Jump to content

Diy Overflow


koursaros7

Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι σε όλους, χρειάζομαι και πάλι την βοήθειά σας.

Όπως έχω προαναφέρει έχω φτιάξει μια υπερχείλιση για το reef αλλά αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα.

Βασικά το θέμα είναι πως δεν ξέρω πως θα κάνει αναρρόφηση για να τρέχει το νερό στο Sump μετά απο μία ενδεχόμενη διακοπή ρεύματος.

Έχω βγάλει ενα σωληνάκι στο πάνω μέρος απο το οποίο εγώ μπορώ να τραβήξω αέρα για να ξεκινήσει αλλά αν κοπεί το ρεύμα τι γίνεται αν κάποιος κατάλαβε, γιατί τα είπα λίγο μπλεγμένα, και ξέρει ας βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

μια φωτογραφια θα βοηθουσε πολυ :)

Καλησπέρα και πάλι σε όλους, χρειάζομαι και πάλι την βοήθειά σας.

Όπως έχω προαναφέρει έχω φτιάξει μια υπερχείλιση για το reef αλλά αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα.

Βασικά το θέμα είναι πως δεν ξέρω πως θα κάνει αναρρόφηση για να τρέχει το νερό στο Sump μετά απο μία ενδεχόμενη διακοπή ρεύματος.

Έχω βγάλει ενα σωληνάκι στο πάνω μέρος απο το οποίο εγώ μπορώ να τραβήξω αέρα για να ξεκινήσει αλλά αν κοπεί το ρεύμα τι γίνεται αν κάποιος κατάλαβε, γιατί τα είπα λίγο μπλεγμένα, και ξέρει ας βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι σε όλους, χρειάζομαι και πάλι την βοήθειά σας.

Όπως έχω προαναφέρει έχω φτιάξει μια υπερχείλιση για το reef αλλά αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα.

Βασικά το θέμα είναι πως δεν ξέρω πως θα κάνει αναρρόφηση για να τρέχει το νερό στο Sump μετά απο μία ενδεχόμενη διακοπή ρεύματος.

Έχω βγάλει ενα σωληνάκι στο πάνω μέρος απο το οποίο εγώ μπορώ να τραβήξω αέρα για να ξεκινήσει αλλά αν κοπεί το ρεύμα τι γίνεται αν κάποιος κατάλαβε, γιατί τα είπα λίγο μπλεγμένα, και ξέρει ας βοηθήσει.

Αρκεί να συνδέσεις το σωληνάκι στο εξάρτημα venturi (που χρησιμεύει για αερισμό στα ενυδρεία γλυκού) σε έναν από τους κυκλοφορητές μέσα στο ενυδρείο σου.

Εφόσον φυσικά έχεις κάποιον τέτοιο όπως maxi-jet, aquaclear κλπ.

Αλλιώς βάζεις ένα πολύ μικρό κυκλοφορητή με Venturi για αυτήν την δουλειά. Όταν επανέλθει το ρεύμα αυτός θα τραβήξει τον αέρα από την υπερχείλιση και μετά απλά θα τραβάει μια μηδαμινή ποσότητα νερού από την υπερχείλιση.

Για περισσότερα ρίξε μια ματιά σ'αυτό για ιδέες.

http://www.podzilla.us/aquascapeDS/overflow/overflow.html

Φιλικά S.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι σε όλους, χρειάζομαι και πάλι την βοήθειά σας.

Όπως έχω προαναφέρει έχω φτιάξει μια υπερχείλιση για το reef αλλά αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα.

Βασικά το θέμα είναι πως δεν ξέρω πως θα κάνει αναρρόφηση για να τρέχει το νερό στο Sump μετά απο μία ενδεχόμενη διακοπή ρεύματος.

Έχω βγάλει ενα σωληνάκι στο πάνω μέρος απο το οποίο εγώ μπορώ να τραβήξω αέρα για να ξεκινήσει αλλά αν κοπεί το ρεύμα τι γίνεται αν κάποιος κατάλαβε, γιατί τα είπα λίγο μπλεγμένα, και ξέρει ας βοηθήσει.

