Jump to content

40 Gapakia... και τωρα τι κανουμε?


exotic

Recommended Posts

:) Ειχα αγορασει 2 γκαστρωμενες γκαπινες πριν λιγες μερες.Σημερα απο της 3 μμ μεχρι 8μμ αυτη μου γεννησε 40 μωρα.Ισα ισα που προλαβα και την εβαλα στην γεννιστρα.Τωρα ολα ειναι εκει μεσα. Η γεννιστρα ειναι περιπου 1,5 λιτ.Γινεται να μεγαλωσουν εκει μεσα ή θα χρειαστω αλλο ενυδρειο?

Ευχαριστω και μπραβο στο forum :helpjim:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στα δωδεκάννησα! Από ποιό νησί είσαι φίλε?

Εδώ η λύση στο πρόβλημά σου και εννοείται ό,τι θες ξαναρωτάς. :)

GUPPY

Link to comment
Share on other sites

Απο τη Ροδο!Και εγινα μαμα και ανυπομωνω να μεγαλωσουν.Και ειμαι η κορη του χρηστη :)

Link to comment
Share on other sites

Απο τη Ροδο!Και εγινα μαμα και ανυπομωνω να μεγαλωσουν.Και ειμαι η κορη του χρηστη

Υβοννη

Ευχαριστω viciouscircle

Αν καταλαβες ειμαστε ολη η οικογενοια μπλεγμενη εδω μεσα.

Εχει πεσει πολυ διαβασμα στο Forum σας τις τελευταιες μερες, και τωρα ο αγωνας δικαιωνεται.

Με ενα νεκρο Αρλεκινο την δευτερη μερα που τον εβαλα, και εναν νεκρο Ξιφοφορο την τριτη μερα εισαγωγης του.

Ισως λιγο αστρωτο το ενυδρειο, βιασυνη για γεμισμα του ενυδρειου με ψαρια, (μπηκαν 16 ψαρια σε μια εβδομαδα), και πολυ απειρια...

Ολα καλα, για την ωρα, αλλα θα πεσουν πολλες ερωτησεις στην πορεια, το μονο σιγουρο.

Γιωργος

Link to comment
Share on other sites

:helpjim: Ειχα αγορασει 2 γκαστρωμενες γκαπινες πριν λιγες μερες.Σημερα απο της 3 μμ μεχρι 8μμ αυτη μου γεννησε 40 μωρα.Ισα ισα που προλαβα και την εβαλα στην γεννιστρα.Τωρα ολα ειναι εκει μεσα. Η γεννιστρα ειναι περιπου 1,5 λιτ.Γινεται να μεγαλωσουν εκει μεσα ή θα χρειαστω αλλο ενυδρειο?

καλο θα ειναι να μην χρησιμοπιιουμε τις γεννηστρες του εμποριου γιατι τις περισσοτερες φορες στρεσαρουν τα ψαρακια μας.

καλο θα ειναι να υπαρχει ενα μικρο ενυδρειακι πχ 10-15 λιτρων οπου εκει μπορουν να μπουνε οι ετοιμογεννες,,, :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και συγχαρητήρια για τα μωράκια σου. Η μία λύση που έχεις είναι αυτή που σου πρότεινε ο κλαζ. Στη γεννήστρα μπορούν να μείνουν για λίγες μέρες μέχρι να δεις τί θα κάνεις. Για περισσότερο δε θα στο πρότεινα, γιατί θα δεις και μόνος σου ότι θα έχεις συνέχεια απώλειες, ώσπου θα μείνουν ελάχιστα ή και κανένα. Ο λόγος είναι ότι το νερό της γεννήστρας δεν ανανεώνεται σωστά και έχουμε έλλειψη οξυγόνου ή και αύξηση αμμωνίας κτλ. Η άλλη λύση σας είναι(εφόσον το ενυδρείο έχει μπόλικες κρυψώνες και όχι μεγάλα ψάρια) να τα αφήσετε στο κυρίως ενυδρείο μαζί με τους ενήλικες και δε θα έχουν πρόβλημα, αρκεί όπως είπα να μπορούν να κρύβονται εύκολα.

Ελπίζω να βοήθησα. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδια,, 45 μερες τα εχω μεσα στη γεννηστρα, αλλα ειναι 15cm, και αλλα, 8cm.

Εχασα 6-7 μωρα, τα οποια εδειχναν αδυναμα, αλλα μεσα στον πρωτο μηνα. 15 μερες τωρα, ολα καλα. Το προβλημα, ειναι μια καφε αλγη που αρχισε στα τοιχωματα της γενηστρας, και τωρα απλωνεται και σε μερικα αλλα σημεια. 120 λιτρα, 11ψαρια 3 ποντων, και 30 μωρα περιπου. Ετοιμαζω ενα αλλο 120 λιτ. για να τα μοιρασω, και να δωσω μερικα σε φιλους. Τι να κανω με την αλγη? θερμ. 25, μετρησεις, οκ. αλλαγες ανα 15 μερες 35%

post-6571-1205480720_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...