Jump to content

Panaque Nigrolineatus - Συμβατότητα με άλλους Pleco


Sumex

Recommended Posts

Αγαπητοί μου φίλοι ,,

Θα ήθελα την συμβουλή σας για το εξής :

Σκέφτομαι να υιοθετήσω εναν L27 - Panaque Nigrolinetaus σε μικρό μέγεθος (τώρα 8εκ)

Έχω 2 tank 160λτ και 300λτ με διάφορους pleco .

Τα ενυδρεία είναι φυτεμένα full με πολυ ψιλό χαλικι 1-2μμ και απο πάνω άμμο .

Υπάρχουν πολλά και διάφορα ξύλα , καρύδες , σπηλιές και γενικά κρυψώνες για όλον τον κόσμο.

Συνολικά : L 002 (x2) , L 309 (x2) , L 104 (x5) , L 260 (x2) , L 134 (x1) , L 066 (x2) + 2x Chaetostoma L ??

Τα υπόλοιπα ψαράκια είναι Ottos , Guppies , SAE , Corydoras : Loxozonus-Aeneus-Paleatus-Panda , Xiphophorus helleri , Betta Splendens, Kubotai, Sidthminki και διάφορα Tetras . Eπίσης πολλές Green Shrimp ,Caridina Japonica & Atyopsis Mollucensis .

Οι Πλακόστομοι μου είναι τα καμάρια μου και το είδος για το οποίο έφτιαξα τα ενυδρεία μου .

Αναρωτιέμαι , πέραν απο το τελικό μέγεθος του L27 , αν θα υπάρξει πρόβλημα με τους υπόλοιπους Pleco μου μιας και δεν πιστεύω οτι θα υπάρχει θέμα για τους non-Pleco υπόλοιπους κατοίκους :-)

Aκόμη , οτι μπορείτε να μου πείτε απο την εμπειρία σας για τον L27 και θα πρέπει να το ξέρω είναι φυσικά πολύ ευπροσδεκτο .

Έριξα μια ματιά σε ότι βρήκα στο δίκτυο αλλά έπεσα και σε αντικρουόμενες απόψεις ειδικά σε οτι αφορά την συμπεριφορά του με άλλους Pleco ,, οπότε ,,,

Αν ξερετε που μπορώ να βρώ L183 και L168 να μου το πειτε,,

Αυτά προς το παρόν ,,

Περιμένω εναγωνίως να με επιμορφώσετε γιατί κατι με τρώει να πάω να τον πάρω,, χεχε

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας

Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Χρήστο.

Από την εμπειρία μου έχω να πώ ότι βάση των υπόλοιπων πλέκο που έχεις,ο Panaque δέν θα σου δημιουργήσει πρόβλημα αλλά θα πρέπει να σκεφτείς κάποια επιπλέον πράγματα.....

1ον το μέγεθος του ενυδρείου δεδομένου το μέγεθος του συγκεκριμένου είδους (φαντάζομαι θα τον βάλεις στο 300αρι).

2ον τις διατροφικές του συνήθειες (ξυλοφάγο)

3ον στο μέλλον σκέφτεσe να προσθέσεις και άλλο Panaque?

Καλό θα ήταν να ανέβαζες καμία φωτό από το ενυδρείο που θα τον βάλεις για να δούμε το setup.Επίσης θα πρέπει να μάθεις το ψάρι που θα πάρεις απο ποιόν ποταμό προέρχεται, έτσι ώστε να αναπαραγάγεις τις ίδιες συνθήκες......

Θα σου πρότεινα να ψάξεις λίγο και να κάνεις μία 'ανακατανομή πληθυσμού και ειδών'.Ελπίζω να τα πούμε από κοντά σε κάποια συνάντηση του άκουα και να συζητήσουμε και για άλλα είδη που μπορείς να βάλεις.....

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Δημήτρη,,

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου ,,

Ναι , φυσικά τον L27 θα τον βάλω στο Rio300 το οποίο έχει εκτός απο το δικό του και ένα εξωτερικό φίλτρο Eheim 2217 , 2 θερμοστάτες κ.λ.π

Αρχικά όμως , έλεγα να τον βαλω στο 160άρι για να μπορώ να τον παρακολουθώ καλύτερα (τουλάχιστον στνν αρχή ή και μέχρι να μεγαλώσει) μιάς και το μεγάλο είναι ζούγκλα ,, να μη το κάνω έτσι ?

Δεν νομίζω να βάλω και άλλον Panaque μιάς και φαίνεται οτι έχει προβλήματα με τους ομοίους του .

ΑΛΛΑ >>> έχω ήδη άλλους Panaque στο ενυδρείο,, διαφορετικού είδους βέβαια >> L002 & L 104 ,, οπότε τι γίνεται με αυτούς ?? είναι οκ ??

Να κάνω ανακατανομές πλυθησμού και μετακομίσεις μήπως για καλύτερα ? τι προτείνεις ?? ποιοί με ποιούς ?

Πολύ φοβάμαι οτι δεν μπορώ να μάθω περισσότερα για το αρχικό του περιβάλλον, ποτάμι προέλευσης κ.λ.π

Θα ρίξω ένα ψάξιμο πάντως , θα ρωτήσω ,,

Γενικά το περιβάλλον είναι παρεμφερές και στα 2 ενυδρεία με παρόμοια φυτά και υπόστρωμα .

