Jump to content

Γέννα Platy


SW1IXC

Recommended Posts

Προχτές γέννησε ενα πλατυ που έχω και έκανε μόνο 3. :busted_cop:

Την κοιτούσα τόσες μέρες και είχε γίνει νταούλι η κοιλιά της και έλεγα : αα. αυτή θα κάνει αρκετά.

2 μέρες πριν, την βάζω στην γυάλα και βρήκα μόνο 3. Λέτε τα υπόλοιπα να τα έφαγε ή το φαινόμενο δεν συνηθίζεται ;

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες γυάλα εννοείς ενυδρείο ή την απλή γυάλα;

Αν ήταν μικρή σε ηλικία μπορεί να σου κάνει λίγα. Μήπως στην έβαλες σε πολύ μικρό χώρο και την άφησες αρκετές ώρες με αποτέλεσμα να στρεσαρίστηκε και να τα έφαγε; Εγώ την αφήνω στο 180 λίτρο και γεννάει και δεν μου τρώει τα μωρά γιατί έχει χώρο και δεν ασχολείται.

Υπάρχει και η περίπτωση να μην τα έχει γεννήσει όλα και να τα αμολήσει σε 1 - 2 μέρες, μου έχει τύχει με μια μόλλυ να μου γεννήσει μετά από 2 μέρες τα υπόλοιπα με σύνολο 60 μωράκια :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες γυάλα εννοείς ενυδρείο ή την απλή γυάλα;

Αν ήταν μικρή σε ηλικία μπορεί να σου κάνει λίγα. Μήπως στην έβαλες σε πολύ μικρό χώρο και την άφησες αρκετές ώρες με αποτέλεσμα να στρεσαρίστηκε και να τα έφαγε; Εγώ την αφήνω στο 180 λίτρο και γεννάει και δεν μου τρώει τα μωρά γιατί έχει χώρο και δεν ασχολείται.

Υπάρχει και η περίπτωση να μην τα έχει γεννήσει όλα και να τα αμολήσει σε 1 - 2 μέρες, μου έχει τύχει με μια μόλλυ να μου γεννήσει μετά από 2 μέρες τα υπόλοιπα με σύνολο 60 μωράκια  :thumbup:

8494[/snapback]

Σε μικρή γυάλα. Ίσως να τα φαγε ή άτιμη :busted_cop: .

Ξέρω γω μόνο 3 :busted_cop: μου φαίνονται πολύ λίγα. Αλλά έχω την εντύπωση ότι είναι ακόμα φουσκωμένη και παρατηρώ κάτι στα σωθικά της. Ίσως να κάνει κι άλλα.

Άκου 60 :lmao: . Ακούω κάτι νούμερα και απο γκάπις και παθαίνώ πλάκα. Προχτές μου γέννησε ενα γκάπι και έκανε μόνο 7.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να μην την βάζεις σε γυάλα για να γεννάει κυρίως τώρα το χειμώνα γιατί της διακόπτεις την διαδικασία. Καλύτερα σε 1,2 βαθμούς πιο ανεβασμένη θερμοκρασία παρά το αντίθετο. Μπορεί απ αυτό να μην σου τα γέννησε όλα και να στα αμολήσει σε 2-3 μέρες. Για μένα καλύτερα να την αφήνεις να γεννάει στο κυρίως ενυδρείο απ τη στιγμή που έχεις και φυτάκια παρά να την ταλαιπωρείς απ τη στιγμή που δεν έχεις άλλο ενυδρειάκι. Τα μωρά μπορείς μετά να τα μαζεύεις και να τα βάζεις σε γεννήστρα στο ενυδρείο σου, αν και καλύτερα θα ήταν να πάρεις ένα 20λιτρο ενυδρειάκι και να την βάζεις εκεί να γεννάει, έτσι δεν την στρεσάρεις, και μετά την πας πίσω στον μεγάλο ενυδρείο και αφήνεις εκεί τα μωρά να μεγαλώσουν (εννοείτε πως θα έχει θερμοστάτη και φίλτρο αυτό με το σφουγγάρι καλύτερα που το συνδέεις με αεραντλία για να μην στα τραβάει)

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι έτσι υπολογίζω ότι θα γεννήσει και τα υπόλοιπα. Ελπίζω να είναι αρκετά έτσι ώστε να γλιτώσουν και περισσότερα, μέχρι να τα μαζέψω στην γεννίστρα.

Ενυδρειάκι υπάρχει 27λιτρο με θερμοστάτη και εσωτερικό φίλτρο αλλά έχει νιτρώδη 5.0 μιάς και το στρώνω. Οπότε Υπομονή και Παρατήρηση.

thnks GIN

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορείς να πάρει υλικά από το φίλτρο που έχεις στο κανονικό ενυδρείο σου και να τα βάλεις στο μικρό; μπορείς να βάλεις και νερό απ το μεγάλο ενυδρείο σου στο μικρό και να τελειώνεις γρηγορότερα το στρώσιμο. Βάλε και φυτάκια όπως κερατόφυλλο, java moss κλπ

Link to comment
Share on other sites

Ταχω κάνει αυτά. Ήδη τα νιτρώδη έχουν ανέβει και όπου ναναι θαρχίσουν να πέφτουν πιστεύω μέχρι τέλος της Εβδομάδας ναναι έτοιμο.

Αν η πλατίνα γεννήσει κι άλλα ας τα κάνει στο μεγάλο. Δεν την ξαναταλαιπωρώ. Περιμένω και 2 γκαπίνες όπου ναναι. Ελπίζω να τις προλάβει το στρώσιμο.

