Jump to content

Ιδέα για φωτισμό σε μικρό ενυδρείο..


Άγγελος Βλότσος

Recommended Posts

Kalispera! mipws kserei kaneis ti eidous fotismo mporw na valv sto mikro mou enidreiaki?? mikos= 32cm platos=22 cm kai ipsos=27 cm peripou..xwritikotita enidreiou 17 litra peripou..apo fita exw mono anubias kai apo psaria ena kopadaki apo 7 paracheirodon innesi..ti patenta 8a mporousa na kanw?? skeftomai gia to kapaki..episis, 8a ekane kalo o fotismos i mipws den einai aparaititos se ena toso mikro enidreio?? 8a i8ela poli na vlepw to enidriaki mou fwtismeno kai ta psarakia mou na fianonati perissotero! apo tin alli kserw oti ta neon den protimoun ton entono fwtismo...ti na kanw??

post-116-1135952263_thumb.jpg

post-116-1135952332_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=731 έχουν συζητηθεί κάποιες προτάσεις. Αν χρειαστείς κάτι επιπλέον το συζητάμε.

Υ.Γ. αν μπορείς γράφε στα ελληνικά. :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά από λάμπες δεν ξέρω απολύτως τίποτα! όλα αυτα τα Τ5 και τα PC πρώτη φορά τα βλέπω στη ζωή μου! γενικώς είμαι άσχετος από φωτισμό! μια μικρή επεξήγηση θα με διευκόλυνε πάρα πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Aν τελικά πας σε κάτι DIY κατασκευή για λάμπες, θα σου πρότεινα 2 Τ5 στα 8W η καθεμία. Εκεί μπορείς να βρεις από daylight (6500K) έως και ροζ (~3500Κ).

Link to comment
Share on other sites

Εχω μία ερώτηση..όταν το ενυδρείο μου είναι κλειστό (δηλαδή όλη την ώρα) στο καπακι μαζεύονται υδρατμοί! Ερωτώ: είναι λοιπόν ασφαλές να βαλω λαμπα κάτω από το καπάκι?? Αυτο το ρωτάω επειδή υπάρχει περίπτωση ηλεκτροπληξίας με τόσους υδρατμούς που θα συγκεντρώνονται πάνω στην λάμπα! Εαν τελικά δεν μπορώ να τοποθετήσω κάποια λάμπα κάτω από το καπάκι, υπάρχει άλλη λύση ή πρέπει να εγκαταλείπσω το όνειρό μου για ένα πιο φωτισμένο ενυδρείο??? Επίσης, η πραγματική επιφάνεια όπου θα μπει η λάμπα έχει μήκος 22-23 εκατοστά! Μπορώ να βρω λάμπα φθορίου τέτοιου μεγέθους?? Βοηθήστε γιατί το κεφάλι μου θα σπάσει με τόσα εμπόδια που προκύπτουν!! :busted_cop::busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Σε όλους μας το καπάκι μαζεύει υδρατμούς. Τα ντουί στα οποία στηρίζονται οι λάμπες είναι υδατοστεγή. Ακόμα και να δεν βρούμε στα DIY καπάκια υδατοστεγή ντουί, υπάρχουν και άλλες λύσεις για να τα μονώσουμε, όπως η λαστιχοταινία. Τώρα για τόσο μικρές λάμπες φθορίου, δεν ξέρω. Η μικρότερη που έχω βρεί είναι 28 εκ. Ίσως μια power compact αλλά θα πρέπει να σου πει κάποιος που τις ξέρει.

Επίσης ο istellas έχει βρεί φθορίου Τ5 στα 23εκ. αλλά θα πρέπει να υπολογίσεις και άλλα 2 περίπου εκ. για τα ντουί.

Έγινε επεξεργασία - ThDam
Link to comment
Share on other sites

Σε όλους μας το καπάκι μαζεύει υδρατμούς. Τα ντουί στα οποία στηρίζονται οι λάμπες είναι υδατοστεγή. Ακόμα και να δεν βρούμε στα DIY καπάκια υδατοστεγή ντουί, υπάρχουν και άλλες λύσεις για να τα μονώσουμε, όπως η λαστιχοταινία.  Τώρα για τόσο μικρές λάμπες φθορίου, δεν ξέρω. Η μικρότερη που έχω βρεί είναι 28 εκ. Ίσως μια power compact αλλά θα πρέπει να σου πει κάποιος που τις ξέρει.

Επίσης ο istellas έχει βρεί φθορίου Τ5 στα 23εκ. αλλά θα πρέπει να υπολογίσεις και άλλα 2 περίπου εκ. για τα ντουί.

8336[/snapback]

T5 8Watt 23 εκ. στα 4000 Κ. Υπάρχει και σε 6000. Σε καταστήματα με λάμπες τις βρίσκεις άνετα. Και μιας και το κουβεντιάζουμε θέτω μια απορία σχετικώς.

2 λάμπες οι προαναφερόμενες, μέ 1 μετασχηματιστή της SHWABE και 2 starter.

Παρατηρώ ότι οι λάμπες έχουν ενα απαλό τρεμοπαίγμα.