Απο ότι διάβασα , εχει σχετικά αργό ρυθμό ανάπτυξης οπότε προλαβαίνω να μαζέψω λέφτά για μεγαλύτερο tank,, χεχε,, προς το παρόν είνια μικρούλης και σκέφτηκα πως το 160αρι θα τον φιλοξενήσει καλά .

Αλλά και το 160άρι είναι και αυτό εξοπλισμένο με 2 φίλτρα εσωτερικό + εξωτερικό (το εξωτερικό είναι sump τροποποιημένο με FSB)

Τα φυτά του μικρού tank είναι Ludwigia Αrcuata, Anubias Congensis , Anubias Barteri , Ygrophila Corymboza , Lobelia Cardinalis ,Lysimachia Nummularia, Ceratopteris Cornuta και Gymnocoronis Spilantoides . Aυτά προς το παρόν απο φυτά και βλέπουμε ,,

Για φωτό θα δυσκολευτούμε λιγάκι καθόσον μου έχει χαλάσει η ψηφιακή μου φωτ.μηχανή .

Α, και κάτι άλλο ,, σήμερα το πρωί ,, κάτω απο ένα Mopani βρήκα περίπου 15-20 (μάλλον) αυγουλάκια , σχήμα ωοειδές , και διάμετρο περίπου 2+mm .

Eπειδή έβλεπα τα γατόψαρα να την ψαχνουν στην περιοχή των "αυγών" τα μάζεψα και τα έβαλα σε μια γενήστρα διχτυωτή και έστρεψα επάνω της το ρεύμα του φίλτρου .

Τα plecos του εν λόγω ενυδρείου ειναι L066 (2, μάλλον ζευγάρι) , L 134 (1) , L 104 (5 αλλά πιτσιρίκια)

και L 002 ( 1) ,,, Φαντάζομαι οτι τα αυγα είναι του King Tiger (L66) ??

Δεν παρατήρησα πάντως επιτήρηση - φύλαξη των αυγών κ.λ.π απο κάποιο πλακόστομο .

Τι κάνω ?? μπορεί να είναι κάτι άλλο εκτός απο αυγά ?? χαλίκια δεν είναι πάντως και είναι ελαφριά

Τα συγχαρητήρια μου και για την φωτογραφία σου που βραβεύτηκε..

Περιμένω νέα ,,

Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Δημήτρη,,

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου ,,

Ναι , φυσικά τον L27 θα τον βάλω στο Rio300 το οποίο έχει εκτός απο το δικό του και ένα εξωτερικό φίλτρο Eheim 2217 , 2 θερμοστάτες κ.λ.π

Αρχικά όμως , έλεγα να τον βαλω στο 160άρι για να μπορώ να τον παρακολουθώ καλύτερα (τουλάχιστον στνν αρχή ή και μέχρι να μεγαλώσει) μιάς και το μεγάλο είναι ζούγκλα ,, να μη το κάνω έτσι ?

Δεν νομίζω να βάλω και άλλον Panaque μιάς και φαίνεται οτι έχει προβλήματα με τους ομοίους του .

ΑΛΛΑ >>> έχω ήδη άλλους Panaque στο ενυδρείο,, διαφορετικού είδους βέβαια >> L002 & L 104 ,, οπότε τι γίνεται με αυτούς ?? είναι οκ ??

Να κάνω ανακατανομές πλυθησμού και μετακομίσεις μήπως για καλύτερα ? τι προτείνεις ?? ποιοί με ποιούς ?

Πολύ φοβάμαι οτι δεν μπορώ να μάθω περισσότερα για το αρχικό του περιβάλλον, ποτάμι προέλευσης κ.λ.π

Θα ρίξω ένα ψάξιμο πάντως , θα ρωτήσω ,,

Γενικά το περιβάλλον είναι παρεμφερές και στα 2 ενυδρεία με παρόμοια φυτά και υπόστρωμα .

Απο ότι διάβασα , εχει σχετικά αργό ρυθμό ανάπτυξης οπότε προλαβαίνω να μαζέψω λέφτά για μεγαλύτερο tank,, χεχε,, προς το παρόν είνια μικρούλης και σκέφτηκα πως το 160αρι θα τον φιλοξενήσει καλά .

Αλλά και το 160άρι είναι και αυτό εξοπλισμένο με 2 φίλτρα εσωτερικό + εξωτερικό (το εξωτερικό είναι sump τροποποιημένο με FSB)

Τα φυτά του μικρού tank είναι Ludwigia Αrcuata, Anubias Congensis , Anubias Barteri , Ygrophila Corymboza , Lobelia Cardinalis ,Lysimachia Nummularia, Ceratopteris Cornuta και Gymnocoronis Spilantoides . Aυτά προς το παρόν απο φυτά και βλέπουμε ,,

Για φωτό θα δυσκολευτούμε λιγάκι καθόσον μου έχει χαλάσει η ψηφιακή μου φωτ.μηχανή .

