Jump to content

Νερό Α/Ο εμπορίου


Vega

Recommended Posts

Νερό Α/Ο εμπορίου

Το φίλτρο αντίστροφης όσμωσης είναι ένα απαραίτητο εργαλείο για τα θαλασσινά μας ενυδρεία είναι όμως και μη οικολογικό διότι πολύ νερό πάει χαμένο.. και η ποσότητα δεν είναι καθόλου μα καθόλου λίγη !!!

Είχα τηλεφωνική επικοινωνία με ένα εργοστάσιο παραγωγής νερού αντίστροφης όσμωσης που πωλείτε στα super market, και με διαβεβαίωσε ότι είναι 100% κατάλληλο για τη χρήση που το θέλω.

Για να μην αρκεστώ μόνο στη διαβεβαίωση, ποιες είναι οι μετρήσεις που θα μπορούσαν να γίνουν από εμάς τους ίδιους με τα μέσα και τα τεστ (ηλεκτρονικά ή υγρά) που διαθέτουμε, ώστε να δούμε αν όντως είναι κατάλληλο ?

Από εκεί και πέρα είναι στη κρίση του καθενός με γνώμονα την οικολογική συνείδηση αλλά και το οικονομικό ποια επιλογή θα ακολουθήσει.

Η τιμή των 4 λίτρων είναι 0.90 λεπτά, αλλά το οικολογικό κέρδος νομίζω είναι πολύ μεγαλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Νερό Α/Ο εμπορίου

Η τιμή των 4 λίτρων είναι 0.90 λεπτά, αλλά το οικολογικό κέρδος νομίζω είναι πολύ μεγαλύτερο.

ναι,οικολογικα ειναι καπως ασχημο φιλε μου,αλλ και απο την αλλη,τα εκατονταδες μπιτονακια απο πλαστικο που θα χρησιμοποιησεις και μετα θα πεταξεις.....δεν ειναι..???

σιγουρα υπαρχουν και οι λυσεις με ρητηνες που δεν ειναι κακες απο θεμα οικολογιας,αλλα ειναι λιγουλακι ακριβες...

το νερο της οσμωσης ,και το απιονισμενο το μετραμε με οργανο που λεγεται tds.οσο μικροτερο νουμερο μας δειξει,τοσο καθαροτερο νερο παιρνουμε....

μην ξεχνας επισης και παρα τις διαβεβαιωσεις που σου εδωσε ο υπευθυνος,οτιτο νερο που παραγουν τετοια εργοστασια απευθυνεται σε σιδερα σιδερωματος κλπ...και δεν γνωριζουμε απο που εχει περασει και αν ειναι καταλληλο για ζωντανους οργανισμους.....

αυτα...

Link to comment
Share on other sites

Για τα πλαστικά υπάρχουν κάδοι ανακύκλωσης.

Αν θα μετρηθεί μόνο με tds είναι ένα δείγμα ότι είναι οκ? Ίσος και με κάποια άλλα τεστ ώστε όντως να διαπιστώσουμε ότι είναι κατάλληλο για τα ζωντανά μας.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, θα ήθελα να γνωρίζω, το ακάθαρτο νερό των οσμώσεων, πως το χρησιμοποιούν.

Με λίγα λόγια, αν το ανακυκλώνουν με κάποιο τρόπο, έχει καλώς, από οικολογικής πλευράς. Αν όμως το πετούν....το ίδιο δεν είναι????

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι ένα εργοστάσιο παραγωγής θα έχει τρόπους να εκμεταλλευτεί «τα απόβλητα» από το να τα πετάξει σε μια χαβούζα.. στο κάτω-κάτω δεν είναι κάτι που δεν μπορεί να μένει αχρησιμοποίητο

Link to comment
Share on other sites

Αν τελικά το νερό αυτό αποδειχτεί κατάλληλο ίσος τα νέα είναι ευχαρίστα για τους Θεσσαλονικείς και των γύρω περιοχών που δεν έχουν ή δεν θέλουν φίλτρο αντίστροφης όσμωσης.

