Jump to content

ΓΕΝΝΑ ΑΠΟ ΑΓΓΕΛΟΨΑΡΑ


xaralampidou_m

Recommended Posts

ΕΧΩ 2 ΑΓΓΕΛΟΨΑΡΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΓΕΝΝΗΣΕΙ 2 ΦΟΡΕΣ.ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΜΟΝΩΣΩ ΤΑ ΑΥΓΑ ΚΑΙ ΤΑ ΕΦΑΓΑΝ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ Ή ΤΑ ΑΛΛΑ ΨΑΡΙΑ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΞΑΝΑΓΕΝΝΗΣΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΕΒΑΛΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΤΡΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΓΕΝΝΗΣΤΡΑ.ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΟΜΩΣ ΟΛΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΣΠΡΑ.ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΤΡΙΤΗ ΜΕΡΑ ΕΜΕΙΝΑΝ ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ ΚΑΦΕΤΙΑ.ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΟΥΝ ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ ΕΝΑ ΤΡΩΜΑ ΣΑΝ ΧΝΟΥΔΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ.ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ?ΘΑ ΣΩΘΟΥΝΕ ΜΕΡΙΚΑ Ή ΘΑ ΤΑ ΧΑΣΩ ΠΑΛΙ?ΠΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΒΓΟΥΝΕ ΑΠΟ ΤΑ ΑΥΓΑ? :):helpjim::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην Καλως Ορισες στην παρέα μας.

Ριξε μια ματια εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=13671

Έγινε επεξεργασία - Zorba_The_Freak
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην Καλως Ορισες στην παρέα μας.

Ριξε μια ματια εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=13671

Το είχα διαβασει και παλαιοτερα αυτο ομως δεν μου απαντησες αν τα χανω τα αυγα και τι ειναι το χνουδι...

Link to comment
Share on other sites

Το ότι χάνεις τα αυγά οφείλετε στην κακή ποιότητα του νερού ή δεν είναι γονιμοποιημένα τα αυγα.

Το άσπρο χνούδι είναι μύκητες.

Για να σώσεις τα αυγά πρέπει να έχεις άριστες συνθήκες νερού, και καλό κακό ρίξε και λίγο φάρμακο αντιμυκητικό. Τα αυγά πρέπει οπωσδήποτε να οξυγονώνονται καλά, θα πρέπει δηλαδή να τα τοποθετήσεις κατά τέτοιο τρόπο ώστε να μην υπάρχει στάσιμο νερό στα αυγά, συνήθως τα τοποθετούμε κοντά στην έξοδο του φίλτρου. Όχι όμως πολύ κοντά αλλά σε τέτοια απόσταση ώστε να υπάρχει ένα απαλό ρεύμα.

Αν παρόλο αυτά τα αυγά δεν σου βγουν ψαράκια τότε σίγουρα δεν είναι γονιμοποιημένα αυτό οφείλετε στης υψηλές σκληρότητες του νερού. Σε υψηλό ph το σπέρμα του αρσενικού δεν μπορεί να περάσει την μεμβράνη του αυγού.

αυτά εν ολίγης οτι αλλο θέλεις ρώτα :)

Link to comment
Share on other sites

φταίει μάλλον ότι τα νερά μας είναι πολύ σκληρά

γενικά στην πόλη οι μετρήσεις είναι :

ph 7,5

kh 12

gh 18

μετρήσεις με τεστ API

δεν έχω εμπειρία με αγγελόψαρα αλλά αν κρίνω από αυτά που λέει ο Χρήστος τότε φταίει αυτό

και καλώς όρισες πατρίδα και καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Το ότι χάνεις τα αυγά οφείλετε στην κακή ποιότητα του νερού ή δεν είναι γονιμοποιημένα τα αυγα.

Το άσπρο χνούδι είναι μύκητες.

Για να σώσεις τα αυγά πρέπει να έχεις άριστες συνθήκες νερού, και καλό κακό ρίξε και λίγο φάρμακο αντιμυκητικό. Τα αυγά πρέπει οπωσδήποτε να οξυγονώνονται καλά,

Φαρμακο για μικητες θα προτεινα το ΕSΗΑ 2000 μπορεις να ριξει και τη μιση δσολογια απο αυτη που αναγραφεται,stis οδηγιες χρησης..............Καλη επιτυχια για την επομενη φορα οπου δεν θα αργησειλ

Link to comment
Share on other sites

Φαρμακο για μικητες θα προτεινα το ΕSΗΑ 2000 μπορεις να ριξει και τη μιση δσολογια απο αυτη που αναγραφεται,stis οδηγιες χρησης..............Καλη επιτυχια για την επομενη φορα οπου δεν θα αργησειλ

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία.Μέχρι στιγμής έριχνα μόνο το μπλέ υγρό το Tetra Aqua.Μάλλον δεν φτάνει ε;Ασε που χτες χαρηκα γιατι εβλεπα 2 ουριτσες να κουνιουνται και ανησυχούσα για το χνούδι.Τελικα σημερα το πρωί δεν κουνιοταν τιποτα.Δεν επεζησαν... :)

Το ελάττωμά μου είναι οτι δεν μπορουν να επιζησουν στο ενυδρειο μαζι με τα αλλα, επειδη εχω ena silver shark, neon και τα άλλα τα μικρα με τις μεγαλες ουρες και τα τρωνε.Ουτε δευτερι ενυδρειο εχω.Οποτε τα εβαλα στην γεννηστρα και ηδου το αποτελεσμα παλι.Αν τα βαλω την επομενη φορα παλι στη γεννηστρα και ριξω αυτο το φαρμακο θα τα σωσω?

Στεναχωρεθηκα σημερα που δεν τα καταφεραν τα δυο ζουζουνακια μου!!! :helpjim:

Υ.Γ Α! και ειχα την γεννηστρα διπλα στην εξοδο του φιλτρου ολο το διαστημα...

Και κατι αλλο που θυμηθηκα.Το αρσενικο εχει κατι σαν 2 σπυρακια ασπρα μπροστα απ το ξεκινημα του πτερυγιου του.Ειναι φυσιολογικο;

Έγινε επεξεργασία - xaralampidou_m
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...