Jump to content

Yπάρχουν φωτογραφίες βιοτόπου Guppy ;


chrisx

Recommended Posts

Αν και το έψαξα λίγο το θέμα δεν βρήκα κάτι ικανοποιητικό. Έχει κάποιος κανένα link για να δω φωτογραφίες κάποιου βιοτόπου guppy (θέλω να δείχνουν την κατάσταση κάτω από το νερό) ή έστω ένα σωστά στημένο βιοτοπικό tank για guppy ;;

Link to comment
Share on other sites

χρηστο αν ισως δεν εχεις δει το παρακατω αρθρο,να σου δωσει καποια βοηθεια.....

ΓΚΑΠΙΣ :)

Link to comment
Share on other sites

Το έχω βρε Κώστα αλλά δεν με βοηθάει αρκετά στο σκέλος του βιοτοπικού. Θεωρούσα ότι πολύ εύκολα θα έβρισκα μια φωτογραφία από κάποιον βιότοπό τους (να δείχνει κάτω από το νερό) αλλά το μόνο που βρήκα ήταν κάτι σαν αυτό : http://www.goodeids.com/modules.php?name=N...cle&sid=123

Μετά άρχισα αναζήτηση για βιοτοπικό ενυδρείο των guppy και εκεί άρχιζουν τα γέλια !!! Δεν μπορείς να φανταστείς τι αμερικανιές είδαν τα μάτια μου...

Αυτός είναι και ο λόγος που το ρωτάω, αν θυμάται κάποιος κάποιο link...

Link to comment
Share on other sites

Αν ανατρέξεις στην Fishbase στα Guppy και στα links για Ecology & Ecosystems θα δείς περιγραφικά στοιχεία και που συναντάται.

Μπορείς να ψάξεις μετά για στοιχεία των βιτόπων ξεχωριστά και να διαλλέξεις κάτι που σου αρέσει.

Το συμπέρασμα που συνάγεται από αυτά είναι ότι στους πρισσότερους βιότοπους υπάρχει μεγάλη ροή νερού, στρογγυλεμένες πέτρες (ρυάκια-ποτάμια) πολλά φυτά για κρυψώνες και πράσινη άλγη (χορταριασμένες πέτρες κλπ) άρα ρηχά νερά με έντονο φως.

Έκανα μια προσπάθεια παλαιότερα αν σε βοηθάει επισυνάπτω μερικές φωτό.

post-5311-1201374205_thumb.jpg

post-5311-1201374230_thumb.jpg

post-5311-1201374379_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το συμπέρασμα που συνάγεται από αυτά είναι ότι στους πρισσότερους βιότοπους υπάρχει μεγάλη ροή νερού, στρογγυλεμένες πέτρες (ρυάκια-ποτάμια) πολλά φυτά για κρυψώνες και πράσινη άλγη (χορταριασμένες πέτρες κλπ) άρα ρηχά νερά με έντονο φως.

Περίπου σε αυτά έχω καταλήξει κι εγώ, (θα πρόσθετα και κάποια ξύλα-ρίζες σε 1-2 βίντεο έχω δει, το οποίο ανααφέρεται και σε πολλά site). Eπίσης αναφέρουν για ψηλά φυτά, που επιπλέουν στην επιφάνεια - φαίνονται σε φωτογραφίες βιοτόπων να καλύπτουν την επιφάνεια, άλλωστε είναι και απαιτούμενο για την επιβίωση των μικρών από τις γέννες. Δεν έχω καταλήξει αν ταιριάζει καλύτερα άμμμος ή χαλίκι;

Έκανα μια προσπάθεια παλαιότερα αν σε βοηθάει επισυνάπτω μερικές φωτό.

Πολύ καλή η προσπάθεια, κάτι τέτοιο προσανατολίζομαι να ετοιμάσω, γιατί τα καημένα τα είχα πάντα παραμελημένα κι όμως ποτέ δεν με απογοητεύσανε (άσε που μου αρέσουνε κιόλας)

Σε ευχαριστώ για το post και τα links

Link to comment
Share on other sites

Περίπου σε αυτά έχω καταλήξει κι εγώ, (θα πρόσθετα και κάποια ξύλα-ρίζες σε 1-2 βίντεο έχω δει, το οποίο ανααφέρεται και σε πολλά site). Eπίσης αναφέρουν για ψηλά φυτά, που επιπλέουν στην επιφάνεια - φαίνονται σε φωτογραφίες βιοτόπων να καλύπτουν την επιφάνεια, άλλωστε είναι και απαιτούμενο για την επιβίωση των μικρών από τις γέννες. Δεν έχω καταλήξει αν ταιριάζει καλύτερα άμμμος ή χαλίκι;