Το εργοστάσιο βρίσκεται στην Αγχίαλο (λίγο έξω από την Θεσσαλονίκη) σε επικοινωνία που είχα (και πάλι), όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να πάει με το δικό του «μεγάλο» μπιντονάκι και να πάρει όσο νερό θέλει στην τιμή 0,06 το λίτρο.

Μια εκδρομή στο κάτω-κάτω και να μαζέψει και ραδίκια. :D

Το τηλέφωνο του εργοστασίου είναι 2310 710020 – 21 – 23 (Αν δεν πρέπει να δημοσιοποιηθεί το τηλέφωνο παρακαλώ κάποιος από τους συντονιστές να το διαγράψει)

Έγινε επεξεργασία - Vega
Link to comment
Share on other sites

στο παρελθόν είχα τηλεφωνήσει και εγώ σε εργοστάσιο και μου είπαν τα ίδια ..

.. αν είναι κατάλληλο για χρήση σε χημικό εργαστήριο όπως λένε .. είναι κατάλληλο και για εμάς

μου είπαν επίσης ότι επεξεργάζονται το νερό με ρητίνες και όχι με αντίστροφη όσμωση .. αυτό σημαίνει ότι είναι <οικολογική> μέθοδος ..

.. μη με ρωτήσετε όμως για τον τρόπο αναγέννησης αυτών των ρητινών .. ελπίζω να διαχειρίζοντε σωστά τα απόβλητα ..

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα το νερο απο την οσμωση που μου μενει το βαζω σε ενα μεγαλο κουβα και το χρησιμοποιω στην τουαλετα(αντι να τραβαω καζανακι),οταν χρειαστω νερο για σφουγγαρισμα,εαν θελω να πλυνω κατι στο χερι η' αν εχω ορεξη να πλυνω το αμαξι!

παντως το 0,06 σαν κοστος ειναι πααααρα πολυ καλο κατα τη γνωμη μου.

απλα δεν εχεις τη δυνατοτητα να εχεις οσμωση αν χρειαστεις νερο αμεσα οποτε και πρεπει να παιρνεις μεγαλες ποσοστητες καθε φορα

Link to comment
Share on other sites

παντως το 0,06 σαν κοστος ειναι πααααρα πολυ καλο κατα τη γνωμη μου.

μα δεν μονο αυτο..αν βαλεις και τις βενζινες μεχρι να φτασεις εκει........

δεν αξιζει.

Link to comment
Share on other sites

Χε χε ναι είπα να συνδυαστεί σαν εκδρομή για.. ραδίκια.. και πόσοι από εμάς άλλωστε δεν κάνουμε άσκοπες μετακινήσεις !!!

Link to comment
Share on other sites

Χε χε ναι είπα να συνδυαστεί σαν εκδρομή για.. ραδίκια..

αν βαζεις και τη σαρδελιτσα και του ουζακι,ελα απο μενα να σου δινω οσο νερο θελεις απο οσμωση..!!

εχω 2 χ250λιτρες δεξαμενες στο παταρι μου..... :):helpjim::bowdown::D

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Κι αν εχεις Δισκους και κανει 2 αλαγες τη βδομαδα ποσα λιτρα χρειαζεσαι ολο το χρονο+τις βενζινες+την ταλαιπορια να κουβαλας τα μπετονια.Γιαυτα ολα νομιζω πως πρεπει να παρεις μια συσκευη Α/Ο που δεν ειναι και τοσο ακριβες και το αχρηστο νερο θα βρεις τροπο να το χρησιμοποιησεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρομαι περισσότερο σε άτομα που δεν έχουν ανάγκες για τόσο πολύ νερό… απλά έχουν ένα ενυδρείο xxx λίτρων και η αγορά ενός φίλτρου ίσως να είναι περιττή όχι για αυτό που προσφέρει αλλά με τον τρόπο που το προσφέρει.

