Jump to content

υπαρχει κανενασ υδραυλικοσ στο Forum γαι βοηθει


iosifho

Recommended Posts

βασικα ευχαρηστω εκ τον προτερον για την ανταποκριση. στο ενυδρειο μου εχω βρει τη μαγικη συνταγη για καλη ποιοτητα νερου οπωσ καταλαβενετε δεν την αποχοριζομαι με τιποτα απο που προκιπτει τωρα αυτο???? απο τρια διαφορετικα φιλτρα το θεμα μου ποιο ειναι οτι μεσα στο ενυδρειο ειπαρχουν 3 εξωδοι και τρεισ εισοδοι νερου με αποτελεσμα να μην μου καθετε καλα στο ματι πειραματιστηκα λοιπον με τοισ εξωδουσ πειρα σολινεσ γωνιεσ ενα κολεκτερ τεσαρον αναμονον βανακια και ολοκληροσα την περιβοητη πατεντα μου 3 σε ενα μετα απο λιγεσ ωρεσ διαπιστοσα οτι η ροη τον φιλτρον μου επεσε στο ελαχιστο ετσι επανηλθα στα αρχικα το θεμα ειναι οτι γιτι συνεβει αυτο?????? προτων και δευτερον με ποιο τροπο μπορω να κανω αυτη την πατεντα πραγματικοτητα :D;):blink:

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν ειμαι υδραυλικος,η βασικη μου ερωτηση ειναι για ποιο λογο εχεις 3 εξοδους νερου..?

(αντε 3 εισοδους....παει και ερχεται,αλλα 3 εξοδους νερου....)

Link to comment
Share on other sites

ποσο διαμετρο εχει ο σοληνας εξοδου οταν συνδεεις και τις τρεις μαζι?μηπως διπλονη καπου καποιος σοληνας απο τους τρεις,,και κοβει την ροη?ο σοληνας ειναι μεγαλυτερος και δεν φτανει η ροη απο τα φιλτρα σου...στην αρχη μπορει να εχει πιεσει και μετα απο λιγο να εξασθενει!!τι φιλτρα εχεις l/h,και τι διαμετρο ο σοληνας εξαγογης???

Link to comment
Share on other sites

τα φιλτρα ειναι 3 εξωτερικα αρα εχουμε καο λεμε το καθενα με την εισαγογη του στο δοχειο του και το καθενα με την εξαγογη του που καταλιφη στο ενυδρειο αρα 3 σολινεσ που ρουφανε νερο απο το ενυδρειο και τρεισ που το ξανα γηρηζουν μεσα σε αυτο.τσακιση δεν υπαρχει πουθενα τα μεν 2 εχουν εξαγογη φ20 και το μικρο εχει φ 16 μπαινει το καθενα με τον διακοπτη του στο κολεκτερ και απο κει φευγει μια φ 20 τελικη εξαγογη οταν τωρα κλησεισ 2 απο τα φιλτρα το τριτο δουλευει καργα και το αντιστροφο μεταξη τουσ τα φιλτρα εινα διαφορετικα οσο αναφορα l/h και υποψιαζομαι οτι οταν τα ανοιγω και τα τρια μαζι το μεγαλο κανει επιστροφη στα αλλα δυο και τα κοβειι

Link to comment
Share on other sites

Αν στο κολεκτερ μπαίνουν 2 φ20 και 1 φ16 η εξαγωγη πρέπει να είναι μεγαλύτερη απο φ20, το νερο δεν εχει την δυνατοτητα να βγει ελευθερα και πιεζεται στο κολεκτερ. Δεν μπορεις να ανοιξεις και την δευτερη εξοδο του κολεκτερ;

Η επιστροφη λυνεται με αντεπίστροφη βαλβιδα στις εξόδους αλλα στην περίπτωση σου νομίζω πάλι δεν θα εχεις την μεγιστη ροή.

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε ,μια σοληνα 1" με βολτα και τοποθετισε ενα κολεκτερ εξοδου ποτισματος με 3 φ20.και θα εισαι οκ!!μπορει να πεσει λιγο η ροη αλλα δεν θα εχεις επιστροφες,η αλλο προβλημα!! :D

Link to comment
Share on other sites

ευχαρηστω πολι παιδεσ θα πειραματιστω εκ νεου βαση των απαντησεων σασ και θα σασ πω τα αποτελεσματα οπου ο επομενοσ που θα θελει κατι τετοιο να εχει ετημη την λυση του καλημερα σασ :):helpjim::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...