Jump to content

Καλως σας βρηκα και συγχαρητηρια


Recommended Posts

Παιδια καλησπέρα, σας παρακαλω,εχω ενα θαλλασιο ενυδρειο 700λιτρα και το setup του εγινε 22/12/08 ,ολα ηταν καλα εως,προχτες που γεμισα καφε αλγη,εγινε χαμος,skimmer,κυκλοφορητες,τζαμια,κοραλια(νεκρα)ολα καφε.Δεν ξερω τι να κανω,οι λαμπες ειναι 180 watt και δουλευουν 16 ωρες την ημερα.

Θα σας ημουν υποχρεως ,εαν μου δινατε τα φωτα σας στο προβλημα μου.

Σας ευχαριστω.

Ακης.

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες στην παρεα μας...

γιατι τοσες πολλες ωρες φιλε μου..?16 ωρες !!!!!!

νομιζω οτι 10-12 ωρες ειναι πολυ καλα.

η καφε αλγη θα κανει τον κυκλο της και θα φυγει..

αυτο που χρειαζεσαι ειναι φουλ αντιφωσφορο,και ανθρακα,καλη κυκλοφορια και αλλαγες νερου....

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες Άκη στο ΑΖ...! :)

Μην ανησυχείς, τα (αλμυρά) παιδιά εδώ θα σε βοηθήσουν! :helpjim:

Έγινε επεξεργασία - Genirous
Link to comment
Share on other sites

καλωσόρισες !!

θέλεις να μας πεις δυο λόγια για το ενυδρείο σου ..

τι έχει μέσα .. πως φιλτράρεις το νερό .. και ότι άλλο νομίζεις ?

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες, Άκη, στο forum μας και ιδιαίτερα στην παρέα της θάλασσας!

Η πορεία αυτή είναι φυσιολογική σε ένα ανώριμο σύστημα.

Περισότερες πληροφορίες στο setup του συστήματός σου θα βοηθήσουν πολύ στις εκτιμήσεις μας.

Link to comment
Share on other sites

καλωσόρισες !!

θέλεις να μας πεις δυο λόγια για το ενυδρείο σου ..

τι έχει μέσα .. πως φιλτράρεις το νερό .. και ότι άλλο νομίζεις ?

Στο ενυδρειο υαρχει ενα κανιστρο της Eheim profesionel 3 1850 lit/hr 2 κυκλοφοριτες eheim t2000 lit/h και ενα skimmer της Eheim 2000lit/h 12 χρονων αλλα σε αριστη κατασταση εξωτερικο.

Το αλατι ειναι στο1025,PO4 στο 1(μαλλον ειναι αυτος που κανει την ζημια) ph 8.5 NO2,NO3 καθε 2 μερες πεφτει,για αυτο δεν εχω σταθερη τιμη να σας πω,παντος αυτα τα τεστ της JBL που εχω τα χρωματα των καταλητων δεν εχουν και πολυ αξιοπιστια.

Σας ευχαριστω για το ενδιαφέρων.

Ακης.

Link to comment
Share on other sites

Στο ενυδρειο υαρχει ενα κανιστρο της Eheim profesionel 3 1850 lit/hr 2 κυκλοφοριτες eheim t2000 lit/h και ενα skimmer της Eheim 2000lit/h 12 χρονων αλλα σε αριστη κατασταση εξωτερικο.

Το αλατι ειναι στο1025,PO4 στο 1(μαλλον ειναι αυτος που κανει την ζημια) ph 8.5 NO2,NO3 καθε 2 μερες πεφτει,για αυτο δεν εχω σταθερη τιμη να σας πω,παντος αυτα τα τεστ της JBL που εχω τα χρωματα των καταλητων δεν εχουν και πολυ αξιοπιστια.

Σας ευχαριστω για το ενδιαφέρων.

Ακης.

Τα φωσφοριά και ίσως τα αυξημένα νιτρικά είναι αυτά που σου κάνουν τη ζημιά.

Αλλά πως έφτασαν εκεί μέσα ε ένα μήνα λειτουργίας???

Έχεις ακουράριστο βράχο?? Άμμο?? Οργανισμούς?? Ταίζεις??

Τα τεστ με τα χαρτάκια δεν είναι καθόλου αξιόπιστα. Χρειάζεσαι άμεσα καλύτερα, για να ξέρεις τι σου γίνεται.

Μπορείς να βάλεις κάποια φωτογραφία, να βγάλουμε κάποια συμπεράσματα?

