Jump to content

Κατασκευή ιδανικού ανακλαστήρα.


viciouscircle

Recommended Posts

Να και τα αποτελέσματα: :)

ISO 100, Ταχύτητα 1/10 δευτ.

Πρίν---> post-3972-1207772084_thumb.jpg

Μετά---> post-3972-1207772200_thumb.jpg

Νομίζω αποδίδει καλά η πατέντα. :bowdown:

Εδώ φαίνεται (όχι και τόσο καλά γιατί είναι από μακρυά...) ο πολλαπλασιασμός του φωτός. post-3972-1207772383_thumb.jpg

Σύνολο 32 Ευρά...

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω αποδίδει καλά η πατέντα.

Καλη η πατεντα , το φως ειναι σχεδον 2πλασιο.

και πιστευω οτι το γρασιδακι θα τα δοσει ολα.

cuba ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρα πάνω από το 2πλάσιο, :bowdown: αν κάποια στιγμή βρώ lumenόμετρο θα το σιγουρέψω κιόλας.

Το γρασιδάκι είναι cuba... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά καλά και σωστά όσα λέτε όλοι παραπάνω, αλλά εξίσου σημαντικό και μεγάλο μυστικό του φωτισμού, είναι η διάχυση. Όταν χρησιμοποιούμε ανακλαστήρες χάνουμε σε διάχυση όταν κάνουμε υπερβολές. Η ενίσχυση της πηγής δεν είναι πάντα η λύση (ανακλαστήρας). Ο σωστά διαχυμένος φωτισμός (διαχυτήρας) κολακεύει τα αντικείμενα, μειώνει τις αντανακλάσεις (ειδικά όταν θελήσετε να φωτογραφίσετε το ενυδρείο σας). Οι λύσεις που αναφέρετε αυξάνουν μεν την ένταση αλλά καλύτερα να αποφύγετε τις ακραίες τιμές πχ 150% που αναφέρουν κάποιοι. Μην σκληραίνετε το φως στο ενυδρείο, η φύση μέσα στο νερό έχει διαχυμένο φως όχι έντονες-κατευθυντικές δέσμες. Θα μπορούσατε μάλιστα να προσθέσετε και ένα αμμοβολημένο γυαλί ανάμεσα στη λάμπα και την επιφάνεια του ενυδρείου για να γλυκάνετε το φως και να κολακέψετε τα φυτά και τα ψάρια σας. Φυσικά τότε θα πρέπει να προσθέσετε μια λάμπα αλλά η ποιότητα του γενικού φωτισμού στο ενυδρείο θα ανέβει κατακόρυφα και θα αποκτήσετε ποιο «ονειρικό» τοπίο, ποιο ξεκούραστο για τα μάτια σας αλλά και για τα μάτια των ψαριών…

Ο συνδυασμός ανακλαστήρα και διαχυτήρα είναι ότι καλύτερο φυσικά!!!

Απλά μια διαφορετική γνώμη από έναν φωτογράφο που αγαπάει τα ενυδρεία.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλά και σωστά όσα λέτε όλοι παραπάνω, αλλά εξίσου σημαντικό και μεγάλο μυστικό του φωτισμού, είναι η διάχυση. Όταν χρησιμοποιούμε ανακλαστήρες χάνουμε σε διάχυση όταν κάνουμε υπερβολές. Η ενίσχυση της πηγής δεν είναι πάντα η λύση (ανακλαστήρας). Ο σωστά διαχυμένος φωτισμός (διαχυτήρας) κολακεύει τα αντικείμενα, μειώνει τις αντανακλάσεις (ειδικά όταν θελήσετε να φωτογραφίσετε το ενυδρείο σας). Οι λύσεις που αναφέρετε αυξάνουν μεν την ένταση αλλά καλύτερα να αποφύγετε τις ακραίες τιμές πχ 150% που αναφέρουν κάποιοι. Μην σκληραίνετε το φως στο ενυδρείο, η φύση μέσα στο νερό έχει διαχυμένο φως όχι έντονες-κατευθυντικές δέσμες. Θα μπορούσατε μάλιστα να προσθέσετε και ένα αμμοβολημένο γυαλί ανάμεσα στη λάμπα και την επιφάνεια του ενυδρείου για να γλυκάνετε το φως και να κολακέψετε τα φυτά και τα ψάρια σας. Φυσικά τότε θα πρέπει να προσθέσετε μια λάμπα αλλά η ποιότητα του γενικού φωτισμού στο ενυδρείο θα ανέβει κατακόρυφα και θα αποκτήσετε ποιο «ονειρικό» τοπίο, ποιο ξεκούραστο για τα μάτια σας αλλά και για τα μάτια των ψαριών…

Ο συνδυασμός ανακλαστήρα και διαχυτήρα είναι ότι καλύτερο φυσικά!!!

Απλά μια διαφορετική γνώμη από έναν φωτογράφο που αγαπάει τα ενυδρεία.

