Jump to content

Μονομάχοι


miltosbitoulis2

Recommended Posts

Καλησπέρα. Πήρα την απόφαση να στεγάσω κι εγώ ένα από αυτά τα υπέροχα πλάσματα σ' ένα ενυδρείο 20λ που έχω. :) Έχω όμως κάποιες απορίες.

1) Θέλω να του βάλω για υπόστρωμα άμμο. Μπορώ να βάλω αυτή την απλή οικοδομική άμμο ή υπάρχει κάποια ειδική και απαγορεύεται να χρησιμοποιούμε άλλη?

2) Κάποιες ενδεικτικές τιμές για σκληρότητες και pH?

3) Αυτή η απορία με προβληματίζει περισσότερο απ' όλες και δε σκέφτηκα μια πιθανή απάντηση. Δεδομένου ότι οι περισσότεροι διατηρούμε μονομάχους σε ενυδρεία 20-30λ άρα δε συμφέρει κάποια συσκευή ΑΟ ή κάτι παρόμοιο (γιατί απ' ότι γνωρίζω είναι πανάκριβες συσκευές), με ποιό τρόπο "παρασκευάζουμε" το νερό του ώστε να είναι μαλακό και ελαφρά όξινο με οικονομικό τρόπο? Έχει κάποιος να μου προτείνει κάποια σχετική μέθοδο που χρησιμοποιεί?

Αυτά προς το παρόν. Ευχαριστώ...!!!!!!!!!!!

Έγινε επεξεργασία - miltosbitoulis2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Ph 6 - 7,5 και η σκληρότητα του νερού μπορεί να είναι μέχρι 25. Η θερμοκρασία πρέπει να είναι 26 - 27.

To PH μπορεί να πέσει με λίγη τίρφη στο φίλτρο σου αν έχει χώρο ή σε ένα δυχτάκι κοντά στην εξαγωγή.

Για την οικοδομική άμμο δεν ξέρω να σου απαντήσω αλλά στα pet shop θα βρεις κατάλληλη σίγουρα.

Εδώ θα βρεις πολλά και ενδιαφέροντα.

Καλη συνέχεια.

Κατερίνα

Έγινε επεξεργασία - katerinan
Link to comment
Share on other sites

Οι μονομαχοι θελουν pH γυρω στο 7 (καλυτερα προς τα κατω) και σχετικα μαλακό νερό. Σκληροτητα 25 εγω την θεωρω υπερβολική και ακαταλληλη.

Για να προετοιμαζεις το νερό, η τυρφη ειναι μια καλη περίπτωση. Μπορείς να χρησιμοποιησεις ενα δοχειο στο οποίο να "παλαιωνεις" το νερο για τις αλλαγές σου.

Θερμοκρασια 26 C ειναι καλά.

Άμμο απο οικοδομη δεν κανει. Συνηθως αυξανει την σκληροτητα και πετρωνει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το νερό της βρύσης μου βγάζει CH 6, GH 14, pH 7.2-7.5. Μήπως δε χρειάζεται να κάνω κάτι για αυτές τις παραμέτρους και να χρησιμοποιώ νεράκι απ' τη βρύση?

Και μια γενική ερώτηση για το νερό. Από πού μέχρι πού κυμαίνεται το μαλακό και το σκληρό νερό? Δηλαδή περίπου μέχρι ποιά τιμή το νερό το θεωρούμε μαλακό και μέχρι ποιά σκληρό?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...