Α, και κάτι άλλο ,, σήμερα το πρωί ,, κάτω απο ένα Mopani βρήκα περίπου 15-20 (μάλλον) αυγουλάκια , σχήμα ωοειδές , και διάμετρο περίπου 2+mm .

Eπειδή έβλεπα τα γατόψαρα να την ψαχνουν στην περιοχή των "αυγών" τα μάζεψα και τα έβαλα σε μια γενήστρα διχτυωτή και έστρεψα επάνω της το ρεύμα του φίλτρου .

Τα plecos του εν λόγω ενυδρείου ειναι L066 (2, μάλλον ζευγάρι) , L 134 (1) , L 104 (5 αλλά πιτσιρίκια)

και L 002 ( 1) ,,, Φαντάζομαι οτι τα αυγα είναι του King Tiger (L66) ??

Δεν παρατήρησα πάντως επιτήρηση - φύλαξη των αυγών κ.λ.π απο κάποιο πλακόστομο .

Τι κάνω ?? μπορεί να είναι κάτι άλλο εκτός απο αυγά ?? χαλίκια δεν είναι πάντως και είναι ελαφριά

Τα συγχαρητήρια μου και για την φωτογραφία σου που βραβεύτηκε..

Περιμένω νέα ,,

Χρήστος

Για τον Panaque δέν θα έχεις πρόβλημα άν είναι μικρός ακόμα και άν τον βάλεις στο 160 αλλά το 300αρι είναι καλύτερο.Δέν νομίζω να έχεις προβλήματα με τα dwarf panaque που έχεις καθώς έχουν τελείως διαφορετική συμπεριφορά....

Τώρα για τα αυγά που βρήκες ενημέρωνε μας διαρκώς καθώς άν είναι από τα Hypancistrus θα είναι από τις ελάχιστες γέννες στην ελλάδα.Άν μπορείς βάλε φωτό.Τί χρώμα έχουν?

τί άλλα ψάρια έχεις εκεί?

Ευχαριστώ και για τα καλά σου λόγια για την φωτό....

Επειδή είσαι καλό παιδί θα σου φτιάξω μία σπέσιαλ σπηλιά μόλις πάρω σχιστόλιθο για τα Hypancistrus σου. :)

Αλήθεια τί μέγεθος έχουν?

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ για τις πληροφορίες ,,

Οι L066 μου είναι περίπου 10-12εκ.

Ο ένας έχει λευκή κοιλιά και ο άλλος έχει βούλες , παρουσιάζουν και διαφορά στα pectoral fins.

Οπότε φαντάστηκα ποως θα είναι ζευγάρι ,, δεν είμαι και σίγουρος όμως.

Τα αυγά είναι κατάλευκα ,,

Στο συγκεκριμένο ενυδρείο υπάρχουν L66 (2) , L 002 (1) , L 134 (1) , L 104 (5 μικρά - 5εκ) , Atyopsis Mollucensis (7) , Caridina Japonica (5) , SAE (4) , C.Panda (5 μικρά) & C.Loxozonus (1)

Αυτά προς το παρόν >> και έλεγα να βάλω εκει μέσα πρωτα τον Panaque μέχρι τουλαχιστον να μεγαλώσει ανάλογα,,

Μέχρι τώρα ψάχνω στο δίκτυο , συγκεκριμένα ήμουν στο Plecofanatics forum .

Εκει πρόσεξα πως οι L190 , L 191 & L27 παρουσιάζουν ομοιότητες (αν θυμάμαι καλά τα άλλα L) .

Πως θα ξέρω ποιός είνια αυτός που λέω να πάρω όμως ??

Αυτό που πρόσεξα είναι πως στην ουρά τους μερικοί απο αυτούς που βρήκα είχαν ένα διαφανές κομμάτι .

Υπήρχαν και 1-2 που η ουρά τους ήταν solid στο χρώμα ,, περίπου olive-πρασινωπό ....

Ακόμη βρήκα οτι μερικές ποικιλίες του Panaque είνια με γκρίζο χρώμα αντί πράσινο ,,, υπάρχει λόγος να προτιμήσω κάποιο είδος συγκεκριμένα ??? π.χ ο L191 βολεύει μιας και δεν μεγαλώνει τόσο πολύ όσο οι άλλοι ,,, τι λες ??

Σε ευχαριστώ και πάλι ,,, και ευχαριστω και για την σπηλιά

Χρήστος

Σε χαιρετώ για την ώρα και ελπίζω το πρωί να ξαναέχω νέα σου,, (γιατί μάλλον ψωνίζω αύριο)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Δημήτρη και σε όλους ,,

Λοιπόν,, έχουμε update,,

Ζητώντας περισσότερες πληροφορίες μου είπαν οτι ο εν λόγω πιτσιρικάς pleco είναι τελικά ο L 190 και όχι

ο L 027 όπως νόμιζα αρχικά ,, αυτό σημαίνει διαφορετικό σύστημα ποταμού και απο άλλη χώρα (Βενεζουέλα) και φαντάζομαι διαφορετικές συνθήκες και ποιότητα νερού .

Ελπίζω να ταιριάξει καλά με τις ήδη υπάρχουσες καταστάσεις ,,,

Αν έχετε κάτι να μου πείτε ,, προλαβαίνετε - δεν προλαβαίνετε,,, χεχε

Τα λέμε πάλι,,

Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάς για αυτούς που έχει το Water inn,τότε είναι L190 στα σίγουρα...