Πολύ σεβαστή από εμένα η παρατήρησή σου φίλε Λάζαρε! :D

Είναι η πρώτη φορά που ακούω για αυτή την έννοια στον φωτισμό ενυδρείου και μου φαίνεται πολύ λογικό, το συνδυάζω με τον πολύ καλό κρυφό φωτισμό που μπαίνει σε γυψοσανίδα και δημιουργεί έναν πολύ γλυκό φωτισμό σε δωμάτια.

Αν και στο συγκεκριμένο ενυδρείο δεν με παίρνει να χάσω φως από διαχυτήρα, θα ήθελα τη γνώμη σου για ένα άλλο φυτεμένο που στήνω, λατρεύω τον κυματισμό του νερού που αποτυπώνεται στις επιφάνειες μέσα στο ενυδρείο όταν η πηγή φωτός είναι 15+ εκ. πάνω από την επιφάνεια όπως π.χ

, αυτό μπορώ να το πετύχω αλλιώς και σε συνδυασμό με τη διάχυση?

Και τέλος, ποιά υλικά μπορώ να χρησιμοποιήσω για διάχυση και πως θα ξέρω οτι τα μληκη κύματος που χρειάζομαι θα περάσουν μέσα στο ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Είδα το βιντεάκι και πραγματικά το εφέ το έχεις εξομοιώσει καταπληκτικά! Όντως η συνολική διάχυση στο ενυδρείο σου μπορεί να βελτιωθεί και να δείξει ακόμη πιο όμορφο και νομίζω μπορώ να σε βοηθήσω. Έχω δυο τρία πράγματα να σου προτείνω που θα φέρουν σημαντική αλλαγή με μικρό ως καθόλου κόπο αλλά θα με βοηθούσες αν μου έδειχνες μια φωτογραφία ή ένα σχεδιάγραμμα του καπακιού σου από την κάτω πλευρά και την ακριβή απόσταση των λαμπτήρων από την επιφάνεια του νερού αλλά και της πηγής που προκαλεί την ανατάραξη στην επιφάνεια. Επίσης μια πρόχειρη κάτοψη του βυθού θα βοηθούσε για να σου πω ακριβώς τι να δοκιμάσεις (αυτό μπορείς και να το παραλήψεις).

Link to comment
Share on other sites

Με κολακεύει που νίμισες οτι είναι το δικό μου στο βίντεο αλλά δυστυχώς είναι απλά ένα προτυπο φωτισμού και ατμόσφαιρας που με εμπνέει... :D

Το καλό είναι οτι το καπάκι δεν το έχω ακόμα φτιάξει και θα είναι diy από κόντρα πλακέ ή κρεμαστο οπότε όποια συμβουλή μπορεί να εφαρμοστεί και να ληφθεί υπ ' όψιν στην κατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα φυσικά ότι μου άρεσε το βίντεο τεχνικά ούτε ότι ο φωτισμός είναι συνολικά σωστός. Μελέτησε αυτό το βίντεο.

απλά για να παρατηρήσεις τον φυσικό φωτισμό στη λίμνη που ζουν τα συγκεκριμένα ήδη. Θα δεις ότι η φύση εκεί δεν παρουσιάζει βυθούς με έντονα φωτισμένες και έντονα σκοτεινές περιοχές σε αντίθεση με αυτές του βίντεο που μου είπες να δω. Αντίθετα το νερό της λίμνης έχει αυτή την ονειρική ατμόσφαιρα με την έντονη διάχυση που κατά πολύ την δημιουργούν τα σύννεφα πάνω από τη λίμνη. Τα σύννεφα είναι οι διαχυτικές επιφάνειες της φύσης…

Μια απλή λύση που μπορείς να δοκιμάσεις είναι εκεί που η λάμπα σου, σου φωτίζει έντονα το βυθό να την καλύψεις με ένα φτηνό ελαφρύ αλλά ανθεκτικό στο νερό και τη θερμοκρασία διαχυτήρα όπως το ριζόχαρτο που βάζουν οι νοικοκυρές στο φούρνο. Πρόσεξε μόνο μην πέσει στο νερό και το φαν τα ψάρια. Θα πρέπει να κόψεις κομματάκια ανάλογα με την τοποθέτηση των φυτών και της πέτρας στο βυθό σου. Επίσης μπορείς κάποια σημεία στο ενυδρείο να τα φωτίσεις ανεξάρτητα με χρήση LED που έχουν μεγάλη δέσμη διάχυσης αλλά πρέπει να σε βοηθήσει κάποιος φίλος σου ηλεκτρονικός γιατί θα χρειαστείς ίσως μια πλακέτα. Ας πούμε μπορείς συμπληρωματικά με την λάμπα να προβλέψεις και 6-7 θέσεις για λάμπες LED που θα πέφτουν στα σκοτεινά σημεία που δεν τα φτάνει η λάμπα… Βλέποντας και κάνοντας. Μόνο πρόσεξε να είναι με μεγάλη διάχυση όχι κατευθυντικά και έχεις επιλογές στην θερμοκρασία του χρώματος (κέλβιν) ώστε να είναι ίδια με την βασική σου λάμπα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε αυτά που λες ακούγονται λογικά αλλά μάλλον δεν είχες έντονα φυτεμένο ενυδρείο με άκρος απαιτητικά φυτά για να καταλάβεις αυτά που προσφέρουν η ανακλαστήρες. Ακόμη και με τους καλύτερους ανακλαστήρες την αύξηση που επιτυγχάνουμε ε στο ενυδρείο μας δεν φτάνει ούτε στο μικρό δακτυλάκι της μαμάς φύσης. Άρα δεν μιλάμε καν για υπερβολικό φωτισμό.

