Jump to content

Αλλαγή Setup


Panostr

Recommended Posts

καλησπέρα παιδιά και απο εμένα.Θέλω να αλλάξω την διακόσμηση στο ενυδρείο και θέλω να βάλω πέτρες απο την θάλασσα.Πειτε πόσες μέρες πρέπει να μείνουν μέσα στην χλωρίνη και το τρόπο που πρέπει να τις ξεπλύνω μετά.Πρέπει να τις αφήσω να "στεγνώσουν" για μέρες?????

Link to comment
Share on other sites

Βαλτες σε ενα κουβα με 1:15 δηλαδη ενα λιτρο χλωρινη και 14 λιτρα νερο.αστο για 2-3 μερες ,αφου το αφησεις για ενα τριημερο ξεπλυνε καλα,καλα την πετρα και ΣΙΓΟΥΡΕΨΟΥ πως δεν υπαρχει χλωρινη πανω και αφησε την να στεγνωση στον ηλιο μια μερα με δυο μερες

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ.Τις θαλασσινές πέτρες πως τις βρίσκεις σαν ιδέα?δεν νομίζω να έχω πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εναλλακτικά μπορείς να κάνεις και το άλλο....

Άφου πλύνεις τις πέτρες με μπόλικα και σκέτο νεράκι (χωρίς χλωρίνη), να τις βράσεις και να τις αφήσεις να στεγνώσουν.

Για το στέγνωμα θα χρειαστούν μόνο μερικές ώρες επειδή αφού βραστούν οι πέτρες, διατηρούν την θερμότητα στο εσωτερικό τους και στεγνώνουν πολύ γρήγορα (Π.χ. αν το κάνεις βράδυ, την επόμενη μέρα το πρωί θα είναι ΟΚ).

Κατόπιν μπορείς να κατασκευάσεις το "νταμάρι" σου κολλώντας τις πέτρες με σιλικόνη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...