Κάτι άλλο που πρέπει να ξέρεις για τους μεγάλους Panaque γενικότερα,εκτός από αυτά που ειπώθηκαν είναι οτι πολλοί τρώνε τα πλατύφυλλα φυτά,τους βολβούς των υδρόβιων φυτών και πως το ενυδρείο σου θα γεμίσει ξυλόσκονη... :) Τα φίλτρα θα θέλουν συχνό καθάρισμα και ο βυθός σκούπισμα όλη την ώρα και πάλι θα υπάρχει άφθονη...Μπορεί να σου φαίνεται παράξενο αυτό,καθώς έχεις ήδη 5 άλλους Panaque εκεί μέσα αλλά πίστεψέ με,καμμια σχέση τα μικρά είδη Panaque με τα μεγάλα...Δεν κατηγορώ τους Panaque,έχω Panaque και μικρό είδος και μεγάλο και μάλιστα ο L190 μου είναι το αγαπημένο μου ψάρι και ήταν το ψάρι των ονείρων μου για αρκετά χρόνια,απλά πολλοί απλά δεν αντέχουν την ποσότητα ξυλόσκονη που παράγουν αυτά τα ψάρια και καταλήγουν να τους δώσουν μετά από μερικούς μήνες...

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου φιλε Κώστα,,

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου.

Ναί μιλάμε γισ το ίδιο μαγαζί και επίσης ναι , είναι τελικά L 190 .

Το ρώτησα απο κοντά αλλά το τσεκάρησα και με το σχήμα της οδοντοστοιχίας του .

Και φυσικά ,, τι άλλο,, χεχε ,, τον πήρα,,,,

Μπορώ να πώ ότι το έχω ερωτευτεί αυτό το ψαράκι ,, :)

Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να ξέρω σχετικά με την συμβίωση τους με άλλους pleco ??

Δεν παρατήρησα τίποτε αψιμαχίες μέχρι στιγμής ,, αλλά είναι ίσως νωρίς και ο L 190 panaque είνια ακόμη μικρός,, Τίποτε για την δίαιτά του , κ.λ.π ?

Μια και τον έχεις , θα χαρώ να ακούσω την εμπειρία σου .

Μου άρεσε τόσο πολύ , που σκέφτομαι να πάρω άλλον ένα για το μεγάλο ενυδρείο,,

Θα τσακώνονται μεταξύ τους ?? (οι δύο L190)

Φαντάζομαι θα πέσει πολύ (ο δεύτερος ) αν τον βαλω στο plecotank ? (160lt) όσο είναι μικροί και οι 2 φυσικά.

Mπορώ να βγάλω ίσως μερικούς L104 και να τους μετακομίσω στο μεγάλο ή να τους αντικαταστήσω με L309 Ancistrus Green Spotted ή L260 που έχω στο 300άρι ..

Για δώστε μου μερικές ιδέες για συνδυασμούς τι να βάλω και τι να βγάλω,, ποιοί με ποιούς κ.λ.π

Προς το παρόν είναι πολύ cool και είνια ανεβασμένος σε ένα mongrov μαζί με τους L066 και τον ένα L002 που έχω σε αυτό το tank . Δείχνει κοινωνικός .

Επίσης με την ίδια αγορά πήρα και 2 Clown Botia κυρίως γιατί εχω πήξει στο σαλιγκάρι .

Αυτό με το θέμα της φίλτρανσης έχει πέσει στην αντίληψη μου ,, αλλά τόσο πολύ βρε΄παιδί μου ??

Και απο ποιό μέγεθος (του L190) και πάνω αρχίζει και γίνειταi αντιληπ΄το το πρόβλημα ?

Μπορείς να μου πείς επίσης περίπου τον ρυθμό ανάπτυξης του 190 (στο δικό σου ενυδρείο με τις δικές σου συνθήκες ) δηλαδή εκατοστά ανάπτυξης ανα έτος-εξάμηνο-μήνα (ότι σε βολεύει) και πόσο σου έφτασε μετα απο πόσο χρόνο ?

Έχω διαβάσει διαφορετικά τελικά μεγεθη σε διάφορες ιστοσελίδες ,, πόσο μεγάλο γίνεται τελικά ?? (σε ενυδρείο , όχι στην φύση)

Αυτά ,, νομίζω ότι ήδη σας απασχόλησα αρκετά ,,αλλά είμαι ενθουσιασμένος ,,

Πώς ανεβάζω φωτό ?? για να δείξω το περιβάλλον - tank - ψάρια κ.λ.π ??

Bασικά έψαχνα για L 183 (White Seam) & L 168 και έπεσα επάνω του,,, θα συνεχίσω το ψάξιμο και για αυτούς πάντως ,, δεν ησυχάζουμε ποτέ ,, πάντα ξάγρυπνοι ,, :-0)

Ευχαριστώ και πάλι

Oi πληροφορίες σας μου είναι πολύτιμες ,,

Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

Το ξερα... :)

Είναι νωρίς ακόμα για τσακωμούς,εμένα μετά τα 9εκ+ άρχισε να τα βάζει με άλλα ψάρια...