Η ομοιόμορφη διάχυση του φωτός στην φύση οφείλεται στην τεράστια και μοναδική ενέργεια που έχει ο ήλιος και στα πολλά αιωρούμενα σωματίδια του νερού. Μην πιστεύεται ότι στην φύση το νερό είναι κρυστάλλινο και στείρο από σωματίδια όπως στο ενυδρείο μας.

Επίσης στην φύση αναφέρεις «…ότι δεν παρουσιάζει βυθούς με έντονα φωτισμένες και έντονα σκοτεινές περιοχές»

Εδώ έχεις λάθος εκτός και αν αναφέρεσαι σε επίπεδα τόπια χωρίς βλάστηση πέτρες βράχους και κορμούς μέσα στο νερό. Αλλά και εκτός νερού.

Από την στιγμή που ανατέλλει ο ήλιος όλο και κάποιος βράχος, φυτό, πέτρα, δέντρο θα δημιουργεί σκιά στον βυθό, και υπάρχουν περιοχές που έχουν πολύ σκιά, λίγη σκιά, και καθόλου σκιά, και όλα αυτά αλλάζουν στην πάροδο της ημέρας. Όπως αντιλαμβάνεσαι στην φύση ο βυθός είναι ακόμη πιο ανομοιόμορφα φωτισμένος από ότι στο ενυδρείο μας.

Εκτός αυτού με τους ανακλαστήρες μπορούμε να στείλουμε πιο πολλά λουξ στο βυθό για τα απαιτητικά σε φωτισμό φυτά. Αν όπως λες χρησιμοποιήσουμε ανακλαστήρα και διαχυτήρα το ένα αναιρεί το άλλο. Εμείς θέλουμε εκτός από το φώς που χαραμίζεται στην οροφή του ενυδρείο μας να το συγκεντρώσουμε και να το στείλουμε στο βάθος.

Αν το φως το σκορπίσουμε θα έχουμε ένα ομοιόμορφα φωτισμένο ενυδρείο αλλά μόνο στο πρώτο μισώ. Το άλλο θα είναι σκοτεινό ίσως όχι στο μάτι αλλά τα φυτά θα το αντιληφθούν. Εκτός και αν φλομώσουμε το ενυδρείο μας με λάμπες.

Τέλος με τους ανακλαστήρες έχουμε μια ανομοιόμορφη διάχυση αλλά διάχυση φωτός έχουμε. Αυτό δεν είναι μειονέκτημα ούτε για τα φυτά ούτε για τα ψάρια.

Όλα αυτά που λες έχουν μια βάση σε ότι αφορά την φωτογράφηση του ενυδρείου μας και σε αυτό είμαι άσχετος φυσικά. Σίγουρα βγαίνουν η φωτογραφίες πιο ομοιογενές σε φωτισμό, φαίνονται πιο γλυκές κτλ. Αλλά στη πράξει για την επιβίωση των απαιτητικών φυτών δεν μπορεί να έχει εφαρμογή. Ιδανικά θα ήταν να χρησιμοποιούμε αυτά που λες όταν είναι να φωτογραφίσουμε το ενυδρείο μας.

Με λίγα λόγια, ανάλογα με το ενυδρείο μας και τα φυτά που έχουμε προσαρμόζουμε και τον ανάλογο φωτισμός. Υπάρχουν ενυδρεία που δεν χρειάζονται ανακλαστήρες, και ενυδρεία που δεν γίνονται χωρίς αυτούς. Με εξαίρεση τα πολύ ρηχά σε βάθος ενυδρεία.

Παράδειγμα προσπάθησε σε ένα ενυδρείο βάθους 60 εκατοστών χωρίς ανακλαστήρες με της κλασικές λάμπες φθορίου (Τ5,Τ8) να μεγαλώσεις Glossostigma elatinoides.

Link to comment
Share on other sites

Τέλος με τους ανακλαστήρες έχουμε μια ανομοιόμορφη διάχυση αλλά διάχυση φωτός έχουμε. Αυτό δεν είναι μειονέκτημα ούτε για τα φυτά ούτε για τα ψάρια.
δεν θέλω να σου κάνω τον έξυπνο αλλά ένας διαχυτήρας που έχει στόχο να δώσει όσο πιο μεγάλη ένταση γίνεται δεν μπορεί να το κάνει αυτό...

