Jump to content

επιθετικη συμπεριφορα απο Angel Fish


swarpucca

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια... :)

αγορασα ενα ενυδρειο πριν 20 μερες 60lt περιπου, εχω βαλει ολα τα σχετικα, φιλτρο, αερα, χαλικια, διακοσμηση, φυτα και εβαλα 2 Αngel fish την ιδια μερα, το ενα ειναι μικροτερο σε μεγεθος και ειναι απ΄οτι ξερω Gold Veil, το οποιο εδω και 2 μερες εχει γινει επιθετικο προς το αλλο (Marble Veil) που ειναι και μεγαλυτερο (οχι πολυ) του τσιμπαει συνεχεια τα πτερυγεια και κανουνε αγωνες δρομου μεσα στο ενυδρειο και αυτο το κακομοιρο ολο κρυβεται και βγαινει μονο για φαγητο.

HELP!!!!!!!, τι να κανω ? φοβαμαι οτι καποιο πρωι θα το δω φαγομενο.

Μπορει να μου πει καποιος που οφειλετε αυτη η συμπεριφορα? αφου μαζι τα εβαλα και μαλιστα 1ο το Gold.

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες.

2 σκαλαρια σε 60 λιτρα,δυστυχως ειναι πολυ αρνητικο.ειναι πολυ λιγα τα λιτρα,και κατα τη γνωμη μου θα επρεπε να ειναι τουλαχιστον τα 3πλασια....!!

αυτο λοιπον που συμβαινει πιθανοτατα ειναι να ανηκουν και τα 2 στο ιδιο φυλλο και σαν κιχλιδες που ειναι μαλωνουν για την κυριαρχια..

επαναλαμβανω ομως οτι ειναι λιγα τα λιτρα σου,αλλα θα ηθελα να σου επισημανω,πως εισαι σιγουρος οτι το ενυδρειο σου ειναι στρωμενο μετα απο 20 μερες μονο λειτουργειας του....??

ποιες ειναι οι μετρησεις σου,(αμμωνια,νιτρωδη,νιτρικα)..?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλώς ήρθες στην παρέα μας δυστυχώς και εγώ θα συμφωνήσω μεν τον προλαλήσαντα. Και μην σε ξεγελά η ονομασία διότι τα αγγελόψαρα μόνο αγγελική συμπεριφορά δεν έχουν. Στον μικρό χώρο το πρώτο που κάνουν είναι να μαλώνουν. Φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις.

Εξάλλου επειδή είναι μόνο δυο το αδύναμο (ιεραρχικά) δεν μπορεί να βρει την προστασία της ομάδας και υποχωρεί άτακτα. Τα σκαλαρια τα συντηρούμε πάντοτε ανά 4 (το μίνιμουμ), δυο μόνο όταν έχουμε πιστοποιημένο ενήλικο ζευγάρι και αυτό κατά εξαίρεση, όχι ότι είναι απόλυτα σωστό.

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση, :)

Δεν ξερω εαν το εχω στρωση τωρα μαθαινω και ακομα δεν εχω κανει μετρησεις.

Οσο για τα ψαρια ειναι πολυ μικρά φανταστειτε οσο ενα καπακι απο στυλο, ειναι ακομα προβλημα?

γιατι σκεφτομαι να βαλω και αλλα 2 οπως μου ειπε ο Χρήστος στο ιδιο μεγεθος εαν βεβαια ειναι ενταξει στα λιτρα τωρα που σας ειπα και το μεγεθος.

Α ! ξεχασα να σας πω οτι το Gold που ειναι επιθετικο, ολο θελει να τρωει, τι να κανω σημερα το ταϊσα 3 φορες γιατι νομιζα οτι πειναει γιάυτο τρωει το αλλο.

Σας στελνω και 1 φοτο να τα δειτε..

:helpjim:

post-6602-1201470342_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

για τωρα δεν υπαρχει προβλημα για τα σκαλαρακια σου,αλλα συντομα θα υπαρξει....(μεγαλωνουν πολυ γρηγορα....).εννοειται οτι δχεν θα βαλεις αλλα,(υουλαχιστον οχι σε αυτα τα λιτρα..!!!).

το βασικο σου προβλημα ειναι οτι δεν ξερεις αν ειναι κατάρχαςστρωμενο το ενυδρειο σου,οποτε αγοραζεις τα βασικα τεστ που σου ειπα παραπανω,και μετρας για να δουμε που βρισκεσαι.....

στο μεταξυ,συχνες αλλαγες νερου και πολυ λιγο φαγητο,μα πολυ λιγο φαγητο....μηπως και δεν θρηνησεις θυματα λογω αμμωνιας.....

*** πρωτα στρωνουμε το ενυδρειο,και το ξερουμε αυτο κανωντας μετρησεις,και τελευταια αγοραζουμε ψαρια.βασικος κανονας επιτυχιας στο χομπι,οπως και αυτος του διαβασματος και της υπομονης.

