Jump to content

Νεος στο σπορ


VRILO

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους

Μετα απο 1 χρονο στο γλυκο νερο ( το ενυδρειο ειναι 120 lt) λεω να αλλαξω μιας και απο την αρχη μου αρεσε το θαλασσινο.

Λεω να κατασκευασω 1 ενυδρειο 100Χ50Χ45Υ . To μονο που εχω απο το ενυδρειο του γλυκου ειναι 1 εξωτερικο φιλτρο EHEIM 2215. Το ενυδρειο θελω να το κανω Reef και για αρχη να εχει μονο καποια ψαρια ανθεκτικα και μ****α κοραλια.

Για sump δεν ξερω ακομα αν θα βαλω ( το σκεφτομαι λογω κατασκευης). Θα μπορουσατε να βοηθησετε στο τι χρειαζομαι αλλα και το κοστος για αρχη? Παρεπιπτοντως πηγα σε 2 μαγαζια σημερα το πρωι και η μονη βοηθεια που ελαβα ηταν '' τι ρωτας αφου δεν θα τα αγορασεις '' και '' οταν εχεις 1000 € ελα να τα ξαναπουμε'' . Ελπιζω να εχετε το κεφι να βοηθησετε 1 νεο μελος στο κοσμο του θαλασσινου χωρου.

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες στον ομορφο κοσμο μας....εχεις αρκετο διαβασμα να κανεις και μπορεις να ξεκινησεις απο ΕΔΩ 1

ΕΔΩ 2

καλο διαβασμα φιλε μου :)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα μας αγαπητέ VRILO.

Θα πρέπει να υπολογίζεις ότι για να λειτουργήσει το σύστημά σου σαν φυσικό σύστημα, θα πρέπει να εξασφαλίσεις 20 κιλά περίπου ζωντανού βράχου και ένα υπόστρωμα άμμου, ύψους 10+ εκατοστά.

Λεπτομέρειες για τον τρόπο τοποθέτησης των υλικών αυτών, μπορείς να βρεις κάνοντας αναζήτηση στο forum μας και στα άρθρα μας.

Επιπλέον θα χρειαστείς ένα κρεμαστό ή εσωτερικό skimmer, για τουλάχιστον 400+ λίτρα, κυκλοφορητές και την ανάλογη αναβάθμιση του φωτιστικού. Για κάτι "ελαφρύ" σύστημα όπως επιθυμείς, λάμπες Τ5, δύο λευκές και μία ακτινική, είναι μια χαρά για αρχή.

Από εκεί και πέρα θα πρέπει να βάλεις στο πρόγραμμα την αγορά μιας συσκευής α/ο και ενός ρεφρακτομέτρου.

Κάποια αναλώσιμα, όπως τα υλικά χημικής επεξεργασίας, υγρά πρόσθετα κλπ θα τα συζητήσουμε στην πορεία.

Σου εύχομαι καλή επιτυχία στα σχέδιά σου

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στο Aquazone φίλε μου...

Ο συνονόματος Ψάλτης πιο επάνω σου έδωσε μια κατευθυντήριο γραμμή...

Θα μαστε εδώ για ότι χρειαστείς...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για το ενδιαφερον σας αλλα δεν μου ειπατε καθολου απο το θεμα κοστους των μηχανηματων και που μπορω να τα προμηθευτω.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για το ενδιαφερον σας αλλα δεν μου ειπατε καθολου απο το θεμα κοστους των μηχανηματων και που μπορω να τα προμηθευτω.

Μπορείς να ρωτήσεις για τιμές εδώ. http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=102 :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...