Όταν χρησιμοποιούμε ανακλαστήρες χάνουμε σε διάχυση, ειδικά όταν κάνουμε υπερβολές. Η ενίσχυση της πηγής δεν είναι πάντα η λύση.

Η ομοιόμορφη διάχυση του φωτός στην φύση οφείλεται στην τεράστια και μοναδική ενέργεια που έχει ο ήλιος και στα πολλά αιωρούμενα σωματίδια του νερού.
Λάθος

Είπα.

...να παρατηρήσεις τον φυσικό φωτισμό στη λίμνη που ζουν τα συγκεκριμένα ήδη. Θα δεις ότι η φύση εκεί δεν παρουσιάζει βυθούς με έντονα φωτισμένες και έντονα σκοτεινές περιοχές...

και το παρουσιάζεις ως

Επίσης στην φύση αναφέρεις «…ότι δεν παρουσιάζει βυθούς με έντονα φωτισμένες και έντονα σκοτεινές περιοχές»

Εδώ έχεις λάθος εκτός και αν αναφέρεσαι σε επίπεδα τόπια χωρίς βλάστηση πέτρες βράχους και κορμούς μέσα στο νερό. Αλλά και εκτός νερού.

Βασικά δεν λέμε και κάτι τόσο διαφορετικό απλά το αντιμετωπίζουμε με διαφορετική οπτική και αντίληψη.

Υπάρχει πάντα τρόπος να ελέγξουμε το φως μας απλά δεν βρίσκεται μια γενική συνταγή για τον φωτισμό κάθε ενυδρείου αφού όπως πολύ σωστά λες τα ψηλά και διαφορετικά φυτά δημιουργούν σκιές αλλά έχουν και ιδιαίτερες απαιτήσεις. Αυτό που προτείνω εγώ, είναι να μην θεωρείτε ότι ο ανακλαστήρας όσο πιο δυνατό κάνει το φως κάνει και καλό. Αν ήθελα ένα ενυδρείο με ιδανικές συνθήκες για τα φυτά μου θα κατέληγε να είναι αντιαισθητικό για το μάτι. Φυσικά και γίνονται υποχωρήσεις.

Θα ήθελα πάντως να πιστεύω ότι όποιος κάνει ένα ενυδρείο είναι διατεθειμένος να ξοδέψει αρκετά λεφτά για σωστό φωτισμό και έχω δει σωστά φωτισμένα ενυδρεία αλλά είναι πολύ λίγα…

Υπάρχει τρόπος να πετύχουμε φωτισμό που να ικανοποιεί τα φυτά μας αλλά και την αισθητική μας? Πιστεύω αν συνεργαστούν ένας καλός γνώστης φωτισμού και ένας καλός γνώστης φυτεμένου ενυδρείου το αποτέλεσμα θα καταπλήξει και τους ποιο δύσπιστους…

Link to comment
Share on other sites

Αν όπως λες χρησιμοποιήσουμε ανακλαστήρα και διαχυτήρα το ένα αναιρεί το άλλο.

Το ένα συμπληρώνει και ενισχύει το άλλο απλά πρέπει να δυναμώσει και η πηγή του φωτός... να βάλεις άρα δεύτερη λάμπα για να πάρεις κλάσεις ανώτερο ποιοτικά φως...

Έγινε επεξεργασία - A.Lazaros
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να ανεβάσεις κάποιες εικόνες που δείχνουν τον φωτισμό που έχεις υπ' όψιν ή κάποιο λινκ?

Link to comment
Share on other sites

Είναι καλό να υπάρχουν διαφορετικές απόψεις και δεν κάνεις καθόλου τον έξυπνο. Γνώμες και ιδέες ανταλλάσουμε εδώ και αλίμονο αν δεν το κάναμε και αυτό. Όλα είναι μες στο πρόγραμμα και η διαφωνίες και η συμφωνίες. Απλός εγώ τα βλέπω καθαρά από την χομπιστηκή πρακτική εφαρμογή και εσύ τα βλέπεις με το μάτι του επαγγελματία φωτογράφου. Ίσως στο τέλος βγει κάτι καλώ. Πάντα από έναν κόσμιο διάλογο έστω και μέσω διαφωνίας βγαίνει κάτι το καλό.

Πάντως οι φωτογραφίες που βγάζω από το ενυδρείο μου δεν έχουν καμιά σχέση με την πραγματικότητα και προσπαθώ μέσο ρυθμίσεων να το φτιάξω όσο πιο φυσικό αποτέλεσμα μπορώ, αλλά αυτό είναι αδύνατον. Παράδειγμα βγάζω μια φωτογραφία και παρατηρώ ότι σε κάποια σημεία να υπάρχει έντονος φωτισμός και σε κάποια σημεία μαύρη μαυρίλα. Πιστεύω εδώ καθαρά στην φωτογραφία απεικονίζεται η ανομοιόμορφη διάχυση. Στην πραγματικότητα όμως όταν βλέπω στο ενυδρείο δεν υπάρχουν η σκιές αυτές που φαίνονται στην φωτογραφία.

