Jump to content

Ro ΚΑΙ Ph


confucius

Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ, ΤΟ ΝΕΡΟ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΠΟ RO ΕΧΕΙ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΟ PH ΑΠΟ ΤΟΥ ΔΥΚΤΙΟΥ. ΑΝ ΝΑΙ ΠΟΣΟ;

Link to comment
Share on other sites

Το νερό που βγαίνει από α/ο έχει σχεδόν μηδενικές σκληρότητες και χαμηλότερο Ph από του δικτύο.

Η δική α/ο μου δήνει ph περίπου στο 5,4 από 7,7 δικτύου.

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου Α/Ο δίνει ελαφρώς χαμηλότερο pH από αυτό του δικτύου!

Επιπρόσθετα, δε διαθέτει DI... :)

Link to comment
Share on other sites

Το τι pH θα σου δίνει η α/ο είναι σχετικό και ρυθμιζόμενο. Αν ο λόγος καθαρό προς βρώμικο νερό είναι μικρός (δηλαδή πετάς πολύ "βρώμικο" νερό) τότε το pH θα είναι πολύ χαμηλό και οι σκληρότητες μηδενικές. Αν αυξήσεις τον λόγο καθαρό προς βρώμικο νερό (δηλαδή πετάς λιγότερο "βρώμικο" νερό) τότε οι τιμές του pH είναι συγκριτικά μεγαλύτερες από τις προηγούμενες αλλά μικρότερες και πάλι από αυτές του δικτύου. Επίσης όσο περισσότερη χρήση της α/ο κάνεις και παλιώνουν τα φίλτρα - μεβράνες της, τόσο αυξάνονται οι τιμές του pH και των σκληροτήτων.

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Και πως μπορεις να ρυθμίσεις το ποσο καθαρο και βρώμικο νερο θα βγαινει?

η οσμωση έχει τρία σωληνάκια. Από το ένα μπαίνει το νερό στην οσμωση.

Στά άλλα δύο από το ένα βγαίνει το καθαρό νερό που κρατάμε και από το άλλο το "βρώμικο" νερό που πετάμε. Αν υπάρχει στο τελευταίο σωληνάκι ρυθμιστής ροής(αυτο ειναι θεμα καθαρα της οσμωσης που εχουμε...) θα πρέπει να τον ρυθμίσουμε έτσι ώστε να βγαίνει 3 μέρη "βρώμικο" νερό γιά 1 μέρος καθαρό νερό.

ειναι κατανοητο αυτο..?

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...