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες φίλε Ακη στο aquazone...

Αρχικά θα σε συμβούλευα να αλλάξεις τρόπο μέτρησης των παραμέτρων σου. Θα σου πρότεινα τα test της εταιρίας salifert.

Για την άλγη που σου προέκυψε αντιφώσφορος και καλή κυκλοφορία θα βοηθήσουν.

Δώσε μας περισσότερες πληροφορίες για το σύστημα σου

Link to comment
Share on other sites

Τα φωσφοριά και ίσως τα αυξημένα νιτρικά είναι αυτά που σου κάνουν τη ζημιά.

Αλλά πως έφτασαν εκεί μέσα ε ένα μήνα λειτουργίας???

Έχεις ακουράριστο βράχο?? Άμμο?? Οργανισμούς?? Ταίζεις??

Τα τεστ με τα χαρτάκια δεν είναι καθόλου αξιόπιστα. Χρειάζεσαι άμεσα καλύτερα, για να ξέρεις τι σου γίνεται.

Μπορείς να βάλεις κάποια φωτογραφία, να βγάλουμε κάποια συμπεράσματα?

Στο ενυδρειο δεν υπαρχουν ουτε βραχος,ουτε ταιζω,υπαρχουν μερικα νεκρα κοραλια,εχω υποστρωμα απλο αραγωνιτη,και στρωμα ζωντανη αμμο,το ενυδρειο θα το δουλεψω μονο με ψαρακια.

Εαν καταλαβα καλα, για οργανισμους εριξα Denitrol το οποιο λεει οτι εχει 10.000.000 βακτηρια,και μαλλον τωρα που το σκεφτωμε οταν εριξα το Denitrol για πρωτη φορα ερχισε η αμμος να κανει καφε πιτσιλες,μπορει να ειναι τυχαιο δεν ξερω.Τραβηξα μια φωτογραφια και σας την στελνω,ειναι ενα μερος του ενυδρειου.

Τα τεστ δεν ειναι χαρτακια ειναι μπουκαλια με δεικτες.

Ευχαριστω.

post-6037-1201105704_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

αν κατάλαβα καλά ο στόχος σου είναι να βάλεις μερικά < διακοσμητικά > νεκρά κοράλλια και ψαράκια .. χωρίς βράχο ..

τι υψος έχει το υπόστρωμα σου ?

γνώμη μου είναι να κάνεις μια μεγάλη αλλαγή νερού , να έχεις ενεργό άνθρακα ( matrix seachem η super activated aquarium pharmaceuticals ) και αντιφώσφορο με βάση το σίδηρο και με σβηστά φώτα να περιμένεις να στρώσει το νερό σου

θα μετράς αμμωνία , ΝΟ2 ,ΝΟ3 , φωσφορικά με τεστ τις tropic marine και όταν οι τιμές σε αμμωνία , ΝΟ2 , φωσφορικά γίνουν μηδέν .. περνάς στη επόμενη φάση

Link to comment
Share on other sites

αν κατάλαβα καλά ο στόχος σου είναι να βάλεις μερικά < διακοσμητικά > νεκρά κοράλλια και ψαράκια .. χωρίς βράχο ..

τι υψος έχει το υπόστρωμα σου ?

γνώμη μου είναι να κάνεις μια μεγάλη αλλαγή νερού , να έχεις ενεργό άνθρακα ( matrix seachem η super activated aquarium pharmaceuticals ) και αντιφώσφορο με βάση το σίδηρο και με σβηστά φώτα να περιμένεις να στρώσει το νερό σου

θα μετράς αμμωνία , ΝΟ2 ,ΝΟ3 , φωσφορικά με τεστ τις tropic marine και όταν οι τιμές σε αμμωνία , ΝΟ2 , φωσφορικά γίνουν μηδέν .. περνάς στη επόμενη φάση

Προχτες εκανα μια αλλαγη νερου,τωρα δεν ξερω αν ηταν αρκετα τα λιτρα που αλλαξα ,μαλλον καμμια 80.

Ενεργο ανθρακα εχω στο κανιστρο,καινουργιο.

Τα φωτα θα τα κλεισω σε λιγο,ομως το αντιφωσφορο θα το βαλω αυριο,βλεπεται ειμαι στην επαρχια στο πορτο χελι,και πρπει να κατεβω Αθηνα για να αγορασω.

Πρεπει να την κανει ο φωσφορος την ζημια ειναι υψηλος.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να την κανει ο φωσφορος την ζημια ειναι υψηλος.

