τι άλλα πράγματα θα χρειαστώ?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σήμερα πήγα σε ένα petshop.. τους είπα για το συγκεκριμένο ενυδρείο και μου είπανε ότι όντως είναι ευκαιρία και δεν μπορούνε να προσφέρουν τίποτα παραπλήσιο σε τιμή!

Μου είπανε οτι δεν περιλαμβάνει όμως υλικά.. δηλαδή ότι πρέπει οπωσδήποτε να αγοράσω κάτι υλικά για να γίνει το στρώσημο αξίας 35ευρω :S

Δεν κατάλαβα τι έλεγε.. κάτι για τα φίλτρα εννοούσε? Δεν ξέρω... τον έβλεπα να κοιτάει τιμές από κάτι σακουλάκια με υλικά..

Του είπα για δίσκους και μου είπε γίνετε.. και θέλω οπωσδήποτε δίσκους :)

Επίσης τον ρώτησα αν θα μπορώ να βάλω κάποια άλλα που είδα εκει και μ'αρεσαν.. αγγελόψαρα τα είπε.. και μου είπε ναι γιατί είναι και αυτά κιχλίδες..!

Κοινωτικό σημαίνει να είναι πολλά είδη μαζί? Οκ κιχλίδες εγώ θέλω..!

Φυτεμένο?? Χμμμμ ναι αλλά δεν έχω ιδέα ούτε πως να φυτέψω ούτε τι πρέπει για τα ψάρια που θα πάρω ούτε τίποτα :helpjim:

Τι θα κερδίσω αν είναι φυτεμένο?

Ουφ δεν ξέρω τίποτα βρε παιδιά :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σήμερα πήγα σε ένα petshop...

Καλησπέρα.

Κατ' αρχήν άλλαξε Petshop....

Link to comment
Share on other sites

Χαχα! Είναι το μοναδικό στην Λαμία... γνωρίζετε κανεναν εδώ στον φορουμ από Λαμία για βοήθεια?

Επίσης θέλω να ασχοληθώ με γέννες!!! Θέλω οι δίσκοι μου να γεννήσουν!

Το ξέρω οτι θα θεωρείται πολύ άσχετα ότι λέω αλλά βοηθήστε με :)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θέλω να ασχοληθώ με γέννες!!! Θέλω οι δίσκοι μου να γεννήσουν!

OK. Τότε κράτησε αυτό το ενυδρείο για γεννήστρα και αγόρασε ένα γύρω στα 400lt που χρειάζονται οι δίσκοι. :)

Διάβασε, διάβασε πολύ. Αν αποφασίσεις να πάρεις αυτά τα υπέροχα ψάρια φρόντισε να τους προσφέρεις τις κατάλληλες συνθήκες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...