Απλά στο σωληνάκι μπορείς να συνδέσεις μια τέτοια αντλία.

http://www.marinedepot.com/ps_ViewItem.aspx?idproduct=OE1137

http://cgi.ebay.com/Tom-Aqua-Lifter-overfl...712290916a23961

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις κατι σαν και αυτο με το σωληνακι απο πανω

τοτε νομιζω οτι μονο την πρωτη φορα που θα το θεσεις σε λειτουργια ειναι το δυκολο να καταφερεις να το γεμισεις με νερο σε πιθανι διακοπη ρευματος θα μεινει μεσα στο συστημα ποσοτητα νερου και απλα μολις επανελθει το ρευμα θα συνεχισει να λειτουργει κανονικα

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις κατι σαν και αυτο με το σωληνακι απο πανω

τοτε νομιζω οτι μονο την πρωτη φορα που θα το θεσεις σε λειτουργια ειναι το δυκολο να καταφερεις να το γεμισεις με νερο σε πιθανι διακοπη ρευματος θα μεινει μεσα στο συστημα ποσοτητα νερου και απλα μολις επανελθει το ρευμα θα συνεχισει να λειτουργει κανονικα

Αυτό ακριβώς έχω φτιάξει παιδιά αλλά δεν κρατάει ποσότητα ικανή να ξανααρχίσει την κυκλοφορία μετά απο διακοπή.

Το θέμα είναι το εξής έχω εναν μικρό κυκλοφορητή 200lt/h με venturi αλλά δεν λειτουργεί σωστά.

Φταίει ότι είναι μικρός ή μπορεί να συμβαίνει κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Απλά στο σωληνάκι μπορείς να συνδέσεις μια τέτοια αντλία.

http://www.marinedepot.com/ps_ViewItem.aspx?idproduct=OE1137

http://cgi.ebay.com/Tom-Aqua-Lifter-overfl...712290916a23961

Φίλε stathis200 κάτι τέτοιο χρειάζομαι μάλλον αλλά δεν ξλερω αν θα το βρω Ελλάδα, αν γνωρίζεις κάπου να το έχουν θα με βοηθούσε.

Μάλλον με βλέπω όμως να κάνω τρύπα στο τζάμι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς έχω φτιάξει παιδιά αλλά δεν κρατάει ποσότητα ικανή να ξανααρχίσει την κυκλοφορία μετά απο διακοπή.

Το θέμα είναι το εξής έχω εναν μικρό κυκλοφορητή 200lt/h με venturi αλλά δεν λειτουργεί σωστά.

Φταίει ότι είναι μικρός ή μπορεί να συμβαίνει κάτι άλλο?

Ένας κυκλοφορητής στα 200 lt/h με το ζόρι μπορεί να τραβήξει αέρα και πρέπει να είναι πολύ κοντά / σχεδόν στην επιφάνεια για να έχει να αντιμετωπίσει μικρή πίεση στήλης νερού.

Χρειάζεσαι να το συνδέσεις σε κυκλοφορητή πάνω από 500 Lt/h, σε άλλη περίπτωση άν έχεις μεγάλους κυκλοφορητές 2500 Lt/h και άνω δοκίμασε να στερεώσεις την άκρη από το σωληνάκι στην είσοδο τους, η υποπίεση είναι μεγάλη και μπορεί να δουλέψει. :)

Η λύση που πρότεινε ο φίλος Stathis200 είναι καλή αλλά χρέιάζεται προ-φίλτρο γιατί αν μπουκώσει πως θα το καθαρίσεις ? και με το αλάτι τι θα κάνει?

Φιλικά S.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, μόλις τελείωσα με το τρύπημα του

ενυδρείου. Ευτυχώς η επέμβαση ολοκληρώθηκε με τον ασθενή ζωντανό.

Το είχα ξανακάνει πριν απο κανά δυο χρόνια αλλά όπως και να είναι φοβόμουν μην ακούσω κανένα κρακ και δώ ξάφνου καμιά ρωγμή αλλά ευτυχώς ΟΚ

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, μόλις τελείωσα με το τρύπημα του

ενυδρείου. Ευτυχώς η επέμβαση ολοκληρώθηκε με τον ασθενή ζωντανό.

Το είχα ξανακάνει πριν απο κανά δυο χρόνια αλλά όπως και να είναι φοβόμουν μην ακούσω κανένα κρακ και δώ ξάφνου καμιά ρωγμή αλλά ευτυχώς ΟΚ

Τα συγχαρητήριά μου!!!

Η τρύπα θα σε απαλλάξει από πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Να είστε καλά έκανα μια αλλαγή νερού πριν απο λίγο και περιμένω να κάνω μετρήσεις το απόγευμα να δω που βρίσκεται, το κακό είναι οτι δεν υπολόγισα σωστά την ποσότητα αραγωνίτη που χρειαζόταν το sump για DSB και πήρα μόνο 5 κιλά αλλά χρειάζομαι άλλα τόσα, τι να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...