Jump to content

Επιθετικότητα ή όχι;


Neurotic_fish

Recommended Posts

Γεια σας. Ουσιαστικά δεν είχα παλιότερη εμπειρία με ζωοτόκα, και πριν από κανά μήνα αποφάσισα να τους δώσω μια καλή ευκαιρία. Έβαλα τρία θυληκά platy στο 80 lt αρκετά φυτεμένο ενυδρείο, τα οποία πηγαίνουν μια χαρά. Πριν λίγες μέρες πρόσθεσα άλλο ένα θυληκό κι ένα αρσενικό. Περίμενα να δω το αρσενικό να 'παρενοχλεί' τα θυληκά αλλά αυτό έχει βάλει στο μάτι ένα συγκεκριμένο μόνο και το κυνηγάει ασταμάτητα. Ευτυχώς υπάρχουν πολλές κρυψώνες αλλά πόσο να κρυφτεί κι αυτο; Το κυνηγάει προσπαθώντας να το τσιμπήσει στα πτερύγια με επιθετικότητα, ενώ για τα άλλα είναι αδιάφορος. Νομίζω πως στρεσσάρεται αρκετά.

Μιας και δεν ξέρω,αυτό είναι φυσιολογική συμπεριφορά, ή να βάλω το συγκεκριμένο θυληκό platy σε άλλο ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

αυτο που μπορει εσενα να φαινεται επιθετικο μπορει να ειναι ερωτικο καλεσμα..

γενικα τα πλατυς δεν θεωρουνται επιθετικα,και κατι τετοιο λογικα σε λιγες μερες θα διορθωθει-ηρεμησει....

Link to comment
Share on other sites

Εχει γουστα το παιδι!

Χαζο το ξερω αλλα εισαι 100% οτι ειναι platy; γιατι μερικα μοιαζουν με κατι molly και εμενα μου τα ειχαν πουλησει τα (σχεδον ίδια) molly για platy και φυσικα μετα δεν ζευγαρωναν.

Ετσι μια ιδεα απλα...

Link to comment
Share on other sites

μολις ειδα κατι παρομοιο να συζητανε στο

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=10486

Link to comment
Share on other sites

Μπα όχι, μια χαρά Platy είναι!

Άσε που και molly να ήτανε, δε δικαιολογείται και πάλι επιθετικότητα, απ'όσα έχω διαβάσει.

Αν έτσι προσπαθεί πάντως το παιδί, δεν τον βλέπω να κάνει τίποτα :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...