Jump to content

Turbo Snail


koursaros7

Recommended Posts

Ο πρώτος κάτοικος στο reef μου είνια γεγονός αγοράστηκε εχθές και μετά απο ωριαία προσαρμογή

μπήκε στο σύστημα. Ενώ μέσα στη σακούλα ήταν ιδιαίτερα δραστήριος στο ενυδρείο δεν δείχνει και ιδιαίτερα χαρωπός.

Τον παρατηρούσα αρκετή ώρα το βράδυ έκανε κάποιες δειλές προσπάθειες να βγεί απο το κέλυφος αλλά έδειχνε φοβισμένος και με την παραμικρή κίνηση απο μέρους μου κρυβόταν.

Έτσι αποφάσισα να τον μεταφέρω στο πίσω μέρος που θα είναι πιο ησυχος και δεν θα ενοχλείται απο την παρουσία μας ενώ μπορώ και να τον παρακολουθώ απο το πλάϊ.

Το πρωί σήμερα πριν φύγω για δουλειά ήταν στο ίδιο σημείο και φαινόταν ένα κιτρινωπό κομμάτι να εξέχει απο το

κέλυφος.

Το μεσημέρι που επέστρεψα στο σπίτι η κατάσταση ήταν ακριβώς η ίδια, έτσι αποφάσισα να τον αγγίξω να δώ αντιδράσεις, έτσι και έγινε τον κούνησα λιγάκι και αμέσως το κομμάτι που έξεχε μαζεύτηκε και σφράγισε.

Έκτοτε (περίπου 3 το μεσημέρι) η κατάσταση είναι η ίδια καμμία μετακίνηση.

Έγινε επεξεργασία - koursaros7
Link to comment
Share on other sites

μην βιαζεσαι...ξερω περιπτωσεις φιλωνμου που εκανε και 1 βδομαδα να μετακινηθει......και εκει που ηταν ετοιμοςνα το πεταξουν,ξαφνου...ωωωωπ μια χαρα ο σαλιγκαρος...

μην το πειραζεις και το στρεσαρεις κι αλλο..αστο...

Link to comment
Share on other sites

μην βιαζεσαι...ξερω περιπτωσεις φιλωνμου που εκανε και 1 βδομαδα να μετακινηθει......και εκει που ηταν ετοιμοςνα το πεταξουν,ξαφνου...ωωωωπ μια χαρα ο σαλιγκαρος...

μην το πειραζεις και το στρεσαρεις κι αλλο..αστο...

:)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έτσι νομίζω. Από τη στιγμή που δεν υπάρχουν τοξικά αμμωνιακά παράγωγα στο νερό, είναι θέμα χρόνου να προσαρμοστεί.

Δραστηριοποιείται το βράδυ, οπότε μην περιμένεις πολλά κατά τη διάρκεια της ημέρας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...