Όλα φαίνονται αρμονικά και αυτό θέλω να τονίσω ότι μέσο τον ανακλαστήρα δεν έχω δει πουθενά κανένα ενυδρείο να φαίνεται αλλού φωτεινό και αλλού σκοτεινό, όλα φαίνονται φωτεινά. Αισθητικά λοιπόν το αποτέλεσμα φαίνεται μια χαρά φωτογραφικά όμως έχει πρόβλημα.

Πάντα υπάρχουν καλλίτερες λύσις αλλά και ακριβότερες και δεν είναι όλοι η χομπιστες διατεθειμένη να ξεχειλωθούν ώστε να αποκτήσουν των τέλειο κατά δύναμη φωτισμό, οπότε η ανακλαστήρες είναι μια φτηνή και καλή λύσει.

Πάντως θα ήθελα κατά την γνώμη σου να μας αναφέρεις για να έχουμε ένα τέλειο φωτισμό στο ενυδρείο αφήνοντας το οικονομικό από έξω τη εξοπλισμό θα χριαζόμουν για να πετείχω σε ένα ενυδρείο με καθαρό ύψος 60 εκατοστά να έχω στο βυθό μίνιμουμ 4000 lux. Ενώ ταυτόχρονα να έχουμε ομοιόμορφη διάχυση τουλάχιστον σε όλα τα οριζόντια επίπεδα, γιατί για να έχουμε ομοιόμορφη διάχυση με τα ίδια lux σε βάθος 10εκατοστα και σε βάθος 60 εκατοστά βάση των φυσικών νόμων είναι αδύνατο.

Επίσης πως μπορούμε να λύσουμε το πρόβλημα της σκιάς που δημιουργούν τα φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Μια γρήγορη και φτηνή λύση θα ήταν να τοποθετήσεις έξω από το ενυδρείο ένα λαμπτήρα Τ5 παράλληλα με τη βάση του ενυδρείου. Ο λαμπτήρας δηλαδή να ακουμπά στην ίδια βάση-έπιπλο που στηρίζεις και το ενυδρείο σου. Από μπροστά του αν τοποθετήσεις ένα ριζόχαρτο θα απαλύνεις το φως αλλά άσε και ένα κενό για να «αναπνέει» η λάμπα.

Σε αυτή την περίπτωση θεωρούμε δεδομένο ότι υπάρχει ελεύθερος ένας έξτρα χώρος 10-20εκατοστών μπροστά από το ενυδρείο. Αν δεν υπάρχει μπορείς να κρεμάσεις το φως από το ίδιο το ενυδρείο με σύρμα καλώδιο ή άλλο τρόπο ή να το στηρίξεις κάπου πάνω στο έπιπλο του ενυδρείου. Όταν καταλήξουμε σε αυτή τη λύση σίγουρα θα χρειαστούμε ανακλαστήρα για να μην φεύγει το φως προς τα πίσω (ενοχλώντας τα μάτια μας) και όσο πιο μακριά από το ενυδρείο τοποθετήσουμε την λάμπα τόσο πιο απαλό φως και ομοιόμορφο θα δώσει.

Ακούγεται αρχικά λίγο άσχημο στο μάτι αλλά αν βρεις τρόπο να καλύψεις την πίσω πλευρά του λαμπτήρα πχ μέσα σε ένα μακρόστενο ξύλινο κουτί (επενδυμένο με την ίδια μελαμίνη που έχει το καπάκι του ενυδρείου σου) τότε δένει με το ενυδρείο. Ίσως να σου κόψει λίγο τη θέα του βυθού όταν τον κοιτάς από υπερβολικά χαμηλές γωνίες.

Μπορείς το καβούκι μέσα στο οποίο θα μπει η λάμπα να το κατασκευάσεις και τριγωνικό ώστε να έχεις μια ήδη έτοιμη κλίση 45μοιρών στην κατεύθυνση του φωτισμού που θα στείλεις και να φωτίσεις περισσότερο τα μεσαία στρώματα του ενυδρείου.

Μια άλλη λύση είναι να τοποθετήσεις σποτάκια με δέσμη έξω από το ενυδρείο. Κανονική τοποθέτηση στο ταβάνι ή τον απέναντι τοίχο αλλά καταλαβαίνεις ότι θέλεις ηλεκτρολόγο και ταλαιπωρίες οπότε δεν είναι τόσο εφαρμόσιμο… Αυτό το κάνουμε στα μαγαζιά ή σε χώρους που είναι κομμένοι και ραμμένοι για το ενυδρείο… πχ όταν σχεδιάζουμε τον φωτισμό σε ένα γραφείο πολυτελείας που έχει ενυδρείο χωνευτό σε τοίχο.

Link to comment
Share on other sites

Άψογη σκηνοθετικά άποψη!

Πολλοί χρησιμοποιούν πλάγιο φωτισμό με ριζόχαρτο σε διαγωνισμούς ενυδρείων για καλή διάχυση.

