Jump to content

ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ REEF ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟ


terlachjohn

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

είμαι φρέσκος στο FORUM αλλα με πολύ όρεξη για διαβασμα & γνώσεις.Μετα απο 2 χρόνια αναμονής σε ενυδρείο με γλυκού νερού αποφάσισα να προχωρήσω στην εκπλήρωση του ονείρου που πιστεύω οτι έχουν οι περισσότεροι του χώρου....κατασκευή ενυδρείου REEF.

Εχω διαβασει αρκετά αλλά ακόμα άκρη δεν έχω βγάλει.Το ενυδρείο θα είναι ιδιοκατασκευή.Ξεκινώντας απο την βάση θα έχει διαστασεις 1,50Μ Χ 80Υ Χ 70Π.Η πρώτη εύλογη ερώτηση είναι:

Ποσα ύψος θα πρέπει να πάρω τζάμι & τι πάχος ωστέ να είναι ικανοποιητικό για REEF?

H δεύτερη ερώτηση αφορά το sump...τι είναι που χρησιμεύει ποιος ο λόγος να το έχω & που μπορώ να βρω σχεδια κατασκευής του??????

Η τρίτη & τελευταια προς το παρον έχει να κάνει με το καπάκι....μπορούμε να βρούμε πουθενά σχέδια για την κατασκευή του & τι λάμπες θα πρέπει να τοποθετήσουμε για μια τέτοια κατασκευή????

:busted_cop::busted_cop::thumbup::lmao::lmao::wub:

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Ποσα ύψος θα πρέπει να πάρω τζάμι & τι πάχος ωστέ να είναι ικανοποιητικό για REEF?

Για το πλατος-μακρος ειναι θεμα γουστου παντως οσο μεγαλυτερα τοσο καλυτερα.

Για το υψος οχι πολυ ψηλο, πανω απο 50cm ισως να χρειαστεις Metal Halide για τον φωτισμο κατω απο 50 μπορεις με T5(Υπαρχουν σε Ελλαδα) ή Power Compact(Αμερικανιά).

H δεύτερη ερώτηση αφορά το sump...τι είναι που χρησιμεύει ποιος ο λόγος να το έχω & που μπορώ να βρω σχεδια κατασκευής του??????

Το Sump χρεισιμοποειοιται κυριως για την αυξηση του ογκο του νερου, για να τοποθετησεις διαφορα μαραφετια οπως το skimmer που συνηθως ειναι ογκωδες, για να κανεις πιο ευκολα αλλαγες νερου και ισως για να το μετατρεψεις σε refugium (πολυ χρησιμο στο θαλασσινο-reef).

Για το καπακι εξαρτατε απο τον φωτισμο κυριως. Αν πας σε metal halide δεν παιζει καπακι αν πας σε T5 ή PC τοτε μπορεις να εχεις καπακι, το μονο ζητουμενο ειναι να χωραει αρκετες απο αυτες τις λαμπες.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις κατατοπιστικες απαντησείς σας καθώς και για την βοήθεια που απλόχερα προσφέρετε.

Σε συνέχεια του προηγούμενου μηνύματος έχω καταλήξει στα 60m ύψος.Σε αυτό το ύψος τι λάμπες να βάλω??????

Και με το καπάκι τι να κάνω?Να το παραγγείλω έτοιμο η να ψάξω για σχέδια κατασκευής?????

Τώρα για το sump.....τι να πω....με καταυποχρέωσε ο φίλος με το site που μου έδωσε αλλα ακόμα προσπαθώ να καταλάβω πως πρέπει ακριβώς να το φτίαξω για να ειναι οκ.Υπάρχει κάτι stantard?Εννοώ για το μέγεθος του ενυδρείου που αναφέρω υπάρχουν συγκεκριμένα λίτρα που πρέπει να φτιάξω sump?

1,50 x 75 x 60 υψος......

Ευχαριστώ και πάλι.

:busted_cop::busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι...

DSC_0013c.jpg

ΙΜΗΟ 3 στάδια είναι αρκετά είσοδος, refugium, επιστροφή.

Θάνος

antesco@marineaquarium.gr

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια του προηγούμενου μηνύματος έχω καταλήξει στα 60m ύψος.Σε αυτό το ύψος τι λάμπες να βάλω??????

Μπορεις αν και οριακα να βαλεις Τ5

Και με το καπάκι τι να κάνω?Να το παραγγείλω έτοιμο η να ψάξω για σχέδια κατασκευής?????

Μπορείς να πάρεις τα μέτρα του ενυδρείου και να πας σε ένα ξυλουργό και να σου φτιάξει ένα μετά αν πιάνουν τα χέρια σου φτιάχνεις τα ηλεκτρολογικά του δες για πχ το δικό μου καπάκι http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1134

Τώρα για το sump.....τι να πω....με καταυποχρέωσε ο φίλος με το site που μου έδωσε αλλα ακόμα προσπαθώ να καταλάβω πως πρέπει ακριβώς να το φτίαξω για να ειναι οκ.Υπάρχει κάτι stantard?Εννοώ για το μέγεθος του ενυδρείου που αναφέρω υπάρχουν συγκεκριμένα λίτρα που πρέπει να φτιάξω sump?

1,50 x 75 x 60 υψος......

Για sump μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα αλλά πάντα πρέπει να αποφασίσεις τι θες εγώ στο δικό μου έχω ένα θάλαμο για το σκιμερ ένα μικρό για υαλοβάμβακα άλλο ένα για το χημικό φιλτράρισμα και ένα για refugium ,αν τώρα είχα τα λίτρα σου θα το έκανα τουλάχιστον 200 λίτρα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...