Jump to content

Βοήθεια σε τελείως Αρχάριο......


tsita

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.....

Όπως καταλαβαίνεται και από τον τίτλο του θέματος, είμαι άσχετος με ενυδρείο και θέλω σιγά σιγά να κάνω τα πρώτα βήματα, για αυτό και θα ήθελα την βοήθειά σας....

1. Ποιά είναι τα βήματα για την δημιουργία ένος ενυδρείου θαλάσσης με ψάρια 200Lt. (...από το τί χρειάζεται να αγοράσεις, πως θα προετοιμάσεις το νερό , πως θα το στρώσεις και πότε θα βάλεις ψάρια.....)

2. Επειδή το κόστος από κάποιες ερωτήσεις που έκανα δεν είναι μικρό, θα μπορούσες να το "χτίσεις" σταδιακά, δηλαδή μέσα σε ένα διάστημα 6 μηνών, στο οποίο θα επιμερίσεις και το τί θα πάρεις (π.χ. Αρχικά το ενυδρείο με το νερό, τον επόμενο μήνα τον αραγωνίτη, τον απόμενο τον βράχο ...... κ.τ.λ.)

Το ξέρω ότι πολλά από αυτά που ρωτάω υπάρχουν σε άρθρα διάσπαρτα, αλλά θα ήθελα τουλάχιστον την διεύθυνσή τους...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες στη παρεα μας..

αν και θα ηθελα πολυ να σου προσφερω για το καλως ορισες μια μπανανα..(πλακα κανω εε..? ),

χρειαζεσαι αρκετο διαβασμα και μπορεις να ξεκινησεις απο...

ΕΔΩ

καλη συνεχεια φιλε μου... :)

Link to comment
Share on other sites

καλωσόρισες στη θάλασσα του aquazone :)

καλό θα ήταν να διαβάσεις τα άρθρα που προτείνει ο φίλος klaz και ότι απορίες έχεις πάνω σε ορισμούς η διαδικασίες εδώ είμαστε να σου απαντήσουμε

ένα καλό ξεκίνημα είναι να πάρεις δεξαμενή , θερμοστάτη . 2-3 μικρές αντλίες , συσκευή αντίστροφης όσμωσης , refractometer , αλάτι ..

.. με σκοπό να αγοράσεις φρέσκο ζωντανό βράχο 30-40 κιλά και να τον κουράρεις για 3-6 μήνες κάνοντας κάθε δυο εβδομάδες αλλαγές νερού ..

έτσι θα πάρεις μια ανάσα στα οικονομικά σου και θα δημιουργήσεις άριστη υποδομή για το μέλλον

Link to comment
Share on other sites

:) .....Ευχαριστώ για το καλωσόρισμά σας και για τις πληροφορίες σας..... :helpjim:

Σιγά σιγά άρχισα την έρευνα αγοράς και σε ένα pet-shop, από ένα παλικάρι που εμπιστέυομαι από παλιά, μου προτάθηκε μία νέα λύση για αρχάριο στο θαλλασινό ενυδρείο, το έτοιμο νερό που δεν θέλει αλάτι.... και τελικά όπως μου τα έβγαλε βγαίνει και πιο φτηνά από την παραδοσιακή λύση... ζωντανού αραγωνίτη, όσμωση, αλάτι κ.α.

:bowdown: ....ΤΙ ΛΕΤΕ ;;;;;;;; :D

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες φίλε μου στην παρέα.

Δεν συμφωνώ με την λύση που σου πρότειναν.

Κατ'αρχήν τι σχέση έχει το έτοιμο νερό με τον αραγωνίτη ?

Ο αραγωνίτης είναι το υπόστρωμα που θα το χρειαστείς έτσι και αλλιώς.

Δεύτερον το ρεφακτόμετρο είναι απαραίτητο , αν προκειται να ασχοληθείς με το θαλασσινό.

Τρίτον η όσμωση θα σου βγάζει και καθαρό νερό για να κάνεις τις αναπληρώσεις απο το νερό που εξατμίζεται.

Τέταρτον σε κάθε αλλαγή θα πρέπει να κουβαλάς 50-70 λτ απο το pet-shop.

Πέμπτον το κόστος σε ΒΑΘΟΣ ΧΡΟΝΟΥ, θα δείς ότι σίγουρα συμφέρει να το φτιάχνεις εσύ..

Έκτον και βασικότερον , μπορείς να ελέγχεις ΕΣΥ την ποιότητα-καθαρότητα-αλατότητα του νερού και να μην εμπιστεύεσαι καμία εταιρεία.

Θέλεις και άλλους λόγους ? :)

Δυστυχώς στο θαλλασινό λίγοι είναι αυτοί οι υπάλληλοι που γνωρίζουν έστω τα βασικά και θα σου πρότεινα να παίρνεις πάντα και δεύτερες-τρίτες γνώμες.

Link to comment
Share on other sites

1. ...απλά για τον αραγωνίτη, μου είπε ότι δεν χρειάζεται στη λύση του έτοιμου νερού ζωντανός ο οποίος είναι και πιο ακριβώς....