Αλλά...

Ίσως τα παραπάνω να είναι καλά για ένα περιβάλον με πέτρες.

Σε ένα φυτεμένο ενυδρείο τι θα κάνουν τα φυτά;

Ποιά θα είναι η συμπεριφορά τους σε ένα αφύσικα φωτισμένο περιβάλον;

Θα αρχίσουν να προσανατωλίζονται προς την κοντυνότερη πηγή φωτός και θα κοιτάνε προς το μπροστινό τζάμι;

Ποιά θα είναι η συμπεριφορά των ψαριών;

Τα ψάρια έχουν κι αυτά ανάγκη από σκιερά σημεία ίσως και σκοτεινά για να κρύβονται ή να ξεκουράζονται.

Link to comment
Share on other sites

Θα μου επιτρέψετε να συμφωνήσω με την άποψη του φίλου Χρήστου ότι με το μάτι του χομπίστα και μποστανά οι προτεινόμενες λύσεις του φίλου A.Lazaros είναι και άσχημες αισθητικά και ασύμφορες οικονομικά και χωρίς ιδιαίτερη ουσία! Όμως με το μάτι του φωτογράφου οι προτροπές του φίλου A.Lazaros είναι και σημαντικές και χρήσιμες!

Επιπρόσθετα όμως δε μπορώ να καταλάβω το εξής:

Από τη στιγμή που θα προσπαθήσουμε (στη 2η περίπτωση) να έχουμε έναν ομοιόμορφο και ομοιογενή φωτισμό μέσα στο ενυδρείο, πως θα παντρέψουμε και πως θα τοποθετήσουμε μαζί φθορίου με led ή φθορίου με σποτ...? Κάτι τέτοιο αναπόφευκτα θα δημιουργήσει λιγότερο και περισσότερο φωτισμένα σημεία, καθώς επίσης διαφορετικά kelvin, διαφορετικά lumen και διαφορετικά candeles... :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - Genirous
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Salvator_v έχεις πολύ σωστούς προβληματισμούς. Τα ψάρια θα βρίσκουν σκιά πίσω από τα αντικείμενα και τις πέτρες αφού το φως θα είναι μόνο στην μπροστά πλευρά και η ένταση του μπροστινού φωτός θα είναι χαμηλότερη από του καπακιού απλά θα το συμπληρώνει δεν θα το ξεπερνά. Δεν είπα να κάνουμε υπερβολές.

Οι λύσεις που πρότεινα είναι πολύ καλές για ενυδρεία με πέτρες , στα φυτεμένα όντως διακινδυνεύουμε να τραβήξουμε τα φυτά στο τζάμι σιγά-σιγά. Η όλη κουβέντα άρχισε από αφρικανικό ενυδρείο... Εγώ πρότεινα κάτι, που κάποιους θα βολέψει και κάποιους όχι, αλλά διακρίνω μια τάση να διαβάζετε κάπως γρήγορα και επιφανειακά. Προσπαθώ να είμαι πολύ ξεκάθαρος και χρησιμοποιώ απλές εκφράσεις αλλά παρόλα αυτά…

Δεν είπα φυσικά ότι μου άρεσε το βίντεο τεχνικά ούτε ότι ο φωτισμός είναι συνολικά σωστός. Μελέτησε αυτό το βίντεο.

http://www.youtube.com/watch?v=wonYRF4e4sI...feature=related

απλά για να παρατηρήσεις τον φυσικό φωτισμό στη λίμνη που ζουν τα συγκεκριμένα είδη.

Φίλε Genirous

Πάντα υπάρχει λύση στον φωτισμό, κυρίως όταν χρησιμοποιούμε επιπλέον πηγές, αν είστε διατεθειμένοι το κάνετε αν όχι δεν το κάνετε αλλά μη λέτε ότι είναι άνευ ουσίας…

Και ας μην χρησιμοποιούμε κατεβατά με ορολογίες πάνω στον φωτισμό, πριν σιγουρευτούμε ότι έχουμε κατανοήσει τι σημαίνουν αλλά και ποιες είναι οι διαφορές μεταξύ τους. Αν και έπιασα το νόημα είχε μάλλον πλάκα να προσπαθώ να μαντέψω τι θες να πεις έτσι όπως έχεις συντάξει την τελευταία πρόταση!!!

Link to comment
Share on other sites

...

