Jump to content

Κοινωνικο 75 λιτρων


Giggs

Recommended Posts

Καλησπερα, θα σας παρουσιασω το καινουργιο μου ενυδρειο. Ειμαι καινουργιος στο χομπυ και το ενυδρειο δουλευει για 25 μερες.

Cayman 60 Professional Aquarium

75 litres

Φυτα: Ceratophyllum demersum, Hygrophιla Diformis, Cabomba Carolineana, Hygrophila Polysperma, Vallisneria spiralis, Rotala rotundifolia

Ψαρια: 6 Guppy(+2 μωρα), 8 Neon, 6 Platy, 1 Ancistrus, 1 apple snail, 2 Xiphophorus, 4 Corydoras(ενα απο αυτα albino)

Υπαρχει παροχη Co2 (DIY) απο ενα μπουκαλι ενος λιτρου με μια μικρη αντλια κατω αριστερα στο ενυδρειο

Εχω 0 Αμμωνια, 0 Νιτρικα και 1.5 mg/l περιπου νιτρωδη

Θερμοκρασια 25 βαθμοι

Παρα πολυ λιγο αλατι στο ενυδρειο

Αλλαγες νερου καθε 8-10 μερες, περιπου το 40%

Χρησιμοποιω προιοντα της Denerlee(υποστρωμα,αντιχλωριο, βακτηριδια, υγρο λιπασμα, καθαριστικο Clear Up

Τα τεστ ολα ειναι υγρα της Tetra

Link to comment
Share on other sites

Επισης ηθελα να ευχαριστησω πολυ τον χρηστη Salvator_V για τα περιπου 20 ψαρακια που μου εδωσε, αλλα και ολες τις πολυτιμες συμβουλες.

Θα χαρω πολυ να ακουσω παρατηρησεις για να το κανω καλυτερο απο ολους σας!

post-3559-1201607346_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο ενυδρειο φιλε μου.

μπραβο σου..!

πολυ προσοχη στη χρηση του αλατιου απο τη στιγμη που εχεις μεσα κορυντορακια,τα οποια το μισουνε το αλατι...!!!!

προσοχη .!!

Link to comment
Share on other sites

επισης ενα λαθακι στη συνθεση σου ειναι τα νεον,τα οποια θελουν τελειως αλλες συνθηκες νερου απο οτι τα υπολοιπα,που τα περισσοτερα ειναι ζωοτοκα....

**κατι θα πρεπει να κανεις σχετικα με το αλατι,το οποιο ειναι πολυ σημαντικο για τα ζωοτοκα σου,αλλα ακαταλληλο τελειως για νεον και κορυντορας,με τα τελευταια να υποφερουν κιολας..!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το ενυδρειάκι σου,

να σε ρωτήσω όμως τα bamboo τα έχεις καιρό?

Αν και ξέρω ότι σε βάζο με νερό μπαίνουν αυτά, ρωτώ γιατί δεν γνωρίζω αν αντέχουν να είναι πλήρως βυθισμένα στο νερό μήπως σαπίσουν.

Link to comment
Share on other sites

επισης ενα λαθακι στη συνθεση σου ειναι τα νεον,τα οποια θελουν τελειως αλλες συνθηκες νερου απο οτι τα υπολοιπα,που τα περισσοτερα ειναι ζωοτοκα....

**κατι θα πρεπει να κανεις σχετικα με το αλατι,το οποιο ειναι πολυ σημαντικο για τα ζωοτοκα σου,αλλα ακαταλληλο τελειως για νεον και κορυντορας,με τα τελευταια να υποφερουν κιολας..!!!

πρωτον με τις αλλαγες νερου φανταζομαι λιγο λιγο το αλατι θα φυγει; η μενει;

δευτερον οσον αφορα τη συνθεση, θα κοιταξω να ανταλλαξω τα νεον στο μελλον με αλλα ψαρακια

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το ενυδρειάκι σου,

να σε ρωτήσω όμως τα bamboo τα έχεις καιρό?

Αν και ξέρω ότι σε βάζο με νερό μπαίνουν αυτά, ρωτώ γιατί δεν γνωρίζω αν αντέχουν να είναι πλήρως βυθισμένα στο νερό μήπως σαπίσουν.

οχι δεν τα εχω καιρο,περιπου 2 βδομαδες, και ειχα και εγω την απορια μηπως σαπισουνε ετσι βυθισμενα. Τα βλεπω ομως κανονικα να βγαζουνε φυλλα...Μηπως κανενας γνωριζει κατι παραπανω επι του θεματος; Τα Bamboo ειναι απο το IKEA.

Link to comment
Share on other sites

επισης εχω και ενα οστρακο γλυκου νερου μεσα

μια ερωτηση: βρηκα 2 μεγαλα κοκκινα σαλιγκαρια,περιπου 1 εκ διαμετρος τωρα,επισης και ενα καφε παρομοιο. Αυτα τρωνε τα φυτα;

Link to comment
Share on other sites

πρωτον με τις αλλαγες νερου φανταζομαι λιγο λιγο το αλατι θα φυγει; η μενει;

Αν σταματήσεις να προσθέτεις αλάτι, σιγά-σιγά με τις αλλαγές νερού θα φύγει.

Link to comment
Share on other sites

αν και εγω προσωπικα δεν πολυεμπιστευομαι τα διαφορα ''μπαμπου'' σαν διακοσμητικα,και δεν ειμαι 100% σιγουρος στη παροδο του χρονου τι μπορει να προκυψει,θα ελεγα πως το καλάμι αυτό που πουλάνε ως "lucky bamboo" τελικά δεν είναι καλάμι αλλά ένα είδος "δράκαινας" φυτου καλλωπιστικου...

Μπορείς να το βάλεις στο ενυδρείο χωρίς πρόβλημα αρκεί να εξέχει από το νερό 4cm και πάνω...

*σαφως ομως θα παρατηρεις,και αν κατι δεν σου αρεσει στη πορεια(οσμη,η αλλοιωση),θα το βγαλεις εξω...

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Εχω 0 Αμμωνια, 0 Νιτρικα και 1.5 mg/l περιπου νιτρωδη

Συγχαρητήρια και από μένα για την προσπάθεια σου. :lol: Μόνο μια παρατήρηση: Εδώ πέρα μήπως μπερδεύτηκες? Μήπως ήθελες να πεις νιτρώδη 0 και νιτρικά 1.5 ή κάτι τέτοιο? Γιατί αν έχεις νιτρώδη 1.5, τότε το ενυδρείο σου είναι άστρωτο.

Έγινε επεξεργασία - miltosbitoulis2
Link to comment
Share on other sites

σωστη παρατηρηση! τα νιτρικα μου ειναι 1.5

μπραβο μιλτο :wacko::lol:
Link to comment
Share on other sites

Το καλό με τον "χρήστη" Giggs είναι ότι ψάχνει, διαβάζει και προσπαθεί.

Μπράβο πολύ καλές οι βελτίωσεις σου. :wacko:

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...