Όσον αφορά το φαί,είναι ξυλοφάγα ψάρια και στη φύση τρέφονται 99% με ξύλο...Στο ενυδρείο πρέπει να τους προσφέρουμε μαλακά ξύλα διαφόρων είδών και να συμπληρώνουμε τη διατροφή τους με λαχανικά και φρούτα...Καλό είναι να μην τα ταίζουμε συχνά με έτοιμες τροφές αλλά μόνο με λαχανικά και φρούτα...Όλες οι έτοιμες τροφές για αλγοφάγους pleco περιέχουν πολύ παραπάνω πρωτείνη απότι χρειάζονται καθημερινά και πρέπει να λαμβάνουν αυτοί οι pleco με αποτέλεσμα μετά από κάποιο διάστημα να δημιουργούνται προβλήματα με τα εσωτερικά τους όργανα τα οποία τις περισσότερες φορές είναι θανατηφόρα...

Δύο L190 μαζί δεν είναι καλή ιδέα,ακόμα και σε μεγάλη δεξαμενή...Τρεις είναι καλύτερα γιατί μοιράζεται η επιθετικότητα...Να ξέρεις όμως πως θα χρειαστείς κάποια στιγμή μια δεξαμενή 2μέτρων+ για να τους έχεις όταν ενηλικιωθούν...

Οι L104 δεν μετράνε πουθενά...Σιγά το μέγεθος και την επιθετικότητα...

Λοιπόν,οι pleco σου κατατάσσονται σε 4 διαφορετικές ομάδες ανάλογα με τις συνθήκες που θέλουν:

1)Ancistrus L309, Hypancistrus L260, Panaque L002

2)Hypancistrus L66,Peckoltia L134

3)Panaque L104,Panaque L190

4)Chaetostoma

Και οι 4 ομάδες θέλουν διαφορετικές συνθήκες...Αυτοί είναι οι καλύτεροι συνδυασμοί που μπορούν να γίνουν με τους pleco σου από άποψη συνθηκών...

Ναι,είναι πραγματικά πολύ :helpjim: Θα το δεις και μόνος σου ανάλογα με το μέγεθος του ενυδρείου που τον έχεις όταν φτάσει τα 9εκ+...

Οι L190 μεγαλώνουν περί τα 2,5εκ. το χρόνο με καλές συνθήκες...Εμένα έγινε από 3-4εκ. που τον πήρα περισσότερο από 15εκ. σε 3,5χρόνια...Ανυπομονώ να τον δω 20αρη...

Οι L190 φτάνουν τα 30-40εκ. τελικό μέγεθος και στη φύση και στο ενυδρείο...Δεν υπάρχει καμμιά διαφορά και ούτε και θα έπρεπε να υπάρχει...Τα ψάρια στα ενυδρεία μεγαλώνουν όσο και στη φύση αν τους προσφέρεις σωστές συνθήκες...

Φωτό μπορείς να ανεβάσεις χρησιμοποιώντας το ''συνημμένα αρχεία'' όταν απαντάς αλλά και αν θες για καλύτερα γράφεσαι στο photobucket.com τις ανεβάζεις εκεί και κάνεις link με url εδώ... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Κώστα καλησπέρα,,,

Σιγά μην γλύτωνα ,, αφου είναι πραγματικό κουκλί ,, πως να αντισταθώ ??

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες ...

Προς το παρόν στο PlecoTank ύπάρχουν διαφορα είδη απο ξύλα για ροκάνισμα .

Ελπίζω να του αρέσουν χεχε ,,

Γενικά στους Pleco μου δίνω : Hikari Algae Wafers , Ocean Nutrition Algae Wafers, Sera Wels-Chips,

Tetra Plecomin, Tropical Green Algae Wafers, Tropical Pleco's Tabin , Tropical VegeTabin A

Εννοείται οτι δεν τα δίνω ολα μαζί ,, απλά τα δίνω εναλλάξ για να υπάρχει ποικιλία στην γεύση αλλα ίσως και στην ουσία .

Όταν σου είπα οτι το σκέφτομαι για δεύτερο L190 , δεν εννοούσα να τους βάλω μαζί στο ίδιο ενυδρείο .

Αλλού ο ένας και αλλού ο άλλος ,, όμως θα μιλάνε μεταξύ τους με κινητό αν το θέλουν ,, ίσως και με email,,

Δυστυχώς δεν έχω 4 tank για να έχω 4 διαφορετικές συνθήκες για τις 4 ομάδες pleco που προτείνεις .

Μέχρι 2 μπορώ να πάω ,,, φαντάζομαι οτι το μεγαλύτερο θέμα θα είναι για τα Chaetostoma που μάλλον διαφέρουν περισσότερο απο τα άλλα σε συνθήκες και το ίδιο ισχύει για τα Gastromyzon marble μου επίσης.

Οπότε αν έχεις να μου προτείνεις κάτι πρέπει να είναι για 2 ομάδες ,, βλεπεις κάποια ψαράκια τα ειχα πάρει σχεδόν τυφλά στα πολύ πρωτα μου βήματα και τωρα βλέπεις τι γίνεται ,,, αλλά τι να κάνω τώρα ?

