Jump to content

Ποιά η ασθένεια;


Recommended Posts

Καλησπέρα και καλή χρονιά. Σήμερα το μεσημέρι στο ενυδείο μου (350 λτ περίπου) με δίσκους, το οποίο έχει σχετικά καλές συνθήκες νερού, παρατήρησα έναν από τους ροδόστομους να έχει βγάλει κατί σαν μίκρη κλωστίτσα λευκή σε ένα από τα πλαινά του πτερυγιά. Φωτογραφία ήταν αδύνατο να βγάλω γιατί δεν κάθεται καπού ήσυχο. Πάντως η κλωστίτσα είναι κολλημένη πάνω στο πτερύγιο, όχι μεγαλύτερη από αυτό και έχει σχήμα ζικ-ζακ. Το ψάρι κινεί το πτερύγιο και κινείται το ίδιο κανονικά. Δεν ξέρω αν βοηθάω με την περιγραφή αυτή, αλλά είμαι γενικότερα άσχετος με αρρώστιες.

Ελπίζω να μην είναι κατι σοβαρό, να το προλάβω μέχρι την Δευτέρα που θα ανοίξουν τα μαγαζιά και βέβαια μην κολλήσουν και τα άλλα (δίσκοι πχ). Το ενυδρείο με την σύνθεση που έχει σήμερα δουλεύει χωρίς πρόβλημα πάνω από 2 μήνες.

Ευχαριστώ προκαταβολικά. :D

Link to comment
Share on other sites

Στο φαρμακείο σου έχεις ΕΚΤΟΖΟΝ ; αν ναι βάλε ή πες μας τι άλλο φάρμακο έχεις .

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν εχω ΕΚΤΟΖΟΝ. Το μόνο ενυδρειακό φάρμακο που έχω είναι Myxazin (Waterlife). Θα υπάρξει πρόβλημα για την Κυριακή, γιατί Δευτέρα πρωί - πρωί θα πάω να πάρω. Μπορώ να κάνω κάτι να βοηθήσω χωρίς φάρμακα, μέχρι να έρθει βέβαια η Δευτέρα;

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις οτι υπάρχει εξέλιξη της ασθένειας πιάσε το ψάρι και βάλτο σε ενα δοχείο με 4απλη δόση φάρμακο που έχεις για 1 τέταρτο με μισή ώρα .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ θα το δοκιμάσω. :D Άυριο βέβαια θα πάω να πάρω και κανένα φάρμακο, έτσι για Σαββατοκύριακα, όπως αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...