Φίλε Genirous

Πάντα υπάρχει λύση στον φωτισμό, κυρίως όταν χρησιμοποιούμε επιπλέον πηγές, αν είστε διατεθειμένοι το κάνετε αν όχι δεν το κάνετε αλλά μη λέτε ότι είναι άνευ ουσίας…

Αν συμφωνείς ότι είναι ''άσχημες αισθητικά'' και ''ασύμφορες οικονομικά'' τότε δεν είναι νομίζω ότι απέχεις από την κατανόηση του ''άνευ ουσίας''... :buttrock:

Θα σου κάνω μια απλή αναφορά ότι το ριζόχαρτο μπορεί να κόψει εως και το 40% του εκπεμπόμενου φωτός, εκείνου με ή χωρίς ανακλαστήρα... Καταλαβαίνει κανείς λοιπόν ότι για να καλύψει αυτή την απώλεια θα πρέπει τουλάχιστον να διπλασιάσει την ισχύ του φωτισμού με όλα τα αρνητικά που αυτό συνεπάγεται... :bowdown:

Και ας μην χρησιμοποιούμε κατεβατά με ορολογίες πάνω στον φωτισμό, πριν σιγουρευτούμε ότι έχουμε κατανοήσει τι σημαίνουν αλλά και ποιες είναι οι διαφορές μεταξύ τους. Αν και έπιασα το νόημα είχε μάλλον πλάκα να προσπαθώ να μαντέψω τι θες να πεις έτσι όπως έχεις συντάξει την τελευταία πρόταση!!!

Αν έπιασες το νόημα της τελευταίας μου πρότασης τότε πιστεύω ότι καταλαβαίνεις πως έχω κατανοήσει τι είναι και τι σημαίνουν οι ορολογίες πάνω στο φωτισμό. Αν γνωρίζεις κάτι διαφορετικό -και αν θες βέβαια- μπορείς να μου δώσεις λύσεις σε αυτό που περιγράφω ότι δεν καταλαβαίνω... Έγινε επεξεργασία - Genirous
Link to comment
Share on other sites

Επειδή γνωρίζω τον Γιώργο και τον Σωτήρη και φυσικά εμένα :bowdown: . Γνωρίζουμε απόλυτα τη λέμε και δεν χρησιμοποιούμε τυχαία της ορολογίες. Επειδή δεν ήμαστε φωτογραφεί δεν πάει να πει ότι δεν γνωρίζουμε το φως και τα συναφή περί αυτού.

Δεν διαβάζουμε επιφανειακά και ούτε τα προσπερνάμε αυτά που λες αλλιώς δεν θα εξελισσόταν η κουβέντα.

Απλός η μέθοδος που προτείνεις να φωτίζουμε το ενυδρείο μας είναι ακόμη πιο αφύσικη από την κλασική μέθοδο που χρεισημοποιουναι οι περισσότεροι χομπίστες. Τα ψάρια θα τρελαθούν αν δέχονται πηγή φωτός από κάτω και δεν θα ξέρουν πως θα συμπεριφέρονται θα είναι στρεσαρισμένα και μάλλον θα εμφανίζονται σπάνια στο μπροστινό τσάμι. Δεν είναι τυχαίο που τα περισσότερα ψάρια έχουν σκούρι ράχη και ανοιχτόχρωμη κοιλιά έχει άμεση σχέση με τον φωτισμό προέρχεται από πάνω.

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Salvator_v έχεις πολύ σωστούς προβληματισμούς. Τα ψάρια θα βρίσκουν σκιά πίσω από τα αντικείμενα και τις πέτρες αφού το φως θα είναι μόνο στην μπροστά πλευρά και η ένταση του μπροστινού φωτός θα είναι χαμηλότερη από του καπακιού απλά θα το συμπληρώνει δεν θα το ξεπερνά. Δεν είπα να κάνουμε υπερβολές.

Οι λύσεις που πρότεινα είναι πολύ καλές για ενυδρεία με πέτρες , στα φυτεμένα όντως διακινδυνεύουμε να τραβήξουμε τα φυτά στο τζάμι σιγά-σιγά. Η όλη κουβέντα άρχισε από αφρικανικό ενυδρείο... Εγώ πρότεινα κάτι, που κάποιους θα βολέψει και κάποιους όχι, αλλά διακρίνω μια τάση να διαβάζετε κάπως γρήγορα και επιφανειακά. Προσπαθώ να είμαι πολύ ξεκάθαρος και χρησιμοποιώ απλές εκφράσεις αλλά παρόλα αυτά…

Φίλε A.Lazaros τυγχάνει να διαβάζω πολύ προσεκτικά και ο λόγος που έθεσα τους προβληματισμούς είναι για να δοθεί μια πιο ολοκληρωμένη διάσταση και σωστή κατεύθυνση στο θέμα.

Αναφέρεσαι αρχικά ότι δεν είναι σωστό να χρησιμοποιούνται ανακαλαστήρες και ισχυροποιείς τα επιχειρήματά σου, με την αναφορά σου στο video της λίμνης Tanaganika επικεντρώνεις μετά την συζήτηση στα Αφρικανικά ενυδρεία.

Ένα σωστό βιοτοπικό ενυδρείο των λιμνών Malawi & Tanganika δεν είναι απαραίτητο να έχει ανακαλστήρες, όπως και ένα καθαρά βιοτοπικό Αμαζωνίου των περιοχών με μαύρα νερά γιατί τα φυτά στο βυθό είναι ελάχιστα, και το έντονο φως ενοχλεί τα ψάρια των περιοχών αυτών.

