Jump to content

Μονομάχος


katerinan

Recommended Posts

Ήρθε σήμερα το ανηψάκι μου ετών 14 και μου έφερε δώρο " ένα ψαράκι για το ενυδρείο μου". Το ψαράκι είναι βέβαια μονομάχος και στο ενυδρείο μου 60 lt. κατοικούν 8 όμορφα guppies 2 molly και 3 οτόκυκλοι που δεν θέλουν να γίνουν μεζές. Σε ένα 20 lt. που έχω υπάρχει γέννα και έτσι το νέο μας μέλος (ένας απίστευτος κούκλος) δεν έχει κανονικό σπίτι. Τον έχω βάλει προσωρινά σε μια γυάλα με χαλίκι, λίγο κερατόφυλλο και έναν θερμοστάτη, αλλά για να στρώσω ενυδρείο θέλω τουλάχιστον 1 μήνα. Τί μπορώ να κάνω?

post-5910-1199471781_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τον έχω βάλει προσωρινά σε μια γυάλα με χαλίκι, λίγο κερατόφυλλο και έναν θερμοστάτη, αλλά για να στρώσω ενυδρείο θέλω τουλάχιστον 1 μήνα. Τί μπορώ να κάνω?

post-5910-1199471781_thumb.jpg

μην ανυσηχεις..ευτυχως για τον εαυτο του ο μονομαχος ειναι αρκετα ανθεκτικος.(δυστυχως ακομη και τωρα τον πουλανε ακομη μεσα σε ποτηρια..)

εαν φροντισεις την ποιοτητα νερου(αλλαγες κλπ) για το διαστημα που θα στρωνει το ενυδρειακι του,δεν νομιζω να υπαρξει καποιο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

να προσθεσω στου φιλου Klaz τα λεγομενα... στις αλλαγες οπωςδηποτε αντιχλωριο και πολυ λιγο ταισμα

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν είπε πως .....είναι όμορφος και .....να μου ζήσει κλπ.

Δεν είναι? ;)

Μάλλον θαμπωθήκατε έτσι? :D

Κάθε πότε θέλει αλλαγή νερού και πόσο 50%?

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφος, σχεδόν σαν τον δικό μου! :D

Πόσα λίτρα είναι η γυάλα;

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφος, σχεδόν σαν τον δικό μου! :D

Πόσα λίτρα είναι η γυάλα;

Καλημέρα

Kαλή ερώτηση! Δεν θυμάμαι πως το βρίσκουμε. Είναι στρογγυλή με διάμετρο 25cm, και περίμετρο 78cm. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν η γυάλα είναι κυλινδρική το βρίσκεις από το ύψος... Αν είναι σφαιρική δεν γνωρίζω ;)

Ενδεικτικά όταν είχα τους δικούς μου σε ενυδρεία ορθογώνια γύρω στα 13 λίτρα χωρίς φίλτρο άλλαζα όλο το νερό μία φορά την εβδομάδα ή ανά δύο εβδομάδες αλλά με ενδιάμεσες "μερικές" αλλαγές... Οταν με το καλό στρώσει το ενυδρειάκι του, ένα 25 - 30% την εβδομάδα είναι αρκετό :D

ΥΓ. Και μην ξεχάσεις να βάλεις θερμαντήρα...

Έγινε επεξεργασία - iogi
Link to comment
Share on other sites

Ο ογκος μιας σφαιρας ειναι V=(4/3)*π*r^3 (r^3 σημαινει η ακτινα της σφαιρας στην τριτη).

Αφου εχεις στρωμενα ενυδρεια γιατι δεν του παιρνεις ενα ενυδρειο και ενα φιλτρο το οποιο θα στρωσεις με μπολιασμα? Θα εχεις στρωμενο ενυδρειο μεσα σε μια μερα. Για σιγουρια μπορεις να προσθεσεις και stress zyme. Αν αποφασισεις να το κανεις παρε το μικρο φιλτρακι της resun με διαμερισματα. Ειναι ενα μικρο και οικονομικο φιλτρο με προτέρημα οτι εχει ενα διαμερισμα που μπορεις να του βαζεις τυρφη και να μαλακωνει το νερο μιας και οι μονομαχοι ζουν σε μαλακά νερα. Το ιδιο μπορεις να πετυχεις και με καποια ειδικα φυλλα για αυτη τη δουλεια, τα οποια απλα τα βαζεις μεσα στο ενυδρειο. Αν πας και ρωτησεις σε ενα ενυδρειακο καταστημα λογικα θα ξερουν να σου πουν.

