Jump to content

βοηθεια για δισκους!!!


antonis t83

Recommended Posts

γεια σε ολους!! θα ηθελα να με βοηθησετε στο εξης... πριν λιγες μερες πηρα δωρο στην κοπελα μου ενα ενυδρειο 100 λιτρων (τι καλος που ειμαι) κ πηγαμε σε ενα pet shop να διαλεξει ψαρια ωστε αναλογα να στησουμε το ενυδρειο... φυσικα κ διαλεξε τους δισκους. το κακο ειναι οτι η περιοχη εχει πανω απο 7,5ph. κ εγω δεν γνωριζω πολλα γιαυτους. τι φαρμακο χρειαζεται για να ριξω το ph? χρειαζεται οπωσδηποτε αντ οσμοση?? πολλες αποριες !!! :) help!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

κατ'αρχας φιλε μου το ενυδρειο ειναι πολυ μικρο για δισκους...!!!!

επισης σαφως και χρειαζεται αντιστροφη οσμωση για να μαλακωσει το νερο ,αλλα και χρηση διοξειδιου για την σταθεροτητα του πεχα.

τα ζουμια που αναφερεις μονο μπερδεμα και στρες θα φερουν στα ψαρια σου και τιποτε αλλο....

εκτος απο το διαβασμα πουπρεπει νακανεις,εγω θα σου συνιστουσα να πας πισω τα ψαρια,γιατι ουτε ετοιμος εισαι,ουτε ΣΤΡΩΜΕΝΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΧΕΙΣ....!!

πρεππει πρωτα να στρωσεις τοενυδρειο σου και μετα να βαλεις ψαρια,πολυ περισσοτερο δε να βαλεις για πρωτα ψαρια δισκους σε αστρωτο ενυδρειο....

ειναι θεμα χρονου να τα χασεις....

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΠΑΣ ΠΙΣΩ,και να ξεκινησεις να στρωσεις το ενυδρειο σου χωρις ψαρια....

Link to comment
Share on other sites

καταρχας ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση. δεν τους πηρα εννοουσα γιατι ηξερα οτι θα επρεπε πρωτα να το στρωσουμε αναλογα για να μην τους χασουμε. βεβαια μας εξηγησε κ ο κυριος που ειχε το μαγαζι για τις δυσκολιες του ειδους...

Link to comment
Share on other sites

κ επισης σιγουρα δεν θα φροντιζω εγω αυτο το ενυδρειο. εχω αρκετα δικα μου κ ισα που προλαβαινω. θα μου προτεινες κατι πιο ευκολο κ ομορφο για να κανουμε μια αρχη στο ενυδρειο της αφου βεβαια το στρωσουμε πρωτα.

Link to comment
Share on other sites

οκ.εκανες το σωστο.πρωτα μαθαινουμε και στο τελος προμηθευομαστε τα ψαρια....

οπως λοιπον προειπα,πρωτα στρωνουμε το ενυδρειο μας,καιμμετα τα υπολοιπα.

δυσυχως τα λιτρα σου ειναι ακαταλληλα για νδισκους,και θα πρεπει να βρεις αλλα ψαρακια γιοα να αχοληθεις(απο τη στιγμη που ηδη εχεις το ενυδρειο).

η αντιστροφη οσμωση για τα περισσοτερα σου ψαρακια θα κανει καλο,γιατι τα περισσοτερα τροπικα ψαρακια θελουν ουδετερο προς μαλακο νερακι,εκτος απο τα ζωοτοκα και τις γνωστες κιχλιδες των 2 μεγαλων λιμνων(μαλαου-ταγκανικα)που αυτα θελουν σκληρο νερακι....

εδω μεσα θα βρεις ολες τις απαντησεις στις ερωτησεις σου,καθως και πολυ υλικο για το ξεκινημα ενος νεου ενυδρειου(αρθρα).

καλη συνεχεια.....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ο Heiko ανέφερε πως για δίσκους εκτροφής μπορούμε να τους έχουμε σε νερό δικτύου... :)

Στα υπόλοιπα συμφωνώ με τον φίλτατο Κλαζ! :helpjim:

Link to comment
Share on other sites

οι δισκοι εκτροφης μπεινουν σε νερο δικτιου αλλα αυτο ισχυει αμα οι συγκεκριμενοι δισκοι εχουν εκτραφει στο ιδιο δικτυο με το δικο σου,αλλα αυτο μαλλον αποριπτετε αμα ο εκτροφεας χρησημοποιη οσμοση

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ο Heiko ανέφερε πως για δίσκους εκτροφής μπορούμε να τους έχουμε σε νερό δικτύου... :helpjim:

σαφως και ισχυει κατι τετοι αλλα για πελλα και θεσ/νικη οπου και το νερο μας ειναι μονο για αφρικανες...!!!!!,δυστυχως οχι.....εδω μιλαμε οτι η χρηση αο ειναι μονοδρομος.... :)
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα εδω γερμανια που το πεχα ειναι 7,5+ και η σκληροτητα αστα να πανε,εκτρεφουν δισκους σε αυτο το νερο και φαινοντε μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα εδω γερμανια που το πεχα ειναι 7,5+ και η σκληροτητα αστα να πανε,εκτρεφουν δισκους σε αυτο το νερο και φαινοντε μια χαρα

μιλας με ακριβη στοιχεια....?