Να φταίει ο μετασχηματιστής λέτε ; Αν τα αφήσω έτσι θα χουν πρόβλημα τα ζωντανά ;

Link to comment
Share on other sites

Τι starter έχεις βάλει; Θέλει το μικρότερο. Νομίζω 4-22 watt.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έχω βάλει ;;;

Εξάλου το starter με το άναμα είναι άχρηστο.

Δεν μιλάω για την ώρα που ανάβουν αλλά για όσο είναι αναμένες.

Link to comment
Share on other sites

Τσεκάρισε τον μετασχηματιστή. Είτε έχει αρχίσει να τα παίζει, ή είναι αρκετά πιο πολλά watt από τις λάμπες σου.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Άγγελε,

οι λάμπες που έχω χρησιμοποιήσει στο μικρό μου ενυδρείο είναι Τ5 στα 6W η καθεμία. Mαζί με τα ντουί βγαίνει 23 εκ. Έχω βρει σε 2 τύπους: 1. στα 6500Κ και 2. της Arcadia (ροζ χρώμα - δεν ξέρω Kelvin). Όπως καταλαβαίνεις της Arcadia είναι και πιο ακριβές γύρω στα 6-7 ευρώ ενώ οι άλλες γύρω στα 3 αν θυμάμαι καλά.

Βαγγέλη, ο starter μετά το άναμα όπως λες είναι άχρηστος αλλά αν είναι πολύ μεγαλύτερος τότρε θα έχεις τρεμόπαιγμα στις λάμπες. Επίσης κοίτα ώστε ο μετασχηματιστής σου να είναι 18-20W και όχι μεγαλύτερος αλλιώς στα στις κάψει (εφόσον μιλάμε για 2 λάμπες σε ένα μετασχηματιστή. Αν είναι λάμπα και μετασχηματιστής βάλε 2 των 8 W).

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Άγγελε,

οι λάμπες που έχω χρησιμοποιήσει στο μικρό μου ενυδρείο είναι Τ5 στα 6W η καθεμία. Mαζί με τα ντουί βγαίνει 23 εκ. Έχω  βρει σε 2 τύπους: 1. στα 6500Κ και 2. της Arcadia (ροζ χρώμα - δεν ξέρω Kelvin). Όπως καταλαβαίνεις της Arcadia είναι και πιο ακριβές γύρω στα 6-7 ευρώ ενώ οι άλλες γύρω στα 3 αν θυμάμαι καλά.

Βαγγέλη, ο starter μετά το άναμα όπως λες είναι άχρηστος αλλά αν είναι πολύ μεγαλύτερος τότρε θα έχεις τρεμόπαιγμα στις λάμπες. Επίσης κοίτα ώστε ο μετασχηματιστής σου να είναι 18-20W και όχι μεγαλύτερος αλλιώς στα στις κάψει (εφόσον μιλάμε για 2 λάμπες σε ένα μετασχηματιστή. Αν είναι λάμπα και μετασχηματιστής βάλε 2 των 8 W).

8478[/snapback]

Ο μετασχηματιστής παίρνει 1x36 ή 2x18. Οι λάμπες είναι 8 έκαστος. Το starter είναι 4-22 watt.

Με μικρότερο μετασχηματιστή θα φύγει το τρεμόπαιγμα λέτε ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις, ούτως ή άλλως είναι πάμφθηνος :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επανέρχομε στο συγκεκριμένο θέμα μιας και βρήκα μια λύση και θα ήθελα να την μοιραστώ μαζί σας.

Στο μικρό ενυδρείο των 27 λίτρων είχα τοποθετήσει 2 Τ5 λάμπες των 8 watt συνδεδεμένες με έναν μετασχηματιστή 1x36 ή 2x18 και τα ανάλογα starter των 4-22 watt.

Το αποτέλεσμα ήταν να μαυρίζουν σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα οι άκρες των λαμπτήρων και σε διάστημα 15 περίπου ημερών να καίγονται.

Αφού άλλαξα 2, 3 φορές λάμπες αγανάκτησα και άρχισα να ψάχνω μια πιο αποτελεσματική λύση.

Κατόπιν μιας κουβέντας που είχα με τον istellas και αφού γύρισα 5,6 petshop και άλλα τόσα μαγαζιά με ηλεκτρολογικό υλικό προς εύρεση ενος ballast τόσου μικρού κατέφυγα σε μια πολύ απλή λύση.

Επισκέφθηκα ένα μαγαζάκι στην γειτονιά μου με Υδραυλικά - Ηλεκτρολογικά και αγόρασα 2 φωτιστικά δωματίου με λάμπες φθορίου 15 € περίπου το ένα.

Τα συγκεκριμένα διαθέτουν ένα ηλεκτρονικό ballast το οποίο βλέπετε στις παρακάτω φώτο.

post-249-1140108502_thumb.jpgpost-249-1140108758_thumb.jpg

Έβγαλα σιδηροπρίονα, πέντσες κατσαβίδια, κολλητήρια και τα σχετικά και άρχισα την κατασκευή.

