Jump to content

Γεια χαρα απο Κρήτη!


mobmaniac

Recommended Posts

Γεια χαρα σε όλη την παρέα!

Απο που να αρχίσω?

Είμαι ο Κώστας απο Ηράκλειο, είμαι 22, σπουδάζω πληροφορική και είμαι λάτρης της τεχνολογίας γενικά.

Και...

Εχω πάθει πλάκα με αυτά που διαβάζω εδω μέσα αυτες τις μέρες!

Πρέπει να γίνω επιστήμονας για να φτιάξω ενυδρείο ρε παιδιά... :helpjim:

Δεν έχω ενυδρείο ακόμα αλλά πιστεύω οτι πολύ σύντομα θα αποκτήσω ένα, μόνο με την βοήθεια σας φυσικά γιατί είμαι άσχετος!

Στόχος μου είναι να φτιάξω ενα "έξυπνο ενυδρείο" με τον προγραμματισμό μικροεπεξεργαστών, αισθητήρων για μετρήσεις με ηλεκτρονικές ενδείξεις, αυτόματη, προγραμματιζόμενη αλλά και χειροκίνητη αλλαγή νερού και ότι άλλο προκύψει!

Όλα αυτά φυσικά δεν ξέρω ακόμα αν θα είναι εφικτά και δεν ξέρω αν θα βρώ τον χρόνο και το χρήμα να τα υλοποιήσω!

Μπορεί λοιπόν αρχικά να φτιάξω ενα "κανονικό" ενυδρείο (υπολογίζω καπου στα 100 λιτρα, γλυκού νερού) και να αφήσω το έξυπνο για αργότερα που θα έχω και μια εμπειρία στο θέμα αυτο.

Τέλος θα ήθελα να παρακαλέσω όποιος απο εδω μέσα ξέρει καποιο κατάστημα στο Ηράκλειο Κρήτης που να είναι σωστό και να είναι σε θέση να με ενημερώσει και οχι να με εκμεταλλευτεί να μου στείλει ενα ΠΜ, ή ας μου το πει εδώ. Ευχαριστώ!

Τώρα μάλλον ήρθε η ώρα να επιστρέψω στο διάβασμα γιατι τυγχάνει να εχω εξεταστική και εγώ διαβάζω για τα ψάρια τις γαρίδες και τα σαλιγκάρια! :bowdown:

Χάρηκα πολύ που σας βρήκα εδώ και μπορώ να μάθω τόσα πολλά απο εσάς και τις εμπειρίες σας! :)

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες στο ΑΖ,καλη διαμονη και καλα διαβασματα..!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο φόρουμ μας.

Άκρος σωστή και θα έλεγα απαραίτητη η πρώτη σου κίνηση να ενημερωθείς πρώτα και μετά να αποκτήσεις ενυδρείο. Η μέθοδος αυτή θα σε κάνει να χαρείς το ενυδρείο σου εξ αρχής χωρίς το στρες της αποτυχίας.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στο forum μας αγαπητέ Κώστα.

Εύχομαι καλή επιτυχία στα σχέδιά σου.

Link to comment
Share on other sites

:) mobmaniac :helpjim:

Απο το nickname σου υποθέτω ότι είσαι "μανιακός" με τα κινητά τηλέφωνα, ναι;

Σου εύχομαι σύντομα "μανιακός" και με τα ενυδρεία! :bowdown:

Και για να σε αποσπάσω από το διάβασμα της εξεταστικής :D και να κάνεις κάτι χρήσιμο για το hobby (και για εμάς...) , σου στέλνω το παρακάτω link για να παίρνεις ιδέες...

Enjoy! :blink:

Αυτόνομο Ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Καλά ε, τωρα με έστειλες!

Καλή η ιδέα με τον κομπρεσορ αλλα δεν ξέρω αν θα εχω αρκετό χώρο για αυτο... (αν και είναι ένα θέμα, το καλοκαίρι έχουμε αρκετή ζέστη :D .)

Αρκετά καλή κατασκευή πάντως, έχω άλλο ένα παράδειγμα απο τη σχολή μου που έκαναν για πτυχιακή αλλά πιστεύω οτι θα κάνω κατι καλύτερο! Λέεεμε τώρα... :bowdown:

Αν σας ενδιαφέρει κάτι για αυτοματισμό, προγραμματιζόμενο ή τίποτα τέτοιο, ενημερώστε με να δω αν μπορέσω να βοηθήσω... :)

Σχετικά με το nickname, καλα το κατάλαβες, αν και άρχισα να μην είμαι τόσο μανιακός όσο ήμουν.

Τώρα θα γίνω... aquariumaniac! :helpjim:

ΥΓ: Ευχαριστώ για τα καλωσορίσματα και τις ευχές σας!

Έγινε επεξεργασία - mobmaniac
Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες Κώστα στο ΑΖ...!!! :helpjim:

Καλή αρχή στον κόσμο των ενυδρείων! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες φιλε !

Και εγω ασχετος ειμαι μα εχω ενυδρειο εδω και 14 μερες.

Μην ανυσηχεις αν το αποφασισεις τα παιδια εδω αν και τα εχω πρηξει ειναι πολυ καλοι και βοηθανε εμας τους ασχετους.

Και παλι καλως ηρθες !

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι!

salTasos, απο Ρέθυμνο ε?? :helpjim:

Στείλε μου ΠΜ αν θέλεις να μου πείς απο πού προμηθεύτηκες τα περι ενυδρείου σου :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...