Jump to content

ta ebala telika!


thanasis stergiopoulos

Recommended Posts

Τα υπόλοιπα προβλήματα που έλεγες εδώ : http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1405 τα έλυσες;

Τι κοράλια έβαλες; Τι ψαράκι;

Link to comment
Share on other sites

nai ta upoloipa ta elisa me alages tou nerou kai me metrhshs me stagonitses!

to psaraki einai auto pou kathetai sunexeia sto butho....pou steketai sto butho me ta pterigia tou!!

koralia ebala 3 malaka kai mou pane kala...enoun anoiksei ta taisa kiolas kai tous bano kathe mera kai iodio 2 stagones!auta!

molis balo to skimmer pou akoma den exei erthei tha balo mesa mia anemona me 2 nemo....na to epixeiriso?

Link to comment
Share on other sites

Θαναση εχω την εντυπωση οτι βιαζεσαι λιγακι...

Αν μπορεις πες μας τα αποτελεσματα των μετρησεων που εχεις σημερα για Αμμωνια, Nitrite, Nitrate και PH. Εισαι σιγουρος οτι εχει ολοκληρωθει ο κυκλος του ενυδρειου σου?

Μην βαλεις τιποτα αλλο μεχρι να ερθει το skimmer αλλα σε παρακαλω ενημερωσε μας για τις μετρησεις σου για να μην εχεις προβληματα. Οσο αφορα την Ανεμονη θα σου προτεινα να περιμενεις αρκετο καιρο ακομα και για να βελτιωσεις τις συνθηκες του ενυδρειου σου αλλα και για να αποκτησεις εμπειρια μιας και θεωρειτε αρκετα δυσκολο ειδος. Τα clown (nemo) μπορεις να τα βαλεις και χωρις ανεμωνη.

Περιμενουμε τα αποτελεσματα των μετρησεων σου και ελπιζω να εχεις ξεκινησει σοβαρο διαβασμα και στο internet αλλα και απο βιβλια! Ειναι πραγματικα σημαντικο και οι γνωσεις που χρειαζονται ειναι πολλες μιας και εχεις υπ΄ευθηνη σου ζωακια και πρεπει να τους παρεχεις τις καλυτερες δυνατες συνθηκες!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Manogr ότι βιάστηκες :busted_cop: έπρεπε κατά τη γνώμη μου να περίμενες και άλλο ώστε να παρακολουθήσεις το νερό σου κάνοντας μετρήσεις ώστε να βεβαιωθείς ότι όλα έχουν καλός , και μετά σιγά σιγά να έβαζες καθαριστές(lysmata ,turbo snail) και κανένα εύκολο ψάρι πχ clown και μετά σιγά σιγά κοράλλια

Link to comment
Share on other sites

METRHSHS:

KH:10-11

PH:8-8.5

AMMWNIA:0.03-0.08

N02:0.1-0.3mg/I

autes einai h shmerines metrhshs mou!ti lete loipon?kanei na sunexiso me clown psarakia?

Link to comment
Share on other sites

METRHSHS:

KH:10-11

PH:8-8.5

AMMWNIA:0.03-0.08

N02:0.1-0.3mg/I

autes einai h shmerines metrhshs mou!ti lete loipon?kanei na sunexiso me clown psarakia?

8301[/snapback]

Οχι βεβαια :busted_cop: Ο κυκλος δεν εχει ολοκληρωθει ακομα και ειναι πολυ ασχημο για τα ψαρακια σου να τα βαζεις σε ενα ενυδρειο με Αμμωνια και Nitrite! Πρεπει και τα 2 αυτα να ειναι εντελως μηδενικα γιατι ειναι τοξικα συστατικα που δηλητιριαζουν και ταλαιπωρουν αφορητα τα ψαρια σου! Καλο θα ειναι να βγαλεις οτι ζωντανο εχεις μεσα και να κανεις απλα υπομονη και καθημερινα tests μεχρι να δειξουν 0.

Λυπαμαι..καταλαβαινω τη βιασυνη σου αλλα δεν γινεται αλλιως...

Και please please please γραφε με ελληνικους χαρακτηρες!

Link to comment
Share on other sites

Άρα:

Αμμωνία έχεις,

νιτρώδη έχεις,

που σημαίνει ότι δεν έλυσες τα προβλήματα με τις μετρήσεις. Μέτρηση για ΝΟ3 (νιτρικά) δεν βλέπω, πήρες τεστ; Το ψαράκι που έχεις μέσα σίγουρα ταλαιπωρείται απ΄την κακή ποιότητα του νερού και πολύ πιθανό να το χάσεις. Μην βάλεις άλλο ψάρι (ούτε κοράλια βέβαια) και κάνε αυτά που σου προτάθηκαν στο άλλο ποστ.

Υ.Γ. αν μπορείς γράφε και στα ελληνικά, please.

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ!ΕΒΑΛΑ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΣΚΙΜΜΕΡ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ PRIZM ΓΙΑ 1200 ΛΙΤΡΑ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΗΚΕ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑΚΙ!

ΕΚΕΙ ΟΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΡΕΜΑΣΤΕΙ ΤΟ SKIMMER ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΤΖΑΜΙ ΜΟΘ ΒΓΑΖΕΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΑΠΕΞΩ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΤΩΡΑ ΝΑ ΒΡΩ ΠΑΤΕΝΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ!

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΜΜΩΝΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΝΙΤΡΩΔΗ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΛΥΣΩ?

ΘΑ ΚΑΝΩ ΑΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ?ΤΑ ΚΟΡΑΛΙΑ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΚΑΛΑ ΠΑΝΤΩΣ,ΤΟ ΨΑΡΑΚΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΤΟ ΤΑΙΖΩ,ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΜΜΩΝΙΑ(ΔΕΝ ΤΑΙΖΩ ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΑ ΒΕΒΑΙΑ).

ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΠΟΥ ΠΕΡΝΩ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΩ ΛΙΓΟ ΑΜΜΩΝΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΕΦΟΝΤΑΙ ΤΑ ΒΑΚΤΗΡΙΔΙΑ.....ΑΚΟΥΩ ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΙ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ.....ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΠΙΘΥΜΕΙΤΕ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...