Τι είδους λαχανικά και φρούτα αρέσουν στον δικό σου ?? να βάλω καρύδες στο ενυδρείο ? τις ροκανίζουν? κρύβονται μεσα τους ? (έχω μια ήδη, αλλά κρυβεται εκει ο L134), σε τι ξύλο έχουν προτίμηση ?

30-40εκ τελικό μέγεθος ε ? ,, λοιπόν θα τον ποτίζω με ούζο για να μείνει μικρός ,,, (ναι ,, το άκουσα και αυτό,,και καράφλιασα) Αυτές και αν είναι μυστικές γνώσεις ,, κλεμμένες απο αυτούς που φτιάχνουν bonsai μάλλον,,, χεχε

Λοιπόν, σε ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές σου και χαίρομαι που μπορώ να μιλήσω με ανθρώπους

που ασχολούνται σοβαρά με pleco (βαρέθηκα να ακούω να τους λένε "γλειφτες")

Αυτά,,, τα λέμε και πάλι αν δεν σας εχω κουράσει ήδη ,,

Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

χεχεχε από ότι βλέπω είσαι και εσύ τελειωμένος 'πλεκοφανατικός'.... :)

Για λαχανικά θα σου πρότεινα αγγούρι και κολοκύθι με την φλούδα (τρελαίνονται να 'ξύνουν') αλλά φυσικά ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ καλό καθάρισμα/πλύσιμο!

Θα σου πρότεινα να φτιάξεις σπηλιές από σχιστόλιθο ή άλλο παρόμοιο υλικό και να μήν βάλεις καρύδες,και τα ξύλα που θα βάλεις να είναι από 2-3 διαφορετικές ποικιλίες έτσι ώστε να δείς τί του αρέσει να ροκανίζει περισσότερο.

Και όπως είπες ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΛΥΦΤΕΣ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά ,,

Προσπάθησα να βγάλω μερικές φωτό με μια δανεική μηχανή .

Θα δοκιμάσω να τις ανεβάσω ,, αλλά επειδή δεν το έχω ξανακάνει δεν ξερω πως θα φανούν .

Οποτε να μου συγχωρήσετε τιποτε "περίεργα" ή αν πιάνουν πολύ χώρο,,

Περιμένω εντυπώσεις σας ,, και αν μπορείτε να ξεxωρίσετε φύλο στα L066 μου .

Mαλλόν γι αυτό θα χρειαστουν καλύτερες φωτο φαντάζομαι ,,

Οι πρωτες φωτο ειναι απο το Rio 300 και οι δευτερες απο το 160lt Pleco tank

(για να σας προλάβω , το καλοριφερ που φαινεται είναι κλειστο μόνιμα)

Επισης, τι γνωρίζουμε απο συμπεριφορά και compatibility του L200?

με αλλους Pleco ? γενικά ? μπορώ να τον βάλω ? σε ενα απο τα 2 tank ? ποιοί με ποιους ?

χεχε ,, τα αιώνια ερωτήματα ,,

Απο οτι είδα sto Planetcatfish υπαρχουν δυο L200 : Baryancistrus demantoides & Hemiancistrus subviridis

Ποιό είδος είναι πιο κατάλληλο (για μένα) ?

Εδω τι συνήθως υπάρχει ? ο Υδρόκοσμος μου είπε οτι έχει L200 , αλλά ποιό είδος ?

post-5222-1201696655_thumb.jpgpost-5222-1201696834_thumb.jpgpost-5222-1201696852_thumb.jpg

post-5222-1201696912_thumb.jpgpost-5222-1201696931_thumb.jpgpost-5222-1201696947_thumb.jpg

Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά ,,

Προσπάθησα να βγάλω μερικές φωτό με μια δανεική μηχανή .

Θα δοκιμάσω να τις ανεβάσω ,, αλλά επειδή δεν το έχω ξανακάνει δεν ξερω πως θα φανούν .

Οποτε να μου συγχωρήσετε τιποτε "περίεργα" ή αν πιάνουν πολύ χώρο,,

Περιμένω εντυπώσεις σας ,, και αν μπορείτε να ξεxωρίσετε φύλο στα L066 μου .

Mαλλόν γι αυτό θα χρειαστουν καλύτερες φωτο φαντάζομαι ,,

Οι πρωτες φωτο ειναι απο το Rio 300 και οι δευτερες απο το 160lt Pleco tank

(για να σας προλάβω , το καλοριφερ που φαινεται είναι κλειστο μόνιμα)

Επισης, τι γνωρίζουμε απο συμπεριφορά και compatibility του L200?

με αλλους Pleco ? γενικά ? μπορώ να τον βάλω ? σε ενα απο τα 2 tank ? ποιοί με ποιους ?

χεχε ,, τα αιώνια ερωτήματα ,,

Απο οτι είδα sto Planetcatfish υπαρχουν δυο L200 : Baryancistrus demantoides & Hemiancistrus subviridis

Ποιό είδος είναι πιο κατάλληλο (για μένα) ?