Ο λόγος που ασχολήθηκε ο Γιώργος (Viciuscircle) με τους ανακλαστήρες, ήταν για να μπορέσει να δώσει περισσότερο φως στα φυτά του.

Άρα μιλάει για ένα Φυτεμένο ενυδρείο, που δεν έχει σχέση με τις συγκεκριμένες λίμνες. Γιατί υπάρχουν άλλες περιοχές στην αφρική με μαλακότερα νερά και πλουσιότερη βλάστηση.

Δεν διαφωνώ με όλες τις απόψεις σου και τις λύσεις που προτείνεις, αλλά πρέπει να γίνει ένας σαφής διαχωρισμός που ταιράζουν καλύτερα.

Πολλαπλές πηγές φωτός από διαφρετικές γωνίες:

Dispaly Tank : Το ζητούμενο είναι το καλύτερο δυνατό οπτικό αποτέλεσμα για εκθέσεις, διαγωνισμούς, φωτογραφήσεις κλπ. (Αλλά περιορισμένης χρονικής διάρκειας).

Decoration Tank : To οπτικό αποτέλεσμα αφορά περισσότερο την διακόσμηση σε ένα συγκεκριμένο χώρο με τα χρώματα, τον φωτισμό και δίνεται ελάχιστη σημασία στους οργανισμούς.

Διάχυση:

Biotope Tank: Αφρικανικές λίμνες Malawi & Tanganika. Αμαζώνιος και παραπόταμοι Rio Negro κλπ.

Φως στο μπροστινό τζάμι:

Λυπάμαι αλλά σ'αυτό διαφωνώ ριζικά. Το θεωρώ αφύσικο κι είναι άλλο να βρίσκουν τα ψάρια ηρεμία στην σκιά ενός φυτού και άλλο να κρύβονται πίσω από τα φυτά και τις πέτρες. Ένας λόγος που τα φιλοξενούμε στα ενυδρεία μας είναι για να μας χαρίζουν την χαρά να τα βλέπουμε και να παρατηρούμε τον τρόπο ζωής τους.

Αύξηση του φωτισμού για να αντιμετωπίσουμε την απώλεια από την διάχυση:

Δηλαδή, άυξηση θερμοκρασίας, αύξηση κατανάλωσης ρεύματος, μεγαλύτερες ανάγκες ψύξης, αύξηση εξάτμισης νερού κ.α.

Προσωπικά ψάχνω για τις βέλτιστες ισορροπίες, ώστε να υπάρχει μέτρο σε όλα αυτά.

Ο σωστός ανακλαστήρας στο ενυδρείο δεν είναι κατευθυντικός όπως στους προβολείς ή τα φλας και δεν κάνει συγκέντρωση σε ένα σημείο.

Ο σκοπός είναι να εκμεταλευτεί την πάνω ακτινοβολία της λάμπας και να την στείλει ομοιόμορφα προς τα κάτω. Το σχήμα που επέλεξε να φτειάξει ο Γιώργος είναι πάρα πολύ μελετημένο και δεν αφήνει κενά.

Ούτως ή άλλως η ίδια η επιφάνεια του νερού και το ίδιο το νερό κάνουν διάχυση.

Θα σε παρότρυνα κι εγώ με την σειρά μου να διαβάσεις πιο προσεκτικά από την αρχή όλη την παρουσίαση του Viciuscircle, τι προσπαθεί να καταφέρει και για πιο σκοπό, πριν καταδικάσεις τους ανακληστήρες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταδίκασα ποτέ τους ανακλαστήρες, απλά μέσα από ένα διάλογο, καταλήξατε στο συμπέρασμα ότι η χρήση διαθλαστήρων δεν είναι εφαρμόσιμη στα φυτεμένα ενυδρεία… τουλάχιστο τα δικά σας. Το δέχομαι και θα προσπαθήσω να μην κάνω άλλο σχόλιο και το κουράζουμε το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν βρέθηκε μια αποδεχτή λύση από όλους δεν πάει να πει ότι δεν θα συνεχίσουμε να ψάχνουμε. Αν έχεις και άλλες ιδέες μπορείς να της αναφέρεις ελευθέρα. Μια παρέα είμαστε που συζητάμε και καμιά φορά με έντονο ύφος και όχι πάντα τυποποιημένα και άκρος προσεγμένα.

Πάντως της ιδέες σου θα της εφαρμόσω όταν είναι να φωτογραφίζω το ενυδρείο μου.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν βρέθηκε μια αποδεχτή λύση από όλους δεν πάει να πει ότι δεν θα συνεχίσουμε να ψάχνουμε. Αν έχεις και άλλες ιδέες μπορείς να της αναφέρεις ελευθέρα. Μια παρέα είμαστε που συζητάμε και καμιά φορά με έντονο ύφος και όχι πάντα τυποποιημένα και άκρος προσεγμένα.

Πάντως της ιδέες σου θα της εφαρμόσω όταν είναι να φωτογραφίζω το ενυδρείο μου.

+1 :bowdown:
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...