Jump to content

Mini Reef


glefas

Recommended Posts

Επιτέλους μετά από πολύ αναμονή από roman και aquaristic(2 μηνες!!!)έφτασαν τελικά τα πράγματα!Οι αγορές είναι skimmer deltec 600,φωτιστικό Arcadia Overtank Luminaire 4χ24watt,pint point ph meter,2 korralia 1,ενα φιλτρο eihem 2213 για αντιφωσφορο και άνθρακα,ένα jager 100watt,ρεφρακτομετρο sybon,και αο τριών σταδίων.το ενυδρείο(81χ36χ46) τρέχει 3 μέρες,με sal 1025 και θερμοκρασία 26.Χτες πήρα και 2 σακιά ζωντανή άμμο carib sea.Το πρόβλημα που έχω είναι ότι δεν μπορώ να βρω ένα αξιόπιστο θερμόμετρο,και επίσης θέλω να ρωτήσω αν είναι εντάξει να βάλω τον ζβ πριν στρωθεί το ενυδρείο,γιατί τον παράγγειλα και θα μου έρθει σε μιάμιση εβδομάδα.

post-5053-1199958326_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - glefas
Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη φιλε μου.το θεωρω δεδομενο γιατι και ο εξοπλισμος σου ειναι απο τους καλυτερους,και νομιζω οτι εισαι διαβασμενος.....

* μια μικρουλα παρατηρηση ειναι,γιατι δεν εβαλες πρωτα τον βραχο σου μαζι με καμμια εξεδρα ισως ,και αργοτερα τον αραγωνιτη....?

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη !

Φυσικα και θα βαλεις τον βραχο σου χωρις να εχει στρωσει το ενυδρειο... ο βραχος σου θα δωσει το εναυσμα για το στρωσιμο ετσι και αλλιως... Αν δεν βαλεις αλλο βιολογικο φιλτρο (ΜΗΝ βαλεις :) ) τοτε ο βραχος σου θα επιτελεσει αυτον το ρολο αρα καλο ειναι να ειναι μεσα οταν στρωνει το ενυδρειο !

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!Αντε να δούμε τ αρχή θα 'ναι..Να σου πω την αλήθεια δεν έχω καν σκεφτεί το aquascape,αλλά θέλω να αποφύγω όσο μπορώ τις πλαστικές βάσεις..

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή αγαπητέ glefas και καλή επιτυχία.

Όσον αφορά για το αξιόπιστο θερμόμετρο, θα σου πρότεινα έναν ηλεκτρονικό κοντρόλερ, ο οποίος πέρα από την σωστή ένδειξη θα σου εξασφαλίσει και ακρίβεια στη ρύθμιση on-off. Το κόστος αγοράς είναι περίπου 40-50Ε

Link to comment
Share on other sites

καλή αρχή ..

έχω ψάξει αρκετά για θερμόμετρα και έχω καταλήξει να έχω 2 ..

ένα γυάλινο συμβατικό για ενυδρεία που έχει στο κάτω μέρος κάτι μεταλλικές μπιλίτσες .. διαπίστωσα ότι είναι το σωστότερο από όλα στην ένδειξη του ..

έχω και ένα ηλεκτρονικό controler που σφάλει κατά μισή+ μονάδα

το γυάλινο το διάλεξα ανάμεσα από πολλά όμοια .. πήρα ένα από αυτά που συμφωνούσαν απόλυτα μεταξύ τους ..

Link to comment
Share on other sites

έχω και ένα ηλεκτρονικό controler που σφάλει κατά μισή+ μονάδα

Τάσο ο controller καλιμπράρεται.

Για να σου δείχνουν το ίδιο..

Φίλε glefas καλή επιτυχία. :)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ξεκινάς πολύ πολύ καλά!!!

Καλώς όρισες και καλή συνέχεια!

Θερμόμετρα σαν άυτό που σου πρότεινε ο Τάσος να ξέρεις ότι είναι τα καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

Τάσο ο controller καλιμπράρεται.

Για να σου δείχνουν το ίδιο..

ναι το έμαθα εκ των υστέρων ..

αλλά πρέπει να υπάρχει και θερμόμετρο αναφοράς για να ξέρεις που θα καλιμπράρεις * ..

εγώ εμπιστεύτηκα την ένδειξη του γυάλινου

*

η αλλιώς πας στο ύψος της θάλασσας ζεσταίνεις νερό όσμωσης και όπου βράσει έχεις 100 βαθμούς . :helpjim::bowdown::) .

Link to comment
Share on other sites

Για χαρά!Η άμμος σε μερικά σημεία έγινε καφέ,μήπως παρατάισα και και είναι βρωμιά?