Εδω τι συνήθως υπάρχει ? ο Υδρόκοσμος μου είπε οτι έχει L200 , αλλά ποιό είδος ?

post-5222-1201696655_thumb.jpgpost-5222-1201696834_thumb.jpgpost-5222-1201696852_thumb.jpg

post-5222-1201696912_thumb.jpgpost-5222-1201696931_thumb.jpgpost-5222-1201696947_thumb.jpg

Χρήστος

Μιά χαρά είναι οι φωτό απλά άν μπορείς βάλε κοντινότερες από τα L66.Τα αυγά τί έγιναν????

Για τα L200 μπορείς να διαβάσεις αυτό: 2005_Werneke_etal.pdf

Για το ποιά ψάρια έχει το εν λόγο μαγαζί θα σου απαντήσει ο Κώστας μιά ς και τα έχει δεί από κοντά.... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Δημήτρη ,,

Σε ευχαριστώ για το αρχειάκι για τα L200 ,, διάβασα και το άρθρο σου στο Planetcatfish για τις σπηλιές .

Απο ότι διάβασα όμως βλέπω οτι ο L200 δεν τα πάει καλά με άλλους Pleco και επειδή εγω μάλλον έχω πιο πολλούς απο οτι θάπρεπε δεν ξέρω τελικά να είναι καλή επιλογή .

Και βέβαια οι Baryancistrus είναι και ευαίσθητοι στις αλλαγές περιβάλλοντος κ.λ.π όπως λένε .

Αααα,,, έχω νέα ,, αμάρτησα ,, (ναί , ξανά)

Πήρα και άλλον L190 για το 300άρι ,,, πολύ μου άρεσε αυτό το ψαράκι,, πολύ σου λέω,,

Και ,, δυστυχώς ,, σήμερα που πήγα ο ανυποψίαστος να αγοράσω ένα reflector για τις λάμπες μου και μιά ακτινική μπλέ ,,>>> τσακκκκκ ,,, βγήκα χωρίς να το καταλάβω με ένα kubotai , ενα Lozozonus και ναι,,, ένα πιτσιρικά κούκλο L190 ,,,, πωπω ζημιά ο άνθρωπος ,,, αυτα παθαίνουν οσοι έχουν αδύνατη φύση,,,

Εν πάσει περιπτώσει,,, βρήκα και ενα super καταπληκτικό mangrov (μεγάλο-ώραίο) και το έβαλα και αυτό στο 300άρι,,, (έπονται φωτό) . Όλα καλά ,,

Χμμμμμ,, τελικά τα "αυγά" δεν ήταν αυγά,,,, μην γελάσεις ,, αλλά μάλλον ήταν απο το υπόστρωμα,,, αλλά τέτοια " αυγά" πρωτη φορα είχα δεί , οπότε θεωρείται οτι δικαιολογούμαι ??

Θα είμαι καλό παιδί ,, δεν θα το ξανακάνω,,,

Έχω βάλει και νυκτερινό φωτισμό για να μπορώ επιτέλους να τους βλέπω και λιγάκι,,, ,,, και στα 2 βασικά ενυδρεία

Λοιπόν πάω για νανι,, τα λεμε απο αύριο,,,

Καληνύχτα

Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μονο 2 ενυδρεία έχεις;Δεν έχεις 3;Αν έχεις 2 μόνο,τότε προφανώς οι τρεις πρώτες κατηγορίες που σου είπα πάνε μαζί στη μεγαλύτερη δεξαμενή και τα Chaetostoma με τα Gastromyzon μόνα τους...Αν έχεις 3 διαθέσιμα ενυδρεία(δηλ. εννοούσες 3 χωρίς τα Chaetostoma/Gastromyzon),τότε οι 2 πρώτες κατηγορίες συμπτίσσονται άνετα και πάνε μαζί ενώ οι 3 και 4 πάνε η κάθε μια χώρια σε ένα ενυδρείο...Φυσικά η 3η πάει στο μικρότερο μια και το τελικό μέγεθος και των δυο είναι πολύ μικρό...Το πρόβλημα με αυτόν τον χωρισμό στην περίπτωσή σου είναι οτι τώρα πλεον έχεις 2 L190...Αυτοί ή πρέπει να μπουν στην 300αρα αργά ή γρήγορα ή να χωριστούν σε 2 δεξαμενές...Αν μπουν στην 300αρα,η 160αρα είναι πολύ μικρή για τις κατηγορίες 1 και 2.Αν χωριστούν,τότε πλεον δεν υπάρχει λόγος οι κατηγορίες 1 και 2 να πάνε μαζί,απλά σπάει η 3η...

Τώρα,αν βάλεις και 3ο L190,τότε είναι μονόδρομος στην 300αρα να υπάρχουν τουλάχιστον 2 L190 και επειδή ο αριθμός δυο δεν είναι ποτέ καλός με επιθετικά ψάρια,καλύτερα να πάνε και οι 3 εκεί...Να ξέρεις πάντως πως σύντομα θα έχεις μεγάλο πρόβλήμα ξυλόσκονης εκεί μέσα...Οπότε βάζεις και τους L104 μαζί τους και το κάνεις ξυλουργείο...Οπότε σε βλέπω για πολύ συχνούς καθαρισμούς φίλτρων και εβδομαδιαίο σκούπισμα βυθού σε εκείνο το ενυδρείο...Όλα αυτά θέλουν σκέψη από μέρος σου για να αποφασίσεις,κάθε ένας συνδυασμός έχει τα θετικά και τα αρνητικά του...Το να πάνε και οι 3 L190 μαζί θα είναι το καλύτερο για το θέμα της επιθετικότητας αλλά αυτό θα σου αφήσει τα υπόλοιπα στριμωγμένα στο 160αρι που κατα την γνώμη μου είναι πολύ μικρό για όλα τα υπόλοιπα μαζί...