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

ok, δηλαδη ποσο συχνα να αλλαζω νερο? καθε μήνα το 1/3 του ενυδρείου?

Σε ευχαριστω θα παρω τα τεστ και θα σου πω οταν τα κανω, οσο για την επιθετικη συμπεριφορα του μηπως θα ηταν καλυτερα να τα χωρισω? τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Καλως Ορισες στην Παρέα μας.

Όσον αφορά τις αλλαγές νερού:

Οταν το ενυδρειο μας ειναι στρωμμενο και χωρίς προβλήματα, κανουμε αλλαγη νερού 30% ΚΑΘΕ ΕΒΔΟΜΑΔΑ.

Όταν ειναι άστρωτο όπως λογικά ειναι το δικό σου, κάνουμε αλλαγη 20-30% καθε 2 μερες (εγω τουλαχιστον αυτό θα έκανα) και στο διάστημα αυτό ταιζουμε ελαχιστα. Μην ανησυχεις, κανενα ψαρι δεν ψοφαει απο πεινα.

Το νερό της αλλαγής πρεπει να ειναι ιδιας θερμοκρασίας με το ενυδρείο και ΠΑΝΤΑ να εχεις προσθεσει αντιχλώριο πρι το ριξεις στο ενυδρειο.

Πάντως για να μπορεσουμε να σε βοηθήσουμε πιο αποτελεσματικά, πρέπει να κανεις μετρησεις στο νερό σου. Αυτό που επειγει, ειναι η αμμωνια και τα νιτρωδη.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω που μου απαντησες, δεν το ηξερα αυτο για το νερο, θα το κανω. Τωρα το προβλημα ειναι οτι το ενα ψαρι που ειναι επιθετικο συνεχεια τσιμπαει το αλλο και φαινεται το δερμα του και εχω αρχισει να αναρωτιεμαι εαν πρεπει να το βγαλω το ενα και με νερο ενυδρειου το βαλω στη σακουλα που πηρα τα ψαρια και το βαλω με την σακουλα μεσα στο ενυδρειο ωσπου να δω τι θα κανω. Τι λες να κανω? ειναι οκ αυτο που σκεφτηκα?

Link to comment
Share on other sites

οχι.θα προξενησεις ασχημο στρες στο ψαρι και κατι τετοιο δεν ειναι λυση.

γιατι δεν το πας πισω στο πετ σοπ..??

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Klaz, λες να το παω πισω το επιθετικο, θα το δεχτουνε? και λες να μην παρω παλι Angelfish , τι να παρω για τα λιτρα του ενυδρειου μου?

Thanxs

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Klaz, λες να το παω πισω το επιθετικο, θα το δεχτουνε? και λες να μην παρω παλι Angelfish , τι να παρω για τα λιτρα του ενυδρειου μου?

Thanxs

εγω λεω να μην παρεις κανενα ψαρι,απλα να παρεις υγρα αξιοπιστα τεστ,για να μετρησεις να δεις αν εχεις στρωψμενο το ενυδρειο σου...ειναι ετσι κι αλλιως πολυ νωρις για ψαρια.....

στρωστο πρωτα και μετα βλεπουμε....ειναι νομιζω η ποιο καλη λυση αυτη τη στιγμη. :)

Link to comment
Share on other sites

:) οκ σε ευχαριστω αυτο θα κανω γιατι ειναι και το σωστο για τα ψαρια, δεν θελω να εχω απωλειες. εχεις να μου προτεινεις καποια καλα υγρα αξιοπιστα τεστ?
Link to comment
Share on other sites

εχεις να μου προτεινεις καποια καλα υγρα αξιοπιστα τεστ?

υπαρχουν αρκετες επωνυμες και αξιοπιστες μαρκες στο εμποριο.

να αναφερω ετσι χωρις αποαραιτητα καποια σειρα μερικες οπως API,SALIFERT,TETRA,κλπ...

για αρχη επαναλαμβανω οτι χρειαζεσαι

αμμωνια

no2

no3.

ΑΥΤΑ χρειαζεσαι για αρχη,και αργοτερα ph,gh,kh.

αυτο σου το λεω για να μην πελαγωσεις βλεποντας τοσα πολλα τεστ,και να ξερεις χρονικα ποιο χρειαζεσαι αμμεσα... :)

Link to comment
Share on other sites

ok :helpjim: Εκανα τα Τεστ με SERΑ και γραφω παρακατω τα αποτελεσματα.

ΝΟ2 -Ν : < 0,1mg/l

NO2 : < 0,3 mg/l

ph : 8.0

gH : 7

NO3 : 0 mg/l (στα 20ml δειγμα)

Πες μου σε παρακαλω εαν ειναι ενταξει ή χρειαζεται να κανω κατι για να αλλαξω τις τιμες. Επισης Θα ηθελα να μου πεις και τις φυσιολογικες τιμες.