Link to comment
Share on other sites

Για χαρά!Η άμμος σε μερικά σημεία έγινε καφέ,μήπως παρατάισα και και είναι βρωμιά?

το πιθανοτερο φιλε μου ειναι να ειναι η αρχη της αλγης,η οποια ειναι φυσιολογικο,και αναμενομενο να ερθει..

μην στεναχωριεσαι καθολου,θα κανει τον κυκλο της και θα φυγει,και εσυ απο την πλευρα σου να μην αμελεις το αντιφωσφορο,και τις αλλαγες νερου οταν χρειαζεται... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για χαρα!χτες μου ήρθε επιτέλους ο βράχος,και όπως καταλαβαίνετε έχω απορίες.Το ενυδρείο έτρεχε 20 μέρες μόνο με αραγονιτη,και έριχνα κάθε μέρα λίγα φλαικ(σε κάποια φάση έριξα παραπάνω),και άνοιγα τα φώτα για κάνα 2 ώρες.Τώρα έβαλα τον βράχο και έχω κλειστά τα φώτα και δεν ρίχνω φλεικ.Δυστυχώς δεν είχα χώρο για να κουράρω τον βράχο.

Τα φώτα πότε θα αρχίσω να τα ανοίγω?Θα ρίχνω φλεικ?Που πρέπει να κοιτάνε οι κυκλοφορητες?Πότε να κάνω αλλαγή νερού?Αυτά νομίζω για αρχή.Φωτογραφία θα ανεβάσω την δεύτερα.

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα φιλε μου.

τα φωτα θα σου προτεινα να μην τα αναβεις για λιγο διαστημα για να μην εχεις εξαρσεις της αλγης.οι κυκλοφορητες καλο ειναι να στρεφονται προς το βραχο.η κυκλοφορια δεν μας αρκει να ειναι περιοδικη και κυκλικη μα οσο το δυνατο ατακτη και να καλυπτει ολο το ενυδρει ο και κυριως τον βραχο.αν μπορεις βαλε τη μια διαγωνια πισω την αλλη απενατντι διαγωνια και αυτη.μπορεις να βαλεις και τις 2 πισω διαγωνια(αποψεις μου).μια φωτο θα διευκολυνει την κατασταση περισσοτερο για να δουμε τη θεση του βραχου σου.μην ξεχνας οτι η καλη αναταραξη νερου βοηθαει πολυ το συστημα.η εξοδοσ του γιλτρου σου μπορει να στο προσφερει αυτο.υπομονη να κουραριστει ο βραχος και καλη συνεχεια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον δέχθηκες!

Τα φώτα δεν πρέπει να είναι αναμμένα κατά την περίοδο κουραρίσματος του βράχου. Παρακολουθείς καθημερινά τις τιμές των αμμωνιακών αποβλήτων. Αν η αμμωνία ή τα νιτρώδη είναι πολύ ανεβασμένα, δεν χρειάζεται τάισμα, γιατί τα βακτήρια καταναλώνουν τα οργανικά που έχει ο βράχος.

Όταν οι τιμές μηδενιστούν και μέχρι να βάλεις τους πρώτους οργανισμούς, τότε θα πρέπει να ταΐζεις.

Αλλαγή νερού μπορείς να κάνεις μετά από 15 ημέρες, όπου τα τοξικά αμμωνιακά παράγωγα θα είναι μηδενικά ή σχεδόν μηδενικά και τα νιτρικά θα έχουν αυξηθεί αρκετά.

Θα σε συμβούλευα, να στήσεις από τώρα το βράχο σου, ώστε μετά να μην τον μετακινείς, με αποτέλεσμα να χάνει τη βιολογική του απόδοση και να απαιτεί νέα περίοδο προσαρμογής.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκα μια βάση από pvc και πλεξιγκλάς ορθογώνια,το aqua scape το ψάχνω ακόμα.Ρε γαμώ το,την επομένη,αφού έβαλα τον ζβ,πήγα στο water in για να μου μετρήσουν αμμωνία,νιτρώδη,νιτρικά και μου τα βρήκαν όλα 0!!!Ενω το ενυδρείο έτρεχε 20 μέρες πριν μόνο με αραγονίτη και έριχνα φλεικ κάθε μέρα...Χτες οι μετρήσεις μου με salifert έδειξαν

αμμωνία κοντα στο 0

ΝΟ2 0,02

ΝΟ3 10

Δεν ξέρω αλλά πιστεύω ότι μάλλον κάναν λάθος,γιατί ο βράχος έστω και λίγο αμμωνία δεν θα ανέβαζε?τόσο τέλεια κουραρισμένος ήταν?

