Jump to content

Clown άρρωστος?


Recommended Posts

Καλησπέρα!

Πρώτο μου πόστ δυστυχώς έδώ ωστόσο έχω βοηθηθεί ήδη αρκετά από όσα έχω διαβάσει!

Έχω έναν ocellaris clown ο οποίος απότι φαίνεται έχει κάποιο πρόβλημα με το στόμα του, έχει δύο κόκκινα σημαδάκια, ένα από κάθε πλευρά και κρατάει το στόμα του συνέχεια ανοιχτό!

Από προχτές έχω βάλλει μια euphyllia και από τότε κάνει βόλτες εκεί.

Χτες που έκανα κάτι αλλαγές στο ενυδρείο πείραξα την euphyllia κι αυτός ερχόταν και με τσίμπαγε τουλάχιστον 3-4 φορές αρκετά δυνατά... Νομίζω ότι από τότε το παρουσίασε αυτό..

Είναι δυνατόν να αυτοτραυματίστηκε?

Σήμερα δεν έφαγε και γενικά κινείται υποτονικά, κρύβεται κλπ Επίσης παρατήρησα ότι προσπάθησε να τρίψει το στόμα του στο μαγνητάκι μερικές φορές...

Όλα τα άλλα ψάρια είναι οκ καθώς και η ποιότητα του νερού...

Ρίχνω βιταμίνη C και σκόρδο στο φαί... Να κάνω τίποτα άλλο?

Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη! Ευχαριστώ!

(Επισυνάπτω και φωτό από το clown για να δείτε το στόμα του και το κόκκινο σημαδάκι...)

post-4062-1201001008_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μολύνσεις και μικροχτυπήματα συμβαίνουν μην ανυσηχείς. Η τακτική που ακολουθείς με καλή διατροφή, σκόρδο, βιταμίνες είναι η καλύτερη και μεταξύ μας και μοναδική.

Link to comment
Share on other sites

Στη φωτογραφία, δεν μπορώ να διακρίνω αν πρόκειται για εξογκώματα ή κόκκινα σημάδια. Πιθανά να οφείλονται σε τραυματισμό. Αν είναι σε συμμετρικά σημεία και στις δύο πλευρές, μπορεί να είναι κάτι άλλο.

Πάντως οι κλόουν βγάζουν, καμιά φορά, επάρματα γύρω από το στόμα τους, τα οποία οφείλονται σε επιμολύνσεις τραυματισμών. Αυτά θεραπεύονται από μόνα τους μετά από μερικές μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Ισως να ειναι και απο την ephilia...

Πάρομοια συμπεριφορα είχαν και τα δικα μου ocelaris. Με σωστή διατροφη και καλές συνθηκες θα το ξεπεράσει μόνο του!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...