ηταν το πρωτο που σου ειπα..προσπαθησε να παρεις ποιοτητα καλη φωσφορου.

για αμμεση δουλεια υπαρχει ο φωσφορος με βαση το αλουμινιο,αλλα χριζει γρηγορης αλλαγης,ενω αυτος με βαση το σιδηρο,θελει μετα απο κανα μηνα αλλαγη...

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει λόγος να έχεις φωτισμό σ αυτή τη φάση .. αντιθέτως

Εκλεισα το φως εδω και 3 ημερες και αρχισε να υποχωρει δραματικα η καφε αλγη, η τιμη του φωσφορου ηταν λιγο υψηλη,οχι πολυ,αλλα εβαλα αντιφωσφορο,η τιμη της αμμωνιας βαινει προς το μηδεν,να την μηδενησω?.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και πρεπει να περιμενεις να γινει μηδεν η αμμωνια...απολυτο μηδεν! Το ιδιο ισχυει και για το Nitrite! Μονο τοτε θα εχει ολοκληρωθει ο κυκλος... πρεπει να ταιζεις και λιγακι...

Καλα εκανες και εβαλες αντοφωσφορο...

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ηρθες στην παρέα μας φίλε Άκη.... :)

Πολύ καλά έκανες και έκλεισες το φως και έτσι πρέπει να παραμείνει για αρκετό χρονικό διάστημα μέχρι να ισορροπήσουν οι υπόλοιπες τιμές σου. Έπειτα σταδιακά θα αυξάνεις την φωτοπερίοδο στο ενυδρείο σου.Σαν αντιφωσφορο καλύτερα να προμηθευτείς κάποιο με βάση το σίδηρο και όχι το αλουμίνιο.

Link to comment
Share on other sites

Εκλεισα το φως εδω και 3 ημερες και αρχισε να υποχωρει δραματικα η καφε αλγη, η τιμη του φωσφορου ηταν λιγο υψηλη,οχι πολυ,αλλα εβαλα αντιφωσφορο,η τιμη της αμμωνιας βαινει προς το μηδεν,να την μηδενησω?.

Ευχαριστω.

Τι σημαινει να ταισω?συγγνωμη αλλα δεν καταλαβαινω?και κατι αλλο να ρηξω "φαρμακο"να φτιαξω την αμμονια ενω ταυτοχρονα δουλευω και τον αντιφωσφορο η ειναι ασχετο το ενα απο το αλλο.

ξερω οτι ισως ειναι κουτα αυτα που ρωταω αλλα....

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και πρεπει να περιμενεις να γινει μηδεν η αμμωνια...απολυτο μηδεν! Το ιδιο ισχυει και για το Nitrite! Μονο τοτε θα εχει ολοκληρωθει ο κυκλος... πρεπει να ταιζεις και λιγακι...

Καλα εκανες και εβαλες αντοφωσφορο...

Τι σημαινει να ταισω?συγγνωμη αλλα δεν καταλαβαινω?και κατι αλλο να ρηξω "φαρμακο"να φτιαξω την αμμονια ενω ταυτοχρονα δουλευω και τον αντιφωσφορο η ειναι ασχετο το ενα απο το αλλο.

ξερω οτι ισως ειναι κουτα αυτα που ρωταω αλλα....

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Τι σημαινει να ταισω?συγγνωμη αλλα δεν καταλαβαινω?και κατι αλλο να ρηξω "φαρμακο"να φτιαξω την αμμονια ενω ταυτοχρονα δουλευω και τον αντιφωσφορο η ειναι ασχετο το ενα απο το αλλο.

ξερω οτι ισως ειναι κουτα αυτα που ρωταω αλλα....

Ευχαριστω.

θα ριχνεις λιγη τροφη(σα να εχεις ψαρι μεσα),για να βοηθησεις την αυξηση της αμμωνιας,και κατ'επεκταση το στρωσιμο του ενυδρειου σου...