2. Είναι κατανοητό ότι είναι καλύτερο να το φτιάχνεις μόνος σου, αλλά ίσως δεν το έθεσα καλά, εννοούσα για τον πρώτο καιρό είναι πιο εύκολο να ξεκινήσεις με το έτοιμο νερό (..και φυλικα για κάποιες αλλαγές) και στη συνέχεια σιγά σιγά να περάσεις στη λύση που αναφέρεις (..πάντα και για το κόστος...)

:)

Link to comment
Share on other sites

..... και φυσικά ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθειά σας...... το όποίο θα π΄ρεπει ίσως να σταματήσω να το λέω γιατί θα γίνω και κουραστικός....

:):helpjim::bowdown::D:blink:

Link to comment
Share on other sites

1. ...απλά για τον αραγωνίτη, μου είπε ότι δεν χρειάζεται στη λύση του έτοιμου νερού ζωντανός ο οποίος είναι και πιο ακριβώς....

Εδώ υπάρχει κάποια παρεξήγηση, υπερεκτίμηση ή και ημιμάθεια, η οποία όπως γνωρίζουμε πολλές φορές είναι χειρότερη της άγνοιας.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σαφώς και δεν έχει καμία σχέσει το ένα με το άλλο!!!

Η άποψη αυτή είναι περα για πέρα λάθος!!!

Link to comment
Share on other sites

χμμ ..

έχω διαβάσει ότι σε εκθεσιακά ενυδρεία χρησιμοποιούν αυτή τη μέθοδο …

τα γεμίζουν με <στρωμένο> νερό ( ισος να μην κανουν μονο αυτό )

η ιδέα του υπαλλήλου λοιπόν είναι ότι δεν θα χρειαστείς <ζωντανή > άμμο εφόσον ξεκινάς με στρωμένο νερό …

αυτό έχει νόημα να συζητήσουμε ..

Link to comment
Share on other sites

Οχι Τασο...

Η πρόταση του καταστήματος ειναι ότι με την αγορά ετοιμου νερου δεν χρειάζεται ζωντανός αραγωνίτης παρα μόνο νεκρός

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείτε συνάδελφοι, αλλά θεωρείτε ότι βάζουμε ζωντανό αραγωνίτη σε ένα ενυδρείο για να αποφύγουμε τη διαδικασία στρωσίματος?? Δηλαδή αυτός είναι ο ρόλος ενός φυσικού υποστρώματος ζωντανού ή νεκρού?? Δηλαδή αν βάλουμε στρωμένο νερό (!!!), είναι άχρηστη η παρουσία του???

Link to comment
Share on other sites

φυσικά και δεν μπορούμε να έχουμε τα οφέλη ενός ώριμου υποστρώματος απλός και μόνο γιατί βάλαμε παλιό νερό σε ένα νέο ενυδρείο ..

φαντάζομαι ότι το σκεπτικό της μεθόδου στηρίζετε στο να φέρουμε βακτήρια στο ενυδρείο μας μέσω του νερού και όχι από τη <ζωντανή > άμμο ..

αν θυμάμαι καλά ο dr Shimek θεωρεί ότι στη καλύτερη περίπτωση η <ζωντανή> άμμο της σακούλας έχει πληθυσμούς βακτηρίων αλλά τίποτα παραπάνω ..

πως το βλέπετε ?

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείτε συνάδελφοι, αλλά θεωρείτε ότι βάζουμε ζωντανό αραγωνίτη σε ένα ενυδρείο για να αποφύγουμε τη διαδικασία στρωσίματος??

θεωρητικά την επιταχύνει όπως ισχυρίζεται ο κατασκευαστής

http://www.caribsea.com/pages/products/ocean_direct.html

Link to comment
Share on other sites

Σωστος ο κυριος ! Θα συμφωνησω μαζι σου οτι ουτε και εγω μπορω να πιστεψω οτι η αμμος αυτη ειναι ζωντανη εκτος και αν μπορεις να δεις μεσα ζωντανους οργανισμους που αμφιβαλω κατα την γνωμη μου αν ειναι ζωντανη αυτη που μας πουλανε και γιατι να μην περιμενει καποιος να ζωντανεψει το υποστρωμα που θα γινει ετσι κι αλλιως :)

Έγινε επεξεργασία - djstill103
Link to comment
Share on other sites

...Τελικά παιδιά τι λέμε μας συμφέρει ή όχι;;;;;

Αυτό που εγώ ξάχνω είναι εάν μέ το έτοιμο νερό το στρώσιμο είναι δεδομένο και οι πιθανότητες επιτυχίας για τον αρχάριο περισσότερες, εάν είναι ίσες ή λιγότερες τότε φυσικά δεν έχει νόημα να το συζητάμε....!!!!!!

