Jump to content

Κιτρινο νερο σε ενυδρειο...


Recommended Posts

Καλημερα παιδια!

Ενα απο τα ενυδρεια στην κατοχη μου ειναι ενα 120αρι που λειτουργει εδω και 1.5 μηνα περιπου φιλοξενει πολλα φιλικα ψαρακια οπως guppy, klp! Μια μερα λοιπον αγορασα ενα κουτσουρο (για ενυδρειο) για να διακοσμησω το βυθο!

Ενω μουλιασα το ξυλο μια βδομαδα σε μια λεκανη και αλλαζα το νερο καθε δυο μερες οπως διαβασα στο διαδυκτιο. Αφου τοποθετησα το ξυλο στο ενυδριο το νερο κιτρινισε μεσα σε ενα 24ωρο και δεν ξερω τι να κανω!

Εκανα συννολικα 4 αλλαγες νερου αλλα παλι το νερο κιτρινισε. Εκανα τα τεστ να δω τι γινετε μηπως ανεβηκαν οι τιμες στα νητρικα αλλα το νερο ειναι αψογο και τα ψαρια δειχνουν να συμπεριφερονται κανονικα.

Αλγη δεν υπαρχει γιατι υπαρχει ενα ανγκιστρους κανει πολυ καλα τη δουλεια του!

Εβαλα ενα μαυρο σφουγκαρι ανθρακα στο φιλτρο οπως μου προτεινανε αλλα δεν αλλαξε τιποτα!

Τι μπορω να κανω? Να επαναλαβω τη διαδηκασια του μουλιασματος μπας και καθαρισει΄?Το ξυλο μαρεσει και δεν θα ηθελα να το βγαλω!

Να σημειωσω οτι το ενυδρειο εχει τρια φυτακια υπαρχει περιπτωση τα φυτα να μου χρωματιζουν το νερο?

Ευχαριστω

Νικητας

Link to comment
Share on other sites

Το ξυλο για καποιο χρονικο διαστημα θα σου βγαζει αυτο το κιτρινο χρωμα τ' οποιο δεν κανει κακο.

Μην κανεις επιπλεον αλλαγες νερου απο τις κανονικες δεν χρειαζεται.

Link to comment
Share on other sites

Όπως σε ανέφερε ο Stav το ξύλο θα βγάζει για κάποιο χρονικό διάστημα χρώμα, εγώ να προσθέσω μην ξαφνιαστείς αν δεις ότι αυτό το χρονικό διάστημα κρατήσει μερικά χρόνια (ανάλογα με το μέγεθος του ξύλου).

Όσο για των άνθρακα μην φοβάσαι δεν επηρεάζει τα βακτηρίδια, επηρεάζει όμως τα φυτά αν έχεις, διότι παρακρατεί κάποια χρήσιμα θρεπτικά συστατικά για αυτά. Οπότε αν έχεις φυτά τον βγάζεις, αν δεν έχεις των κρατάς για να σε παρακρατάει το χρώμα. Αλλά τσάπα ξοδεύεσαι με τον άνθρακα γιατί εκτός από το να σου κρατήσει το χρώμα δεν προσφέρει κάτι το ουσιώδες στο ενυδρείο σου. Εκεί που θα σε χρησιμεύσει ο άνθρακας (εύχομαι να μη σου τύχει) είναι μετά από ενδεχόμενη θεραπεία για να κατακρατήσει το φάρμακο

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ο ανθρακας δεν εκανε απολυτως τιποτα στην κατασταση οποτε θα παρει ποδι..... γιατι εχω μερικα "λελουδα" και μεγαλωνουν :)

\Αυτο μου ελειπε να τρεχω με ασθενειες με το καλημερα σας.

Παντος θα το κρατησω μεσα στο ενυδρειο ενα μηνα ακομα και αν συνεχισει το χάλι το κιτρινο μετα θα διακοσμησει τη βεραντα!

Νικητας

Link to comment
Share on other sites

Τότε βγάλτο από τώρα στην βεράντα γιατί σε ένα μήνα σίγουρα δεν θα σταματήσει να βγάζει χρώμα το ξύλο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...