**τιποτε απολυτως δεν ειναι κουτο,και ολοι μας διαβαζοντας και ρωτωντας πηγαινουμε... :)

Link to comment
Share on other sites

Ο Klaz σου απαντησε για το ταισμα...λιγο φαγακι για να βοηθησεις τα βακτηρια να τρωνε κατι και να προχωρησει ο κυκλος σου... Δεν θα ριξεις τιποτα για την αμμονια...τα παντα θα γινουν φυσικα :)

Link to comment
Share on other sites

Ο Klaz σου απαντησε για το ταισμα...λιγο φαγακι για να βοηθησεις τα βακτηρια να τρωνε κατι και να προχωρησει ο κυκλος σου... Δεν θα ριξεις τιποτα για την αμμονια...τα παντα θα γινουν φυσικα :)

Ερωτηση,που δεν κρυβει μομφη προς τα γραφωμενα σας,αλλα απορια απο μερος μου, εμεις δεν θελουμε να ριξουμε την αμμωνια που εχουν αμμεση σχεση με τα νιτρικα?μαλλον κατι δεν εχω καταλαβει.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Ο σκοπός του "ταΐσματος" είναι, αφενός για να εξασφαλίσουμε τροφή στις βακτηριακές αποικίες, αφετέρου για να τις βοηθήσουμε να πολλαπλασιαστούν, ώστε να αποκτήσουμε ένα ικανό βιολογικό υλικό, που θα μπορεί να επεξεργάζεται ένα μεγάλο βιοφορτίο, το οποίο αργότερα θα αποτελέσουν οι ζωντανοί οργανισμοί, που θα φιλοξενήσουμε στο σύστημά μας.

Στην προκειμένη περίπτωση, αν μετράς πολύ υψηλή αμμωνία ή πολύ υψηλά νιτρώδη, τότε δεν είναι απαραίτητο να προσθέτεις τροφή. Στην περίπτωση όμως, που οι τιμές έχουν μηδενιστεί ή είναι πολύ χαμηλές, τότε το τάισμα θα βοηθήσει στον πιο πάνω σκοπό που σου περιέγραψα.

Αν δεν κάνεις αυτή τη διαδικασία, τότε όταν οι τιμές σου θα μηδενιστούν, το σύστημά σου θα έχει κάνει τον κύκλο του και από εκεί και έπειτα το βιολογικό υλικό θα αρχίσει να υποστρέφει. Σε περίπτωση που βάλεις ένα ψάρι, είναι πολύ πιθανό να μην το αντέξει.

Συμπερασματικά, λοιπόν θα έλεγα ότι δεν πρέπει να επαναπαυόμαστε, όταν διαβάζουμε μηδενικές τιμές τοξικών αμμωνιακών αποβλήτων, αλλά θα πρέπει να προσπαθήσουμε να δημιουργήσουμε ένα ισχυρό βιολογικό υλικό.

Μετά το πέρας αυτής της διαδικασίας, και πριν την παρουσία των πρώτων ανθεκτικών ψαριών, πρέπει να γίνει μια γενναία αλλαγή-ές νερού, ώστε οι τιμές των νιτρικών και των φωσφορικών, να έλθουν σε αποδεκτά επίπεδα.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση,που δεν κρυβει μομφη προς τα γραφωμενα σας,αλλα απορια απο μερος μου, εμεις δεν θελουμε να ριξουμε την αμμωνια που εχουν αμμεση σχεση με τα νιτρικα?μαλλον κατι δεν εχω καταλαβει.

Ευχαριστω.

Αρχικά καλώς ήρθες και από μένα Isidore.

Απαντήσεις μπορείς να δεις εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1318

και εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=98

που θα σε βοηθήσουν να καταλάβεις ένα από τα βασικότερα πράγματα που αφορά τον λεγόμενο "κύκλο του αζώτου".

Καλό διάβασμα.

Link to comment
Share on other sites

Ο κυκλος του αζωτου στην απλουστευμενη του μορφη που μας ενδιαφερει σαν χομπιστες δεν μας βοηθαει απο την αρχη να καταλαβουμε τι ακριβως συμβενει...

Το θεμα ειναι οτι ο κυκλος δεν σταματαει ΠΟΤΕ! Παντα παραγεται αμμωνια που τα βακτηρια την τρωνε και την μετατρεπουν σε Nitrite το οποιο τρωνε αλλα βακτηρια που τα μετατρεπουν σε Nitrate... αυτη η διαδικασια εξελισεται παντα στο ενυδρειο μας...γι αυτο λοιπον πρεπει οι αποικιες των βακτηριδιων της βιολογιας μας να ειναι ισχυρες. Για να το πετυχουμε αυτο και αν δεν εχουμε ψαρια πρεπει να εξασφαλισουμε οτι τα βακτηρια θα βρισκουν αρκετη τροφη! Το οτι βλεπουμε μηδενικες τιμες σημαινει οτι το βιολογικο μας φιλτρο λειτουργει αποτελεσματικα αλλά αυτο δεν μπορει να συνεχιστει απο μονο του...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...