Τώρα,όσον αφορά τους L200,δεν έχουν πρόβλημα όσον αφορά την επιθετικότητά τους προς τους άλλους pleco,συνήθως περιορίζονται σε μεταξύ τους πειράγματα τα οποία όμως σε ένα σωστού μεγέθους ενυδρείο δεν οδηγούν σε τραυματισμό και δεν ενοχλούν...Φυσικά,όποιος pleco περάσει από την κρυψώνα τους θα διωχθεί και γιαυτό χρειάζεται πληθώρα κρυψώνων και μεγάλες συστάδες από ξύλα...

Τώρα στα ειδικά για το κάθε είδος,οι Hemiancistrus subviridis γίνονται 30εκ. τελικό μέγεθος ενώ οι Baryancistrus demantoides μόνο 15-20εκ...Αυτή είναι η πιο σημαντική μακροχρόνια διαφορά τους καθώς εμφανησιακά,και οι δύο είναι πανέμορφοι...Φυσικά έχουν διαφορετικό γενικό σχήμα,διαφορετικό τόνο χρωματισμού,κτλ. Οι Hemiancistrus subviridis είναι πάντοτε πιο διαθέσιμοι από τους Baryancistrus demantoides αλλά είναι και αυτοί με το μεγαλύτερο τελικό μέγεθος...Λαμβάνοντας υπόψη το τελικό μέγεθος των L190 που έχεις και βάζοντας και μερικούς τέτοιους,το έκλεισες το 2μετρο από τώρα...

Η ευαισθησία των Baryancistrus είναι σχετική,όλα εξαρτόνται από την εμπειρία...Προσωπικά τους Baryancistrus γενικά τους θεωρώ το ίδιο εύκολα ψάρια με τους Hemiancistrus subviridis...

Τώρα για σένα,το πρόβλημα είναι οτι ήδη με το ζόρι βολεύεις τους υπάρχοντες από θέμα χώρου,πως να βάλεις και άλλους;Τώρα αν ο χώρος βρίσκεται και έχεις την 300αρα ελέυθερη για τους L190 και τους L104,πιο κατάλληλοι είναι οι Baryancistrus από θέμα μεγέθους και μόνο...

Οι L200 που έφερε πρόσφατα ο Υδρόκοσμος είναι όλοι Hemiancistrus subviridis...4 έφερε,έχω πάρει τον έναν εδώ και 2 βδομάδες οπότε μένουν 3...Ίσως πάρω άλλον έναν αλλά μάλλον θα περιμένω για μελλοντική παραγγελεία των ίδιων ψαριών καθώς και ενώς group ενήλικών Baryancistrus demantoides που θέλω...

Link to comment
Share on other sites

Κώστα καλημέρα,,,

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πολυτιμες πληροφορίες σου.

Φυσικά με άφησαν πιο μπερδεμένο απο πρίν ως προς το τι να κάνω,, χεχε

Έχουμε και λέμε ,,

Δεν παίζει ο L002 μαζί με τους 104 & 190 ?? είχα αυτήν την απορία ,, όλοι οι Panaque μαζί δηλαδη .

Full Panaque tank ??

Να κάνω επαγγελματικό ξυλουργείο δηλαδή ,, όχι τίποτε ερασιτεχνικά πράγματα και μισές δουλιές,,, :-)

Δέχομαι πιέσεις για να αποδεσμεύσω τον ένα 190 ίσως σε ανταλλαγή με ενήλικα L066 ,,,

Οπότε ίσως αυτό να βολέψει τελικά ,, γιατί απο ότι κατάλαβα ,, ή πρέπει να έχω 1 ή 3 L190 (τουλάχιστον για το ιδιο tank) σωστά ??

Αν και πιστεύω οτι θα αργήσει πολύ να φτάσει σε τέτοιο μέγεθος όπου θα είνια απαραίτητο να πάνε και οι 2 στο 300άρι ,, ,, σύμφωνα με τον σχετικά αργό ρυθμό ανάπτυξης που έχουν ...

Λοιπόν θα τον μετράω με παχύμετρο ,, μάλλον καλύτερα με μικρόμετρο για να δώ πόσο μεγαλώνει,, χεχε

Αν βρείς πουθενά L200 Baryancistrus demantoides πες μου,,,, ίσως να έχω κάνει τίποτε ανακατομές πλυθησμού .. ή ακόμη χειρότερο αγορά και αλλου ενυδρείου,,,,, να δω που θα μείνει να κοιμάμαι τελικά ,, ίσως μέσα σε κανένα ενυδρείο μαζί με τα ψάρια,,, χεχε ,, απαπαπα ,, δεν το γλυτώνω το διαζύγιο,,,,,

Τα λέμε πάλι,,,, και ευχαριστώ ξανά

Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...