Έκοψα το πλαστικό όπως φαίνεται στην ακόλουθη φώτο για να καλύψω το ballast απο τους υδρατμούς.

post-249-1140108680_thumb.jpg

Και ιδού

post-249-1140108911_thumb.jpg

Ένωσα τα απαραίτητα καλώδια και το κάλυψα με μονωτική ταινία.

Ακολούθησε και το επόμενο και τα τοποθέτησα στο καπάκι κολώντας τα με λίγη σιλικόνη.

post-249-1140109027_thumb.jpg

Και ορίστε το αποτέλεσμα

post-249-1140109141_thumb.jpg

Η όλη διαδικασία κράτησε περίπου μίση ώρα κάνοντας χαλαρά και κανα 2 τσιγαράκια.

Το τσιγάρο στα DIY επιβάλεται. Σε περίπτωση που δεν καπνίζεται προτιμήστε καμμιά βανίλια (υποβρύχιο) ή γλυφιτζούρια. Ότι προτιμάτε.

Οι λάμπες ούτε τρεμοσβήνουν ούτε τίποτα.

Ανάβουν στιγμιαία και αυτό που παρατήρησα είναι ότι στο σβήσιμο στο απόλυτο σκοτάδι φαίνονται αχνώς αναμμένες.

Προφανώς λόγω ενός πυκνωτή των 4,7μF που υπάρχει στο ballast.

Συνολικό κόστος 30 € μαζί με τις λαμπίτσες. Kelvin δεν γράφουνε αλλά τις κόβω για 4000.

Παραθέτω και μια φώτο απο το μικρό ενυδρείο. Το χω ντίγκα στα φυτά λόγω γόννων.Το πλάτυ γεννοβολάει συνέχεια. :D

post-249-1140109782_thumb.jpg

Αυτά και καλό DIY.

:D

Έγινε επεξεργασία - SW1IXC
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή πατέντα.

Θα μπορούσε το κομμάτι αυτό να μεταφερθεί στην κατηγορία D.I.Y.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μήπως τυχόν έχει βρεθεί και κάποια πιο "έτοιμη" λύση για το αρχικό ερώτημα;

Θα ήθελα κι εγώ να φωτίσω ένα τέτοιο "μίνι" ενυδρείο, χωρίς όμως να μπλέξω με κατασκευή - εάν είναι εφικτό...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τυχόν έχει βρεθεί και κάποια πιο "έτοιμη" λύση για το αρχικό ερώτημα;

Θα ήθελα κι εγώ να φωτίσω ένα τέτοιο "μίνι" ενυδρείο, χωρίς όμως να μπλέξω με κατασκευή - εάν είναι εφικτό...

18358[/snapback]

Υπάρχει έτοιμο της Arcadia για μία ή δύο λάμπες των 8w σε Τ5. Η μονή γύρω στα 25€.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση...;)

Μήπως έχεις κάποιο link ή πληροφορία για τη διαθεσιμότητα σε καταστήματα;

Το μόνο που βρίσκω είναι αυτό, αλλά μάλλον δεν είναι αυτό που εννοείς...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση...;)

Μήπως έχεις κάποιο link ή πληροφορία για τη διαθεσιμότητα σε καταστήματα;

Το μόνο που βρίσκω είναι αυτό, αλλά μάλλον δεν είναι αυτό που εννοείς...

18453[/snapback]

Κοίτα εδώ, και κάνε και μία ερώτηση στο Water Inn. Είναι με τα μικρά ακροφύσια και στερεώνεις τη λάμπα μόνο με 2 βιδούλες. Μάλλον στο link αυτό είναι με Τ8.

Έγινε επεξεργασία - ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έψαξα λίγο για ακόμη αναζητώντας μια πιο εύκολη λύση [τεμπέλης mode ON] ;) και βρήκα στο Praktiker ένα μικρό φωτιστικό USB αλλά και με μετασχηματιστή, το οποίο παρά τα μόλις 2,5 Watt του μου φάνηκε ενδιαφέρον, ειδικά για τα €10 που κόστιζε!

post-844-1145130243_thumb.jpg

Κόλλησα τη βάση του στο πλάι του επίπλου που βρίσκεται το μίνι ενυδρείο ώστε να το φωτίζει απ έξω, αφού δεν είναι αδιάβροχο. Το καλό είναι πως η τάση που δέχεται από το μετασχηματιστή είναι μόλις 4,5 Volt, οπότε νομίζω δεν είναι επικίνδυνο.

post-844-1145130397_thumb.jpg

Και να το τελικό αποτέλεσμα με χαμηλό φωτισμό! (Αγνοήστε τη διαρρύθμιση του ακατοίκητου επάνω, καθώς και τα καλώδια που δεν έχω κρύψει ακόμη...)

post-844-1145130499_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό.

Για να έχει USΒ το πιθανότερο να είναι απο αυτά τα μικρά γκατζετάκια για Η/Υ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΣΧΕΔΟΝ 3 ΜΗΝΕΣ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

ΕΧΕΙ ΒΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΤΟΤΕ???????? :wootwoot:

ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΙΣ ΛΥΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΝΕΟ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΤΩ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΛΥΣΗ ΤΗΣ ARCADIA

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...