Jump to content

Aquascape


istellas

Recommended Posts

Φίλοι και φίλες καλημέρα,

έως σήμερα ομολογουμένως φύτευα όπου έβρισκα με αποτέλεσμα να έχω κάποιες φορές προβλήματα είτε με τα φυλλώματα κάποιων φυτών που κάλυπταν άλλα μικρότερα, είτε με ανομοιογενείς αναπτύξεις διαφόρων φυτών όπου σαν αποτέλεσμα είχε να μην φαίνεται τόσο ωραία στο μάτι.

Θα ήθελα λοιπόν να με βοηθήσετε να σχεδιάσουμε το aquascape για το νέο ενυδρείο μου (480lt - 138Mx50Πx70Y). Θα ήθελα προτάσεις φυτών αλλά και τοποθεσίας που να τα βάλω. Έχω φτιάξει ένα πολύ πρόχειρο σχήμα όπου βασικά φαίνονται οι τρύπες στον πάτο του ενυδρείου, η υπερχείληση, καθώς και κάποια πρώτα φυτά που σκέφτομαι να βάλω. Το ενυδρείο θα γίνει "σχεδόν" βιοτοπικό αμαζονίου μια και θα φιλοξενήσει δίσκους, καθώς και κάποια cory & ancistrus. Και λέω "σχεδόν" γιατί κάποια φυτά όπως θα δείτε κι εσείς ίσως να μην ταιριάζουν σε βιοτοπικό δίσκων, αλλά μου αρέσουν πολύ και τα έχω προσαρμόσει εδώ και κάποιους μήνες σε υψηλές θερμοκρασίες και πηγαίνουν πάρα πολύ καλά.

Σε κάποια σημεία θα μπουν και οι σπηλιές του Husky αλλά δεν ξέρω ακόμα που και πως. Τα καφέ κομμάτια είναι τα ήδη 2 ξύλα-ρίζες που έχω και αν χρειαστεί αγοράζω κι άλλα. Επίσης το υπόστρωμα θα είναι χαλαζιακό χαλίκι ψιλό (0.2-0.4 mm)

post-190-1135761717_thumb.jpg

1. Vallisneria (διάφορα είδη)

2. Echinodorus bleheri

3. Microsorum pteropus

4. Anubias (διάφορα είδη δεμένα στο ξύλο)

5. Cabomba caroliniana

6. Εchinodorus oriental

7. Eusteralis stellata

8. Java moss δεμένη στο ξύλο)

Φυτά που παίζουν ακόμα σαν επιλογές (αν βέβαια μπορώ να τα βάλω στο ενυδρείο - αλλιώς θα τα χαρίσω) είναι polysperma, Ludwigia repens.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το ενδιαφέρον σας. :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

1.To Pteropus το έχεις ακριβώς στο κέντρο, θα πρέπει να πάει στο 1/3 ή στα 2/3 του μήκους.

2. Η oriental μόλις μεγαλώσει θα σου κλείνει όλη την οθόνη, οπότε (ΙΜΟ) καλό είναι να την πάς στο 7.

3. Το 7 μπορείς να το βάλεις πίσω από το 8

4. επίσης μπορείς να ντύσεις το κομμάτι με τις anubias με ricia όπου θα καλύψεις την βάση και από μέσα θα βγαίνουν οι anubias.

Αυτά από μένα :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη το βλέπω πολύ καλό, το μόνο που θα πω από προσωπική εμπειρία είναι ότι η austeralis stellata μεγαλώνει σαν τρελλή, σ' εμένα μέσα σε 6 μέρες έπιασε επιφάνεια.

Πιστεύω ότι θα γίνει τέλειο. :busted_cop::busted_cop::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μερικές αλλαγές κατόπιν συμβουλών σας...

post-190-1135852027_thumb.jpg

1. Vallisneria (διάφορα είδη)

2. Echinodorus bleheri

3. Microsorum pteropus

4. Anubias (διάφορα είδη δεμένα στο ξύλο)

5. Cabomba caroliniana

6. Εchinodorus oriental

7. Eusteralis stellata

8. Java moss δεμένη στο ξύλο

Δεν ξέρω τι, αλλά κάτι του λείπει... σαν πολύ άδειο βλέπω το κέντρο του και μεταξύ των δύο ξύλων... Καμιά ιδέα?

Να σημειώσω ότι οι λάμπες που θα μπούνε θα είναι 2 Τ5 (ροζ σε χαμηλά Kelvin για χρώμα - 1 μπροστά και 1 πίσω από 54W η καθεμία) και 2 Power Compact στα 55W έκαστη στα 6500 ή 7100 K στο κέντρο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι, αλλά κάτι του λείπει... σαν πολύ άδειο βλέπω το κέντρο του και μεταξύ των δύο ξύλων... Καμιά ιδέα?

8245[/snapback]

Τι θα έλεγες για κάποια Nymphaea για παράδειγμα Nymphaea lotus (zenkeri). Είναι φυτό που δίνει χρώμα στο ενυδρείο, μπορείς να το κρατήσεις σε χαμηλό ύψος, και έχει πλατιά φύλλα για να γεμίσει εκείνο το χώρο.

Πάντως φαίνεται ότι θα γίνει πολύ ωραίο :busted_cop::busted_cop: .

Link to comment
Share on other sites

Eμένα μου αρέσει, να δούμε τι θα πει και κανείς που να το χει το φυτό αυτό...

Επίσης θα μπορούσα με τα διάφορα είδη valisneria να βάλω και κάνα της οικογένειας crinum, όπως και καμιά cryptocoryne.

Link to comment
Share on other sites

Και οι cryptocorynes αντέχουν στην υψηλή θερμοκρασία, μένουν χαμηλά και είναι και όμορφα φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...