Jump to content

Room Temperature Controller


Mixalisbio

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Καταρχάς συγχαρητήρια για την δουλεία που κάνετε.

Ειμαί καινούριος χρήστης και έχω να ρωτήσω κάτι όσον αφορά την θέρμανση - ψύξη.

Η θέρμανση - ψύξη των ενυδρείων ρυθμίζονται από τις αντιστάσεις και τα chiller.

Δημιουργείται ένα μεγάλο πρόβλημα όμως όταν τα ενυδρεία είναι πολλά και άμεσος παράγοντας ρύθμισης της θερμοκρασίας είναι η θερμοκρασία δωματίου. Αυξομειώσεις αυτής μπορεί να αποβούν μοιραίες ειδικά με τον καιρό που έχει τρελαθεί.

Θα ενδιαφερόμουν να μάθω για εξοπλισμό ρυθμισης της θερμοκρασίας (και όχι μόνον) δωματίου. Αν μπορούν να εξοικονομηθούν και χρήματα με DIY καλύτερα.

Eυχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον!

Καλή σκέψη αλλά μάλλον θα πρέπει να βασιστείς στα καλά chiller-θερμαντήρες και την καλή μόνωση του δωματίου ή και των ενυδρείων (ενοώ με χρήση φελιζόλ για τον πάτο και κάποιες πλευρές).

Για την ρύθμιση θερμοκρασίας fish-room για την οποία μάλλον ενδιαφέρεσαι έχεις τις εξείς επιλογές:

1) Με την ρύθμιση θερμοκρασίας του σπιτιού, το καλοκαίρι με air-condition και τον χειμώνα καλοριφέρ air-condition ή θερμάστρες-σόμπες ηλεκτρικές ή πετρελαίου.

2) Με την ρύθμιση θερμοκρασίας του fish-room αφού προηγηθεί πολύ καλή μόνωση. Αυτό θα γίνει με τα ίδια μέσα όπως στην πρώτη περίπτωση (έχω δει κάποιον αμερικάνο που έχει fish-room στον κήπο του και έχει ανεξάρτητο καυστήρα-λίγο ακραίο) ή μόνο με chiller-θερμαντήρες με την έννοια της οικονομίας ΄λόγω καλής μόνωσης.

Αυτές είναι οι δικές μου σκέψεις

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα της μόνωσης του δωματίου δεν είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα όσο ο μεταβολισμός των ψαριών που οταν φτάσει σε μέγιστο βαθμο δημιουργει τόση θερμότητα που μπορεί να αυξήσει την θερμοκρασία του δωματίου 2 βαθμούς.

Επομένως αν μπορεί να υπάρχει ένας θερμοστάτης ενωμένος με τα κλιματιστικά ή τα καλοριφέρ οπύ μόλις ξεπεράσει το κατόφλι που ορίζουμε εμείς να τα δουλέυει διαφορετικα.

Εχω την εντύπωση ότι τα ίδια προβλήματα έχουν και τα computer rooms αλλά οι λύσεις που προτείνουν είναι πανάκριβες

Υπάρχουν controllers ψυξης θέρμανσης νερού που μπορούν να ρυθμίσουν πάνω απο 3 θερμοκρασίες με αξιοπιστία κάτω του 1 βαθμού?

Υ.Γ Για αναπαραγωγικές μεθόδους σε ποια κατηγορία να απευθυνθώ; :)

Link to comment
Share on other sites

Για να σου αλλάζουν την θέρμανση τα ψάρια πρέπει να είναι θηρία...ε?

Δεν κάνεις καμιά παρουσίαση των ενυδρείων σου...

Για αναπαραγωγές γλυκού νερού εδώ

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα της μόνωσης του δωματίου δεν είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα όσο ο μεταβολισμός των ψαριών που οταν φτάσει σε μέγιστο βαθμο δημιουργει τόση θερμότητα που μπορεί να αυξήσει την θερμοκρασία του δωματίου 2 βαθμούς.

Επομένως αν μπορεί να υπάρχει ένας θερμοστάτης ενωμένος με τα κλιματιστικά ή τα καλοριφέρ οπύ μόλις ξεπεράσει το κατόφλι που ορίζουμε εμείς να τα δουλέυει διαφορετικα.

