Jump to content

Παρουσίαση του νέου μου μονομαχοενυδρείου


miltosbitoulis2

Recommended Posts

Για τη λάμπα και τα φυτά θα το κοιτάξω, το σκεφτόμουν κι εγώ... Το καπάκι είναι ένα μαύρο πλαστικό της πλάκας... όσο για την άλγη κοίτα πως το εννοούσα: τώρα που έχω μόνο κερατόφυλλο και java μιας και δεν έχουν πολλές απαιτήσεις σε λιπάσματα, σκέφτηκα πως αν έριχνα λιπάσματα και δεν τα απορροφούσαν όλα θα τα έπαιρναν οι άλγες, σωστά? Έτσι δε ρίχνω καθόλου λίπασμα για να μη μπω και στη διαδικασία να σκέφτομαι τις άλγες, αφού ούτως ή άλλως τα φυτά που έχω τώρα δε τα χρειάζονται...

Ααααα και συγγνώμη που άργησα να απαντήσω... Στην πραγματικότητα είχα απαντήσει αλλά μάλλον πάτησα κάτι και το αναίρεσα και το ανακάλυψα τώρα... :D

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα τα φυτα που σου προτεινα στο ποστ 26 δεν χρειαζονται τιποτα και τα υγρα που ρινχω τα βαζω γιατι υπαρχουν για το μεγαλο ενυδρειο.

Στην αρχη δεν εβαζα καθολου και παλι μια χαρα ηταν, και τωρα που βαζω, το 1/3 της δοσης βαζω και αυτο οποτε θυμαμαι.

Εκτος αυτου τα φυτα συναγωνιζονται την αλγη και βοηθουν στην εξαφανιση της.

Η αλγη κανει την εμφανιση της οταν ειναι μεγαλυτερη η φωτοπεριοδος απ'οτι χρειαζεται.

Τα φυτα φωτοσυνθετουν καποιες ωρες και μετα σταματουν απο εκει και μετα αναλαμβανουν οι αλγες.

Αν εσυ βρεις με την παρατηρηση, ποιο ειναι αυτο το χρονικο σημειο, "καθαρισες".

Γι'αυτο ξεκιναμε στις 8 ωρες και ανεβαινουμε μεχρι να δουμε λιγο πρασιναδιτσα στα ξυλα-τζαμια κλπ.

Σ'αυτο το σημειο κοβουμε και ελλατωνουμε λιγο και ειμαστε ΟΚ.

Καλα δεν τα λεω κυριοι συναδελφοι μποσταναδες πιο επιστημονες? :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...