….Klaz για σαρδελίτσα και ουζάκι ούτε συζήτηση.. άσχετα με νερό ή όχι…

(Αλλά είναι κάπως αστείο να τρώμε ψαράκια και μετά να γυρίζουμε στο σπίτι να ταΐζουμε τα δικά μας ψαράκια… άμα το μάθουν τι θα πουν?) :):helpjim::bowdown:

Έγινε επεξεργασία - Vega
Link to comment
Share on other sites

(Αλλά είναι κάπως αστείο να τρώμε ψαράκια και μετά να γυρίζουμε στο σπίτι να ταΐζουμε τα δικά μας ψαράκια… άμα το μάθουν τι θα πουν?) :):helpjim::bowdown:

εξαρτάτε σε τι αυτιά θα πέσει .. ένα lion fish λχ θα έλεγε .. << καμιά μαριδούλα στη λαδόκολλα και για μένα ? >> :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πολύ σημαντική η παρατήρηση για την Α/Ο !!!! :)

Πετάμε 3 για να πάρουμε 1 . Η απιονιστές δεν είναι και τόσο ακριβή σε σύγκριση με μία καλή Α/Ο ! ένας απιονιστης που παράγει 600 λίτρα κάνει 300 Ευρώ (Απο μαγαζί με χημικά τόσο μου είπαν). Η ανανέωση των προτείνων γίνεται χημικά και κοστίζει 50 Ευρώ .

Τώρα για απιονισμένο απο σουπερ μάρκετ το χρησιμοποιώ εδώ και δύο μήνες στο nano reef και όλα πάνε μία χαρά .

1. τα πλαστικά μπιντονάκια πάνε για ανακύκλωση .

2. η ανανέωση στις ρητίνες του εργοστασίου γίνεται και αυτή χημικά .Εχώ την εντύπωση οτι από δέν επιβαρύνει το περιβάλλον .

3. Η ποιότητα του νερού αυτού .

α) Σε μετρήσεις που έκανα NH3/NH4 , NO2, NO3 όλα 0. :helpjim:

β) Το καθαρά απιονισμένο νερό είναι κακός αγωγός του ηλεκτρισμού .

Πείραμα :

Βάλτε σε ένα ποτήρι απιονισμόνο νερό και σε ένα άλλο νερό απο βρύση ή απο το ενυδρείο. Συνδέστε μία μπαταρία 1.5V με ένα led(φωτάκι) . θα διαπιστώσετε ότι ανάβει . Τώρα κόψτε το ένα καλώδιο (που συνδέει τον ένα πόλο της μπαταρίας με το ένα ακροφήσιο του led ) στην μέση . Αφού το έχετε κόψει δεν ανάβει το led (οταν τα ενώνεται ανάβει ) .Αμα πάρετε τις άκρες που κόψατε και τις βυθίζεται στο ποτήρι με το νερό του ενυδρείου ή της βρύσης το led θα ανάψει (το νερό περιέχει ιόντα ) . Άμα τα βυθίσετε στο απεικονισμένο έαν όντος ειναι απιονισμένο δεν πρέπει να ανάψει .( ειναι μονωτης, δεν περιέχει ιόντα )!!!

ΜΗΝ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΕΤΑΙ ΜΕ ΛΑΜΠΤΗΡΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΠΡΥΖΑ ΤΗΣ ΔΕΥ !!!!! ΚΥΝΔΥΝΟΣ-ΘΑΝΑΤΟΣ

Κάτι παρόμοιο κάνουν και τα TDS μετρώντας την ποσότητα του ρεύματος που διαρρέει ανάμεσα από το νερό.

Εγω έκανα το παραπάνω πείραμα και διαπίστωσα ότι το απιονισμένο νερο από το σουπερ μάρκετ είναι όντος απεικονισμένο !!! ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΤΗΣ :blink::D:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

μπράβο frakto :) ..

σε γενικές γραμμές είναι έτσι που τα λες ..

στις ρητίνες απιονισμου η απόδοση τους σε λίτρα εξαρτάτε από την ποιότητα του εισερχομένου νερού ..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...