Jump to content

Skimmer


space

Recommended Posts

καλημερα σε ολους .εχω ετοιμασει ενα ενυδρειο 100*50*70Υ με sub 90*28*45 μου προτειναν να βαλω για σκιμμερ το prizm 400 θα ηθελα τις γνωμες σας.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους .εχω ετοιμασει ενα ενυδρειο 100*50*70Υ με sub 90*28*45 μου προτειναν να βαλω για σκιμμερ το prizm 400 θα ηθελα τις γνωμες σας.

η προσωπικη μου αποψη λεει οτι αν θελεις κατι ΚΑΛΟ,και οχι κατι μικρομεσαιο σε σκιμμερ θα πας σε deltec mc600.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους .εχω ετοιμασει ενα ενυδρειο 100*50*70Υ με sub 90*28*45 μου προτειναν να βαλω για σκιμμερ το prizm 400 θα ηθελα τις γνωμες σας.

Το συγκεκριμένο skimmer της Red Sea, συνήθως προτείνεται για ενυδρεία sumpless μέχρι 200lt. Θεωρείται υπερεκτιμημένο από το κατασκευαστή για 400 λίτρα , είναι θορυβώδες και γενικά όχι ιδιαίτερα σοβαρή πρόταση. Μάλιστα οι Αμερικάνοι που το πουλούν, τονίζουν ότι είναι για λιγότερα λίτρα από αυτά που αναφέρει ο κατασκευαστής!

Γιατί θέλεις hang-on skimmer αφού έχεις sump;

Με πρόχειρους υπολογισμούς βλέπω ότι διαθέτεις κύρια δεξαμενή περίπου 350 λίτρων και sump περίπου 100 λίτρων. Άρα για overstocked ενυδρείο χρειάζεσαι ένα skimmer για τα διπλάσια λίτρα τουλάχιστον, ΙΜΗΟ. Δηλαδή περίπου 900 λίτρα. Σε αυτά τα λίτρα μπορείς να πάρεις το Deltec APF 600 ή το AP 600.

Βέβαια θα σου κοστίσει κάτιτίς παραπάνω από ένα skimmer της σειράς, αλλά μιλάμε για κορυφαία skimmers. Κάποιοι φίλοι εδώ στο AZ τα χρησιμοποιούν εδώ και χρόνια και μπορούν να σου πουν από πρώτο χέρι για τη ποιότητα και τις επιδόσεις τους.

Link to comment
Share on other sites

και το AQUA MEDIC MULTI 100 SL δεν ειναι καθολου κακο.Εχει και πολυ καλη τιμη ιντερνετικα γυρω στα 215 ευρω.Το δουλευω 10 μηνες χωρις προβλημα.Το Μc 600 ειναι καλο αλλα οταν το δουλευα εκανε θορυβο.Θελει πειραγμα για να γινει σιωπιλο.

Link to comment
Share on other sites

και το AQUA MEDIC MULTI 100 SL δεν ειναι καθολου κακο.Εχει και πολυ καλη τιμη ιντερνετικα γυρω στα 215 ευρω.Το δουλευω 10 μηνες χωρις προβλημα.Το Μc 600 ειναι καλο αλλα οταν το δουλευα εκανε θορυβο.Θελει πειραγμα για να γινει σιωπιλο.

:)

Στα πόσα λίτρα το έχεις Κώστα; Δώσε μας λίγες λεπτομέρειες για το setup, την ιχθυοφόρτωση, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω .νομιζω οτι θα καταληξω στο deltec mc600

Εννοείς MCE600 ή MC500;...MC600 δεν νομίζω να υπάρχει...:)

Σε κάθε περίπτωση, είναι σαφώς καλύτερη επιλογή απο το Prizm!

:helpjim:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...