Πόσο καιρώ λέτε να αφήσω τον ζβ για κουράρισμα?

Για τους κυκλοφοριτες μου είπαν καλύτερα να χτυπάνε στο τζάμι η προς τα πάνω,και όχι απ ευθείας τον βράχο.

Εγώ τους έχω βάλει με μια κλίση προς τα πάνω και να γυρνάνε τα ρεύματα κυκλικά.

post-5053-1202111849_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απίθανο να μην μετρήσεις ποτέ ανιχνεύσιμη αμμωνία, παρά μόνο νιτρώδη.

Δεν θεωρώ σωστό να πηγαίνεις δείγμα του νερού σου να στο μετρούν άλλοι. Προμηθεύσου τα φτηνότερα τεστ των αμμωνιακών παραγώγων. Κάνουν εξαιρετική δουλειά.

Τους κυκλοφορητές τους βλέπω σε καλή θέση. Καλύτερα να αφαιρέσεις το spray bar, γιατί δεν έχει κανένα νόημα, ενώ θα βελτιωθεί πολύ η κυκλοφορία χωρίς αυτήν.

Υπολόγιζε περίπου 4 εβδομάδες για κουράρισμα, χωρίς φώτα. Οι καθημερινές μετρήσεις και σημειώσεις, θα σε βοηθήσουν πολύ στις παρατηρήσεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άσχετο...

Βγάλε το spray bar απο την έξοδο του φίλτρου γιατί θα σου βουλώσει και θα μειωθεί η απόδοση

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

για χαρά!το ενυδρείο τρέχει με τον ζβ 2 εβδομάδες και όλα δείχνουν να βαίνουν καλώς,έκανα και μια αλλαγή 20 %.το μόνο είναι ότι εντόπισα μια aptaisia,να τις πατήσω μια ενεσούλα με καυτό ξύδι?κάτι άλλο,για καλιμπραρω το πεχαμετρο θέλουν όντως σωστή θερμοκρασία τα υγρά?α,ναι.πως?καμιά ιδέα?ουφ,τελείωσα και με το aquascape που είχα πελαγώσει,αλλά τελικά έφτιαξα 2 βάσης σε σχήμα χ από πλέξηγκλας,τώρα ανάλογα με τις ανάγκες των ζωντανών μόνο αν θα ξανά αλλάξω κάτι.ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

post-5053-1203018898_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο φαίνεται το στήσιμο του βράχου, αν και η φωτο είναι πολύ μικρή. Θα έλεγα μην τον ξαναπειράξεις, άφησέ τον να στρώσει και μετά μπορείς να κάνεις μικροαλλαγές, αν χρειάζεται.

Αν δεν μπορείς να αφαιρέσεις την aiptasia, μην αγχώνεσαι.

Αν θέλεις να φέρεις τα υγρά καλιμπραρίσματος στη θερμοκρασία του ενυδρείου, άστα να επιπλέουν στο νερό για μισή περίπου ώρα και κατόπιν κάνεις τη διαδικασία.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για χαρά και πάλι!χτες έκλεισα 4 εβδομάδες με κλειστά τα φώτα...και σήμερα τα άναψα για πρώτη φορά,για μια ώρα.Τώρα από εδώ και πέρα λέω να το ανεβάζω ένα μισάωρο την ημέρα.για τον κύκλο του αζώτου περιμένω να μηδενιστούν τα no2(0.01ppm),και είμαι έτοιμος.οι πρώτη κάτοικοι θα είναι snails(turbo snail) και ερημίτες(θελω scarlet και blue leg hermit).πόσα λέτε από το καθένα?και πρέπει να έχει φτάσει η φωτοπεριοδος στις 11 ώρες για να τα βάλω η θα μπορώ και λίγο πιο νωρίς?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι αναγκη να εχει φτασει η φωτοπεριοδος καποιες συγκεκριμενες ωρες για να βαλεις τα σαλιγκαρια και τους ερημιτες... απλα δες να εχει σχηματιστει λιγο αλγουλα για να εχουνε να τρωνε... υπομονη ομως!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ποσο κουραστηκες και παιδευτικες να το κανεις αλλα το αποτελεσμα ειναι πολυ καλο!! Συνηθως τα πρωτα Aquascape που κανουμε δεν ειναι οτι καλυτερο και ολο βρισκω κατι να πω να αλλαξουν! Εσενα ειναι μια χαρα!! Αν ειναι και σταθερο τοτε αστο να ηρεμησει και να λειτουργησει !!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...