Ευχαριστω. :)

Link to comment
Share on other sites

Α ! και κατι ακομα καθε ποτε χρειαζεται να κανω τα τεστ?

Link to comment
Share on other sites

Α ! και κατι ακομα καθε ποτε χρειαζεται να κανω τα τεστ?

αρκετα συχνα μεχρι να ειμαστε σιγουροι ,ειδικα τωρα στις αρχες...

αμμωνια δεν μας ειπες..

ειναι καλο που δεν βλεπεις νιτρωδη(no2),αλλα ειναι ασχημο που δεν εχεις μετρησιμα νιτρικα(no3).μονο αν αρχισεις να μετρας νιτρικα,και εχεις τα υποολοιπα μηδενικα,εχει στρωσει το ενυδρειο σου..!!!!!!

αρα στην προκειμενη στιγμη εισαι σε καλο δρομο,αλλα ακομη δεν εχει στρωσει το <ενυδρειο σου...

ανετρεξε εδω μεσα μεσα στααθρα και θα βρεις ποιες θα πρεπει να ειναι οι επομενες κινησεις σου..

Link to comment
Share on other sites

:) το οτι ειμαι σε καλο δρομο ειναι ευχαριστο, αλλα την αμμωνια πωσ την μετραω υπαρχει καποιο τεστ και για αυτο? γιατι δεν το πηρα.

και αν θελεις μπορεις να μου δωσεις καποια πορταλ για να τα βρω ολα αυτα?

Ευχαριστω :helpjim:

Link to comment
Share on other sites

:helpjim: Σε ευχαριστω για το πορταλ που μου εδωσες, γενικα μου αρεσει πολυ το site σας βοηθαει πολυ..

Μην νομιζεται οτι δεν θα σας ξαναενοχλησω στο μελλον :):bowdown:

Link to comment
Share on other sites

:helpjim: Σε ευχαριστω για το πορταλ που μου εδωσες, γενικα μου αρεσει πολυ το site σας βοηθαει πολυ..

Μην νομιζεται οτι δεν θα σας ξαναενοχλησω στο μελλον :):bowdown:

Δεν ενοχλεις κανέναν...

Χτυπα μας αλύπητα :D

Χαιρόμαστε αφάνταστα όταν οι συμβουλές μας ακολουθούνται...

Link to comment
Share on other sites

:wacko:

καλησπερα παιδια, εδω ειμαστε παλι... :lol:

καναμε μετρησεις αμωνιας ειναι 0

αλλα το PH χτες ήταν 8,0, ριξαμε σταγονες για μειωση και σημερα ειναι 8.5, ξαναριξαμε τωρα πριν λιγο σταγονες.

θα το μετρησουμε και αυριο, εαν δεν πεσει τι κανουμε ?

υπαρχει αλλος τροπος για να το ριξουμε?

Link to comment
Share on other sites

:wacko:

καλησπερα παιδια, εδω ειμαστε παλι... :lol:

καναμε μετρησεις αμωνιας ειναι 0

αλλα το PH χτες ήταν 8,0, ριξαμε σταγονες για μειωση και σημερα ειναι 8.5, ξαναριξαμε τωρα πριν λιγο σταγονες.

θα το μετρησουμε και αυριο, εαν δεν πεσει τι κανουμε ?

υπαρχει αλλος τροπος για να το ριξουμε?

εγω θα το πω για πολλοστη φορα.καλο ειναι να μην χρησιμοποιουμε ζουμια για να ριχνουμε η να ανεβαζουμε το πεχα.διαρκουν ελαχιστο,και το χειροτερο ειναι οτι στρεσαρουμε τα ψαρια μας,με ασχημες συνεπειες..!!!

ο μοναδικος τροπος να εχουμε τον απολυτο ελεγχο του πεχα,ειναι με τη χρηση μπουκαλας co2(διοξειδιου),σε συναρτηση με την ανθρακικη μας σκληροτητα(KH).

οκ,εχεις μηδενικη αμμωνια.

οι υπολοιπες μετρησεις σου..?

νιτρωδη(No2)?

Νιτρικα(no3)?

Link to comment
Share on other sites

:lol: ΟΚ ΔΕΝ ΤΟ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΡΙΞΩ ΤΟ PH, OSO GIA TIS METRHSEIS ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΑΡΑΚΑΤΩ, ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΕΓΙΝΑΝ ΠΡΙΝ 1 ΜΕΡΑ. ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΚΑΝΩ ΠΑΛΙ ΤΕΣΤ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ.

ΝΟ2 -Ν : < 0,1mg/l

NO2 : < 0,3 mg/l

ph : 8.5

gH : 7

NO3 : 0 mg/l (στα 20ml δειγμα)

:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...