Πολύ καλή η προσπάθεια, κάτι τέτοιο προσανατολίζομαι να ετοιμάσω, γιατί τα καημένα τα είχα πάντα παραμελημένα κι όμως ποτέ δεν με απογοητεύσανε (άσε που μου αρέσουνε κιόλας)

Σε ευχαριστώ για το post και τα links

Παρακαλώ, το θέμα είναι να σε βοήθησαν.

Το πιο κατάλληλο για την επιφάνεια είναι Ceratophyllum demersum με συχνό κλάδεμα γιατι αναπτύσεται πολύ γρήγορα και σκοτεινιάζει το ενυδρείο.

Στους βιότοπους με μεγάλη ροή νερού δεν θα συναντήσεις άμμο. Σε πολλούς έχει σκέτες πέτρες. Βέβαια επειδή έχουν μεταφερθεί και σε ελώδεις περιοχές για καταπολέμιση των κουνουπιών όλα παίζουν. Εξαρτάται τι άλλα ψάρια θα βάλεις και το προσωπικό σου γούστο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πω ότι τα Guppy δεν έχουν συγκεκριμένο βιότοπο. Στην φύση υπάρχουν σε τρεχούμενα νερά, σε ήρεμα νερά, μέχρι και σε στάσιμα και σε υφάλμυρα νερά. Σε θερμοκρασίες 20-30+ , και σε ph από 6-8,5.

Με απλά λόγια ότι ενυδρείο και να κάνεις για τα Guppy θα είναι βιοτοπικό.

Link to comment
Share on other sites

Το πιο κατάλληλο για την επιφάνεια είναι Ceratophyllum demersum

Nαι, κερατόφυλλο θα έχω

Στους βιότοπους με μεγάλη ροή νερού δεν θα συναντήσεις άμμο. Σε πολλούς έχει σκέτες πέτρες. Βέβαια επειδή έχουν μεταφερθεί και σε ελώδεις περιοχές για καταπολέμιση των κουνουπιών όλα παίζουν. Εξαρτάται τι άλλα ψάρια θα βάλεις και το προσωπικό σου γούστο.

ΟΚ άρα αφήνω χαλίκι και γλυτώνω τις φασαρίες :) . Άλλα ψάρια δεν θα έχω, μόνο guppάκια.

Εγώ θα πω ότι τα Guppy δεν έχουν συγκεκριμένο βιότοπο. Στην φύση υπάρχουν σε τρεχούμενα νερά, σε ήρεμα νερά, μέχρι και σε στάσιμα και σε υφάλμυρα νερά. Σε θερμοκρασίες 20-30+ , και σε ph από 6-8,5.

Με απλά λόγια ότι ενυδρείο και να κάνεις για τα Guppy θα είναι βιοτοπικό.

Ναι Χρήστο δεν διαφωνώ, αλλά η αρχική μου ερώτηση έχει να κάνει με το ότι δεν είχα δει photo ή έστω ένα βιοτοπικό tank συγκεκριμένης περιοχής (πχ συγκεκριμένου ποταμού από Venezuela , Trinidad, Barbados, ή από Βόρεια Αμερική ή από Ασία ή από Αφρική κλπ).

Link to comment
Share on other sites

...

Ναι Χρήστο δεν διαφωνώ, αλλά η αρχική μου ερώτηση έχει να κάνει με το ότι δεν είχα δει photo ή έστω ένα βιοτοπικό tank συγκεκριμένης περιοχής (πχ συγκεκριμένου ποταμού από Venezuela , Trinidad, Barbados, ή από Βόρεια Αμερική ή από Ασία ή από Αφρική κλπ).

Χρήστο αποφάσισε να φτιάξεις ένα βιότοπο Rio Negro και θα δεις αρκετές φωτογραφίες!!! :helpjim::)
Link to comment
Share on other sites

Χρήστο αποφάσισε να φτιάξεις ένα βιότοπο Rio Negro και θα δεις αρκετές φωτογραφίες!!! biggrin.gif wootwoot.gif

Xαχαχα, αυτό θέλω να το αποφύγω γιατί εκεί δεν θα έχω καμία τύχη συγκρινόμενος με σένα... :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...