:)

Link to comment
Share on other sites

... Εν΄μεταξύ εάν πάμε με την παραδοσιακή λύση τα τπώτα βήματα είανι τα παρακάτω;;;;;;

1. Γέμιστα του ενυδρείου στα 2/3 με νερό και προσθήκη αλατιού (ΠΟΣΟ;;;;;;;;;:helpjim:

2. Περιμένουμε να σπάσει το αλάτι 2-3 μέρες και βάζουμε μπροστά φίλτρο και κυκλοφοριτές;;;;

Θα πρέπει να βάλουμε τίποτε άλλο στο νερό πριν βάλουμε τον βράχο (αντιχλώριο;;;;, Βακτύρια;;:bowdown:

Τι λέτε;;;;

:)

Link to comment
Share on other sites

.... συγνώμη και για τα σαρδάμ!!! ξέρω ξέρω πρέπει πάντα να ξαναδιαβάζω το μήνυμα πριν το στείλω....

:):helpjim::bowdown::D:blink::blink::blink:

Link to comment
Share on other sites

Η προσωπική μου γνώμη είναι να φτιάξεις το αλάτι σου σύμφωνα με τις οδηγίες (ή τις αναλογίες), που γράφει η συσκευασία και την επιθυμητή αλατότητα. Αφού διαλύσει και το νερό γίνει διαυγές, τοποθετείς τη βάση του βράχου, την άμμο και τον βράχο, σύμφωνα με τους κανόνες, που έχουμε αναφέρει κατά καιρούς.

Η ετοιμασία του νερού, μπορεί να γίνει σε ξεχωριστό μέρος, όπως για παράδειγμα σε βαρέλες, ώστε να διευκολυνθείς καλύτερα στις εργασίες στησίματος, χωρίς νερό.

Εξασφαλίζεις τη σωστή κυκλοφορία και οξυγόνωση, βάζεις σε λειτουργία το skimmer και το χημικό φίλτρο, δεν ανάβεις φώτα και παρακολουθείς καθημερινά την πορεία του κύκλου του αζώτου.

Όταν οι επικίνδυνες τιμές μηδενιστούν, ο βράχος θεωρείται κουραρισμένος και κατόπιν ταΐζεις με μικροποσότητες φαγητού, ώστε να βοηθήσεις τον πολλαπλασιασμό των κατοίκων του βράχου, που αργότερα θα αποτελέσουν το βιολογικό εργαστήριο του συστήματός σου.

Αυτή η διαδικασία, εκτιμώ, ότι θα χρειαστεί ένα+ μήνα.

Αν επιλέξεις να ακολουθήσεις αυτή τη διαδικασία, σου εύχομαι καλή επιτυχία και τα ξαναλέμε σε ότι χρειαστείς.

Link to comment
Share on other sites

... Εν΄μεταξύ εάν πάμε με την παραδοσιακή λύση τα τπώτα βήματα είανι τα παρακάτω;;;;;;

1. Γέμιστα του ενυδρείου στα 2/3 με νερό και προσθήκη αλατιού (ΠΟΣΟ;;;;;;;;;:helpjim:

2. Περιμένουμε να σπάσει το αλάτι 2-3 μέρες και βάζουμε μπροστά φίλτρο και κυκλοφοριτές;;;;

Θα πρέπει να βάλουμε τίποτε άλλο στο νερό πριν βάλουμε τον βράχο (αντιχλώριο;;;;, Βακτύρια;;:bowdown:

Τι λέτε;;;;

:)

ξεκινάς με τη δεξαμενή τους κυκλοφοριτές και τη θέρμανση ..

βάζεις νερό βρύσης ( αν δεν υπάρχει αντίστροφη όσμωση ) και αντιχλωριο ..

ξεκινάς κυκλοφοριτες και θέρμανση και το αφήνεις να <γυρίζει> μια μέρα ..

την επόμενη ρίχνεις το αλάτι .. πόσο ? να <πάει> στο 1,024-1,027 , το μετράς η με υγρόμετρο ( φτηνη λυση ) , refractometer ( ακριβότερη αλλά ακριβέστερη λύση ) μπορείς ακόμα με βάση τις οδηγίες του αλατιού και το τσεκάρεις με κάποιο refractometer

το αφήνεις μια – δυο μέρες και είσαι έτοιμος να βάλεις βράχο ..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα....

Για το ενυδρείο μου (180 Lt.) πόσα περίπου κιλά ζωντανού Βρ’αχου θα πρέπει να βάλω;

Ευχαριστώ....

:lol:

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει μια θεωρια το 10% του ογκου του νερου δηλ για σενα 18 κιλα για αρχη ειναι καλα.καλη επυτηχια στην προσπαθεια σου. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα..... (Καλό μήνα) :lol:

Θα ήθελα αρχικά να σας ευχαριστήσω, διότι είναι πολύ σημαντικό να ξέρεις ότι έχεις πάντα κάποιον να ρωτήσεις ειδικά τώρα στην αρχή….

… Στις ερωτήσεις τώρα….

Η αλατότητα διαφέρει εάν το ενυδρείο γίνει fish only ή Riff. Διότι νόμιζα ότι θα έπρεπε να είναι 1,022, αλλά μου είπαν ότι εάν σκέφτομαι και για κοράλλια καλό θα είναι από την αρχή να πάω στο 1,025. Τι λέτε;

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...