Jump to content

Θέλω πρασινη αλγη στο ενυδρειο μου


Recommended Posts

Πολλοι απο εσας ισως να γελατε τωρα επειδη οι περισσοτεροι θελετε να την ξεφορτωθειτε!.Εχω ενα ενυδρειο 40 λιτρα με convict!Ti πρεπει να κανω για να γεμισουν οι πετρες μου με πρασινη αλγη? Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

τωρα με το συμπαθειο ειναι απαντηση αυτη? πες ασπουμε κατι σχετικο με τις ωρες φωτισμου και τετοια τι υπομονη?

Link to comment
Share on other sites

τωρα με το συμπαθειο ειναι απαντηση αυτη? πες ασπουμε κατι σχετικο με τις ωρες φωτισμου και τετοια τι υπομονη?

χμ.με ολο το συμπαθειο....λυπαμαι που δεν σου εδωσα την απαντηση που ηθελες,αλλα εδω εχουμε φαει τη ζωη μας για να μαθουμε να αποφευγουμε τις οποιες αλγες καθωτι...μποσταναδες εδω και χρονια.... :helpjim:

αν σου πω να κανεις κατι με φωτισμο η κατι αλλο,φοβαμαι οτι μπορει να σου ερθουν μαζεμενες αλγες, η αλλες αλγες,που πιστεψε με δεν τις θελεις....

για να σε βοηθησω λιγο παντως(εκτος απο υπομονη που χρειαζεται να εχεις λογω του συγκεκριμενου χομπι),στην περιπτωση σου θα σε βοηθησει και λιγο φως ηλιου αν το βλεπει καθολου ο ηλιος το ενυδρειο..... :)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω γιατι τωρα μου εδωσες μια απαντηση που ηθελα να ακουσω!!!!!!!!!!!!! και να ξερεις εσας τους αλμυρους δεν σας συμπαθω καθολου γιατι σας ζηλευω αφανταστα απο μια ματια που ριχνω εδω και κατι βδομαδες και ειδα τι εργαλεια εχεται στα χερια σας!!!

:):helpjim:

Έγινε επεξεργασία - djstill103
Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου malawi επιασε πρασσινη με 2 power glo λαμπες που του ειχα (Rio 180). Στα κατωτερα στρωματα που το φως ηταν πιο αδυναμο επιανε καφε. Στην πορεια καηκε η μια λαμπα και την αντικατεστησα με μια gro lux. H αληθεια ειναι οτι τωρα εχει παρει και κανει λιγο προς μαυρη οποτε μαλλον η power glo βοηθαει καλυτερα την πρασσινη αλγη.

Link to comment
Share on other sites

ειναι κατι που υπαρχει στον βιοτοπο των κιχλιδων και το ειδα και σε καποια ενυδρεια και ειναι πανεμορφο εαν την κρατας με μετρο

Link to comment
Share on other sites

Μετρημενο ταϊσμα και μεγαλες και τακτικες αλλαγες νερου καθε βδομαδα. 40-50% νομιζω οτι ειναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειπε κι ο klaz αν το ενυδρειο ειναι μπροστα στο παραθυρο που χτυπαει ο ηλιος

αυτο θα βοηθησει πολυ 2,3 βδομαδες να δεις πως θα παει και στην συνεχεια το αλαζεις μερος

40λ. μπορεις να το μετακινησεις ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Λίγη πράσινη άλγη η αλήθεια είναι πως θα θέλαμε όλοι στο ενυδρείο μας μιάς και είναι σημάδι καλής ποιότητας νερού...

Link to comment
Share on other sites

Αν βαζαμε ενα κουβα εξω στο μπαλκονι με πετρες μεσα που εκει σιγουρα θα γεμισουν αλγη θα ειναι καλο αυτο αν το βαλουμε μετα στο ενυδρειο μας;

Link to comment
Share on other sites

Ασε τις πετρες στο ενυδρειο θα αποκτησουν αλγη,αλλωστε μην ξεχνας οτι και ο Θεος δεν

δημιουργησε τον κοσμο σε μια ημερα.Υπομονη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...