Link to comment
Share on other sites

Αφου εχεις στρωμενα ενυδρεια γιατι δεν του παιρνεις ενα ενυδρειο και ενα φιλτρο το οποιο θα στρωσεις με μπολιασμα?

Δεν ξέρω να το κάνω :D Αρκεί ας πούμε 50% νερό από το στρωμένο και να ξεπλύνω τα σφουγγάρια στο ίδιο νερό?

παρε το μικρο φιλτρακι της resun με διαμερισματα.

Super. Μήπως γνωρίζεις που μπορώ να το βρώ?

Ευχαριστώ

Κατερίνα

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω να το κάνω :D Αρκεί ας πούμε 50% νερό από το στρωμένο και να ξεπλύνω τα σφουγγάρια στο ίδιο νερό?

Το νερο μην σε απασχολει δεν κουβαλαει βακτηρια. Εσυ αυτο που θα πρεπει να κανεις ειναι να παρεις το σφουγγαρι απο ενα στρωμενο φιλτρο, να βαλεις λιγο νερο απο το ιδιο ενυδρειο που ειναι το φιλτρο στον κουβα που κανεις τις αλλαγες ή σε ενα αλλο αντιστοιχα καθαρο δοχειο και να το ξεπληνεις. Η μουργα που θα μεινει στον κουβα εχει ολα τα βακτηρια. Γεμιζεις το νεο ενυδρειο, φερνεις το νερο σε κοντινες συνθηκες με αυτες του ενυδρειου απο το οποιο ερχετε η μουργα και καθως το φιλτρο δουλευει ριχνεις το περιεχομενο του κουβα/δοχειου κοντα στο φιλτρο για να το τραβηξει. Καλα ειναι να ριχνεις το μπολι αργα αργα για να τραβηξει το μεγαλυτερο μερος το φιλτρο σου.

Αααα μην το ξεχασω, πριν ριξεις το μπολι στο ενυδρειο καλα θα ειναι να προσπαθησεις βουτοντας στο δοχειο με τη μουργα το σφουγγαρι του νεου φιλτρου να μαζεψεις οσο μπορεις απο αυτη. Και να μην το κανεις ομως αυτο, αν το φιλτρο τραβηξει το μπολι καλα με την πιο πανω διαδικασια παλι δεν εχεις προβλημα.

Super. Μήπως γνωρίζεις που μπορώ να το βρώ?

Εγω το ειχα παρει απο το Water Inn, υπολογισε να παρεις και την τυρφη της sera (super peat). Ολα μαζι θα σου πανε γυρω στα 15ευρω απ'οσο θυμαμαι.

Καλη συνεχεια και οτι χρειαστεις ρωτα!

υ.γ. Κουκλος ο μονομαχος! Κι εγω εναν παρομοιο εχω!

Link to comment
Share on other sites

Κουκλος μικρος σου

Να προσθεσω πως τον νερο που θα χρησιμοποιησεις για το στρωσιμο απο το αλλο ενυδρειο να προσεξεις το εν λογω ενυδρειο να μην εχει καποιο προβλημα με τα ψαρια που εχεις μεσα δλδ αρρωστιες και κολλησει ο μικρος σου.

Παντως βαλτον σε ενα μικρο 20λτ για να ειναι ακομη καλυτερα ο μικρος σου

Περομενουμε νεα σου

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ενυδρείο αν το φυτέψω σωστά (anubias) κάνει ή είναι πολύ βαθύ?

Π 25 x M 25 x Y 30

με το φίλτρο που μου είπατε βέβαια.

post-5910-1199655845_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λιγο ψηλουλι βεβαια αλλα αν βαλεις 4-5εκ χαλικακι δεν θα εχεις προβλημα. Αααα και να προσεξεις σε οτι χαλικια ή πετρες βαλεις να μην ειναι ασβεστολιθικα. Θα σου ανεβασουν το ph και δεν κανει για τον μονομαχο. Ασβεστολιθικο ειναι ενα υλικο (αμμος, χαλικια, πετρα) αν ριξες πανω τους υδροχλορικο οξυ (ακουαφορτε για το μπανιο) και αφρισουν. Για τον μονομαχο ζητα ενα σκουροχρωμο χαλικακι καλυτερα. Εγω εχω παρει χαλαζιακο (που ειναι ουδετερο) ανοιχτοχρωμο και λενε οτι τους στρεσαρει. Δεν βλεπω κατι να τον ενοχλει αλλα το εχω και πυκνοφυτεμενο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπω κατι να τον ενοχλει αλλα το εχω και πυκνοφυτεμενο.

