Jump to content

Πετρες


Recommended Posts

post-6014-1201189630_thumb.jpgΚαλησπερα σε ολους θα ηθελα την βοηθεια σας σχετικα με κατι πετρες (βραχια) που αγωρασα.Ειναι απο ασβεστολιθο,οτι πρεπει για αφρικανες!το προβλημα μου ειναι οτι εχω παρει 3 βραχια απο περιπου 80-90 κιλα το καθενα και δεν μπορω να τα βρασω ουτε να τα βαλω στην μπανιερα να τα ζεματισω με το ντους,το μονο που μπορεσα να κανω ηταν να τα πληνω με ενα πιεστικο για να φυγουν τα χωματα.Υπαρχει καποιος τροπος να τα αποστηρωσω?

Σας ευχαριστω εκ τον πρωτερον.

Link to comment
Share on other sites

τωρα το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι πως θα μπορουσες να το κανεις στο ιδιο το ενυδρειο αμα δεν ειναι στρωμενο αλλα απο το προφιλ σου κρινω πως μαλλον ειναι.δοκιμασε αμα μπορεις με καποιο κοντεινερ πλαστικο αλλα για να ζυγιζουν τοσα κιλα μαλλον θα χρειαστης μεγαλο κοντεινερ

Link to comment
Share on other sites

τωρα το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι πως θα μπορουσες να το κανεις στο ιδιο το ενυδρειο αμα δεν ειναι στρωμενο αλλα απο το προφιλ σου κρινω πως μαλλον ειναι.δοκιμασε αμα μπορεις με καποιο κοντεινερ πλαστικο αλλα για να ζυγιζουν τοσα κιλα μαλλον θα χρειαστης μεγαλο κοντεινερ

Το ενυδρειο φιλε 'olimpiakakias'ειναι αδειο μονο τα βραχια εχω βαλει μεσα δεν εχει ουτε νερο ουτε αμμο,εχεις καμια ιδεα τι μπορω να κανω? :)

Link to comment
Share on other sites

Εφ οσον τα ξέπλυνες καλά με το πιεστικό είσαι οκ.

Δεν χρειάζεται αποστείρωση .

Link to comment
Share on other sites

Εφ οσον τα ξέπλυνες καλά με το πιεστικό είσαι οκ.

Δεν χρειάζεται αποστείρωση .

Σε ευχαριστω Σταματη με εβγαλες απο μεγαλο αγχος.Τελος της αλλης εβδομαδας θα το εχω ετοιμο και θα

το δημοσιευσω να το δεις.Ευχαριστω και παλι. :)

Link to comment
Share on other sites

αν δεν κανω λαθος ειναι ειναι moonstone σωστα????

Ο μαντρας δεν ηξερε το ονομα τους το μονο που ηξερε ηταν οτι τις φερνει απο Ινδια.

Αληθεια η ψεματα,θα σε γελασω. :)

Link to comment
Share on other sites

3 βραχια απο περιπου 80-90 κιλα

Μια χαζή απορία... στο σπίτι σε φωνάζουν Superman ? :)

Πως τα κατάφερες να τα σηκώσεις και να τα βάλεις στο ενυδρείο απο ύψος πχ 1,4 m. ?

Ελπίζω το κάτω κρύσταλο του ενυδρείου να έχει πλήρη επαφή με την βάση και να έβαλες κάτι κάτω από τους βράχους.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαζή απορία... στο σπίτι σε φωνάζουν Superman ? :helpjim:

Πως τα κατάφερες να τα σηκώσεις και να τα βάλεις στο ενυδρείο απο ύψος πχ 1,4 m. ?

Ελπίζω το κάτω κρύσταλο του ενυδρείου να έχει πλήρη επαφή με την βάση και να έβαλες κάτι κάτω από τους βράχους.

Οχι superman δεν ειμαι :bowdown: 5 ατομα τις βαλαμε χθες μεσα και μας εφυγε η"μαγκια".Ασε φιλε,μου εχει φυγει η μεση,αλλα το αποτελεσμα μετραει!Εχω βαλει απο κατω φελιζολ μπλε και ειναι ενταξει.Σε καμια εβδομαδα θα ανεβασω foto. :)

Link to comment
Share on other sites

post-6014-1201647944_thumb.jpgpost-6014-1201647868_thumb.jpgpost-6014-1201647787_thumb.jpgpost-6014-1201647715_thumb.jpgpost-6014-1201647640_thumb.jpgΜετα απο πολυ κουραση και πολλες ωρες εργασιας σας παρουσιαζω το καινουριο ενυδρειο μου.Οι διαστασεις του ειναι 250x70 υψος και 62 βαθος,συνολο 976 λιτρα και ειναι γεματο μεχρι τους 63 ποντους με νερο.Τα βραχια πηγα στα Γιαννενα για να τα φερω(ολοκληρη ιστορια),οι πλακες ειναι απο μαντρα με οικοδομικα υλικα και η αμμος απο μια παραλια στην Κερκυρα την Μυρτιοτησα.Μου πηρε περιπου 17 μερες για να το φτιαξω,αλλα το θεαμα ειναι απλα τελειο.Οι φωτογραφειες ειναι απο κινητο γιαυτο δεν ειναι και τοσο καλες,η ψιφιακη χαλασε :lol: θα προσπαθησω αυριο για καλυτερες φοτο,για την ωρα δειτε αυτες.

Υ.Γ να εχετε το νου σας οσοι μαζευαιτε αμμο απο παραλια γιατι απαγορευαιτε!!! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο αποτελεσμα φιλαρακο αλλα μαλλον θα χρειαστει να κανεις αλλη μια βολτα εως τα Γιαννενα ή την μαντρα γιατι οι πετρες ειναι λιγες.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο αποτελεσμα φιλαρακο αλλα μαλλον θα χρειαστει να κανεις αλλη μια βολτα εως τα Γιαννενα ή την μαντρα γιατι οι πετρες ειναι λιγες.

Eχεις δικιο 'iki28' αλλα στην πραγματικοτητα εχει παρα πολλες κρυψωνες που δεν φαινοντε.Ισως αργοτερα να βαλω καποιες πλακες,για την ωρα τα ψαρια ειναι πολυ μικρα και στην ουσια δεν τα βλεπω καν!τα εχασα :lol: ειναι περιπου καμια 20αρια aulonakares και βλεπω που και που 2-3 ψαρια. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο! τώρα μπορείς να ξεκουράσεις την μέση σου σε πολυθρώνα και να απολαμβάνεις. Χαλάλι το κουβάλημα. :lol:

Υ.Γ.

Οι πέτρες δεν είναι λίγες, το ενυδρείο είναι μεγάλο. Προσωπική άποψη ίσως με κανένα σκληρό φυτό κάνεις μερικά γεμίσματα στο τοπίο συν πλάκες που λες για φόντο αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

τελειο!

υπυρχε περιπτωση μικρες αφρικανες να μην χαθουν εκει μεσα!!??

Εδω και 3 μερες που το τελειωσα δεν εχω βγει απ το σπιτι,και πιστεψεμε η φωτογραφειες δεν λενε τιποτα!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

μπραβο φιλε φαινεται οτι οταν τελειωσεις θα ειναι καταπληκτικο ενυδρειο !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...