Εχω την εντύπωση ότι τα ίδια προβλήματα έχουν και τα computer rooms αλλά οι λύσεις που προτείνουν είναι πανάκριβες

Υπάρχουν controllers ψυξης θέρμανσης νερού που μπορούν να ρυθμίσουν πάνω απο 3 θερμοκρασίες με αξιοπιστία κάτω του 1 βαθμού?

Υ.Γ Για αναπαραγωγικές μεθόδους σε ποια κατηγορία να απευθυνθώ; :)

Επειδή θα ήθελα να μάθω περισσότερα για το θέμα του μεταβολισμού των ψαριών, μου έκανε εντύπωση πως ένας ψυχρόαιμος οργανισμός όπως τα ψάρια, μπορεί με τον μεταβολισμό του να ανεβάσει την θερμοκρασία ενός δωματίου. Ποιό μέγεθος και ποσότητα ψαριών θα μπορούσε να κάνει κάτι τέτοιο, και τι μέγεθος δωματίου; Δεν μιλάμε για θερμόαιμα δελφίνια βέβαια.

Θα μπορούσες να αναφέρεις κάποιες πηγές ή links να διαβάσω περισσότερα?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά μιλάω για πειραματικά πανεπιστημιακά ενυδρεία. σε ένα δωμάτιο 10 τετραγωνικά υπάρχουν καμιά 30ια ενυδρεία των 10 λίτρων με συνολικό αριθμό καμια 500 ψάρια. Φυσικά τα ψάρια είναι μικρού μεγέθους (zebrafish) αλλά αυτός ο συνολικός αριθμός μας κάνει ένα δελφίνι :)

Το ψάρι δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ψυχρόαιμο αλλά εξώθερμο δηλ η θερμοκρασία του περιβάλλοντος είναι και δική του θερμοκρασία και όχι κατά βάσην ψυχρή (πχ τροπικά ψάρια). Αυτό δεν εμποδίζει όμως την άνοδο της θερμοκρασίας του νερού όταν είναι μικρής χορητικότητας το ενυδρείο και όταν ο ρυθμός ανανέωσης δεν είναι ικανοποιητικός. Αυτό γίνεται από την απώλεια θερμοκρασίας από τους μυς. Επομένως αφού αυξάνεται η θερμοκρασία των ενυδρείων αυξάνεται και η θερμοκρασία του δωματίου.

Για πληροφορίες www.fishbase.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Καταρχάς συγχαρητήρια για την δουλεία που κάνετε.

Ειμαί καινούριος χρήστης και έχω να ρωτήσω κάτι όσον αφορά την θέρμανση - ψύξη.

Η θέρμανση - ψύξη των ενυδρείων ρυθμίζονται από τις αντιστάσεις και τα chiller.

Δημιουργείται ένα μεγάλο πρόβλημα όμως όταν τα ενυδρεία είναι πολλά και άμεσος παράγοντας ρύθμισης της θερμοκρασίας είναι η θερμοκρασία δωματίου. Αυξομειώσεις αυτής μπορεί να αποβούν μοιραίες ειδικά με τον καιρό που έχει τρελαθεί.

Θα ενδιαφερόμουν να μάθω για εξοπλισμό ρυθμισης της θερμοκρασίας (και όχι μόνον) δωματίου. Αν μπορούν να εξοικονομηθούν και χρήματα με DIY καλύτερα.

Eυχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Καταρχάς συγχαρητήρια για την δουλεία που κάνετε.

Ειμαί καινούριος χρήστης και έχω να ρωτήσω κάτι όσον αφορά την θέρμανση - ψύξη.

Η θέρμανση - ψύξη των ενυδρείων ρυθμίζονται από τις αντιστάσεις και τα chiller.

Δημιουργείται ένα μεγάλο πρόβλημα όμως όταν τα ενυδρεία είναι πολλά και άμεσος παράγοντας ρύθμισης της θερμοκρασίας είναι η θερμοκρασία δωματίου. Αυξομειώσεις αυτής μπορεί να αποβούν μοιραίες ειδικά με τον καιρό που έχει τρελαθεί.

Θα ενδιαφερόμουν να μάθω για εξοπλισμό ρυθμισης της θερμοκρασίας (και όχι μόνον) δωματίου. Αν μπορούν να εξοικονομηθούν και χρήματα με DIY καλύτερα.

Eυχαριστώ εκ των προτέρων

kalispera

milise me tin MAREX SOLUTIONS LTD exoun tin lusi pou theleis.

to tilefwno tous einai 210 4014479 kai to email tous mail@marex.gr

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...