Jump to content

Γεια χαρα σε ολους


kallitheatis

Recommended Posts

Ειμαι ο Σταθης και ειμαι νεος στο αθλημα...

Το ενυδρειακι μου ειναι 60λ της RENA

Για φιλτρο χρησιμοποιω 2 μαυρα σφουγγαρια (ενα στην κορυφη και ενα στο τελος) και 7-8 Βιοchem-Stars..ολα της Rena...o κυκλοφορητης ηταν στο πακετο

ο βυθος αποτελειτε απο "αμμο"-1 πετρα-2 ξυλα και 5-6 πλαστικα φυτα...

λειτουργει γυρω στουσ 2 μηνες και κατι..το στρωσιμο του ενυδρειου εγινε με βακτηρια για περιπου 12 μερες και για μετρησεις χρησιμοποιω test strips της Tetra (στο περιπου δλδ)

2 Pearl Gourami-2 Gold Gourami-2 plecos

Παρολες τις αλλαγες που του κανω τα επιπεδα Νο3 κυμαινονται στα 25-40 mg/l...υποθετω οτι αυτο οφειλεται στην αμμο που σκεφτομαι σιγα σιγα να αφαιρεσω και να προσθεσω χαλικακι...

σκοπος μου επισης ειναι να προσθεσω κανα 2-3 ψαρακια ακομα να πλαισιωνουν τα Guramies (κατα προτιμηση μεσης και βυθου)

Για την πραγματοποιηση ή μη ολων αυτων θεωρω αναγκαιες τις παρατηρησεις-συμβουλες σας..

Με φιλικους χαιρετισμους

post-6608-1201511797_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες στη παρεα μας...

πλεκος σε 60 λιτρα.....ειναι κακη επιλογη νομιζω.(γινονται τεραστιοι,και λερωνουν πολυ ευκολα το νερο σε αυτα τα λιτρα...)

τα νο3 αν σου ειναι ανεβασμενα δεν φταει καθολου η αμμος,αλλα προφανως το ταισμα,και η οχι σωστες αλλαγες νερου...?που κανεις..(αληθεια καθε ποτε και ποσο..?)

επισης και τα γκουραμια θεωρουνται πολλα για τα λιτρα σου...

νομιζω οτι πορεπει να ξαναδεις τη συνθεση των ψαριων σου,καθως και με την πρωτη ευκαιρια να παρεις αξιοπιστα υγρα τεστ,και οχι στικς....

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες στη παρεα μας...

πλεκος σε 60 λιτρα.....ειναι κακη επιλογη νομιζω.(γινονται τεραστιοι,και λερωνουν πολυ ευκολα το νερο σε αυτα τα λιτρα...)

εχεις δικιο..κι εγω το εμαθα εκ των υστερων..και οχι απο το μαγαζι που μου τους εδωσαν λεγοντας μου "ειναι ιδιοι με τους γλυφτες" :) παντως υπαρχει η δυνατοτητα να τους δωσω σε φιλο...

τα νο3 αν σου ειναι ανεβασμενα δεν φταει καθολου η αμμος,αλλα προφανως το ταισμα,και η οχι σωστες αλλαγες νερου...?που κανεις..(αληθεια καθε ποτε και ποσο..?)

το ταισμα γινεται με τον κυκλοφορητη κλειστο καθε πρωι και σε ποσοτητα του 1ος λεπτου (το πολυ)

το νερο το αλλαζω καθε 15-20 μερες, περιπου το 1/4

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες Στάθη στο ΑΖ...!!! :)

Δεν πιστεύω ότι το πρόβλημά σου είναι στην άμμο... :helpjim:

Κάνε συχνότερες αλλαγές νερού, τάιζε λιγότερο, ξαναμέτρα (αν μπορείς πάρε υγρά τεστ) να δούμε! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

θα σας ενημερωσω...μπορω να προσθεσω κανενα ψαρακι ακομα...κι αν ναι..τι να προτιμησω??

ετσι οπως εισαι μπορεις να...ΑΦΑΙΡΕΣΕΙΣ..καποιο ψαρι....και σιγουρα οχι να προσθεσεις....
Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στο forum αγαπητέ Στάθη!

Νομίζω πως πρέπει να αρχίσεις να σκέφτεσαι να αυξήσεις τα λίτρα σου, αφού δεν μπορείς να περιορίσεις τα ψάρια.

Μέχρι τότε δώσε μεγάλη σημασία στις συμβουλές που σου δίνουν οι Φίλοι μας, πιο πάνω.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...