Jump to content

Skimming - Χαμένος στον αφρό.


koursaros7

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους και πάλι.

Μια ερώτηση σχετικά με skimmer θα ήθελα να κάνω.

Έχω ένα φθηνό της Weipro για 600 lt λέει ο κατασκευαστής, το ενυδρείο μου είναι 110 lt επομένως πιστεύω πως όσο έξω και να πέφτει η αξιολόγηση του προϊόντος του θα με καλύψει.

Το ερώτημα είναι το εξής το έχω 2 μέρες σε λειτουργία, απο εχθές έχει αρχίσει και αφρίζει έντονα, πειράζοντας το ρυθμιστικό που έχει έχω φτάσει τον αφρό οριακά να μην χύνεται μέσα στο δοχείο συλλογής γιατί έτσι γεμίζει νερό σύντομα, αλλά ακόμα δεν έχω δεί κανένα βρόμικο υγρό, μήπως οφείλεται στο ότι το σύστημα είναι καινούριο? Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία με τα ακριβά επώνυμα skimmer?

Οι μετρήσεις του συστήματος έχουν ως εξής

Αλατότητα : 1026 μετρημένη με ρεφρακτόμετρο sybon ενώ η ένδειξη με σαλινόμετρο της red sea ήταν 1024

Nh3,4: 0

Kh: 9.5

Nitrite : 0

Nitrate : 25

T : 26

Έγινε επεξεργασία - koursaros7
Link to comment
Share on other sites

μήπως οφείλεται στο ότι το σύστημα είναι καινούριο?

:D .δεν εχεις κατι αλλο μεσα στο ενυδρειο εε..?? μιλαωη για ζωντανο βραχο,η για καποιο ψαρι...?
Link to comment
Share on other sites

:D .δεν εχεις κατι αλλο μεσα στο ενυδρειο εε..?? μιλαωη για ζωντανο βραχο,η για καποιο ψαρι...?

Έχω 15 κιλά ζωντανό βράχο και 15 κιλά αραγωνίτη 10 ζωντανό 5 νεκρό

Link to comment
Share on other sites

εδω και ποσες μερες υπαρχει ο βραχος..?

δεν σου εχει βγαλει καθολου βρωμια το σκιμμερ...?

Link to comment
Share on other sites

εδω και ποσες μερες υπαρχει ο βραχος..?

δεν σου εχει βγαλει καθολου βρωμια το σκιμμερ...?

O βράχος μπήκς 29/12, βρωμιά δεν θα έλέγα λίγα κίτρινο ήταν το νερό που βγήκε στο δοχείο συλλογής απο τοβ αφρό αλλά μόνον αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα με ένα της Deltec MCE-600

Όταν το ενυδρείο άρχισε να στρώνει συν τον λίγο ζωντανό βράχο που έβαλα μέσα όλα πηγαίνουν μια χαρά. Αφρίζει όσο πρέπει και μαζέψει και την «μπίχλα». Οπότε μάλλον είναι θέμα στρωσίματος του ενυδρείου και του skimmer.

Link to comment
Share on other sites

τοτε νομιζω οτι ειναι θεμα ρυθμισης του αερα στο σκιμμερ σου...

παιξε λιγο με τη ρυθμιση του αερα και νομιζω οτι θα βρεις το καταλληλο σημειο ρυθμισης.......

Link to comment
Share on other sites

Διάφοροι λόγοι μπορούν να προκαλέσουν έντονο άφρισμα στο skimmer, χωρίς να αποβάλλει βρωμιά.

Όπως,

-αν πρόκειται για καινούργιο skimmer, που χρησιμοποιείται για πρώτη φορά. Το διαχωριστικό του καλουπιού κατασκευής, μπορεί να προκαλεί αυτή τη δυσλειτουργία, για αρκετές ημέρες.

-σε περίπτωση που χρησιμοποίησες αποχλωριωτικό, που δεν προορίζεται για θαλασσινό ενυδρείο.

-να έχεις βάλει ενυδρειακό μπαμπάκι, χωρίς να το ξεπλύνεις πρώτα με γλυκό νερό

-........

Link to comment
Share on other sites

Διάφοροι λόγοι μπορούν να προκαλέσουν έντονο άφρισμα στο skimmer, χωρίς να αποβάλλει βρωμιά.

Όπως,

-αν πρόκειται για καινούργιο skimmer, που χρησιμοποιείται για πρώτη φορά. Το διαχωριστικό του καλουπιού κατασκευής, μπορεί να προκαλεί αυτή τη δυσλειτουργία, για αρκετές ημέρες.

-σε περίπτωση που χρησιμοποίησες αποχλωριωτικό, που δεν προορίζεται για θαλασσινό ενυδρείο.

-να έχεις βάλει ενυδρειακό μπαμπάκι, χωρίς να το ξεπλύνεις πρώτα με γλυκό νερό

-........

Νίκο σε ευχαριστώ και πάλι σε συνάρτηση με διάφορα άλλα post που διάβασα σε ξένα forum μάλλον οφείλεται στο ότι το skimmer έχει ακόμα ένα factory oil έτσι τουλάχιστον το αναφέρουν στο reef central το οποίο χρειάζεται κάποιες μέρες για να φύγει.

Σύμφωνα με τα λεγόμενά τους το συγκεκριμένο skimmer αντιμετωπίζει πρόβλημα στο να αφρίσει εφόσον αυτό γίνει τα υπόλοιπα είναι θέμα χρόνου.

Έτσι ελπίζω και εγώ εκείνοι ισχυρίζονται οτι χρειάζεται περίπου μια εβδομάδα για να αρχίσει να αποβάλει άχρηστο υλικό.

Δε μένει παρά να περιμένω!!!

Link to comment
Share on other sites

Νίκο σε ευχαριστώ και πάλι σε συνάρτηση με διάφορα άλλα post που διάβασα σε ξένα forum μάλλον οφείλεται στο ότι το skimmer έχει ακόμα ένα factory oil έτσι τουλάχιστον το αναφέρουν στο reef central το οποίο χρειάζεται κάποιες μέρες για να φύγει.

Σύμφωνα με τα λεγόμενά τους το συγκεκριμένο skimmer αντιμετωπίζει πρόβλημα στο να αφρίσει εφόσον αυτό γίνει τα υπόλοιπα είναι θέμα χρόνου.

Έτσι ελπίζω και εγώ εκείνοι ισχυρίζονται οτι χρειάζεται περίπου μια εβδομάδα για να αρχίσει να αποβάλει άχρηστο υλικό.

Δε μένει παρά να περιμένω!!!

:D

-αν πρόκειται για καινούργιο skimmer, που χρησιμοποιείται για πρώτη φορά. Το διαχωριστικό του καλουπιού κατασκευής, μπορεί να προκαλεί αυτή τη δυσλειτουργία, για αρκετές ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...