Έχεις βάλει και υπόστρωμα κάτω από το χαλίκι?

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειακι ειναι πολυ ομορφο μονο πρεπει να βαλεις ενα γυαλινο καπακι γιατι ο μονομαχος

θα βρεθει εξω απο το ενυδρειο(απο την φωτογραφια δεν μπορω να καταλαβω εαν εχει γυαλινο

καπακι)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις βάλει και υπόστρωμα κάτω από το χαλίκι?

Οχι εχω βαλει ευκολα φυτα και δεν χρειαζεται. Θα σου προτεινα να μη βαλεις γιατι ειναι μπελας. Προσθετω μονο flourish excel το οποιο παρεχει CO2 στα φυτα που το χρειαζονται. Αντε και λιγο λιπασμα οποτε το θυμηθω (1-3 φορες το μηνα) αλλα θα σου προτεινα παλι να μην μπεξεις με λιπασματα γιατι ειναι πολυ πιθανο να γεμισει το ενυδρειο με Αλγη... Και χωρις λιπασμα δλδ δεν εχεις προβλημα, εμενα απλα μου το εδωσε ενας φιλος που του περισευε οποτε για να μην παει τσαμπα ριχνω λιγο. Φυτα παντα μιλαμε για ευκολα ομως ετσι? Εγω εχω βαλει κερατοφυλλο, πολυσπερμα, ντοματια, ανουμπια, java moss, ενα που μοιαζει με το κερατοφυλλο αλλα ειναι και σαν μαϊντανος :D (υπεροχη περιγραφη ε?) και καποια σαν γκαζον που δεν ξερω ονομασιες.

Α και απο φωτισμο εχω μια Τ8 30watt gro lux (ειναι ειδικη για φυτα).

Ειναι μια πετυχημενη συνθεση στα 25 λιτρα που δεν εχει προβλημα (μεγαλο) με τις αλγες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Θα πάω σήμερα να ψωνίσω και να ξεκινήσω. Φοβάμαι πως δεν θα μπορέσω να μπολιάσω γιατί στο μεγάλο ενυδρείο κάποια guppies έχουν fin rot που δεν έχω καταφέρει να ξεπεράσω, παρά τις συνεχείς και διαφορετικές θεραπείες (πονεμένη ιστορία) και όπως πολύ σωστά είπε η Jin (ευχαριστώ) να μήν αρρωστήσει κι ο μικρούλης. Θα προσπαθήσω να μπολιάσω από το ενυδρείο με την γέννα που όμως το φιλτράκι του δεν έχει σφουγγάρι, αλλά μακαρόνι και υαλοβάμβακα και είναι και πολύ μικρούλι.

Το ξέρω πως σας έπρηξα αλλά αν λέω βλακείες παρακαλώ διορθώστε με.

Υ.Γ. Να υποθέσω πως ο άσπρος αφρός στην επιφάνεια είναι για τα αυγά και να μην ανησυχήσω ε? :D

Link to comment
Share on other sites

Ο αφρος ειναι στη γυαλα του μονομαχου? Αν ναι και τον φτιαχνει αυτος με μπουρμπουληθρες απο το στομα του τοτε φτιαχνει φωλια και δεν υπαρχει λογος ανησυχίας. Το κανει οταν βρεθει σε καλυτερες συνθηκες ή οταν εχει ερθει η ωρα να ζευγαρωσει.

Κριμα και θα μπορουσα να σου δωσω εγω λιγο μπολι απο το δικο μου αλλα το εχω υποσχεθει σε ενα φιλο

Έγινε επεξεργασία - Stelios_Rjk
Link to comment
Share on other sites

Θα δω μηπως μπορεσω να κανω κατι και θα σου πω. Κλαδεματα κερατοφυλλου παντως εχω να σου δωσω αν θες.

υ.γ. Το αλλο φυτο που μοιαζει λιγο με το κερατοφυλλο ειναι η Limnophila sessiliflora (σεσσιφλορα).

Link to comment
Share on other sites

Θα δω μηπως μπορεσω να κανω κατι και θα σου πω.

Σ' ευχαριστώ πολύ. Δεν κατάφερα όμως να βρώ το φίλτρο στο WI, είχαν μόνο ένα τεράστιο. Θα ψάξω και σε άλλα καταστήματα και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...