Κάτι άλλο που έχω ως απορία. Η πλατίνα είναι κατακίτρινη. Τα 3 μικρά που βγήκαν είναι και αυτά κίτρινα. Θα αλλάξουν λέτε χρώματα καθώς μεγαλώνουν ή θα μείνουν έτσι ;

Link to comment
Share on other sites

Είναι κίτρινη με ένα μαύρο σημάδι στην βάση της ουράς της; αν είναι έτσι τότε έχεις μια κούκλα Μίκυ Μάους :busted_cop: .Παίζει ρόλο και το χρώμα του πατέρα. Εμένα η red ζευγάρωνε συνέχεια με έναν λευκό Μίκυ Μαους και έβγαζε συνέχεις μίκυ μάους ανοιχτόχρωμα :busted_cop: όχι πως δεν μου άρεσε, όπως και η κίτρινη μικυ μαους μου γούσταρε μόνον τον red και δυο φορές που ζευγάρωσε τα έβγαλε όλα κόκκινα απλά ούτε ένα μικυ μάους. Η κίτρινή μου ζευγάρωσε μόνο δυο φορές γιατί δεν ήθελε να ξαναμπεί στη διαδικασία το πιστεύεις εγώ είχα πάθει πλάκα, καλύτερα γιατί και τις δυο φορές που είχε γεννήσει έκανε λες και την σφάζαν.

Link to comment
Share on other sites

Ο μπαμπάς ήταν κόκκινος. Και λέω ήταν διότι δυστηχώς απεβίωσε ξαφνικά εδώ και μέρες τώρα, χωρίς εμφανή λόγο. Την γκάστρωσε και τα τίναξε ο άμοιρος. :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να δεις να θα σου βγουν μικυ μαους κοίτα στη βάση της ουράς τους στα πλάγια θα δεις 2 κουκίδες μαύρες

Link to comment
Share on other sites

Γυρνάω χτες μετά απο απουσία 3 ημέρων και βρίσκω τα ενυδρεία μου όλο εκπλήξεις.

Στο μικρό γέννησε η κυρά γκαπίνα και μετράω 6 νέα μικρά.

Στο μεγάλό ανοίγω το καππάκι και βλέπω 2 να κάθονται πάνω σε ενα φύλο και να τα λένε.

Μπάα λέω..κοιτάω καλύτερα και να για να μην πολυλογώ βγάζω καμμιά 15αριά ακόμα μικρά. Μερικά πρέπει ναναι πλατάκια και τα υπόλοιπα γκαπις. Τα βάζω και αυτά στο μικρό και έχει γεμίσει ο τόπος μικρά εκεί μέσα τώρα.

Τρίτη και τελευταία εκπλήξη ήταν ενα τσαμπί αυγά απο apple snail το οποίο ομολογώ ότι άρχισα να το πάρω είδηση και ας ήταν μπροστά στα μάτια μου.

Τελικά GIN είχες δίκιο για το πλάτυ και υποθέτω ότι δεν πρέπει να έχει τελειώσει. Λες και γεννάει με δόσεις.. :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

ποσα μωρα εχεις τωρα συνολο????

γαιτι εχω την εντυπωση οτι το 27λιτρο μαλλον θα τους πεσει μικρο στο προσεχη μελλον........

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν να μωράκια. Τα πλάτυ είναι πιο στρουμπουλά απ ότι τα γκάπι και όχι τόσο μακρουλά και θα πρέπει, απ τη στιγμή που έχεις κίτρινη μαμά και κόκκινο μπαμπά, να έχουν λίγο χρωματάκι δηλ. να ροζίζουν. Αν προσέξεις τις ουρές τους στη βάση και έχουν από μια κουκιδίτσα στην κάθε πλευρά τότε σίγουρα είναι πλάτυ :busted_cop:

Για την ώρα δεν θα έχεις πρόβλημα με το μεγάλωμά τους αν κάνεις αλλαγές νερού καθε 3 μέρες, ΠΡΟΣΟΧΗ στην θερμοκρασία να είναι ίδια με αυτή του ενυδρείου τους γιατί είναι παρα πολυ ευαίσθητα. ΘΑ πρέπει να αρχίσεις απ τώρα που θα πανε μεγαλώνοντας τα μικρά σου.

Link to comment
Share on other sites

Μετράω γύρω στα 22. Αλλαγή νερού δεν έχω κάνει ακόμα και έχουν περάσει 5 μέρες με σήμερα.

Λέω το βράδυ να κάνω καμμιά 30%.

Πάντως χτες που μέτρησα ΝΟ2 και Αμμωνία ήταν 0 και τα 2

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε την θερμοκρασία στις αλλαγες σου και κάνε μετρήσεις για να είσαι σίγουρος

Link to comment
Share on other sites

Μια κατσαρόλα με χλιαρό νερό θα είναι ότι πρέπει.

Υποθέτω ότι αν είναι 1 με 2 βαθμούς πάνω είναι καλύτερα απο το να είναι 1 με 2 βαθμούς κάτω... ή όχι

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε μην τα βράσεις. Πριν το ρίξεις το νερό βάλε μέσα ένα θερμόμετρο απ αυτά που βάζουμε στο ενυδρείο και φέρε τη θερμοκρασία στην θερμοκρασία του ενυδρείου. Αν και για μια μικρή απόκλιση δεν θα έχουν πρόβλημα, αλλά καλύτερα πρόσεξε το :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...