Jump to content

Aπορια σχετικα με το αλατι


antreasb

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους και χρονια πολλα στους εορταζοντες.Στο ενυδρειο που εχω στην κατοχη μου εδω και 2 μηνες

βαζω ενυδρειακο αλατι.Στην περιπτωση ομως που το pet-shop οπου αγοραζω ψαρια δεν χρησιμοποιει αλατι εγω πως πρεπει να προσαρμοσω τα ψαρια που βαζω μεσα;

Link to comment
Share on other sites

αυτο δεν επηρεαζει ουτε τον εγκλιματισμο των νεων ψαριων,αφου προφανως το αλατακι που ριχνεις ειναι σε μικρες ποσοτητες,ισα-ισα για να φρεσκαρει τα βραγχια των ψαριων σου..(δεν πιστευω να τα εχεις κανει παστα,και να εχεις περιβαλλον υφαλμυρο εε...?)

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια ειναι molly και guppy και η δοσολογια που ειπαμνε ειναι στα 120lt που εχω 3 κουταλιες της σουπας.Η απορια μου δημιουργηθηκε γιατι σε καποιοα post διαβαζω συνεχεια οτι πρεπει να ρωταμε αν οι ιδιοκτητες των pet-shop χρησιμοποιουν αλατι.

Link to comment
Share on other sites

Οταν κανεις αλλαγη νερου η ποσοτητα του αλατιου που θα βαζεις δεν θα ειναι για ολα τα λιτρα του ενυδρειου,αλλα για τα λιτρα που θα συμπληρωνεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις προσαρμογη στα ψαρακια που αγοραζεις, δεν εχεις πρόβλημα.

Εξάλλου, ΣΥΝΗΘΩΣ οταν τα ψαρακια πηγαινουν από χαμηλη αλατοτητα σε υψηλότερη δεν ζοριζονται τοσο πολυ απότι συμβαινει στην αντιθετη περιπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...