Jump to content

Μπας και τα Κριμπς νομίζουν ότι είναι Convicts??


Moutralewn

Recommended Posts

Φίλοι μου καλημέρα.

Έχω "θέμα" με τα Κριμπς μου.

Προφανώς νομίζουν ότι είναι convicts ή κουνέλια.

Τί εννοώ......Πριν 2 μήνες τα Κριμπς μου με έκαναν παππού. Γέννησαν καμιά 30αριά πιτσιρίκια τα οποία ζουν όλα μέχρι σήμερα και έχουν γίνει περίπου 2-2,5 εκ.

Χθες, αποφάσισαν να με ξανακάνουν παππού και μου χάρισαν καμιά 30αριά εγγόνια ακόμη.

Τα κηνυγητά είναι έντονα μιας και το ενυδρείο είναι γεμάτο μικρά ψαράκια.

Οπότε, έχω μέσα στο 80άρι μου, Ένα ζευγάρι Κριμπς, περίπου 30 πιτσιρίκια, περίπου 30 νεογέννητα και 3 cherry barbs.

Και τώρα ερχόμαστε στα καθέκαστα......

1. Μπορώ να χαρίσω τα πιτσιρίκια Κριμπς ή είναι πολύ μικρά ακόμα και δεν είναι καλό να αλλάξουν περιβάλλον;

2. Μόλις τελείωσα το στήσιμο του Ριο 180 που προορίζεται για malawi. Αυτό σημαίνει ότι είναι "νταμάρι" και έχει άμμο θαλάσσης.

Μήπως να μετέφερα τα πιτσιρίκια εκεί μέχρι να μεγαλώσουν λίγο και κατόπιν να τα δώσω ή θα έχουν πρόβλημα μα το ανεβασμένο ph και την σκληρότητα;

Όπως καταλαβαίνετε προτιμώ να προβώ στην 1η κίνηση (να δώσω απο τώρα τα μικρά) και να ξεκινήσω το malawi που το ετοιμάζω πολύ καιρό τώρα αλλά απ'την άλλη θέλω και το καλύτερο για τα μικρά Κριμπς μου.

Τί μου προτείνετε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να ξεχωριζεις τα μικρα σου μονα τους σε ενα μικρουλι ενυδρειακι με φιλτρο,και με νερο της βρυσης.

καλο βεβαια δεν ειναι να μπουνε σε περιβαλλον με νερο υπερβολικα σκληρο,αλλα νερακι οπως ειναι της βρυσης μπορουν να το ανεχθουν...

αν παλι εχεις προβλημα χωρου μπορεις να τα δωσεις αν οχι αμμεσα,περιπου σε κανα μηνα,οπου θα μπορουν αν ειναι πιο ''ανεξαρτητα''.

υγ.ετσι ειναι τα ατιμα,αν αρχισουνε τις γεννες γινονται χειροτερα και απο κουνελια......

Link to comment
Share on other sites

αν παλι εχεις προβλημα χωρου μπορεις να τα δωσεις αν οχι αμμεσα,περιπου σε κανα μηνα,οπου θα μπορουν αν ειναι πιο ''ανεξαρτητα''.

Την παρούσα στιγμή τα πιτσιρίκια (όχι τα νεογέννητα) είναι 2 μηνών και πλήρως ανεξάρτητα απλώς δεν ξέρω αν είναι πολύ μικρά για να τα δώσω.

Πιστεύεις ότι μπορούν να μείνουν κάνα μήνα ακόμα όλα μαζί στο 80άρι;;

υγ.ετσι ειναι τα ατιμα,αν αρχισουνε τις γεννες γινονται χειροτερα και απο κουνελια......

Τόσο πολύ;;

αν είναι να έχω γέννες κάθε μήνα τότε ίσως πρέπει να σκεφτώ σοβαρά την αλλαγή setup. :):helpjim:

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι ηδη 2 μηνων,τα δινεις χωρις δισταγμο και εντελως ανετα...

ειναι αρκετα μεγαλα,αρκει βεβαια οι αναδοχοι τους να μην εχουν ψαρια θηρια ηδη μεσα στα ενυδρεια τους....

καλα θα κανεις να σκεφτεις σοβαρα το σετ απ σου,γιατι τα κριμπς οταν εχουν γεννα,ειναι ιδιαιτερα επιθετικα και φυλανε με μανια το γονο τους,οποτε ισως καποια απο τα ψαρακια σου αντιμετωπισουν προβληματα,ιδιαιτερα δε αν κολυμπανε στα μεσαια προς χαμηλα τμηματα του ενυδρειου...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διάβαζα το ποστ και είπα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τα kribensis…

1. Σε ποια «ηλικία» ή «μέγεθος» αρχίζουν να ζευγαρώνουν?

2. Μπορούν να συνυπάρξουν π.χ. 2-4 θηλυκά (ή έστω ένα) χωρίς αρσενικό (για αποφυγή γέννας και επιθετικότητας προς συγκάτοικους) με καμιά 10 νέον τέτρα , 4 ότο και 2 κόρυ σε 50 λίτρα καθαρό?

Thanks :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - lingistis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...