αυτο που εγω τουλαχιστο γνωριζω ειναι πχ οτι οι δισκοι του Stendker εχουν ενα πεχα της ταξης του 7-7,2,αλλα απο σκληροτητες ειναι αρκετα χαμηλα...τουλαχιστον κατω απο 10GH...

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα ομως υπαρχουν δισκοι που βρισκονται σε πολυ χειροτερα ενυδρεια αποτι ενα ενυδρειο 100 λιτρων που το ph του ειναι 7,5...

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα ομως υπαρχουν δισκοι που βρισκονται σε πολυ χειροτερα ενυδρεια αποτι ενα ενυδρειο 100 λιτρων που το ph του ειναι 7,5...

ναι,αλλα εμεις πρεπει να κοιταμε το βελτιστο,και οχι να εχουμε τετοιου ειδους παραδειγματα......

γενικως το συμπερασμα ειναι περισσοτερο η σταθεροτητα των συνθηκων και μετα το αν εχουμε πεχα 7 η 7,5...

**μιλαω παντα για δισκους εκτροφης ασφαλως...

Link to comment
Share on other sites

ναι,αλλα εμεις πρεπει να κοιταμε το βελτιστο,και οχι να εχουμε τετοιου ειδους παραδειγματα......

γενικως το συμπερασμα ειναι περισσοτερο η σταθεροτητα των συνθηκων και μετα το αν εχουμε πεχα 7 η 7,5...

**μιλαω παντα για δισκους εκτροφης ασφαλως...

Το νερό δικτύου θα δώσει σταθερότητα συνθηκών! Μόνο αν το ζητούμενο είναι η αναπαραγωγή μιλάμε για Α/Ο και χαμηλές σκληρότητες! :helpjim:

Τουλάχιστον προσωπικά αυτό αποκόμισα από το σεμινάριο... :)

(για δίσκους εκτροφής πάντα)

Έγινε επεξεργασία - Genirous
Link to comment
Share on other sites

Το νερό δικτύου θα δώσει σταθερότητα συνθηκών! Μόνο αν το ζητούμενο είναι η αναπαραγωγή μιλάμε για Α/Ο και χαμηλές σκληρότητες! :bowdown:

Τουλάχιστον προσωπικά αυτό αποκόμισα από το σεμινάριο... :helpjim:

(για δίσκους εκτροφής πάντα)

ναι γιωργο μου ,συμφωνω σε ολα,αλλα εγω προσωπικα εχω καταγραψει πανω απο 5 αλλαγες στα χαρακτηριστικα του νερου της βρυσης μου τον τελευταιο χρονο...!!!!!

σαφως και δεν ξερω αν συμβαινει το ιδιο σε ολες τις βρυσες στην ελλαδα ,αλλα στο σπιτι μου συμβαινει,και αυτο μου δειχνει οτι πρεπει να ειμαι ιδιαιτερα προσεχτικος,ιδιαιτερα δε ,σε περιπτωση οπου κανω μιξη νερου αο με νερο δικτυου...

αν γνωριζουν και καποιοι φιλοι χομπιστες αυτο που εχω καταγραψει εγω(αλλαγες συνθηκων) στο νερο του δικτυου μου,μπορει να το αναφερει... :)

Link to comment
Share on other sites

Γενικα δεν ξερουμε που ειναι οι πομωνες,,τις τοποθεσειες τους!εδω στην λαρισα εχουν δεν ξερω και εγω ποσες,,

οι περισσοτερες ειναι εξω απο την πολη σε χωρια κ.τ.λ.επομενως αφου ειναι σε χωρια θα υπασχουν και χωραφια επομενως και πολλα νιτρικα κ.τ.λ. απο τα φαρμακα και τα λιπασματα που ριχνουν στις καλλιεργειες!!εγω μενω 5 χλμ απο την πολη και το νερο του δικτυου ειναι απο λαρισα,,,αλλα ελα που καμια φορα ριχνουν και νερο απο την πομωνα του χωριου μου ,γιατι λεει οτι καμια φορα το νερο απο την λαρισα δεν φτανει για της αναγκες του χωριου!και το νερο μια ετσι μια γιουβετσι...γιαυτο εχω α/ο και μενω ησυχος!!! :):helpjim:

Link to comment
Share on other sites

μιλας με ακριβη στοιχεια....?

αυτο που εγω τουλαχιστο γνωριζω ειναι πχ οτι οι δισκοι του Stendker εχουν ενα πεχα της ταξης του 7-7,2,αλλα απο σκληροτητες ειναι αρκετα χαμηλα...τουλαχιστον κατω απο 10GH...

με ακριβη στοιχεια απο φιλο μου εκτροφεα,αλλα τους κανειμ αλλαγες νερου γυρω στα 10%καθε μερα

Link to comment
Share on other sites

με ακριβη στοιχεια απο φιλο μου εκτροφεα,αλλα τους κανειμ αλλαγες νερου γυρω στα 10%καθε μερα

ετσι ναι... :bowdown: ,το ειχα δοκιμασει και εγω στο παρελθον με καταπληκτικα αποτελεσματα.

δυστυχως ομως το σταματησα λογω των υπερογκων λογαριασμων νερου...... :helpjim::)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...